Τεχνικές πληροφορίες για ίδρυση αεροπορικής εταιρίας

MIKE512

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
09/07/2005
Μηνύματα
92
Likes
0
Περιοχή
Italia - L'aquila
ICQ
21544478
Καλησπέρα σας!

Εδώ και πολλά χρονιά λατρεύω την αεροπορία! αυτός είναι και ο λόγος που βρίσκομαι εδώ, αυτό που έχω να παρατηρήσω ωστόσο, αντίθετα από πολύ κόσμο που συγκινητε κυρίως από το αεροπλάνο ως μέσο είναι ότι εγώ ενδιαφέρομαι πολύ περισσότερο για το επιχειρηματικό μέρος μιας αεροπορικής εταιρίας. Αυτό που με έλκει λοιπόν σε μια αεροπορική εταιρία είναι εκτός από το ίδιο το αεροσκάφος που φυσικά προκαλεί μεγάλο δέος στον καθένα μάς είναι το συναίσθημα της επιτυχούς διοίκησης μιας εταιρίας η οποία αγαλλιάζει και ενώνει η συνδέει μια χωρά, μια ήπειρο η ακόμα και τον κόσμο ολόκληρο!

Εδώ και πολλά χρονιά κάθε φορά που βλέπω ένα αεροδρόμιο, ένα ταξιδιωτικό γραφείο η έναν τουρίστα σκέφτομαι πως θα μπορούσα να του δώσω κάτι από το οποίο θα μείνει ευχαριστημένος και το οποίο θα αφήσει ένα βιώσιμο κέρδος. Μετά από όλα αυτά βρίσκομαι σε κάποια κατάσταση στην οποία το να μπορέσω κάποτε να προσπαθήσω να εκκινήσω μια μικρή αεροπορική εταιρία δεν φαντάζει ως όνειρο ή απλή θέληση αλλά σαν κάτι πολύ δυνατότερο, χωρίς να υπερβάλλω μου έχει γίνει εμμονή! Χωρίς να έχω καμιά συγκεκριμένη σχέση με την αεροπορία (εννοώ κάποιον συγγενή ιπτάμενο κτλ) εδώ και μερικά χρονιά περνάω όλες μου τις ώρες ψάχνοντας πληροφορείς για αεροπορικές εταιρίες εν ζωή η και του παρελθόντος. Περνάω δεκάδες ώρες σε φόρουμ, κύριος στο δικό μας συλλέγοντας πληροφορείς για τους τρόπους που κάνουν βιώσιμη μια αεροπορική εταιρία, τους τρόπους με τους οποίους διοικείτε και τα λάθη τα οποία κόστισαν τη ζωή σε κάποιες από αυτές. Αναζήτησα ότι γράφτηκε ποτέ στο νετ για την ΑΧΟΝ την οποία αγάπησα χωρίς καν να γνωρίσω ακόμα και εδώ στο φόρουμ είχα στείλει αρκετά ΠΜ σε άτομα που είχαν δείξει ότι ξερόυν κάτι σχετικό με αυτή την εταιρία και τους ευχαριστώ για τις πληροφορίες, με λίγα λόγια με συγκινει το γεγονός ότι μπορεί να υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να ασχοληθώ με τους αιθέρες από τη γη!

Είναι λογικό να πει κάποιος ότι ένα παιδί απλά κάνει όνειρα, δεν θέλω να το δείτε έτσι, μπορεί να είμαι μονό 19 και να σπουδάζω κάτι άσχετο με το αντικείμενο που συζητάμε εδώ (Αρχιτέκτονας μηχανικός λόγω πολυετούς ενασχόλησης της οικογένειας κυρίως με της κατασκευές) πιστεύω όμως ακράδαντα ότι αρχικά για να πετύχεις κάτι χρειάζεται πάθος και τελικά για απαιτείτε μια χρόνια αναζήτηση του.

Τώρα λοιπόν που ξέρετε κάποια πράγματα για μένα πιστεύω πώς μπορείτε να καταλάβετε ότι δεν είναι ηλίθιο να μιλάμε για χειροπιαστά στοιχειά που «στήνουν» μια αεροπορική επιχείρηση, ακόμα πιστεύω ότι υπάρχουν και άλλα άτομα που ίσως να βλέπουν τα πράγματα από την ιδία οπτική γωνία έτσι δημιουργώ αυτό το τοπικ στο οποίο μπορούμε να αναλύουμε, να συζητήσουμε και να ανταλλάσουμε πληροφορίες, ιδέες και στοιχειά τα οποία θα μας φέρουν πιο κοντά σε κάτι που για κάποιους από εμάς θα μείνει ένα όνειρο το οποίο απλά θα μας τροφοδοτήσει με κάποιες παραπάνω πληροφορίες ενώ για άλλους ίσως να αποτελέσει σημαντικό βοήθημα στο να πλησιάσουν ευκολότερα και γιατί όχι να ηγηθούν στον χώρο της εμπορικής αεροπορίας.

Αναλυτικότερα εδώ θα ήθελα να δω προβληματισμούς σε θέματα όπως την ανάγκη ύπαρξης μιας νέας γραμμής, αποτελέσματα ερευνών αγοράς που ίσως έγιναν από κάποια εταιρία και έδειξαν ακάλυπτη ζήτηση για περισσότερες γραμμές η θέσεις, τους τρόπους που ακολούθησαν οι ηγέτες του χώρου για να φτάσουν εκεί που έφτασαν, τα ποσα που απαιτηθήκαν, τα ενδεικτικά κόστη που πρόκειται να κληθεί να καταβάλει μια νεοϊδρυθείσα αεροπορική εταιρία είτε αυτή έχει ένα ΑΤR72 ναυλωμένο είτε αυτή στοχεύει στην άμεση αγορά jet αεροσκαφών και γενικά τα βήματα από τα οποία πρέπει να περάσει μια αεροπορική εταιρία μέχρι να πει ότι είναι έτοιμη να προχωρήσει στην τελική ίδρυση της.

Με λίγα λόγια μιας και πιστεύω ότι τα πάντα μπορούν να είναι δυνατά αν γίνουν με σωστά και καθολικά βήματα, θα ήθελα να καθαρίσουμε λίγο αυτά τα χαώδη και θολωμένα νερά του χώρου της εμπορικής αεροπορίας.


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Ελπίζω να υπάρξει ενδιαφέρον και να γίνει μια όμορφη και κυρίως εποικοδομητική συζήτηση!
 
Top