Horizon aviation academy

airbusboeing

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
20/06/2012
Μηνύματα
14
Likes
0
Μάλιστα... καινούρια σχολή βλέπω με έδρα την Θεσσαλονίκη χωρίς να υπάρχει site παραμόνο ένα προφίλ στο fb... Γνωρίζει κανείς αν αληθεύει η ύπαρξη της η μήπως πρόκειται για άλλο ένα πυροτέχνημα που έχει βασανίσει και ΚΑΤΑΧΡΕΩΣΕΙ πολλούς από μας, φιλόδοξους νέους χειριστές....
 
Τελικά υπάρχει και site... κάτω από επεξεργασία όμως... (under construction)..
 
Οντως υπαρχει site και facebook,και αεροπλανα και αιθουσες και τιμες.....για δες το κι εσυ μια που και οι δυο μας ψαχνομαστε....!!!!! :D
 
Παιδιά έχετε ακουση τίποτα για horizon aviation academy στην θεσσαλoνiκη ? εχω ακουση ότι τους πήρανε την αδεια προσωρινα επειδη αποχώρησε ο head of training.....
 
Πως γινεται ομως εαν αποχωρησει ο head of training μιας σχολης να της παρουν την αδεια? Νομιζω πως δεν ειναι λογικο διοτι δεν μπορει μια εταιρια να κρεμεται απο εναν υπαληλο που ακουγεται στο αξιωμα ΗΟΤ .... Δεν μιλαω για την συγκεκριμενη σχολη αλλα εκφραζω μια απορια μου .
 
Εγω βλεπω head of training στο site τους..... :shock:
Προφανως αντικατασταθηκε
 
Ναι..οντως αντικατασταθηκε ο head of training..αλλα απο οσα εχω μαθει δεν τους πηραν ποτε την αδεια..απλα διεκοψαν για λιγο τις πτησεις μεχρι αντικαταστασης του head of training
 
Την άδεια τους την είχε πάρει η ΥΠΑ, είχα πάρει και τηλέφωνο για να το επιβεβαιώσω. Επίσης μου είπαν ότι συνέχιζαν τα μαθήματα εδάφους (όχι πτήσεις) χωρίς κάποιον HoT στη σχολή. Τώρα όμως αντικαταστήθηκε ο ΗοΤ και έχουν την άδεια πάλι.
Επειδή σκόπευα να στείλω τον γιο μου έκανα μια μικρή έρευνα και βρήκα ότι και αστυνομία πήγε στη σχoλή για διάφορους λόγους τους οποίους δεν γνωρίζω. Για κάποιο λόγο όμως έφυγε ένα μέρος των μαθητών της σχολής.. Εγώ και πάλι δεν γνωρίζω τους λόγους που τους ώθησαν να φύγουν αλλά μάλλον κάτι έγινε.. Ελπίζω οι μαθητές να βρουν μια άκρη και να μη φύγουν με άδεια χέρια από αυτή τη σχόλη πιλότων. Όπως ξέρουμε όλοι είναι δύσκολο να βρεθεί μια επαγγελματική σχολή πιλότων στην Ελλάδα που να τηρεί τις προδιαγραφές.

πριν από λίγο ανακάλυψα αυτό το thread της σχολής αυτής και σκέφτηκα να κάνω έγγραφη για να πω σε όλους, όσους ενδιαφέρονται, τη γνωρίζω μιας που όλοι ψάχνουμε για την καλύτερη σχολή πιλότων στην Ελλάδα. Είμαι τελείως αντικειμενικός στο θέμα αυτό και τα παραπάνω που είπα με έβαλαν σε σκέψη και ήθελα να τα μοιραστώ με εσάς που όνειρο σας είναι να γίνεται επαγγελματίες πιλότοι
 
Eγω περασα απο τη σχολη γιατι οπως ειχα γραψει σε αλλο ,παλιοτερο thread, με ενδιαφερει το επαγγελμα του πιλοτου.
Ρωτησα σχετικα μ αυτα που διαβασα και πηρα τις απαντησεις που ηθελα.
Η σχολη δεν ειχε ΗΟΤ για 6 μονο μερες ,αθλος αν σκεφτει κανεις τη γραφειοκρατεια που υπαρχει για την αλλαγη οποιουδηποτε ποστου.
Οσο για την αδεια ,δεν παρθηκε ποτε απο την ΥΠΑ, και οι μαθητες γυρισαν ολοι εκτος απο εναν.
Ειδα χαρτια,συζητησα,μιλησα με μαθητη,καταλαβα πολλα πραγματα......!!
Η σχολη δουλευει κανονικα,εχει το καλυτερο ground school,(παρακολουθησα και μιση ωριτσα)καθως επισης να αναφερω οτι με την αλλαγη
που εγινε,προσχωρησαν στην ομαδα τους πραγματικοι airliners,ανθρωποι με χιλιαδες ωρες πτησης στην πολιτικη αεροπορια.
Ετοιμαζουν και το ΤRTO μαζι με το τμημα αεροσυνοδων.
Ο χωρος ειναι φανταστικος,οι ανθρωποι ευγενεστατοι και πειθαρχημενοι,αεροπλανα υπαρχουν και πετανε.
Ο καθενας λοιπον ας βγαλει τα συμπερασματα του,εγω τον Σεπτεμβριο που ξεκιναει η νεα ταξη, θα ακολουθησω. :mrgreen:
 
Απο την παραπάνω "διαφήμηση" κραταω μονο το οτι οι μαθητες οντως ειχαν φυγει.. :idea:
 
Top