CPL ή ATPL και Egnatia aviation-Υποτροφία

pilotstefanos

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
21/06/2017
Μηνύματα
51
Likes
4
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
ΑΕΕ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλησπέρα, είμαι καινούριος στο φόρουμ και αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση. Έψαξα σε παλαιότερα θέματα αλλά δεν βρήκα απάντηση στο ερώτημά μου οπότε παραθέτω την ερώτησή μου εδώ.
Θέλω πάρα πολύ να γίνω πιλότος σε πολιτικά αεροσκάφη και συγκεκριμένα στην Aegean αλλά αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Τέλος πάντων, ψάχνω αυτό το καιρό για σχολές χειριστών (στην Ελλάδα κυρίως) και ανακάλυψα ένα διαγωνισμό που διοργανώσε το 2016 η Εgnatia aviation στον οποίο με βάση έναν πίνακα μοριοδότησης επιλέγει 50 υποψήφιους οι οποίοι εξετάζονται σε μαθηματικά και φυσική και στο τέλος διαλέγει τους δύο καλύτερους στους οποίους και χορηγεί υποτροφία για το πρόγραμμα IKAROS-I. Αυτός ο διαγωνισμός όντως ισχύει; Θα συνεχιστεί και φέτος και τις επόμενες χρονιές ή ήταν απλά ένας επετειακός διαγωνισμός που διοργανώθηκε στο πλαίσιο των 10 χρόνων από την ίδρυση της σχολής.
Τέλος, είδα ότι οι τιμές στο cpl και atpl διαφέρουν κατα 20000 ευρώ περίπου. Οι αεροπορικές εταιρίες (π.χ. Aegean) προσλαμβάνουν πιλότους που έχουν στην κατοχή τους ένα από τα δύο αυτά πτυχία ή για την πρόσληψή τους είναι απαραίτητο το atpl και κανένα άλλο πτυχίο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Top