Eπαγγελμα: Fare policy and airline management

flight052

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
10/11/2007
Μηνύματα
36
Likes
0
Περιοχή
Athens, Greece
Website
jetder.tripod.com
Γεια χαρα, παιδια. Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κάποιος κανενα μεταπτυχιακο για μανατζμεντ αεροπορικων εταιριων ετσι ωστε μετα να μπορει να δουλεψει κανεις σε αεροπορικη εταιρια στον τομεα εξευρεσης νεων δρομολογιων-θεσπιση τιμων κτλ. Εχω βρει μόνο στο cranfield university στην Αγγλια, το μονο που δε ζηταει υποχρεωτικα προυπηρεσια-επαγγελματικη εμπειρια. Δεν ψαχνω μονο για ευρωπη, αλλα απ' ο,τι φαινεται ελαχιστες χωρες ανα τον κοσμο εχουν τετοια μεταπτυχιακα δηλ. Air transport management, Airport planning, Airline management... Εχω φαει κολλημα τα τελευταια χρονια με αυτο και δε θα θελα να κανω κατι γενικοτερο πχ Tourism management ή trasportation management... Αν γνωριζετε κατι, η βοηθεια σας θα μου ειναι εξαιρετικα πολυτιμη. Ευχαριστω, Γιωργος. :D
 
Αν και δεν πρόκειται για μεταπτυχιακά, η ΙΑΤΑ προσφέρει μια σειρά πτυχίων, μεταξύ άλλων και για management αεροπορικών εταιριών. Λεπτομέρειες θα βρεις στο http://www.iata.org ---> training
 
Re: Exo akousei gia ena tmhma

ThomasK":3m3nhxck said:
To Loughborough sthn Agglia exei ena kalo tmhma!
Mono apo fhmes den mporo na ksero perissotera!
Pantos nomizo oti mporeis na vreis arketes sxoles pano se auto to tmhma, sou proteino sandwich-course an einai dia8esimo se opoia sxolh pas! Arkei na ma8eis an plhronese gia douleia h einai kanena "work like a dog payed like a slave"!

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς το Loughborough δεν προσφέρει πια το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, κάτι παρεμφερες εντελώς γενικό είναι το Transport Planning and Business Management. Όσον αφορά το sandwich course μόνο στην Τουλούζη έχει ένα για αεροπορικές εταιρίες, που οργανώνεται από την Ecole Nationale d' Aviation Civile αλλά θέλει να έχεις ήδη τελειώσει κάποιο μεταπτυχιακό για να σε πάρουν. Δυστυχώς, φίλε μου, sandwich course και να μην πληρώνεσαι σαν σκλάβος λίγο δύσκολο... Έσυ τους έχεις ανάγκη, όχι αυτοί.
 
flight052":1pv111z6 said:
Γεια χαρα, παιδια. Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κάποιος κανενα μεταπτυχιακο για μανατζμεντ αεροπορικων εταιριων ετσι ωστε μετα να μπορει να δουλεψει κανεις σε αεροπορικη εταιρια στον τομεα εξευρεσης νεων δρομολογιων-θεσπιση τιμων κτλ....Ευχαριστω, Γιωργος. :D

Η βασική σου κατάρτιση είναι business-related?

Νομίζω καθαρό μεταπτυχιακό σε aviation management μόνο σε Αμερική θα βρείς (και θα μείνεις και εκεί).

Αν σε ενδιαφέρει όμως Ευρώπη (Γερμανία) τότε μπορείς να κάνεις bachelor στο http://www.ebs.de/index.php?id=aviation-management&L=1 , να μάθεις γερμανικά και να δουλέψεις SWISS/LH...
 
convair":2mt6q8ly said:
Η βασική σου κατάρτιση είναι business-related?

Νομίζω καθαρό μεταπτυχιακό σε aviation management μόνο σε Αμερική θα βρείς (και θα μείνεις και εκεί).

Αν σε ενδιαφέρει όμως Ευρώπη (Γερμανία) τότε μπορείς να κάνεις bachelor στο http://www.ebs.de/index.php?id=aviation-management&L=1 , να μάθεις γερμανικά και να δουλέψεις SWISS/LH...

Τελειώνω σε λιγους μήνες το Οικονομικο τμήμα του Παν. Κρητης, αρα τα economics είναι αρκετα συναφή με το management. Στις ΗΠΑ κ Καναδα έχω βρει μόνο ΜΒΑ εξ'αποστασεως. Αυτο που μου προτεινεις στη Γερμανια είναι προπτυχιακο τμημα Β.Α. και δεν εχει κανενα νοημα να εχω ακομα ενα bachelor. Ασε που απεχθανομαι τα Γερμανικα. Αν εξαιρεσεις κατι σεμιναρια (οχι μεταπτυχιακα) που διοργανωνει το ΙΑΤΑ τα οποια απευθυνονται μονο σε επαγγελματιες, κατα τ' αλλα δυσοιωνες οι προοπτικες ενος MSc Air Transport/ Aviation/ Airport Management. Θα κανω σίγουρα αιτηση στο Cranfield, UK, αλλα ψάχνω και μια εναλλακτικη σε περιπτωση που δε με παρουν. Που'ναι ομως??? (Ακομα και Αυστραλια σκεφτομουν να παω αν με δεχοντουσαν + τα διδακτρα ήταν σε λογικα επιπεδα)
 
Top