Θέλω την γνώμη σας

cypilot1977

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
27/04/2007
Μηνύματα
11
Likes
0
λοιπόν. Επειδή εδώ μέσα κατάλαβα ότι υπάρχουν πολλοί μορφωμένοι άνθρωποι, θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας για κάτι που μου έτυχε σήμερα. Ζω στην Νέα Υόρκη εδώ και χρονια.Τον άλλο μηνα τελειώνω το master μου στο aviation management και ψάχνω για internship.Έστειλα βιογραφικά σε 5 εταιρίες αμερικανικες και όλες μου είπανε εντάξει,μπορώ να αρχίσω οποτε θέλω και με μισθό.Όμως εγώ σαν καλός πατριώτης προτίμησα να ρωτήσω στα γραφεία τις ολυμπιακής εάν μπορώ να το κάνω εκεί.Πήγα ρώτησα, έπεσα και τόσο χαμηλά που τους είπα να δουλέψω δίχως λεφτά αλλα αυτοί είπανε ένα μεγάλο ΌΧΙ και καλή τύχη σε μένα.Και όλη μέρα σκέφτομαι, πως γίνετε να ζητάς να δουλέψεις δωρεάν, να δίνεις τις γνώσεις σου και την εμπειρία και να σου λένε όχι.Ίσος επειδή αυτοί έχουνε λιγότερη μόρφωση από σένα ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος στην μέση που δεν ξέρω εγώ?Ίσος είναι καιρός η διοίκηση τις ολυμπιακής να δώσει την σκυτάλη του παιχνιδιού σε ανθρώπους νέους και μορφωμένους και να αφήσουν τους φίλους και συγγενείς έχω? Για πέστε μου εάν έχω άδικο. Ίσος να φταίω εγώ που βλέπω τα πράγματα διαφορετικά.
 
Κατα την γνώμη μου,πήγαινε στις αμερικάνικες εταιρίες. :great: Εκει έχεις τα πάντα.Τώρα,για την ΟΑ δεν ξερω τι να πω :( Ε,δεν έχουμε ξεπεράσει την φιλοσοφία του
"Ποιος είσαι παλικαρι μου?Δεν νομίζω να σε προσλάβουμε γιατί δεν πληρείς τις προυποθέσεις"
"Ιγναδιος Ασταφέρτης,γιος του διευθυντή."
"Ιγνάδιε?τι ευχάριστη έκπληξη!Ελα,πόσο μισθό θες περίπου?"
:D ( :( )
 
κατ αρχην σου ευχομαι καλή επιτυχία σε οτι επιλεξεις.
να ζητας όμως να δουλεψεις εθελοντικά για την ΟΑ μου φαινεται πολύ περίεργο!
συγκεκριμένα είμαι της άποψης οτι αν θέλεις να γινεις εθελοντης είναι καλύτερα να πας στο μαλαουι με τους MSF.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ !!!!
σε θέμα ΟΑ τώρα, μιας και πρόκειται για δήμοσια υπηρεσία, οι ενεργειες που πρεπει να κανει πριν προσλάβει καποιον, είναι να προκυρηξει τις θεσεις, να κάνει διαγωνισμο και στο τελος να ανακοινώσει τα αποτελέσματα βασει προσόντων.
αν θέλεις τόσο πολύ να ρθεις Ελλαδα για δουλεια γιατί επικοινωνεις μονο με ΟΑ και όχι και με άλλες τόσες εταιρίες που μπορει να χρειαζονται προσωπικό της ειδικοτητας σου ?
 
Έχω βρεθεί στη θέση να ψάχνω για internship όπως εσύ, όχι στο aviation management αλλά η φιλοσοφία είναι ίδια. Αν δε σε υπολογίζουν ως εν δυνάμει υποψήφιο να συνεχίσεις για μόνιμη εργαασία, δε σου προσφέρουν τη θέση και ο λόγος είναι ένας: δε θέλουν να μάθεις την εταιρεία, να δεις πως λειτουργεί, να σου περάσουν την τεχνογνωσία της και τον τρόπο που χειρίζεται τον ανταγωνισμό και την αγορά, διότι μπορεί να σε βρουν πολύ σύντομα απέναντί τους, με όλα τα μυστικά τους στην κατοχή σου. Τώρα βέβαια δε ξέρω αν όλα τα παραπάνω τα σκέφτηκε η Ολυμπιακή ή απλά βαριόταν που ζούσε και σε έστειλε στον αγύριστο.
 
εγώ δε νομίζω στη συγκεκριμένη περίπτωση ότι είναι θέμα μέσου αλλά θέμα ελληνικής νοοτροπίας πχ δεν παίρνουμε άτομα για πρακτική γιατί αυτή τη στιγμή δεν τρέχει κάποιο πρόγραμμα/ βαριόμαστε να βοηθήσουμε έναν νέο άνθρωπο / φοβόμαστε μήπως αύριο μεθαύριο μας φάει τη δουλεία αυτός ο νέος άνθρωπος / δε μας χρειάζεται..

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαλέξεις την καλύτερη αμερικάνικη εταιρεία κι αυτό θα μετρήσει αργότερα πολύ στο cv σου -ακόμα κι όταν ξαναστραφείς για δουλειά στην ΟΑ..

και λίγο off topic, από αρκετές προσωπικές εμπειρίες από πρακτική σε δημόσιους / ημιδημόσιους φορείς, ασχέτως αεροπορικού χώρου, μην περιμένετε ούτε εκτίμηση ούτε φυσικά μισθό!!!
 
wild_cat/anima":6qiw8k1o said:
να ζητας όμως να δουλεψεις εθελοντικά για την ΟΑ μου φαινεται πολύ περίεργο!
συγκεκριμένα είμαι της άποψης οτι αν θέλεις να γινεις εθελοντης είναι καλύτερα να πας στο μαλαουι με τους MSF.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ !!!!

Πρόκειται για προσωρινή καλοκαιρινή εργασία, και δεν είναι καινούργιο φαινόμενο να πηγαίνεις να εργαστείς αμμισθί. Αν εκτιμήσουν τις δυνατότητές ασου και σε προσλάβουν εσύ είσαι ο κερδισμένος, αν δουλέψεις για ένα πολύ μεγάλο όνομα το οποίο προσθέτεις στο βιογραφικό σου πάλι είσαι κερδισμένος. Δεν είναι λίγες οι εταιρείες που είτε έχουν συμβολικό μισθό (300-350 ευρώ) είτε δεν έχουν καν μισθό και έχουν ένα πλήρες οργανωμένο πρόγραμμα internship Η unilever μου έρχεται τώρα στο μυαλό που δε παίρνεις φράγκο, ενώ η Lufthanasa για να μείνουμε στο χώρο της αεροπορίας δίνει μέχρι 500 ευρώ. Ο λόγος είναι ο παραπάνω: "δε φτάνει που θα με βάλεις αστο βιογραφικό σου, και θα μάθεις την εταιρεία, θες και λεφτά από πάνω;" Έτσι παραδόξως οι μικρές εταιρείες προσφέραν πολύ περισσότερα σε χρήματα για να πας, γιατί σε είχαν ανάγκη αυτές, και όχι εσύ αυτούς όπως στις μεγάλες εταιρείες.
 
Καλησπέρα.Είμαι της γνώμης να επιλέξεις την καλύτερη αμερικανική εταιρία και να εργαστείς.Δυστηχώς στη Ελλάδα που όλα λειτουργούν με το βύσμα δεν θα καταφέρεις τίποτα.Δεν πα να έχεις δουλέψει στη Boeing,Airbus,Rolls-Royce κλπ αν δεν έχεις βύσμα μην περιμένεις να βρεις δουλειά στην Ελλάδα.Άσε που εκεί που είσαι θα μάθεις πολλά πράγματα.Ούτε εμένα θα μου άρεσε να δουλέψω στο εξωτερικό για πολύ καιρό αλλά τι τα θές?Να μείνεις άνεργος?Πάντως αν ενδιαφέρεσαι πολύ για ελλάδα ψάξε και λίγο τον ιδιωτικό τομέα που επικρατεί μια στοιχειώδης(!) αξιοκρατία μπας και καταφέρεις τίποτα.
Καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις ;)
 
παιδιά σας ευχάριστο για τις ιδέες σας. Ο λόγος που επέλεξα την ολυμπιακή ήταν γιατί νόμιζα ότι επειδή είμαι και εγώ έλληνας κύπριος, θα με βοηθούσανε περισσότερο.Και δεν ψάχνω δουλειά με την ολυμπιακή. Απλός πρέπει να δουλέψω κάποιες ώρες για να μου δώσουν το πτυχίο. Όσο για πείρα, έχω αρκετή νομίζω. Από διπλώματα IATA μέχρι Πτυχία πιλότου. Ότι και να συμβαίνει, σας ευχάριστο πολύ.
 
go west young man

αν είσαι ή έχεις κουμπάρο στο κόμμα (όποιο απ`τα δύο, δεν έχει σημασία) προσλαμβάνεσαι. Αν όχι ας πρόσεχες.... :twisted:

Περιμένω απόψεις και σχόλια.
 
H δικιά μου άποψη είναι πως σε αυτές τις υποθέσεις δεν χωράνε πατριωτισμοί. Και εξηγούμαι: Αφού χρειάζεσαι ένα internship για να πάρεις το πτυχίο σου, καλό είναι να το κάνεις εκεί που σε θέλουνε. Πρώτον γιατί αυτό σημαίνει πως εκεί θα έχεις ουσιαστικές ελπίδες να κάνεις κάτι σοβαρό και όχι να κουβαλάς καφέδες και δεύτερον γιατί, μιας και είσαι τελειόφοιτος μπορεί το internship να δουλέψει και γιαυτούς δοκιμαστικά.
Επίσης να πω πως το θέμα του internship είναι κάπως περίεργο. Γιατί ζητάς να πας κάπου 2-3 μήνες. Δεν είναι εύκολο για όλες τις εταιρείες να σε αξιοποιήσουν. Γιαυτόν ίσως και το λόγο να σου είπε όχι η Ολυμπιακή.
΄Ενας άλλος λόγος είναι πως μπορεί κάτι τέτοιο να μην προβλέπεται. Κι έτσι ενώ ένας διευθυντής θα ήθελε πολύ να σε πάρει, απλούστατα να μην μπορεί, γιατί δεν υπάρχει σχετικός νόμος/κανονισμός που να το επιτρέπει. Ας μην ξεχνάμε πως πρόκεται για δημόσια εταιρεία.
 
Top