εργασία σε ταξιδιωτικό γραφείο

PEIRAIAS

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
01/08/2011
Μηνύματα
3
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
γεια σας,
ήθελα να ρωτήσω-αν γνωρίζει κάποιος-πώς μπορεί να μάθει κάποιος τα προγράμματα κρατήσεων που δουλεύουν τα ταξ γραφεία...θα ήθελα να δουλέψω στο χώρο αλλά ζητούν πάντα προυπηρεσία...επειδή δεν μπορώ να πάω σε ιεκ ή τει απ την αρχή, γνωρίζει κανείς αν μπορεί κάποιος να τα μάθει μόνος του;
ευχαριστώ
 
Αγαπητέ PEIRAIAS

Με την μικρή εμπειρία μου 4,5 Χρόνια .

Ανάλογα το γραφείο δηλαδή
κάνει incoming = φέρνει κόσμο απ’ έξω ;

κάνει outgoing = στέλνει κόσμο προς τα έξω ;
η
και τα δύο ;

Η πολύ καλή γνώση GDs συστημάτων όπως Galileo, Amadeus, Sabre, Wordspan είναι απαραίτητη….. και δυστυχώς θέλει πολύ καλή εκπαίδευση καθώς πρέπει καθημερινά να παρακολουθεί κάποιος τις εξελίξεις στο κομμάτι του ticketing.
Ορολογία ………
Κρατήσεις αυτοκινήτων, ξενοδοχείων, πούλμαν , εκδρομές και πολλά άλλα τα οποία θα πρέπει να τα κάνεις ταυτόχρονα …..

Δεν είναι καθόλου εύκολη δουλεία………

Τώρα για να την μάθεις μόνο σου…. Δυστυχώς δεν νομίζω… Μόνο με εργασία πολύ, αγάπη και όρεξη τότε ναι…

Βλέπεις αυτά τα επαγγέλματα θέλουν – απαιτούν προϋπηρεσία
 
αγαπητέ Gregory T. (CHQTG),

σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου...η αλήθεια είναι ότι έχω πολύ όρεξη για δουλειά και ενθουσιασμό αλλά ποιος θα προσλάβει κάποιον που δεν έχει προυπηρεσία;εγώ ξέρω ξένες γλώσσες και έχω πτυχίο αει αλλά όχι συναφές με τα τουριστικά...θα ήθελα να αλλάξω πεδίο εργασίας-αφού ως τώρα έκανα κάτι άλλο-και να κατευθυνθώ στα τουριστικά αλλά αυτά τα προγράμματα για να τα μάθει κάποιος πρέπει να πάει σε ιεκ ή τει;με βλέπω πάλι στα θρανία...πάλι φοιτήτρια...ποτέ δεν είναι αργά, έτσι;


σ'ευχαριστώ πολύ πάντως....
 
Κοίτα να δεις και εγώ άσχετος με τα τουριστικά ήμουν…….(οικονομικά έχω σπουδάσει)

Οι συνθήκες με έβαλαν στο χώρο…

Συγκεκριμένα για ένα μικρό χρονικό διάστημα εργαζόμουν στην παλιά ολυμπιακή στο Ticketing Support. Από εκεί έκανα σημαντικό βήμα καθώς με την λήξη της σύμβαση μου ακολούθησε η πρόταση από γνωστό γραφείο…. Και κάπως έτσι άρχισε η καριέρα μου ώστε σήμερα που μιλάμε να εργάζομαι σε μια μεγάλη ταξιδιωτική εταιρεία μεταπηδώντας στο κομμάτι το οικονομικό μετά από χρόνια σε κρατήσεις…….


Κάποια πράγματα θέλουν τύχη ; θέλεις η συνθήκες ; απλά Έτυχε
Σίγουρα οι γλώσσες είναι προσόν αλλά όχι και τόσο σπουδαίο καθώς στην εργασία αυτή είναι τελείως συγκεκριμένα τα αγγλικά για παράδειγμα που μιλά κάποιος (Ορολογία).

Προσπάθησε να σπουδάσεις κάπου ναι …. Αυτή είναι μια πραγματικά πολύ καλή λύση καθώς θα μάθεις πάρα πολλά…. Όπου όταν τα εφαρμόσεις σε ένα ταξιδιωτικό γραφείο θα σου αποφέρει τρομερές γνώσεις και θα διευρύνει τις γνώσεις σου πάνω στο αντικείμενο…..


Ειλικρινά είναι πάρα πολλά πράγματα που απαιτούν γνώση αλλά και εμπειρία…..


Ο επιμένων νικά
 
Top