Σπουδές στο Cranfield

gkatsou

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
27/02/2008
Μηνύματα
67
Likes
0
Περιοχή
Ελλάδα
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGKZ
Καλησπέρα σε όλη την παρέα του φόρουμ.

Επειδή είδα πως αρκετοί από εδώ έχετε εμπειρίες επάνω στο πανεπιστήμιο Cranfield και επειδή ενδιαφέρομαι για ένα μάστερ επάνω στον αεροπορικό τομέα θα ήθελα να μου μεταφέρετε κάποιες εντυπώσεις.

Τελειώνω μηχανολόγος σε Τ.Ε.Ι. και με ενδιαφέρει αρκετά η επιλογή Aerospace Dynamics.

Οτιδήποτε μπορείτε να μου πείτε, από προϋποθέσεις μέχρι σχόλια θα με βοηθήσουν αρκετά!
 
Γιάννη, προτείνω Ολλανδία, Delft. Δες το δυνατά. Η Αγγλία είναι πεθαμένη εκπαιδευτικώς. Πάρε παράδειγμα το Imperial...
 
Θα το ψάξω σίγουρα..

Τι παίζεται δηλαδή με το Imperial?
 
Κι εγώ έχω την περιέργεια να μάθω τι έγινε με την εκπαίδευση στην Αγγλία και δη με το Imperial. :?: Το Delft είναι πολύ καλή περίπτωση επίσης, αλλά το βασικό μειονέκτημα είναι πως μιλάμε για δύο χρόνια έναντι ενός.

Σχετικά με το Cranfield, άρχισε με ό,τι έχει συζητηθεί εδώ, νομίζω πως σε κατατοπίζουν πολύ, κι αν χρειαστείς κάτι παραπάνω μπορείς να ρωτήσεις συγκεκριμένα.

[edit] Το παραπάνω είναι χρήσιμο για το μέρος/κλίμα. Σχετικά με το μάστερ και τις προϋποθέσεις, καλύτερα να επικοινωνήσεις με τη σχολή, είναι πολύ κατατοπιστικοί σε κάτι τέτοια. Υπάρχουν επίσης και open days για να τα δεις από κοντά. Δυστυχώς δεν έχω ακούσει κάποια άποψη για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.
 
Εγώ πάντως έχω ακούσει καλούτσικα λόγια για το Cranfield και ειδικά για το Thermal Power που έχει και Aerospace propulsion αν ενδιαφέρεσαι. Το Delft πάλι είναι καλή φάση, και ειδικά τα aerospace materials του,αλλά είναι νομίζω διετές όπως είπε και ο pulsar. Επίσης για πιο light καταστάσεις υπάρχει και το aerospace management στο Cranfield. Πάντως μου έχουν πεί πως είναι λιγο ερημιά εκεί στο Cranfield.
 
Γιαννη καλησπερα,

Δεν γνωριζω αν εχεις επιλεξει ηδη ενα προγραμμα αλλα εαν ενδιαφερεσαι για περισσοτερες πληροφοριες για το Cranfield μπορεις να επικοινωνησεις μαζι μου μιας και παρακολουθω σεμιναρια εκει και εχω τελειωσει Bachelors και Masters στην Αγγλια. Ισως μπορω να σε βοηθησω.
 
Top