Σχολές χωρίς δίδακτρα?

Panos1221

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
08/05/2015
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπερα και απο εμενα.Ειμαι 17 χρονων μπαινω στα 18 και απο μικρος το ονειρο μου ηταν να γινω ικαρος.Εξαιτιας ωστοσο της μυοπειας που εχω δεν ειναι δυνατο αυτο.Γι αυτο αναζητω σχολες πολιτικης αεροποριας.Ειχα διαβασει καποτε σε αυτο το forum πως υπαρχουν εταιριες οι οποιες σε εκπαιδευουν χωρις να πληρωσεις και στη συνεχεια σε προσλαμβανουν με το αντιτιμο να σου κοβουν ορισμενα χρηματα απο το μισθο σου εως να μαζευτει το ποσο που χρειαστηκε γιατην εκπαιδευση.Ισχυει κατι τετοιο?Και αν ναι μπορειτε να μου σε πειτε ποιες εταιριες συμβαινει αυτο?
Ευχαριστω εκ τον προτερων!
 
Λυπάμαι που θα το πω ξερά αλλά δεν υπάρχει κάποια εταιρεία που το προσφέρει αυτό. Καλύτερα να πας σε έναν οφθαλμίατρο μήπως και βρεις λύση στο πρόβλημα που σε μαστίζει .Δεν είναι πιστεύω δικαιολογία η μυωπία σου όπως ανέφερες .Αν το θες πραγματικά βρίσκεις λύσεις.Καλό διάβασμα για τις πανελλήνιες κάνε τι προσπάθεια σου!!!
 
Για την μυοπια το εχω ψαξει το οριο στους ικαρους ειναι 0.25 αν δεν κανω λαθος και εχω εγω 3 κατι δε μπαινω με τιποτα εκει γι'αυτο κατεληξα στην πολιτικη αεροπορια.Ειχα διαβασει παλια πως υπηρχαν κατι εταιριες που το εκαναν αυτο γι αυτο και ρωτησα καθως το ποσο κυμαινεται γυρω στις 45000 +- και δεν ειναι ιδιαιτερα προσιτο ιδιως αυτες τις μερες...
 
Έχει δίκιο ο Πάνος. Θυμάμαι ένα πόστ που το διάβαζα πέρσι, τώρα δεν το βρίσκω ούτε με την αναζήτηση, παίζει να διαγράφτηκε(;)
Κάποιος συμφορουμίτης έλεγε ότι μπορείς να κάνεις αίτηση σε εταιρίες (πχ. British Airways) και να ολοκληρώσεις την εκπαίδευση κανονικά χωρίς να πληρώνεις, και εφόσον είσαι μέσα στους καλύτερους απόφοιτους σε προσλαμβάνουν και σε κάνουν παρακράτηση από το μισθό σου. Αν όμως δεν σε προσλάβουν, αναγκάζεσαι και τα πληρώνεις όλα. Και είναι πολλά τα λεφτά, αν μιλάμε για Α320 στην περίπτωση αυτή μπορεί να πιάσει μέχρι και 80 χιλιάρικα!!!
 
Διάβασε, πήγαινε στην καλύτερη σχολή που μπορείς με βάση τον βαθμό που θα βγάλεις. Κατόπιν είτε ως φοιτητής είτε μετά (καλύτερα ως φοιτητής, έχεις παραπάνω χρόνο) βγάζεις το ppl με την ησυχία σου. Κάνεις build hour, με την ευκαιρία πας και με τη παρέα σου καμιά βόλτα με το αεροπλάνο (φοιτητές συνεπιβάτες θα βρεις και σίγουρα όσο μπορούν θα σε βοηθήσουν με τα έξοδα). Αφήστε ολοκληρώσεις το build hour, είτε εδώ είτε εξωτερικό κάνεις μαθήματα και δίνεις πλέον θεωρία Atpl και cpl skill test, με το καλό μετά από αυτό θα έχεις Atpl frozen. Αν έχεις και ένα καλό πτυχίο μια δουλειά θα βρεις να κάνεις και άλλο build hour ώστε να μπεις σε αερογραμμές.

Αν θες τίποτα εκτός από το χρόνο δεν σε σταματάει. Εγώ ας πούμε περίμενα να τελειώσω τη σχολή να έχω δικό μου εισόδημα. Αλλά δεν έχω πολύ χρόνο, καλύτερα σαν φοιτητής το ppl
 
Αν θες για Ίκαρος κάνε επέμβαση laser (αν έχεις την οικονομική δυνατότητα) και δοκίμασε τη τύχη σου. Αν σε κόψουν τουλάχιστον θα έχεις προσπαθήσει. Πλέον οι τεχνικές laser έχουν εξελιχθεί ραγδαία. Έκανα πρόσφατα τη femto lasik και βλέπω σαν αετός. Μακάρι να είχα δοκιμάσει και εγώ για ίκαρος όταν ήμουν στην ηλικία σου αλλά είχα συμβιβαστεί με τη τύχη μου :|
 
To εχω σκεφτει για lasik αλλα δεν μπορεις να κρυψεις την εγχειρηση θα τη βρουν και θα σε κοψουν.
 
Πάντως η πολεμική αεροπορία δεν έχει καμία σχέση με την πολιτική. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα, και αν όνειρο σου είναι να γίνεις πιλότος σε εμπορικό σκάφος μην πας καθόλου ικαρων. Από την άλλη αν είσαι τύπος που του αρέσει το όλο θέμα του στρατού, του ακραίου σκάφους, και τελικά σου αρέσει αλήθεια, τότε πήγαινε ικαρων.

Αν όμως (που είναι το πιο πιθανό) σου αρέσει το επάγγελμα του πιλότου εμπορικής αεροπορίας (ταξίδια, μια σχετικά άνετη ζωή κλπ) άποψη μου,σκέψου αυτό που σου είπα. Σαν φοιτητής εύκολα βγάζεις ένα ppl και κάνεις λίγο build hour και μετά έχεις έξτρα όργανα, δικινινητηριο κλπ.

Τέλος δεν ξέρω αν επιτρέπεται να έχεις κάνει επέμβαση και να πας ικαρων, καλύτερα να το ρωτήσεις, δεν είναι καθόλου σωστό αν απαγορεύεται να προσπαθήσεις να το κρύψεις.
 
Αγαπητέ Bfb, μπορείς να μου εξηγήσεις πως ένας φοιτητής (νορμάλ όχι γιος εφοπλιστή), θα μπορέσει από οικονομικής πλευράς να κάνει το ppl του, κατά την διάρκεια της φοιτητικής ζωής του; Κόβοντας από τις εξόδους του; Από το ενοίκιο του εάν δεν έχει φοιτητική στέγη; Από το φαγητό του; Από το ρεύμα του; Καθαρά από ενδιαφέρον ρωτάω, γιατί αυτό το σχέδιο δεν μου φαίνεται και πολύ βιώσιμο, όπως λέει και η Ζωή.
 
Και βέβαια, κοίτα θα το δεις και μόνος σου στην πράξη, αλλά τα έξοδα των μέσων φοιτητών όσο και αν κλαίγονται είναι κάτι παραπάνω από υψηλά..... Καταρχήν το 99% τρώνε έξω, από αυτό και μόνο εξοικονομείς εύκολα και γρήγορα (αρκεί να μάθεις να μαγειρεύεις μερικά έστω απλά πιάτα) σίγουρα 40- 50 ευρώ την εβδομάδα και υγεία.... Τα φαγητά από έξω είναι μη πω τίποτα... Σε βάθος ενός χρόνου εύκολα και γρήγορα 2500 ευρώ, κατά μέσο όρο (είτε κλαίγονται είτε όχι) γίνονται στουπι μια φορά τον μήνα τουλάχιστον, αλλά 20 ευρώ για να σέρνονται στα πάτωματα (είδες βάζω ταριφες φοιτητικών μαγαζιών). κατά μέσο όρο στην φοιτητική τους ζωή θα σκάσουν σίγουρα 200 ευρώ σε γυμναστήρια για να πετάξουν τα περιττά κιλά που έβαλαν τρώγοντας βλακιες. Και είναι ένα σωρό άλλα έξοδα, πάρτι κυριολεκτικά διασκέδασης και όχι ψυχαγωγίας, αν τα βάλεις κάτω θα δεις ότι χάνονται χρήματα σε ανούσια πράγματα.... Μπορεί εξ αρχής να μη μπορείς αλλά εξοικονομοντας τον 2 ή 3 χρόνο κάνεις το ppl σου σε μια αερολεσχη. Επίσης αν είσαι οργανωτικός τότε μπορείς να βρεις και μια δουλειά να σε βοηθάει οικονομικά. Αφού θα έχεις το ppl, η παρέα σου αν τις αρέσουν οι βόλτες που και που θα μπορεί να βάζει κάποια από τα έξοδα για να πάτε βόλτα με αεροπλάνο και να που σιγά σιγά έρχεται και το build.

Επειδή έχω κάνει φοιτητής και ταυτόχρονα είχα εταιρεία που ξέμεινε ξαφνικά για λόγους υγείας στα χέρια μου στην χειρότερη περίοδο, μπορώ να σου πω ότι, οκ χρόνος υπάρχει για όλα και για δουλειά και για να τελειώσει η σχολή κλπ. Επίσης ελάχιστοι ήταν πραγματικά φτώχοι που όντως δεν είχαν και ενώ εξοικονομουσαν πάλι δεν είχαν.
Οι περισσότεροι κλαίγονταν και κάποια στιγμή έκατσα και έβαλα κάτω τι ξοδευα εγώ και τι αυτοί. Και παραπάνω χάλαγαν και εγώ είχα πάει ένα σωρό εκδρομές με την κοπέλα μου (αν είχα φροντίσει να έχω ppl αν και λόγω χρόνου επειδή δούλευα σε πλήρες ωράριο δεν γινόταν θα την πήγαινα που και που με αεροπλάνο και όχι μόνο με αυτοκίνητο)

Αν όμως όντως ανήκεις στο ποσοστό αυτό που δεν γίνεται με τίποτα, τότε βάλε τα δυνατά σου να πιάσεις μια σχολή που μετά θα έχεις δουλειά, όχι απαραίτητα Ελλάδα, και μετά κάνε modular, και θα τα καταφέρεις. Ναι είναι αρκετά τα έξοδα αλλά γίνεται αν το θες.

Και να θυμάσαι δεν υπάρχει δε μπορώ, υπάρχει δεν θέλω, αν θες είτε τώρα είτε αργότερα θα τα καταφέρεις.

Εγώ όπως σου είπα σαν φοιτητής δεν το έκανα αλλά τώρα θα το κάνω.
 
Top