ΒΑ: Δουλέψτε δωρεάν

Εδώ όλες οι υπόλοιπες συζητήσεις
Άβαταρ μέλους
grX
Economy-Class
Economy-Class
x 7
Επικοινωνία:

ΒΑ: Δουλέψτε δωρεάν

Δημοσίευσηαπό grX » 16 Ιουν 2009, 20:21

Είναι ένα άρθρο που νομίζω ενδιαφέρει ιδιαίτερα τα μέλη του φόρουμ που εργάζονται στις αερομεταφορές και για αυτό το παραθέτω, από το BBC. http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/8102862.stm

Οι ΒΑ επικαλούμενες την άσχημη κατάσταση της εταιρίας, £401εκ. έστειλαν mail σε 30 χιλιάδες υπαλλήλους στην Βρετανία ζητώντας τους να εργαστούν εθελοντικά άνευ αμοιβής ή να λάβουν άδεια ανευ αμοιβής για περίοδο μέχρι και ένα μήνα.

Υπάλληλοι μεμονομένα έχουν ήδη δεχθεί την πρόταση αλλά σωματεία εργαζομένων αντιδρούν. Είναι πράγματι σε τόσο δυσάρεστη θέση ένας τέτοιος κολοσσός; Να μου πείτε και ό,τι κατέρρευσε στις ΗΠΑ με κρότο προηγουμένως ήταν μεγαθήριο...

___
Ζητώ μια μικρή ίσως ανοχή από τους διαχειριστάς για την οριακά "νόμιμη" δημοσίευση 8)
0 x

Άβαταρ μέλους
Tolisshow
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDL

Re: ΒΑ: Δουλέψτε δωρεάν

Δημοσίευσηαπό Tolisshow » 16 Ιουν 2009, 21:45

Πραγματικα απιστευτο για την συγκεκριμένη εταιρια αλλα υπάρχουν και χειρότερα..η Ryanair λεει στους πιλότους πληρώστε τα διπλωματα σας(πανε και δινουν 100 χιλιαρικα στην οξφορντ),πληρώστε την εκπαιδευση τύπου και εφοσον είστε ετοιμοι να μπείτε στην εταιρια μας....προσλαμβάνεστε...ποτε με το καλο θα μας πληρωνετε τις πτησεις που θα κανετε με τα αεροπλανα μας?τελικα τιποτα δεν εινια τζαμπα σαυτη τη ζωή.η ΒΑ μπορει σε λιγο καιρο να πραξει το ιδιο αναλόγως.οι πιλότοι δηλαδη αντι να πληρωνονται που πετάνε,να πληρώνουν απο την τσεπη τους για να πετανε και να δουλεύουν
παντως,πολυ καλα εκαναν οι αγγλοι που πηραν κατευθείαν μετρα..με την πρωτη χρονια που εμφανισαν ζημια,αρχισαν οι καμπανες..στην ελλαδα,αργησαμε λιγο(καμια 15αρια χρονια) αλλα τελικα πήραμε μετρα..αλλα ενταξει..αλλο ελλαδα αλλο Αγλλια
0 x

Άβαταρ μέλους
vassdel
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
x 4

Δημοσίευσηαπό vassdel » 16 Ιουν 2009, 21:49

Καλά, το όλο concept είναι απαράδεκτο. Ζητάνε από τους εργαζομένους να δουλέψουν τζάμπα για να καλύψουν τις γκάφες τους? Αν μη τι άλλο, είναι αστείο. Ειδικά όταν διαβάζεις:
BA's chief executive Willie Walsh has already agreed to work unpaid in July, forgoing his month's salary of £61,000.

Ναι, νταξ.
Και μένα, άμα μου δώσουνε 61000 λίρες το Γενάρη, μετά τους δουλεύω έντεκα μήνες τζάμπα.

ΥΓ. Μην αγχώνεστε. Η ΒΑ θα μπει στο άρθρο 44 και θα παραγραφούν τα χρέη και όλα καλά. Έχουν και στην Αγγλία 44, έτσι δεν είναι?
0 x

Άβαταρ μέλους
Hastaroth
Concorde-Class
Concorde-Class

Δημοσίευσηαπό Hastaroth » 17 Ιουν 2009, 00:06

Σκέφτομαι οτι θά μπορούσαμε και εμείς ώς επιβάτες να στείλουμε κάποιες επιστολές στην BA λέγοντας οτι,επειδή λόγω τής κρίσης τά φέρνουμε δύσκολα,νά μάς δέχωνται στίς πτήσεις χωρίς να πληρώνουμε εισιτήρια,αφού καί οι δικοί μας εργοδότες μάς ζητάνε να δουλέψουμε δωρεάν.

Θά είναι μιά καλή ευκαιρία νά επισκεφτώ το Λονδίνο και να κάνω διάφορα ψώνια (τζάμπα βεβαίως,αφού η προτροπή "work unpaid" δέν ακούγεται μόνο από τίς αεροπορικές εταιρείες αλλά και σέ άλλους κλάδους).

Τό τζάμπα πολλοί (εργοδότες) ηγάπησαν,τούς τζαμπατζήδες (εργοδότες) ουδείς.....

ΥΓ.Πόσο προφητικός ήταν ο Ιταλός θεατρικός συγγραφέας Dario Fo όταν έγραφε το "Δέν πληρώνω,δέν πληρώνω"...
0 x
Αρθρουν πρωτουν,ου κυβερνητς ιεχει δικαιουμα ζωης και θανατ στου πλερωμα και στς επιβατς

Άβαταρ μέλους
nikos_k.
Business-Class
Business-Class

Δημοσίευσηαπό nikos_k. » 17 Ιουν 2009, 00:42

Τα παράπονα όλων σας τα καταλαβαίνω, από την άλλη όμως οι συγκεκριμένοι άνθρωποι θα μπορούσαν να είχαν μείνει άνεργοι...
Αντ' αυτού, ο εργοδότης τους (η μεγάλη BA) προτείνει εργασία άνευ αποδοχών ή άδεια άνευ αποδοχών ώστε εμμέσως να τους εγγυηθεί τις θέσεις εργασίας τους...
Εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο κακό (ειδικά το δεύτερο)!
Επίσης είναι πρακτική που έχει αρχίσει να εφαρμόζεται από μεγάλες εταιρίες (όπως η BA) τα τελευταία χρόνια!
Στην χειρότερη οικονομική κρίση των τελευταίων δεκαετιών δεν μπορεί να θέλουμε "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο"!

Υ.Γ. Από τις αντιδράσεις στο forum και μόνο, φαντάζομαι (και γνωρίζω καλά) τι θα γινόταν στην Ελλάδα αν οποιοσδήποτε εργοδότης πρότεινε κάτι τέτοιο...
Υ.Γ.2. Tolisshow, έλεγξε τις πηγές σου για τα γραφόμενά σου περί του "αιωνίου εχθρού" (Ryanair) :wink:
0 x
Live To Fly, Fly To Live....... Aces High

xaris
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό xaris » 17 Ιουν 2009, 00:53

Ομολογούν έμμεσα ότι το management τους όσον αφορά τις παραγγελίες καυσίμων ήταν ,κατά την περίοδο που πέρασε, άθλιο και βέβαια καλούνται τώρα να την πληρώσουν όλοι.Και πιο πολύ απ'όλους, αυτοί που δεν παίρνουν αποφάσεις. (Ευκαιρία έχουν σαν μεγάλη εταιρία που είναι, με επιρροή ,να πιέσουν στο περιορισμό των κερδοσκόπων της αγοράς καυσίμων,γιατί ζήτηση πετρελαίου ανικανοποίητη απο ανάλογη προσφορά τα τελευταία χρόνια δεν υπήρξε).
0 x

xaris
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό xaris » 17 Ιουν 2009, 01:07

nikos_k. έγραψε:Υ.Γ. Από τις αντιδράσεις στο forum και μόνο, φαντάζομαι (και γνωρίζω καλά) τι θα γινόταν στην Ελλάδα αν οποιοσδήποτε εργοδότης πρότεινε κάτι τέτοιο...

Ο εργοδότης που έφτιαξε την επιχείρησή του με δικά του μόνο χρήματα ας κάνει ό,τι θέλει.........(στα πλαίσια των νόμων). Όταν όμως η συντριπτική πλειοψηφία ειδικά των μεγάλων επιχειρήσεων στην Ελλάδα ,απολαμβάνει διαφόρων προνομίων ( επιδοτήσεων,αναπτυξιακών νόμων, αφορολογήτων περιθωρίων,ελαστικοποίηση κανόνων για ξέπλυμα μαύρου χρήματος,αδιαφορία για την δημιουργία ολιγοπολιακών αγορών κ.ο.κ. ) , εν ολίγοις έχουν το χέρι απλωμένο προς το δημόσιο χρήμα έμμεσα ή άμεσα , θα πρέπει να είναι προσεκτικοί στο τι ακριβώς ζητάνε.
0 x

Άβαταρ μέλους
aas59
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): UAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGIR
x 1

Δημοσίευσηαπό aas59 » 17 Ιουν 2009, 08:30

xaris έγραψε:Όταν όμως η συντριπτική πλειοψηφία ειδικά των μεγάλων επιχειρήσεων στην Ελλάδα ,απολαμβάνει διαφόρων προνομίων ( επιδοτήσεων,αναπτυξιακών νόμων, αφορολογήτων περιθωρίων,ελαστικοποίηση κανόνων για ξέπλυμα μαύρου χρήματος,αδιαφορία για την δημιουργία ολιγοπολιακών αγορών κ.ο.κ. ) , εν ολίγοις έχουν το χέρι απλωμένο προς το δημόσιο χρήμα έμμεσα ή άμεσα , θα πρέπει να είναι προσεκτικοί στο τι ακριβώς ζητάνε.

Δεν καταλαβαίνω την λογική σου , τα περισσότερα που αναφέρεις είναι λαϊκίστικες θέσεις εξωκοινοβουλευτικών(και όχι μόνο δυστυχώς....) κομμάτων και ενώ για ιδεολογική αντιπαράθεση στα αμφιθέατρα ακούγονται μια χαρά , δεν έχουν καμία χρησιμότητα στο παγκόσμιο οικονομικό γίγνεσθαι.

Επιδοτήσεις στην Ευρωπαϊκή ένωση ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ άρα αυτό δεν ισχύει.
Το να χρησιμοποιήσεις κάποιον αναπτυξιακό νόμο όχι μόνο είναι θεμιτό αλλά θα ήταν κακοδιαχείριση και ανικανότητα οποιασδήποτε διοίκησης η μή ένταξη της επιχείρησής τους σε κάποιον.
Τα αφορολόγητα περιθώρια εξυπηρετούν κάποιους σκοπούς. Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι κυβερνήσεις παγκοσμίως (ακόμα και στην χώρα μας που είναι δύσκολο το επιχειρείν ) τα περιλαμβάνουν στην πολιτική τους.
Για το μαύρο χρήμα κάνεις μεγάλο λάθος. Πέραν του γνωστού λαϊκισμού που μεταφέρει αυτή η ρήση η διακίνηση μαύρου χρήματος όλο και πιο δύσκολη γίνεται (πάντα σε παγκόσμιο επίπεδο) αφού πέραν του προφανούς (δηλαδή να χτυπηθεί το κύκλωμα ναρκωτικών) έχει μπει στο στόχαστρο και η τρομοκρατία (funding...) .
Ακόμα και η Ελβετία υπέκυψε στις πιέσεις και έδωσε ονόματα...........
Από πότε η ελεύθερη οικονομία στηρίζεται στα ολιγοπώλια???
Ας μην διαφεύγει ότι μία από τις σημαντικότερες (και πιο δραστήριες) επιτροπές της Ε.Κοινότητας είναι αυτή του ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ .

Εν κατακλείδι , το να μιλάει κάποιος με συνθήματα και αφορισμούς μπορεί να έχει πέραση (ακόμα......) στην χώρα μας αλλά τείνει να εξαλειφθεί στο εξωτερικό.
Το ευτύχημα είναι ότι αρκετοί Ευρωπαίοι πολίτες έχουν ήδη πιάσει το νόημα και το απέδειξαν στις Ευρωεκλογές μαυρίζοντας τους συνθηματολόγους πολιτικούς φορείς.
0 x
Σεβασμός στον συνομιλητή μας σημαίνει ουσιαστικές αντιπαραθέσεις ιδεών.

Άβαταρ μέλους
vassdel
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 4

Δημοσίευσηαπό vassdel » 17 Ιουν 2009, 11:25

nikos_k. έγραψε:Τα παράπονα όλων σας τα καταλαβαίνω, από την άλλη όμως οι συγκεκριμένοι άνθρωποι θα μπορούσαν να είχαν μείνει άνεργοι...
Αντ' αυτού, ο εργοδότης τους (η μεγάλη BA) προτείνει εργασία άνευ αποδοχών ή άδεια άνευ αποδοχών ώστε εμμέσως να τους εγγυηθεί τις θέσεις εργασίας τους...

Δηλαδή το μη χείρον, βέλτιστον, έτσι; Κι αν υποθέσουμε οτι με ένα μήνα δεν ορθοποδεί η εταιρία, να ζητήσουμε 2 μήνες άνευ αποδοχών; Τους ανθρώπους που δεν θα πληρώνονται, τους ρώτησαν αν τα βγάζουν πέρα; Και μη μου πείτε οτι είναι οικειοθελώς. Τα ξέρουμε αυτά τα οικειοθελώς, όπου αν δεν "οικειοθελήσεις" σε "οικειοθελούν" με το ζόρι (τέλος πάντων, αυτό το τελευταίο μην το πάρετε της μετρητοίς, δεν είμαι κ στην ΒΑ για να ξέρω). Εμένα που το μυαλό μου πάει στο πονηρό, φαντάζομαι το εξής τραγελαφικό: Ιδιοκτήτης καταστήματος πώλησης ενδυμάτων (ρουχάδικο, ξέρετε) χαλάει πολλά λεφτά σε αλλοδαπές καλλονές εκ Ρουσίας ορμώμενες, προς τέρψη των σαρκικών του ορέξεων (τσιλιμπουρδίζει με πόρνες). Μπορεί να ζητήσει από τις υπαλλήλους του να του ικανοποιούν αυτές τις ορέξεις του (οικειοθελώς πάντα), αφού οικονομικά δεν πάει καλά και υπάρχει κίνδυνος να τις απολύσει; Λέω τώρα....
nikos_k. έγραψε:Επίσης είναι πρακτική που έχει αρχίσει να εφαρμόζεται από μεγάλες εταιρίες (όπως η BA) τα τελευταία χρόνια!

Το οτι μεγάλες εταιρίες εφαρμόζουν μια μέθοδο, ΔΕΝ κάνει την μέθοδο αυτή αποδεκτή ή ελκυστική φίλε μου, το ξέρεις αυτό.
nikos_k. έγραψε:Στην χειρότερη οικονομική κρίση των τελευταίων δεκαετιών δεν μπορεί να θέλουμε "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο"!

Αυτό το τελευταίο, δεν είναι άποψη, δεν φτάνει να γράψεις ποστ, δεν φτάνει να ανοίξεις thread. Δεν ξέρω αν το να φτιάξεις νέο φόρουμ είναι αρκετό. Απλά, δεν έχω καταλάβει εγώ με το φτωχό μυαλό μου που βρίσκεται η κρίση. Δηλαδή, υπάρχει τρύπα και πέφτουν τα φράγκα μέσα; Επειδή όλοι γκρινιάζουν για την κρίση και οτι δεν έχουν λεφτά. Ποιός κερατάς πήρε τα λεφτά; Να τον βρούμε να του σπάσουμε τα παΐδια. Ίσως να είναι πολύ "αναρχοαυτονομοαριστεροκομμουνιστική" η άποψή μου, αλλά βλέπω πως το όλο θέμα είναι μία ακόμη τεχνική των "μεγάλων εταιριών", προκειμένου να μας βάλουν να πληρώνουμε για να δουλέψουμε. :?
0 x

Άβαταρ μέλους
nikos_k.
Business-Class
Business-Class

Δημοσίευσηαπό nikos_k. » 17 Ιουν 2009, 15:16

vassdel έγραψε:Δηλαδή το μη χείρον, βέλτιστον, έτσι; Κι αν υποθέσουμε οτι με ένα μήνα δεν ορθοποδεί η εταιρία, να ζητήσουμε 2 μήνες άνευ αποδοχών; Τους ανθρώπους που δεν θα πληρώνονται, τους ρώτησαν αν τα βγάζουν πέρα; Και μη μου πείτε οτι είναι οικειοθελώς. Τα ξέρουμε αυτά τα οικειοθελώς, όπου αν δεν "οικειοθελήσεις" σε "οικειοθελούν" με το ζόρι (τέλος πάντων, αυτό το τελευταίο μην το πάρετε της μετρητοίς, δεν είμαι κ στην ΒΑ για να ξέρω).

Φυσικά και "το μη χείρον βέλτιστον"! Τα ερωτήματά σου δεν υφίστανται διότι η συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι εθελοντική!
Αν τα βγάζεις πέρα, δηλώνεις συμμετοχή στο πρόγραμμα. Επίσης αν η κατάσταση χειροτερέψει (όπως περιγράφεις) και από "οικειοθελώς" γίνει "υποχρεωτικώς",
τότε ναι μεν θα έχουμε δίκιο να φωνάζουμε όλοι, από την άλλη όμως πιστεύω πως όποιος εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα πρέπει να έχει κάποια χρήματα στην άκρη, ακριβώς για την περίπτωση που το αφεντικό εφαρμόσει πλάνα τύπου BA. Διότι ξαναλέω. Οι μέθοδοι αυτές δεν είναι νέες και οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα, οφείλουμε να είμαστε προετοιμασμένοι ανά πάσα στιγμή! Ειδικά οι εργαζόμενοι στην ιδιαίτερη και ευαίσθητη αεροπορική βιομηχανία!
vassdel έγραψε:Το οτι μεγάλες εταιρίες εφαρμόζουν μια μέθοδο, ΔΕΝ κάνει την μέθοδο αυτή αποδεκτή ή ελκυστική φίλε μου, το ξέρεις αυτό.

Αποδεκτή ή ελκυστική μπορεί να μην την κάνει, αλλά αν φέρνει θετικά οικονομικά αποτελέσματα και μου εγγυάται τη θέση εργασίας μου, εμένα μου αρέσει.
vassdel έγραψε:Αυτό το τελευταίο, δεν είναι άποψη, δεν φτάνει να γράψεις ποστ, δεν φτάνει να ανοίξεις thread. Δεν ξέρω αν το να φτιάξεις νέο φόρουμ είναι αρκετό. Απλά, δεν έχω καταλάβει εγώ με το φτωχό μυαλό μου που βρίσκεται η κρίση. Δηλαδή, υπάρχει τρύπα και πέφτουν τα φράγκα μέσα; Επειδή όλοι γκρινιάζουν για την κρίση και οτι δεν έχουν λεφτά. Ποιός κερατάς πήρε τα λεφτά; Να τον βρούμε να του σπάσουμε τα παΐδια. Ίσως να είναι πολύ "αναρχοαυτονομοαριστεροκομμουνιστική" η άποψή μου, αλλά βλέπω πως το όλο θέμα είναι μία ακόμη τεχνική των "μεγάλων εταιριών", προκειμένου να μας βάλουν να πληρώνουμε για να δουλέψουμε. :?

Η οικονομική κρίση είναι εκεί έξω! Στην Ελλάδα ίσως δεν θα γίνει τόσο αισθητή, λόγω μαύρου χρήματος και της περιβόητης "ελληνικής οικογένειας",
που είναι πάντα παρούσα για να στηρίζει τα παιδιά της! Τώρα για την άποψή σου, το μόνο που μπορώ να πω είναι πως στην Ελλάδα μια ζωή βλέπουμε φαντάσματα!
Όπως σε άλλα θέματα μας φταίνε οι Αμερικάνοι και οι Εβραίοι, έτσι και τώρα μας φταίνε οι μεγάλες εταιρίες και τα golden boys.
Για την κατάντια μας υπάρχει πάντα μια δικαιολογία...
Επίσης, ιδιαιτέρως εσύ αγαπητέ vassdel, δεν έχεις κανένα λόγο ανησυχίας (και μαγκιά σου), διότι η μαμά πατρίδα σε φροντίζει από τα 18!
Οι υπόλοιποι όμως οφείλουμε να ανησυχούμε και μαζί με τους εργοδότες να βρίσκουμε λύσεις που θα εξασφαλίζουν την βιωσιμότητα της εταιρίας στην οποία εργαζόμαστε και κατ’ επέκταση των θέσεων εργασίας μας.
0 x
Live To Fly, Fly To Live....... Aces High

AOA
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): LUF
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 1

Δημοσίευσηαπό AOA » 17 Ιουν 2009, 15:59

Έτσι είναι κ. vassdel καλά τα λέει ο nikos_k , μπορεί θεωρητικά να συμφωνήσουμε μαζί σου αλλά οι συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί ανεξαρτήτως των αιτιών που τις προκάλεσαν δυστυχώς πρέπει να αντιμετωπίζονται κατά το δοκούν της λογικής του " μη χείρον βέλτιστον" Ανάλυση πολιτικής οικονομίας θα κάνουμε τώρα? Κι ο Στάλιν να κατέβει δεν σώζει τη κατάσταση των πολλών! Χωρίς διάθεση κακοήθους αντιπαράθεσης , για ρώτα και κανένα άνεργο , εσύ όπως λέει κι ο φίλος Νίκος λίγο - πολύ μια χαρά είσαι , θα πάρεις και τη σίγουρη σύνταξη νεότατος κι αργότερα μπορεί να πάρεις και καμιά θέση ως συνταξιούχος από κανένα νεότερο άνεργο σε κανένα νεόπλουτο αφεντικό κι όχι μόνο! Ας είμαστε λίγο προσεκτικότεροι και περισσότερο αλληλέγγυοι αντικειμενικά! Κι από ο, τι βλέπω σε όλα τα τοπικς είσαι πρώτος τελευταία με διάφορα σχόλια ....που σημαίνει έχεις χρόνο να ξεκουράζεσαι και να ψυχαγωγείσαι. Για ρώτα και το Νίκο και πολλούς άλλους συναδέλφους σου στην ουρά αναμονής εργασίας ίσως και μεγαλύτερους ηλικιακά από σένα πως νιώθουν στη μεγάλη χαβούζα Ελλάδα!!!!!!!!!!!!!!!
0 x

menelaos
First-Class
First-Class
x 113

Δημοσίευσηαπό menelaos » 17 Ιουν 2009, 16:51

vassdel έγραψε:Απλά, δεν έχω καταλάβει εγώ με το φτωχό μυαλό μου που βρίσκεται η κρίση. Δηλαδή, υπάρχει τρύπα και πέφτουν τα φράγκα μέσα; Επειδή όλοι γκρινιάζουν για την κρίση και οτι δεν έχουν λεφτά. Ποιός κερατάς πήρε τα λεφτά; Να τον βρούμε να του σπάσουμε τα παΐδια. Ίσως να είναι πολύ "αναρχοαυτονομοαριστεροκομμουνιστική" η άποψή μου, αλλά βλέπω πως το όλο θέμα είναι μία ακόμη τεχνική των "μεγάλων εταιριών", προκειμένου να μας βάλουν να πληρώνουμε για να δουλέψουμε. :?

Χωρίς να διαφωνώ με τα υπόλοιπα που λες, αυτό δεν είναι ακριβώς έτσι (αν και εν μέρει δεν έχεις άδικο): έστω ότι εγώ αγοράζω ένα μπουκάλι νερό 50 λεπτά. Σε βλέπω να διψάς και να το παίρνεις όσο όσο και σου το πουλάω 2€. Εσύ πας να το ανοίξεις, αλλά βλέπεις έναν κακόμοιρο που έχει να πιει νερό 3 μερόνυχτα και λες να τον εκμεταλλευτείς και το πουλάς 10€. Αυτός λέει, ντάξει διψάω αλλά καλύτερα να το πουλήσω κάπου αλλού και να κάνω τα λεφτά τσιγάρα και το πουλάει κάπου 50€. Τώρα λοιπόν, εγώ έχω κερδίσει 1.5€, εσύ έχεις κερδίσει 8€ και ο τρίτος έχει κερδίσει 40€. Επίσης ο τέταρτος έχει στα χέρια του κάτι που έχει αξία 50€. Σαν να λέμε ότι στην "αγορά" μας υπάρχουν 1.5+8+40 = 49.5€ "πραγματικά" και 50€ "δυνάμει". Ο τύπος μπορεί να ανοιχτεί και να αγοράσει τώρα πράγματα που κοστίζουν μέχρι 50€ θεωρώντας ότι έχει να τα πληρώσει. Όταν όμως πάει να πουλήσει το νερό του για να καλύψει τις υποχρεώσεις του βλέπει ότι έχει ανοίξει ο δήμος μια βρύση (την πρώτη στην Αθήνα :evil:) οπότε όλοι του απαντάνε "καλά ρε φίλε, τρελός είσαι; Σιγά μη σου δώσω 50ευρώ γι αυτό!" Τελικώς ο τύπος έβαλε ένα 50ρικο από την τσέπη του και το έχασε. Αν λοιπόν υπάρχουν μερικές χιλιάδες τέτοιοι τύποι που αντί για νερό πουλάνε οικόπεδα, επιχειρήσεις κλπ και έχουν και μερικά μύρια εργαζομένους ο καθένας, τότε η στιγμή της συνειδητοποίησης ότι "χμμμ... τελικά όλο αυτό το χρήμα που νομίζαμε ότι υπήρχε στην αγορά ΔΕΝ υπάρχει" είναι αρκετή να δημιουργήσει μια τέτοια παγκόσμια κρίση.

(δεν έχω απολύτως καμία σχέση με οικονομικά οπότε μπορεί αυτά που έγραψα να μη σχετίζονται με την παρούσα κατάσταση, νομίζω όμως είναι ένα παράδειγμα του πώς μπορεί να προκληθεί ένα ευρείας κλίμακα πρόβλημα χωρίς κάποιος να "φάει" λεφτά)
0 x

Άβαταρ μέλους
vassdel
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 4

Δημοσίευσηαπό vassdel » 17 Ιουν 2009, 17:05

AOA έγραψε:Έτσι είναι κ. vassdel καλά τα λέει ο nikos_k , μπορεί θεωρητικά να συμφωνήσουμε μαζί σου αλλά οι συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί ανεξαρτήτως των αιτιών που τις προκάλεσαν δυστυχώς πρέπει να αντιμετωπίζονται κατά το δοκούν της λογικής του " μη χείρον βέλτιστον"

Γιαυτό ακριβώς μιλάω, για τις παρούσες συνθήκες. Μπορείς εσύ να τις εξηγήσεις? Ή απλά μασάς την καραμέλα του "υπάρχει κρίση" και πορεύεσαι ανάλογα? Ναι, υπάρχει κρίση. Στην τσέπη μου. Και στη δικιά σου. Αλλά όχι στην τσέπη της ΒΑ, μην τρελαθούμε κιόλας. Μια μεγάλη Monopoly είναι η οικονομία. Τα λεφτά στον κόσμο είναι συγκεκριμένα. Όλες οι βαθμίδες παραγωγής και μεταπώλησης αντιμετωπίζουν προβλήματα. Και οι καταναλωτές το ίδιο. Τα χρήματα λοιπόν, που στο διάολο πήγαν? Τα κρύβω εγώ?
AOA έγραψε: Ανάλυση πολιτικής οικονομίας θα κάνουμε τώρα?

Όχι, αλλά φαίνεσαι πολύ έτοιμος να αναλύσεις τα δικά μου οικονομικά:
AOA έγραψε: εσύ όπως λέει κι ο φίλος Νίκος λίγο - πολύ μια χαρά είσαι , θα πάρεις και τη σίγουρη σύνταξη νεότατος κι αργότερα μπορεί να φας και καμιά θέση ως συνταξιούχος από κανένα νεότερο άνεργο σε κανένα νεόπλουτο αφεντικό κι όχι μόνο

Ούτε ξέρεις την οικονομική μου κατάσταση, ούτε να τη φανταστείς μπορείς. Ναι, ένας άνεργος, με 2 παιδιά, με νοίκι, δάνειο, κάρτες κλπ είναι σε πιο δεινή κατάσταση από μένα, αλλά είναι και σε χειρότερη κατάσταση από ένα βοηθό χασάπη που παίρνει 650 ευρώ το μήνα. Τι σημαίνει αυτό? Πως ο χασαπάκος είναι εισοδηματίας και δεν πρέπει να μιλάει?
AOA έγραψε: Κι ο Στάλιν να κατέβει δεν σώζει τη κατάσταση των πολλών!

Εννοείται. Ο Στάλιν τίποτα δεν μπορούσε να φτιάξει, ούτως ή άλλως. Μήπως με πέρασες για αριστερό και γιαυτό εκνευρίστηκες έτσι και έγραψες ότι νά ' ναι? Ή μήπως σε ενόχλησε το ότι γράφω σε posts?
AOA έγραψε: Κι από ο, τι βλέπω σε όλα τα τοπικς είσαι πρώτος τελευταία με διάφορα σχόλια ....που σημαίνει έχεις χρόνο να ξεκουράζεσαι και να ψυχαγωγείσαι. Για ρώτα και το Νίκο και πολλούς άλλους συναδέλφους σου στην ουρά αναμονής εργασίας ίσως και μεγαλύτερους ηλικιακά από σένα πως νιώθουν στη μεγάλη χαβούζα Ελλάδα!!!!!!!!!!!!!!!

Γιατί δε γίνεσαι σεκιουριτάς? Σε 6 μήνες θα σε βάλουν νυχτερινό σε κάποιο πόστο. Εκεί, με ένα λάπτοπ από αυτά που δίνουν δωρεάν αν κάνεις σύνδεση mobile internet, θα λιώνεις στα ποστ. 200 τη μέρα θα γράφεις. Και δεν θα είσαι και άνεργος....
Τι λες μωρέ? Θα με τρελάνεις? Ο αριθμός των ποστ μου είναι ενδεικτικός του πόσο εργάζομαι και πόσο καλά περνάω? Έχεις και εσύ κόμπλεξ κατωτερότητας και αφού δεν μπορείς να συγκρίνεις αν την έχεις μεγαλύτερη ή μικρότερη, μετράς τη μαγκιά με τα ποστ? LOL, για να μη γράψω κάτι χειρότερο. Ακόμα ένας στο ignore list.....

nikos_k. έγραψε:Αποδεκτή ή ελκυστική μπορεί να μην την κάνει, αλλά αν φέρνει θετικά οικονομικά αποτελέσματα και μου εγγυάται τη θέση εργασίας μου, εμένα μου αρέσει.
Το θέμα είναι πως θα ήταν ελκυστική, αν ο εργοδότης σου είχε όντως κρίση. Στην περίπτωση του τύπου με το ρουχαλάδικο, απλά είναι κακοδιαχείριση και ζητάει από τον εργαζόμενο να βγάλει τα σπασμένα. Είναι η εντύπωσή μου, ή μήπως εγώ ο στρατόγκαβλος φασίστας είμαι πιο συνδικαλιστής από τους "ανέργους" εδώ μέσα?

nikos_k. έγραψε:Η οικονομική κρίση είναι εκεί έξω! Στην Ελλάδα ίσως δεν θα γίνει τόσο αισθητή, λόγω μαύρου χρήματος και της περιβόητης "ελληνικής οικογένειας",
που είναι πάντα παρούσα για να στηρίζει τα παιδιά της! Τώρα για την άποψή σου, το μόνο που μπορώ να πω είναι πως στην Ελλάδα μια ζωή βλέπουμε φαντάσματα!
Όπως σε άλλα θέματα μας φταίνε οι Αμερικάνοι και οι Εβραίοι, έτσι και τώρα μας φταίνε οι μεγάλες εταιρίες και τα golden boys.
Για την κατάντια μας υπάρχει πάντα μια δικαιολογία...
Στο "μεγάλες εταιρίες" έβαλα εισαγωγικά. Το θέμα μου, ήταν (και εξακολουθεί να είναι) πως η κρίση είναι πλασματική. Είναι φτιαγμένη από κάποιους (δεν θα ονοματίσω ποιους πιστεύω γιατί θα με κατηγορήσεις πάλι ως φαντασιόπληκτο και μέντιουμ που βλέπει φαντάσματα) για να δικαιολογήσουν την παρούσα κατάσταση - αυτήν στην οποία ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως εργαζόμενοι και άνεργοι, δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Και επειδή μας είπαν ότι έτσι είναι, εμείς το χάφτουμε και οικειοθελώς παραιτούμαστε δικαιωμάτων μας. Μπράβο μας. Αλλά μιας και μίλησες για φαντάσματα, εσύ το φάντασμα της περιβόητης "ελληνικής οικογένειας" πού το είδες πάλι? Μια άποψη εξέφρασα, οικονομικοπολιτικής φύσεως. Πάλι ο Νεποτισμός και η Ελλαδίτσα θα πεις ότι φταίει???
nikos_k. έγραψε:Επίσης, ιδιαιτέρως εσύ αγαπητέ vassdel, δεν έχεις κανένα λόγο ανησυχίας (και μαγκιά σου), διότι η μαμά πατρίδα σε φροντίζει από τα 18!
Λόγο ανησυχίας δεν έχω. Η ΠΑ δεν θα κλείσει. Λόγο γενικώς έχω? Ή πρέπει να κάνω μόκο επειδή έχω σίγουρο μισθό?

Από μένα, τέλος. Η βάρδια μου τελείωσε. Τώρα πάω παραλία Νυδρίου για μπάνιο και μετά καφέ/ποτό. Αλλά αφού δεν πρόκειται να ξανανοίξω pc μέχρι αύριο (οπότε και δεν θα ποστάρω μέχρι αύριο), αφήνω τον φίλο ΑΟΑ να νομίζει πως λιώνω στη δουλειά και δεν έχω χρόνο. :1:
0 x

Άβαταρ μέλους
dimitris@swiss
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): DLH
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): Lfsb
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό dimitris@swiss » 17 Ιουν 2009, 17:22

κύριοι μην τρώγεστε μεταξύ σας.
Επειδή εγώ όντας υπάλληλος αεροπορικής εταιρείας η οποία έχει σε εφαρμογή μέτρο παρόμοιο με της ΒΑ. Δλδ μας είπαν ότι όποιος θέλει μπορεί να πάρει άδεια άνευ αποδοχών από μία μέρα εως και ένα μήνα, όποτε έμεις ζητήσουμε. Το μέτρο αυτό και εγώ προσώπικα και οι συνάδελφοι μου το βρίκαμε αρκετά ελκύστικο καθώς θα παρατείνουμε τις καλοκαιρινές μας διακοπες χωρίς γκρίνια. Η Lufthansa δεν μικρή εταιρεία αλλά μια προσπάθεια χρειαζεται από όλους για όλους. :!:
Η KLM π.χ δεν θα προσλάβει εποχίακους για τα lost & found, αλλα θα χρησιμοποιησει πληρωματα που δεν πετουν λογω της μειωσης των δρομολογιων.
0 x
Jets Are For Kids.....
Lockheed Super Constellation Flyers

menelaos
First-Class
First-Class
x 113

Δημοσίευσηαπό menelaos » 17 Ιουν 2009, 17:35

vassdel έγραψε:Γιαυτό ακριβώς μιλάω, για τις παρούσες συνθήκες. Μπορείς εσύ να τις εξηγήσεις? Ή απλά μασάς την καραμέλα του "υπάρχει κρίση" και πορεύεσαι ανάλογα? Ναι, υπάρχει κρίση. Στην τσέπη μου. Και στη δικιά σου. Αλλά όχι στην τσέπη της ΒΑ, μην τρελαθούμε κιόλας. Μια μεγάλη Monopoly είναι η οικονομία. Τα λεφτά στον κόσμο είναι συγκεκριμένα. Όλες οι βαθμίδες παραγωγής και μεταπώλησης αντιμετωπίζουν προβλήματα. Και οι καταναλωτές το ίδιο. Τα χρήματα λοιπόν, που στο διάολο πήγαν? Τα κρύβω εγώ?

Οι εταιρίες δε δουλεύουν μόνο με cash, πληρώνουν με επιταγές, γραμμάτια, κάνουν μεταβιβάσεις, βγάζουν προγράμματα πληρωμών και γενικώς βασίζονται στο ότι "τώρα έχω 10€, άλλα 7€ περιμένω ως το τέλος του μήνα, άρα μπορώ να αγοράσω το χ πράγμα που κάνει 17€ και να τα πληρώσω τότε". Οπότε αν μια εταιρία έχει οικόπεδα αξίας $100,000,000,000 και ξαφνικά πάει να τα πουλήσει γιατί χρειάζεται ρευστό και δεν τα αγοράζει κανένας, τελικά θα αναγκαστεί να ρίξει την τιμή τους στα $20,000,000,000 για να πουληθούν. Αυτά τα $80,000,000,000 που λείπουν δεν είναι ούτε στην τσέπη σου, ούτε στη δικιά μου, ούτε σε καμίας εταιρίας. ΔΕΝ υπάρχουν, ΔΕΝ υπήρχαν, όμως κάποιοι άνθρωποι ΒΑΣΙΖΑΝ τους προϋπολογισμούς τους στο ότι ΥΠΗΡΧΑΝ.

Πέραν αυτού, αν εγώ, εσύ, ο δίπλα κλπ έχουμε κρίση στην τσέπη, η κρίση αυτή μεταφέρεται και στην BA, στην KLM, στην Mercedes, στην Tag Heuer και στους U2, διότι ΔΕΝ θα έχω λεφτά για να πάω ταξίδι, ούτε για να αλλάξω αυτοκίνητο, ούτε για να πάρω ακριβό ρολόι, ούτε για να τρέχω σε συναυλίες.
0 x

Επιστροφή σε “Διάφορα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες