Ryanair: όνομα εισιτηρίου

Επικοινώνησε με το chat της εταιρείας στην ιστοσελίδα τους και θα στο αλλάξουν δωρεάν.
 
Καλημέρα σας! θα ήθελα την βοήθειά σας. 'Εκλεισα εισιτήρια για Βουλγαρία για Δεκέμβρη και της φίλης μου το επίθετο το έγραψα κατά λάθος με ένα Τ αντί για δύο ΤΤ. Πήγα να το αλλάξω (πριν το check in) και μου ζητάνε 110€. Μήπως έχει κανείς παρόμοια εμπειρία για να δω τι θα κάνω...
ευχαριστώ
 
Στην Αθήνα ίσως να μην έχεις πρόβλημα και να περάσεις έτσι. Στην Βουλγαρία όμως σίγουρα θα έχεις. Είναι προτιμότερο να βγάλεις ένα νέο εισιτήριο , φαντάζομαι η τιμή του δεν θα είναι πάνω από 20 ευρώ
 
Καλησπέρα,

Αν η διαφορά είναι μόνο ένα γράμμα φυσικά και δεν θα βγάλεις νέο εισιτήριο. Δεν θα υπάρχει κανένα θέμα.

Μπορείς να επικοινωνήσεις με το live chat της FR και θα σου το αλλάξουν free of charge. Πρόκειται για type error.
 
Καλημέρα!

Επικοινώνησα με το live chat της Ryan air και μου άλλαξε το όνομα (που είχαμε ξεχάσει ένα Τ) εντελώς δωρεάν ενώ στο site μου ζητούσε 110€.
 
Καλησπέρα σας!! Ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή!! Χρειάζομαι κι εγώ βοήθεια! Έκλεισα εισιτήρια για Αθήνα-Ρώμη κ επιστροφή για αρχές Μαρτίου, έκανα κ check-in για να μην έχω εκκρεμότητες κ μετά πρόσεξα ότι τα ονόματα έχουν γραφτεί λάθος, με ελληνικούς κ αγγλικούς χαρακτήρες.. (π. χ., αντί για STAVROS, αναγράφεται STAYROS, αντί για EIRINI αναγράφεται EIRHNH). Αντίστοιχα από 1 λάθος κ στα επώνυμα. Στους κανονισμούς αναφέρει τα γνωστά, μπορώ να αλλάξω επί πληρωμή ή να διορθωσω μέχρι 3 γράμματα σε κάθε όνομα (περίπτωση που με καλύπτει), αλλά μόνο 2 μέρες πριν την πτήση!! Δε με αφήνει να κάνω καμιά αλλαγή, επειδή έχω κάνει check-in! Στο chat με παραπέμπουν στους κανονισμούς, στο τηλ δεν μπόρεσα να βγάλω γραμμή κ στο mail όπου εξηγούσα τα παραπάνω, έλαβα ένα τυποποιημένο μήνυμα, όπου έλεγαν ότι δεν κατάλαβαν το αίτημα μου κ μου έδωσαν κάποιες ενδεχόμενες επιλογές σε link, απολύτως άσχετες με αυτό. Τι με συμβουλεύετε;;
 
Άμεσως επικοινωνία με την Εταιρία για διόρθωση. Όχι με αυτοματοποιημένο σύστημα. Επικεντρώσου στα εσφαλμένα γράμματα.
 
Επομένως μόνο τηλεφωνικώς;;;;
 
Last edited by a moderator:
Ή πηγαίνοντας στα γραφεία ή το κισσέ της εταιρίας.
 
Στη θέση σου δε θα έκανα τίποτα. Δεν πιστεύω ότι θα ασχοληθεί κανείς. Φρόντισε να κάνεις online check-in και την επόμενη φορά να είστε πιο προσεκτικοί. Στις αερομεταφορές δε χρησιμοποιούμε κανένα άλλο χαρακτήρα εκτός από τα 26 γράμματα του αγγλικού αλφαβήτου.

Με λίγη υπομονή πάντως, το online chat της Ryanair, το τακτοποιεί χωρίς χρέωση.
 
Top