Σχολές στην Αγγλία

iasonaswp

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
20/08/2013
Μηνύματα
79
Likes
0
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλησπέρα!
Το προσωπικο μου πλανο είναι να αποκτήσω το ppl στην Ελλάδα παράλληλα με φοίτηση σε ΑΕΙ (φετος θα ειμαι πρωτοετής) και στην συνέχεια να παω στην Αγγλία για το ATPL.
1) Πέρα απο την oxford η οποια ειναι πανάκριβη και την airways flying club στο wycombe για την οποια δεν εχω καμιά πληροφορία πέραν της ύπαρξης της, δεν γνωρίζω κάποια αλλη σχολη. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια εαν γνωρίζετε κατι?
2) Πιστεύεται οτι η σκέψη μου για την απόκτηση ppl στην Ελλάδα και την συνέχιση των σπουδών στο εξωτερικό ειναι καλη επιλογή?

Εχω διαβάσει άπειρα threads απο τοτε που ανακάλυψα το site σας και μπορω να πω οτι αν δεν υπήρχε το site αυτό θα ειχα μαύρα μεσάνυχτα γύρω απο την εκπαίδευση στον χώρο της αεροπορίας. Επίσης ξέρω οτι υπάρχουν άτομα που οι εμπειρίες τους μπορούν να βοηθήσουν και εμας τους νεότερους. Συνεπώς εαν κάποιος που ΓΝΩΡΙΖΕΙ κατι μπορει να απαντήσει, θα το εκτιμούσα.

Σας ευχαριστώ!
 
Re: ΣΧΟΛΕΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ

Φιλε Ιασωνα,

Κατ' αρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω καμια ιδεα για το τι σχολες υπαρχουν στην Aγγλια αλλα σιγουρα ενας ιστοτοπος που θα μπορουσε να σου φανει χρησιμος ειναι το pprune.org, μπες και σαρωσε.

Το πλανο σου μου ακουγεται σωστο, προυποθετοντας οτι θα τελειωσεις το ΑΕΙ σου. Απο την αλλη ισως θα γνωριζεις ηδη οτι υπαρχουν δυο κατευθυνσεις εκπαιδευσης, η μια λεγεται modular pilot program και η αλλη integrated pilot program. Στη πρωτη επιλεγεις εσυ το ρυθμο εκπαιδευσης αφου διαβαζεις και πετας σταδιακα με το δικο σου τεμπο αποκτωντας ενα ενα τα πτυχια. Στη δευτερη και συνηθως πιο ακριβη μεθοδο ξεκινας σε μια σχολη με συγκεκριμενο προγραμμα και πλανο αποκτωντας απευθειας μετα το περας της εκπαιδευσης σε συνεχομενη ροη το Commercial Pilot Licence (CPL) - Instrument Rating (IR) - Multi Engine (ME) μαζι με το ATPL theory credit.

Η γνωμη μου ειναι οτι τις εταιρειες δεν τις ενδιαφερει τι δρομο ακολουθησες για να πετυχεις το σκοπο σου. Τις ενδιαφερει ομως να εχει υπαρξει δομη στην εκπαιδευση σου, δηλ να μην ξεκινησες καπου και μετα σταματησες ή μετα πηγες αλλου ή αλλαξες 4-5 σχολες στη πορεια. Αυτος ειναι πιστευω και ενας λογος που οι λιγοστες εταιρειες που προσλαμβανουν cadets, επιλεγουν ατομα που εχουν τελειωσει integraded κατα καποιο ποσοστο παραπανω απ' οτι modular. (παρεπιπτοντως, modular τελειωσα εγω)

Εν κατακλειδι. Τελειωσε το ΑΕΙ, παρε το PPL στην Ελλαδα, πεταξε και κανε λιγο hour building με συμμαχο τον καλο καιρο. Μετα διαλεξε μια καλη σχολη, κοιταξε να περασεις ολα τα μαθηματα του frozen ATPL με τη μια οπως επισης και τα πτητικα του CPL-IR-ME επισης με τη μια. Αν εισαι του διαβασματος, το χεις με τα joystick, ξερεις καλα Αγγλικα, τα πας καλα με το προσανατολισμο γενικοτερα και πιστευεις στο στοχο σου θα τα καταφερεις μια χαρα!

Φιλικα,
 
Re: ΣΧΟΛΕΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ

φίλε jetpipe ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, πήρα ακόμη μια πληροφορία ότι πρέπει δηλαδή οι σπουδές να είναι συνεχόμενες κατά κάποιον τρόπο. Και πάλι ευχαριστώ.

Το pprune.org φαίνεται να κρύβει αρκετες πληροφορίες. Σίγουρα θα πρεπει να σαρωθει :p Παρολαυτα οποίος ξέρει κατι ενδιαφέρον για σχολες στην αγγλια παρακαλώ να το πει

Φιλικά!!!
 
Καλησπέρα, μπορώ να σας δώσω πληροφορίες σχετικά. Επί του παρόντος βρίσκομαι στο Bournemouth, έχω τελειώσει με ATPL theory (96% first time passes) και συνεχίζω το CPL-IR ME. Είμαι στη CTC και το μόνο που μπορώ να πώ απο όλες τις σχολές που έχω επισκευθεί (συμπεριλαμβανομένης της CAE Oxford) είναι οτι είναι world class range, με αυστηρότατα SOP, DA42 με G1000 όλο το commercial κομμάτι, σε πολύ strict και busy aerospace και με βάση international airport με ILS. Επίσης βρίσκεται παραλιακά και κοντά στο Λονδίνο.. Η Γαλλία είναι απένατι και έχει πολύ καλά airfields και το σημαντικότερο χωρίς landing fees. Έπειτα απο 6 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα στα 28 - ποτέ δεν είναι αργά εξάλλου!
 
Καλησπέρα!
Μένω στο Λονδίνο εδώ και 16 χρόνια, αλλά έχω ήδη ξεκινήσει το PPL μου στην Ελλάδα, και έχω περίπου 20 ώρες τώρα. Ενδιαφέρομαι σοβαρά να συνεχίσω για να γίνω επαγγελματίας πιλότος. Έτσι, μετά, όταν τελειώσω το PPL μου του χρόνου, και όταν τελειώσω το 6th form φυσικά, θα ήθελα πολύ να συνεχίσω σε μια από τις πολύ καλές σχολές στην Αγγλία. Σκέφτομαι modular καθώς φαίνεται πως θα πάω και πανεπιστήμιο στο Λονδίνο. Any advice? Σας ευχαριστώ! :)
 
Αν είσαι κοντά στο Λονδίνο θα σου πρότεινα να βάλεις ώρες στο Stapleford που έχει απο τα φθηνότερα rentals around..

αν θές combined πτυχίο και modular δες BCFT το course που έχουν με το Kingston University.

Οι επιλογές που έχεις είναι πολλές σχετικά με το modular καθώς μπορείς να το κάνεις σε integrated school και σε κατ εξοχήν modular...
Stapleford / London (Stapleford)
BCFT / Bournemouth
Flying Time Aviation / Brighton (Shoreham)
Cranfield Aviation / Cranfield
Multiflight / Leeds
Aeros flight training / Exeter
 
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες ! :)
Είμαι αρκετά κοντά στο Stapleford, μόνο 20-25 λεπτά με το αυτοκίνητο... Οι ώρες που αναφέρεις είναι για hour building μετά απο το PPL;
Έχω ψάξει το συγκεκριμένο course στο Kingston και μ'ενδιαφέρει πολύ! Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι το BCFT (ενώ έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα για αυτό) είναι ότι είναι πολύ μακρυά από το Λονδίνο και έτσι θα φύγουν πολλά λεφτά για accomodation. Ψάχνω και εγώ για uni courses αλλά δεν έχω βρει κανένα με σχολή στο Λονδίνο (Βόρειο Λονδίνο μένω...)
 
Οι ώρες που ανέφερα είναι για το hr building μετά το PPL (προαπαίτηση για CPL/IR) - ό,τι αρχίσεις πρώτα..

Άν βγάλεις καλούς βαθμούς στα GCSEs θα σου πρότεινα να πας στο city university που είναι κορυφαίο όπως μάλλον ήδη γνωρίζεις- για το BSc Air Transport Operations and Management.

Τις ώρες πτησεις και τα ratings IR-ME καθώς και CPL μπορείς να τα τελειώσεις παράλληλα με το Uni.

Να ξέρεις οτι ίσως αν πάρεις αυτό το route να ξεχάσεις τα καλοκαίρια στις παραλίες της νότιας Αγγλίας γιατί για τα ATPLs (commercial theory) θές το λιγότερο 6 μήνες full time..

Φιλικά
 
Top