ΒΑ: Δουλέψτε δωρεάν

  • Thread starter grX
  • Ημερομηνία δημιουργίας

grX

Economy-Class-Member
Εγγραφή
01/05/2007
Μηνύματα
158
Likes
7
Περιοχή
Ken, London
Website
grxhome.blogspot.com
Είναι ένα άρθρο που νομίζω ενδιαφέρει ιδιαίτερα τα μέλη του φόρουμ που εργάζονται στις αερομεταφορές και για αυτό το παραθέτω, από το BBC. http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/8102862.stm

Οι ΒΑ επικαλούμενες την άσχημη κατάσταση της εταιρίας, £401εκ. έστειλαν mail σε 30 χιλιάδες υπαλλήλους στην Βρετανία ζητώντας τους να εργαστούν εθελοντικά άνευ αμοιβής ή να λάβουν άδεια ανευ αμοιβής για περίοδο μέχρι και ένα μήνα.

Υπάλληλοι μεμονομένα έχουν ήδη δεχθεί την πρόταση αλλά σωματεία εργαζομένων αντιδρούν. Είναι πράγματι σε τόσο δυσάρεστη θέση ένας τέτοιος κολοσσός; Να μου πείτε και ό,τι κατέρρευσε στις ΗΠΑ με κρότο προηγουμένως ήταν μεγαθήριο...

___
Ζητώ μια μικρή ίσως ανοχή από τους διαχειριστάς για την οριακά "νόμιμη" δημοσίευση :cool:
 
Πραγματικα απιστευτο για την συγκεκριμένη εταιρια αλλα υπάρχουν και χειρότερα..η Ryanair λεει στους πιλότους πληρώστε τα διπλωματα σας(πανε και δινουν 100 χιλιαρικα στην οξφορντ),πληρώστε την εκπαιδευση τύπου και εφοσον είστε ετοιμοι να μπείτε στην εταιρια μας....προσλαμβάνεστε...ποτε με το καλο θα μας πληρωνετε τις πτησεις που θα κανετε με τα αεροπλανα μας?τελικα τιποτα δεν εινια τζαμπα σαυτη τη ζωή.η ΒΑ μπορει σε λιγο καιρο να πραξει το ιδιο αναλόγως.οι πιλότοι δηλαδη αντι να πληρωνονται που πετάνε,να πληρώνουν απο την τσεπη τους για να πετανε και να δουλεύουν
παντως,πολυ καλα εκαναν οι αγγλοι που πηραν κατευθείαν μετρα..με την πρωτη χρονια που εμφανισαν ζημια,αρχισαν οι καμπανες..στην ελλαδα,αργησαμε λιγο(καμια 15αρια χρονια) αλλα τελικα πήραμε μετρα..αλλα ενταξει..αλλο ελλαδα αλλο Αγλλια
 
Καλά, το όλο concept είναι απαράδεκτο. Ζητάνε από τους εργαζομένους να δουλέψουν τζάμπα για να καλύψουν τις γκάφες τους? Αν μη τι άλλο, είναι αστείο. Ειδικά όταν διαβάζεις:
BA's chief executive Willie Walsh has already agreed to work unpaid in July, forgoing his month's salary of £61,000.
Ναι, νταξ.
Και μένα, άμα μου δώσουνε 61000 λίρες το Γενάρη, μετά τους δουλεύω έντεκα μήνες τζάμπα.

ΥΓ. Μην αγχώνεστε. Η ΒΑ θα μπει στο άρθρο 44 και θα παραγραφούν τα χρέη και όλα καλά. Έχουν και στην Αγγλία 44, έτσι δεν είναι?
 
Σκέφτομαι οτι θά μπορούσαμε και εμείς ώς επιβάτες να στείλουμε κάποιες επιστολές στην BA λέγοντας οτι,επειδή λόγω τής κρίσης τά φέρνουμε δύσκολα,νά μάς δέχωνται στίς πτήσεις χωρίς να πληρώνουμε εισιτήρια,αφού καί οι δικοί μας εργοδότες μάς ζητάνε να δουλέψουμε δωρεάν.

Θά είναι μιά καλή ευκαιρία νά επισκεφτώ το Λονδίνο και να κάνω διάφορα ψώνια (τζάμπα βεβαίως,αφού η προτροπή "work unpaid" δέν ακούγεται μόνο από τίς αεροπορικές εταιρείες αλλά και σέ άλλους κλάδους).

Τό τζάμπα πολλοί (εργοδότες) ηγάπησαν,τούς τζαμπατζήδες (εργοδότες) ουδείς.....

ΥΓ.Πόσο προφητικός ήταν ο Ιταλός θεατρικός συγγραφέας Dario Fo όταν έγραφε το "Δέν πληρώνω,δέν πληρώνω"...
 
Τα παράπονα όλων σας τα καταλαβαίνω, από την άλλη όμως οι συγκεκριμένοι άνθρωποι θα μπορούσαν να είχαν μείνει άνεργοι...
Αντ' αυτού, ο εργοδότης τους (η μεγάλη BA) προτείνει εργασία άνευ αποδοχών ή άδεια άνευ αποδοχών ώστε εμμέσως να τους εγγυηθεί τις θέσεις εργασίας τους...
Εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο κακό (ειδικά το δεύτερο)!
Επίσης είναι πρακτική που έχει αρχίσει να εφαρμόζεται από μεγάλες εταιρίες (όπως η BA) τα τελευταία χρόνια!
Στην χειρότερη οικονομική κρίση των τελευταίων δεκαετιών δεν μπορεί να θέλουμε "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο"!


Υ.Γ. Από τις αντιδράσεις στο forum και μόνο, φαντάζομαι (και γνωρίζω καλά) τι θα γινόταν στην Ελλάδα αν οποιοσδήποτε εργοδότης πρότεινε κάτι τέτοιο...
Υ.Γ.2. Tolisshow, έλεγξε τις πηγές σου για τα γραφόμενά σου περί του "αιωνίου εχθρού" (Ryanair) ;)
 
Ομολογούν έμμεσα ότι το management τους όσον αφορά τις παραγγελίες καυσίμων ήταν ,κατά την περίοδο που πέρασε, άθλιο και βέβαια καλούνται τώρα να την πληρώσουν όλοι.Και πιο πολύ απ'όλους, αυτοί που δεν παίρνουν αποφάσεις. (Ευκαιρία έχουν σαν μεγάλη εταιρία που είναι, με επιρροή ,να πιέσουν στο περιορισμό των κερδοσκόπων της αγοράς καυσίμων,γιατί ζήτηση πετρελαίου ανικανοποίητη απο ανάλογη προσφορά τα τελευταία χρόνια δεν υπήρξε).
 
nikos_k.":35gfqjwf said:
Υ.Γ. Από τις αντιδράσεις στο forum και μόνο, φαντάζομαι (και γνωρίζω καλά) τι θα γινόταν στην Ελλάδα αν οποιοσδήποτε εργοδότης πρότεινε κάτι τέτοιο...

Ο εργοδότης που έφτιαξε την επιχείρησή του με δικά του μόνο χρήματα ας κάνει ό,τι θέλει.........(στα πλαίσια των νόμων). Όταν όμως η συντριπτική πλειοψηφία ειδικά των μεγάλων επιχειρήσεων στην Ελλάδα ,απολαμβάνει διαφόρων προνομίων ( επιδοτήσεων,αναπτυξιακών νόμων, αφορολογήτων περιθωρίων,ελαστικοποίηση κανόνων για ξέπλυμα μαύρου χρήματος,αδιαφορία για την δημιουργία ολιγοπολιακών αγορών κ.ο.κ. ) , εν ολίγοις έχουν το χέρι απλωμένο προς το δημόσιο χρήμα έμμεσα ή άμεσα , θα πρέπει να είναι προσεκτικοί στο τι ακριβώς ζητάνε.
 
xaris":617h35iw said:
Όταν όμως η συντριπτική πλειοψηφία ειδικά των μεγάλων επιχειρήσεων στην Ελλάδα ,απολαμβάνει διαφόρων προνομίων ( επιδοτήσεων,αναπτυξιακών νόμων, αφορολογήτων περιθωρίων,ελαστικοποίηση κανόνων για ξέπλυμα μαύρου χρήματος,αδιαφορία για την δημιουργία ολιγοπολιακών αγορών κ.ο.κ. ) , εν ολίγοις έχουν το χέρι απλωμένο προς το δημόσιο χρήμα έμμεσα ή άμεσα , θα πρέπει να είναι προσεκτικοί στο τι ακριβώς ζητάνε.

Δεν καταλαβαίνω την λογική σου , τα περισσότερα που αναφέρεις είναι λαϊκίστικες θέσεις εξωκοινοβουλευτικών(και όχι μόνο δυστυχώς....) κομμάτων και ενώ για ιδεολογική αντιπαράθεση στα αμφιθέατρα ακούγονται μια χαρά , δεν έχουν καμία χρησιμότητα στο παγκόσμιο οικονομικό γίγνεσθαι.

Επιδοτήσεις στην Ευρωπαϊκή ένωση ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ άρα αυτό δεν ισχύει.
Το να χρησιμοποιήσεις κάποιον αναπτυξιακό νόμο όχι μόνο είναι θεμιτό αλλά θα ήταν κακοδιαχείριση και ανικανότητα οποιασδήποτε διοίκησης η μή ένταξη της επιχείρησής τους σε κάποιον.
Τα αφορολόγητα περιθώρια εξυπηρετούν κάποιους σκοπούς. Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι κυβερνήσεις παγκοσμίως (ακόμα και στην χώρα μας που είναι δύσκολο το επιχειρείν ) τα περιλαμβάνουν στην πολιτική τους.
Για το μαύρο χρήμα κάνεις μεγάλο λάθος. Πέραν του γνωστού λαϊκισμού που μεταφέρει αυτή η ρήση η διακίνηση μαύρου χρήματος όλο και πιο δύσκολη γίνεται (πάντα σε παγκόσμιο επίπεδο) αφού πέραν του προφανούς (δηλαδή να χτυπηθεί το κύκλωμα ναρκωτικών) έχει μπει στο στόχαστρο και η τρομοκρατία (funding...) .
Ακόμα και η Ελβετία υπέκυψε στις πιέσεις και έδωσε ονόματα...........
Από πότε η ελεύθερη οικονομία στηρίζεται στα ολιγοπώλια???
Ας μην διαφεύγει ότι μία από τις σημαντικότερες (και πιο δραστήριες) επιτροπές της Ε.Κοινότητας είναι αυτή του ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ .

Εν κατακλείδι , το να μιλάει κάποιος με συνθήματα και αφορισμούς μπορεί να έχει πέραση (ακόμα......) στην χώρα μας αλλά τείνει να εξαλειφθεί στο εξωτερικό.
Το ευτύχημα είναι ότι αρκετοί Ευρωπαίοι πολίτες έχουν ήδη πιάσει το νόημα και το απέδειξαν στις Ευρωεκλογές μαυρίζοντας τους συνθηματολόγους πολιτικούς φορείς.
 
nikos_k.":2b53mj09 said:
Τα παράπονα όλων σας τα καταλαβαίνω, από την άλλη όμως οι συγκεκριμένοι άνθρωποι θα μπορούσαν να είχαν μείνει άνεργοι...
Αντ' αυτού, ο εργοδότης τους (η μεγάλη BA) προτείνει εργασία άνευ αποδοχών ή άδεια άνευ αποδοχών ώστε εμμέσως να τους εγγυηθεί τις θέσεις εργασίας τους...
Δηλαδή το μη χείρον, βέλτιστον, έτσι; Κι αν υποθέσουμε οτι με ένα μήνα δεν ορθοποδεί η εταιρία, να ζητήσουμε 2 μήνες άνευ αποδοχών; Τους ανθρώπους που δεν θα πληρώνονται, τους ρώτησαν αν τα βγάζουν πέρα; Και μη μου πείτε οτι είναι οικειοθελώς. Τα ξέρουμε αυτά τα οικειοθελώς, όπου αν δεν "οικειοθελήσεις" σε "οικειοθελούν" με το ζόρι (τέλος πάντων, αυτό το τελευταίο μην το πάρετε της μετρητοίς, δεν είμαι κ στην ΒΑ για να ξέρω). Εμένα που το μυαλό μου πάει στο πονηρό, φαντάζομαι το εξής τραγελαφικό: Ιδιοκτήτης καταστήματος πώλησης ενδυμάτων (ρουχάδικο, ξέρετε) χαλάει πολλά λεφτά σε αλλοδαπές καλλονές εκ Ρουσίας ορμώμενες, προς τέρψη των σαρκικών του ορέξεων (τσιλιμπουρδίζει με πόρνες). Μπορεί να ζητήσει από τις υπαλλήλους του να του ικανοποιούν αυτές τις ορέξεις του (οικειοθελώς πάντα), αφού οικονομικά δεν πάει καλά και υπάρχει κίνδυνος να τις απολύσει; Λέω τώρα....
nikos_k.":2b53mj09 said:
Επίσης είναι πρακτική που έχει αρχίσει να εφαρμόζεται από μεγάλες εταιρίες (όπως η BA) τα τελευταία χρόνια!
Το οτι μεγάλες εταιρίες εφαρμόζουν μια μέθοδο, ΔΕΝ κάνει την μέθοδο αυτή αποδεκτή ή ελκυστική φίλε μου, το ξέρεις αυτό.
nikos_k.":2b53mj09 said:
Στην χειρότερη οικονομική κρίση των τελευταίων δεκαετιών δεν μπορεί να θέλουμε "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο"!
Αυτό το τελευταίο, δεν είναι άποψη, δεν φτάνει να γράψεις ποστ, δεν φτάνει να ανοίξεις thread. Δεν ξέρω αν το να φτιάξεις νέο φόρουμ είναι αρκετό. Απλά, δεν έχω καταλάβει εγώ με το φτωχό μυαλό μου που βρίσκεται η κρίση. Δηλαδή, υπάρχει τρύπα και πέφτουν τα φράγκα μέσα; Επειδή όλοι γκρινιάζουν για την κρίση και οτι δεν έχουν λεφτά. Ποιός κερατάς πήρε τα λεφτά; Να τον βρούμε να του σπάσουμε τα παΐδια. Ίσως να είναι πολύ "αναρχοαυτονομοαριστεροκομμουνιστική" η άποψή μου, αλλά βλέπω πως το όλο θέμα είναι μία ακόμη τεχνική των "μεγάλων εταιριών", προκειμένου να μας βάλουν να πληρώνουμε για να δουλέψουμε. :?
 
vassdel":16jgmmgg said:
Δηλαδή το μη χείρον, βέλτιστον, έτσι; Κι αν υποθέσουμε οτι με ένα μήνα δεν ορθοποδεί η εταιρία, να ζητήσουμε 2 μήνες άνευ αποδοχών; Τους ανθρώπους που δεν θα πληρώνονται, τους ρώτησαν αν τα βγάζουν πέρα; Και μη μου πείτε οτι είναι οικειοθελώς. Τα ξέρουμε αυτά τα οικειοθελώς, όπου αν δεν "οικειοθελήσεις" σε "οικειοθελούν" με το ζόρι (τέλος πάντων, αυτό το τελευταίο μην το πάρετε της μετρητοίς, δεν είμαι κ στην ΒΑ για να ξέρω).
Φυσικά και "το μη χείρον βέλτιστον"! Τα ερωτήματά σου δεν υφίστανται διότι η συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι εθελοντική!
Αν τα βγάζεις πέρα, δηλώνεις συμμετοχή στο πρόγραμμα. Επίσης αν η κατάσταση χειροτερέψει (όπως περιγράφεις) και από "οικειοθελώς" γίνει "υποχρεωτικώς",
τότε ναι μεν θα έχουμε δίκιο να φωνάζουμε όλοι, από την άλλη όμως πιστεύω πως όποιος εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα πρέπει να έχει κάποια χρήματα στην άκρη, ακριβώς για την περίπτωση που το αφεντικό εφαρμόσει πλάνα τύπου BA. Διότι ξαναλέω. Οι μέθοδοι αυτές δεν είναι νέες και οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα, οφείλουμε να είμαστε προετοιμασμένοι ανά πάσα στιγμή! Ειδικά οι εργαζόμενοι στην ιδιαίτερη και ευαίσθητη αεροπορική βιομηχανία!
vassdel":16jgmmgg said:
Το οτι μεγάλες εταιρίες εφαρμόζουν μια μέθοδο, ΔΕΝ κάνει την μέθοδο αυτή αποδεκτή ή ελκυστική φίλε μου, το ξέρεις αυτό.
Αποδεκτή ή ελκυστική μπορεί να μην την κάνει, αλλά αν φέρνει θετικά οικονομικά αποτελέσματα και μου εγγυάται τη θέση εργασίας μου, εμένα μου αρέσει.
vassdel":16jgmmgg said:
Αυτό το τελευταίο, δεν είναι άποψη, δεν φτάνει να γράψεις ποστ, δεν φτάνει να ανοίξεις thread. Δεν ξέρω αν το να φτιάξεις νέο φόρουμ είναι αρκετό. Απλά, δεν έχω καταλάβει εγώ με το φτωχό μυαλό μου που βρίσκεται η κρίση. Δηλαδή, υπάρχει τρύπα και πέφτουν τα φράγκα μέσα; Επειδή όλοι γκρινιάζουν για την κρίση και οτι δεν έχουν λεφτά. Ποιός κερατάς πήρε τα λεφτά; Να τον βρούμε να του σπάσουμε τα παΐδια. Ίσως να είναι πολύ "αναρχοαυτονομοαριστεροκομμουνιστική" η άποψή μου, αλλά βλέπω πως το όλο θέμα είναι μία ακόμη τεχνική των "μεγάλων εταιριών", προκειμένου να μας βάλουν να πληρώνουμε για να δουλέψουμε. :?
Η οικονομική κρίση είναι εκεί έξω! Στην Ελλάδα ίσως δεν θα γίνει τόσο αισθητή, λόγω μαύρου χρήματος και της περιβόητης "ελληνικής οικογένειας",
που είναι πάντα παρούσα για να στηρίζει τα παιδιά της! Τώρα για την άποψή σου, το μόνο που μπορώ να πω είναι πως στην Ελλάδα μια ζωή βλέπουμε φαντάσματα!
Όπως σε άλλα θέματα μας φταίνε οι Αμερικάνοι και οι Εβραίοι, έτσι και τώρα μας φταίνε οι μεγάλες εταιρίες και τα golden boys.
Για την κατάντια μας υπάρχει πάντα μια δικαιολογία...
Επίσης, ιδιαιτέρως εσύ αγαπητέ vassdel, δεν έχεις κανένα λόγο ανησυχίας (και μαγκιά σου), διότι η μαμά πατρίδα σε φροντίζει από τα 18!
Οι υπόλοιποι όμως οφείλουμε να ανησυχούμε και μαζί με τους εργοδότες να βρίσκουμε λύσεις που θα εξασφαλίζουν την βιωσιμότητα της εταιρίας στην οποία εργαζόμαστε και κατ’ επέκταση των θέσεων εργασίας μας.
 
Top