Σχολή Ελικοπτέρων Ναυτικού / Σχολή Αεροπορίας Στρατού

pilotstefanos

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
21/06/2017
Μηνύματα
51
Likes
4
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
ΑΕΕ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλησπερα,
Δεν βρηκα καποιο παρόμοιο θέμα οπότε δημιουργώ ένα καινούριο
Γνωρίζετε μήπως πως κάποιος μπορεί να γίνει χειριστής ελικοπτέρων στο πολεμικό ναυτικό ή στο στρατό ξηράς;
Προσωπικά απότι έχω ακούσει πρέπει πρώτα να γίνεις αξιωματικός, να τελειώσεις δηλαδή την αντίστοιχη σχολή, και μετά να υποβάλλεις αίτηση για να πας στην αντίστοιχη μοίρα.
Έπειτα αφού γίνει πιλότος ελικοπτέρων, η μισθοδοσία είναι αντίστοιχη με αυτή των πιλότων της πολεμικής αεροπορίας (ενα ενδεικτικό ποσο;)
Οποιος γνωρίζει κάτι ή είναι σε κάποια τέτοια θέση ας γράψει εδώ τις γνώσεις του να με διαφωτίσει!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Re: ΣΧΟΛΗ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΩΝ ΝΑΥΤΙΚΟΥ / ΣΧΟΛΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΣΤΡΑΤΟΥ

pilotstefanos":3pfvb4a7 said:
Προσωπικά απότι έχω ακούσει πρέπει πρώτα να γίνεις αξιωματικός, να τελειώσεις δηλαδή την αντίστοιχη σχολή, και μετά να υποβάλλεις αίτηση για να πας στην αντίστοιχη μοίρα.
Αυτό ισχύει περίπου όπως το γράφεις στο Π.Ν. Στον Στρατό Ξηράς ήταν έτσι πολύ παλιά, μέχρι το 1995. Μετά ιδρύθηκε η Αεροπορία Στρατού σαν ανεξάρτητο όπλο, οπότε οι ενδιαφερόμενοι εντάσσονται απ'ευθείας με την αποφοίτηση από την ΣΣΕ & ΣΜΥ.
 
Re: ΣΧΟΛΗ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΩΝ ΝΑΥΤΙΚΟΥ / ΣΧΟΛΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΣΤΡΑΤΟΥ

Ωραια, ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες φιλε
 
Re: ΣΧΟΛΗ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΩΝ ΝΑΥΤΙΚΟΥ / ΣΧΟΛΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΣΤΡΑΤΟΥ

Γεια δες εδω, ειναι οι παρουσιασεις απο την Aviation Career Day για τις δυο ειδικοτητες που ρωτησες.
Ειναι πριν απο μερικα χρονια, δεν ξερω εαν αλλαξε τιποτα απο τοτε.

Διοικηση ελικοπτερων Π.Ν.
http://www.aviationnews.gr/analysis.pl?id=146

Αεροπορια Στρατου
http://www.aviationnews.gr/analysis.pl?id=191&keys=
 
Re: ΣΧΟΛΗ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΩΝ ΝΑΥΤΙΚΟΥ / ΣΧΟΛΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΣΤΡΑΤΟΥ

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου
Ήταν πλήρως κατατοπιστικα και με βοήθησαν πολύ
 
Καλησπέρα συμφορουμιτές
Ήθελα να ρωτήσω για την Διοικηση αεροπορίας Ναυτικου που ιδρύθηκε τον Ιανουαριο και πλεον υπάγονται σε αυτη τόσο τα ελικόπτερα του πολεμικου ναυτικου όσο και τα νέα P3B Orion. Έτσι τουλάχιστον έχω διαβάσει. Ξέρει κανένας μήπως πως πέρνουν πλέον πιλότους στα αεροπλάνα αυτά; Μπαίνουν στην ναυτικών δοκίμων και μετά περνάνε εξετάσεις γι αυτά, όπως γίνεται και στα ελικόπτερα; Η μυωπία απ ότι έχω δει αν έχει διωρθωθεί και πλέον έχεις 10/10 χωρίς γυαλιά και λοιπά δεν επηρεάζει. Ξέρετε αν ισχύει το ίδιο και για το αεροπλάνο του ναυτικού;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Top