Skies Aviation Academy

CAPTAIN

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
03/07/2010
Μηνύματα
35
Likes
0
Νέα αεροπορική σχολή με έδρα την θεσσαλονίκη.Το περίεργο είναι ότι έχει την παλιά διεύθυνση της Alpha Aviation Academy. :?

http://www.skiesacademy.com/#
 
Ενδεχομένως να υπάρχει κάποια σχέση διότι τα αεροσκάφη που εμφανίζονται και στις δύο ιστοσελίδες είναι ίδια.
 
Εμενα παντως μου κανει εντυπωση πως καταφερνουν και ξεφυτρωνουν οι σχολες σα μανιταρια. Για να δημιουργηθει μια σχολη χρειαζεται κεφαλαιο επενδυσεις αεροπλανα εγκαταστασεις και προπαντων μαθητες που θα εμπιστευτουν τη σχολη για να πληρωσουν 40 εως 50 χιλιαρικα. Βγαζοντας καποιος μια ιστοσελιδα διαφημιζοντας υπηρεσιες τετοιου χρηματικου υψους πραγματικα δε ξερω... υπαρχει περιπτωση να πουλησει?? ειδικα αν δεν ειναι ανταγωνιστικος γτ με τετοιες τιμες σε καμια περιπτωση δεν ειναι ανταγωνιστικος...
 
Όντως, πίσω από το εγχείρημα βρίσκεται η εταιρεία Skies.
Αυτό που ενδεχομένως συνέβαινε με την Alfa είναι ότι χρησιμοποιούσε (ενοικιασμένα?/αγορασμένα?) αεροσκάφη της εταιρείας "Skies" διότι το logo της εμφανίζεται στα αεροπλάνα που φαίνονται στην ιστοσελίδα της Alfa.
 
Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει καμία σχέση με την Alpha aviation. Χρησιμοποιούν όμως τις ίδιες κτιριακές εγκαταστάσεις! Μίλησα με ανθρώπους του Aviation γενικότερα και έμαθα πως οι άνθρωποι της Skies Aviation Academy είναι πραγματικοί επαγγελματίες και για αυτό τι λόγο τους επισκέφτηκα 2 εβδομάδες πριν για να διαπιστωσω με τα ματια μου αυτά που άκουσα και μπορώ να σας πω ότι οι άνθρωποι έχουν κάνει μια τεράστια επένδυση, έχοντας αγοράσει δικά τους αεροπλάνα(πρωτόγνωρο για καινούργια εταιρια, συνήθως στην αρχή νοικιάζουν) και αγόρασαν τελευταίας τεχνολογίας simulator από Γαλλία(αξίας πάνω από μισό εκ. ευρώ!), τέλος έχουν αναβάθμισει και άλλο τις εγκαταστάσεις τους, κάτι που με άφησε πραγματικά έκπληκτο γιατί είχα παλιότερα επισκεφτεί και την Alpha στον ίδιο χώρο και ήταν πολύ καλός ήδη, άρα μπορώ να σας πω με βεβαιότητα ότι η Skies Aviation δεν είναι άλλο ένα μανιταρι που ξεφυτρωσε από το πουθενά και προφανώς έχει σχέσεις με της Skies Aviation από Dubai... τα συμπεράσματα δικά σας!!

iPhone.png
Sent from a mobile device
iPhone.png
 
Δε ξερω αν οι δυο σχολες ειναι ιδιες ή διαφορετικες ή αν βρισκονται τα ιδια ατομα πισω απο τις δυο εταιρειες, το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι αυτος που μπαινει στο forum με καινουργιο λογαριασμο για να τη διαφημισει ειναι το ιδιο ατομο που διαφημιζε την αλφα πριν μερικους μηνες. Ακριβως το ιδιο υφος!
 
Προς το παρόν πάντως στην ιστοσελίδα τους γράφει "pending ATO approval".
Τουλάχιστον η αναφορά αυτή είναι προς τιμήν τους γιατί κάποιες άλλες εταιρείες θα το έκρυβαν.

Παρ' όλα αυτά, η Skies Aviation στο Dubai δεν έχει και την καλύτερη φήμη http://www.pprune.org/south-asia-far-ea ... ation.html
 
δεν είμαι εδώ να διαφημισω κανένα! Ναι είμαι καινούργιος στο site αλλά όχι καινούργιος στο χώρο του Aviation. Απάντησα σε μερικά σχόλια γιατί δεν μου αρέσει να διαβάζω ανακρίβειες, είμαι πιλότος και πατέρας ενός 18 χρόνων παιδιού και τελευταία έχω ψάξει πολύ τις εγχώριες σχολές για να κάνω τον υιο μου πιλότο και δεν μου άρεσε που κάποιοι με άσχετα σχόλια αδικείται μια πραγματικά τίμια και σοβαρή προσπάθεια που κάνει μια εταιρεία στο ελληνικό χώρο του Aviation που πιστέψτε με εχει κανει μια μεγάλη επένδυση στις δύσκολες μέρες που ζούμε και αυτό εγώ προσωπικά το εκτιμώ ιδιαίτερα. και οχι δεν ειμαι το ιδιο άτομο που μιλουσε για την Alpha, την οποια ειχα επισκεφτεί επίσης στο παρελθόν και έχω την χειρότερη γνώμη για αυτούς, γιατί άκουσα παρά πολλά αρνητικά από ανθρώπους του χώρου! Οσοι από εσάς έχετε αντίθετη άποψη ή νομίζετε ότι είμαι εδώ για να διαφημισω γιατί δεν πάτε να κάνετε μια επίσκεψη στο χώρο όπως έκανα εγώ και έχω αυτή την εικόνα.

iPhone.png
Sent from a mobile device
iPhone.png
 
Ας μη βιαζομαστε να κρινουμε... Αν σε 3-4 χρονια εχουν βγαλει καμια δεκαρια πτυχιουχους τοτε θα εχουμε πραγματικη αποψη. Προς το παρον σχολιαζουμε μια ιστοσελιδα με μερικες φωτογραφιες αεροπλανων... Παντως θελω να σχολιασω ενα πραγμα το οποιο δεν αφορα μονο τη συγκεκριμενη σχολη αλλα και αλλες στην Ελλαδα... Με 60.000 ευρω το ATPL integrated που πατε λεβεντες μου?
 
Συμφωνώ απόλυτα, οι τιμές είναι υψηλές! Σίγουρα πρέπει να υπάρχουν περιθώρια μείωσης των τιμών σε όλες τις σχολές, απο την άλλη όμως έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο κατά το οποίο πολλές σχολές ρίχνουν πολύ τις τιμές περί τις 40.000 με 45.000 για να προσελκύσουν μαθητές, αλλά παρατείνουν το χρόνο εκπαίδευσης επίτηδες και ζητούν παραπάνω χρήματα στη διάρκεια της φοίτησης για παραπάνω ώρες πτήσεων και στο τέλος το επίπεδο των αποφοίτων να μην είναι το επιθυμητό και το κόστος να είναι το ίδιο με τις "ακριβότερες" σχολές! Οσο για την skies, εγώ εξέφρασα την πρώτη μου θετική εντύπωση που αποκόμισα απο την επίσκεψη μου στο χώρο, απο εκεί και πέρα επίσης θα συμφωνήσω, ότι χρειάζεται χρόνος για να κρίνουμε θετικά ή αρνητικά αυτή τη σχολή και αυτή την προσπάθεια γενικότερα. Καλό βράδυ!

iPhone.png
Sent from a mobile device
iPhone.png
 
Top