Ryanair στην Ελλάδα

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για την παρουσία της Ryanair στην Ελλάδα
spotterakis
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): EZY
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 179

Re: Ryanair στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό spotterakis » 01 Οκτ 2011, 21:46

Σαν γεγονός αυτο καθαυτό δεν ειναι παράξενο,γιατί είναι πράγματι νωρίς..Αλλά οι περισσότερες λόκο έχουν ήδη ανεβάσει το πρόγραμμα του καλοκαιριού 2012 και πίστευα ότι με την αιώνια κόντρα Easy-Ryan, η Ryan θα τα είχε ήδη ανεβάσει όπως η Easy..Αλλά μάλλον δεν βιάζεται..Και αν,όπως ισχυρίστηκαν,υπάρξει αύξηση πτήσεων για την Ελλάδα το 2012,χρειάζεται να αναμένουμε στις οθόνες μας.Ελπιζω κάποια στιγμή να κρατήσει τη Στοκχόλμη και χειμώνα..Εξάλλου σύντομα θα πληθύνουν οι Έλληνες της Σουηδίας,καθώς έχουμε 2ο κύμα μεταναστευσης..
0 x

Άβαταρ μέλους
mikes
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AZ1
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): BLQS
x 28

Δημοσίευσηαπό mikes » 04 Οκτ 2011, 17:44

Η Ryanair στελνει κανενα email πριν την αναχωρηση ; Για να ακυρωσω το εισητηριο μου πρεπει να επικοινωνησω τηλεφωνικα ή γινεται απο την ιστοσελιδα της ; Αν γνωριζει οποιοσδηποτε ας μου απαντησει σας παρακαλω .
Φιλικα
Μικες
0 x
✔ ✈ ✈ ✈ ✈ ✈ ✈ YOUTUBE Channel : https://bit.ly/2Kpk7UO

spotterakis
Concorde-Class
Concorde-Class
x 179

Δημοσίευσηαπό spotterakis » 04 Οκτ 2011, 22:25

Παντα στελνει ειδοποιητήρια μέιλ πριν το ταξιδι..Να το ακυρώσεις λόγω της απεργίας αύριο ή άλλη μέρα για άλλο λόγο..αν είναι για αύριο λεει πως στην ιστοσελίδα της..αν είναι άλλη μερα δεν ξέρω αν παιρνεις τιποτα πίσω..

http://www.ryanair.com/en/notices/gops/ ... e_05Oct-GB
0 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
First-Class
First-Class
x 68

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 09 Οκτ 2011, 09:29

Καλημέρα παίδες. Έκανα ένα ταξιδάκι προς Μαρόκο από Θεσσαλονίκη μέσω της ryan air. Απο πτήσεις αρκετές (15 φέτος και κάποιες αρκετά μεγάλες). ΜΕ της συγκεκριμένη εταιρία είχα ξαναπετάξει αλλά ως την Ρώμη. Γενικά θέλω να πω ότι για τα λεφτά της αξίζει και με το παραπάνω. Επιστροφή λοιπόν είχα Τετάρτη, την μέρα της απεργίας. Στο ΜΑρόκο δε πληροφορήθηκα τίποτα και μου ήρθε απλά ένα sms 17 ώρες πριν την πτήση. Αυτό είναι λίγο απαράδεκτο διότι θα έπρεπε να ενημερωθώ το λιγότερο 2 μέρες νωρίτερα για να κανονίσω διαμονή κτλ. Τελικά ευτυχώς πρόλαβα και άλλαξα το εισητήριο για την επόμενη μέρα (ο τελευταίος ήμουν) και πέταξα την επόμενη μέρα κανονικά. Η εταιρία μετά από 1002 ζόρια και πιέσεις στην Flight Care του Ciampino μου έδωσε διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο. Σύμφωνα με τους ευρωπαϊκούς όρους ήξερα ότι δικαιούμαι και τα μεταφορικά μου (που ταξί για 1 χλμ ήταν 9 ευρώ) και τα γεύματα. Υπάρχει και αντίστοιχο έντυπο. Έχω κρατήσει τις αποδείξεις, γνωρίζει κανείς αν θα μπορούσα να πάρω πίσω τα χρήματα που ξόδεψα; Επίσης να πω πως για την ακύρωση δεν ευθύνεται η εταιρία.
0 x

Άβαταρ μέλους
NEOS AIR
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): NEO
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): BOLO
x 1

Δημοσίευσηαπό NEOS AIR » 17 Οκτ 2011, 13:29

H Ryanair , παιρνει τους επιβατες τηλεφωνο σε περιπτωση πολυωρης καθυστερησης της πτησης ?
0 x

Άβαταρ μέλους
Akis
Site Admin
Site Admin
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ANA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDLW
x 211
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Akis » 17 Οκτ 2011, 19:49

Δεν νομίζω. Η ryanair επικοινωνεί με τους επιβάτες της μόνο μέσω email.
0 x
«Η ελληνική ορθογραφία είναι freeware, δηλ. μπορείς να την χρησιμοποιείς δωρεάν. Εντούτοις, δεν είναι open source, δηλ. δεν μπορείς να την τροποποιείς ή να την δημοσιεύεις τροποποιημένη!»

» My FlightMemory Statistics
» www.airliners.gr

fiorentinos
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό fiorentinos » 21 Οκτ 2011, 04:59

Έχω κλείσει για 4 με 7 Νοεμβρίου εισιτήρια για Ρώμη από Θεσσαλονίκη με 32 το άτομο!
Σε αυτά τα δύο αεροδρόμια πως είναι ο έλεγχος της χειραποσκευής?
Δηλαδή μία μαλακή τσάντα με μεγαλύτερο πάχος στο μέγεθος που συμπιέζεται επειδή δεν είναι τελείως γεμάτη θα έχω πρόβλημα?
Αναλυτικά η τσάντα είναι wide 48cm, depth 27cm, high 23cm
Επίσης επειδή δεν θα έχω Internet για λίγες μέρες δοκίμασα να κάνω από τώρα online check in και με άφησε.Υπάρχει θέμα?
0 x

dinosaxon
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό dinosaxon » 21 Οκτ 2011, 12:31

Καλημέρα! Στη Θεσσαλονίκη δεν είναι αυστηρός ο έλεγχος, αλλά στο Ciampino της Ρώμης είναι. Συνήθως, υπάρχει κάποιος πριν από τον έλεγχο χειραποσκευών και ζητάει όλες οι βαλίτσες να τοποθετηθούν μέσα σε ένα ειδικό μεταλλικό "κουτί". Τέτοιο κουτί υπάρχει στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης (στα check-in counters) και μπορείς φυσικά να δοκιμάσεις αν χωράει πριν πετάξεις. Εκεί υπάρχει και ζυγαριά (στη Ρώμη)! Αν η αποσκευή σου χωράει μέσα εκεί και είναι κάτω από 10 Kg τότε μπορείς να περάσεις. Διαφορετικά πρέπει να πληρώσεις. Η δική μου αποσκευή χωρούσε αλλά ήταν 11Kg και δε με άφησε να περάσω. Για να μην πληρώσω απλά έβγαλα τα ρούχα και τα φόρεσα. Βέβαια, μέχρι να γίνει αυτό, ο ελεγκτής παράτησε τον έλεγχο οπότε δε πέρασα έτσι.
Όσο για το online check-in αφού σε άφησε να προχωρήσεις, λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.
Τελευταία επεξεργασία από LEKPO1A σε 21 Οκτ 2011, 20:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν υπάρχει λόγος παράθεσης όταν απαντάμε στο αμέσως προηγούμενο post.
0 x

fiorentinos
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό fiorentinos » 21 Οκτ 2011, 13:03

Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες!!!!Μπορώ να πάω να τσεκάρω την χειραποσκεύη στο μεταλλικό αυτό κουτί άλλη μέρα πριν την πτήση για να είμαι βέβαιος?
0 x

dinosaxon
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό dinosaxon » 21 Οκτ 2011, 18:02

Φυσικά και μπορείς.
Τελευταία επεξεργασία από LEKPO1A σε 21 Οκτ 2011, 20:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν υπάρχει λόγος παράθεσης όταν απαντάμε στο αμέσως προηγούμενο post.
0 x

markoniko
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό markoniko » 21 Οκτ 2011, 19:16

μπορείς εναλλακτικά να πάρεις μια μεζούρα και να μετρήσεις τις διαστάσεις της χειραποσκευής!!
0 x

Άβαταρ μέλους
mikes
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AZ1
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): BLQS
x 28

Δημοσίευσηαπό mikes » 23 Οκτ 2011, 15:45

Στις 18-10-11 ,ταξιδεψα με την Ryanair για πρωτη φορα . Αναχωρησαμε απο την Bologna στην ωρα μας και φτασαμε στην Κω 40 λεπτα νωριτερα ! Η εξυπηρετηση μεσα στο αεροσκαφος ηταν αψογη. Εχω ταξιδεψει με αρκετες εταιρειες ( aegean,olympic air, iberia ,neos,alitalia ,air one ,air france ) και εχω να πω οτι ηταν η πρωτη φορα που ενιωσα τοσο ευχαριστα μεσα σε αεροπλανο . Κατα την επιβιβαση μας , ουτε μας ζυγισαν την χειραποσκευη αλλα και ουτε μας ειπαν να την τοποθετησουμε μεσα στο μεταλικο "κουτι ". Ελπιζω η Ryanair να ξαναρθει στην Κω και να ξαναβαλει την πτηση BLQ-KGS . Αραγε γνωριζει κανεις αν ενδιαφερεται αλλη εταιρεια για αυτη την γραμμη ;
Φιλικα
Μικές
0 x
✔ ✈ ✈ ✈ ✈ ✈ ✈ YOUTUBE Channel : https://bit.ly/2Kpk7UO

Rockaholic
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Rockaholic » 25 Οκτ 2011, 13:36

Έκανα check in με ένα γράμμα από το όνομα μου να είναι "e" και όχι "i" όπως είναι στην ταυτότητα μου... Υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν πρόβλημα?! Πως μπορώ να το διορθώσω? :?
0 x

Άβαταρ μέλους
KOSTASX
Business-Class
Business-Class
x 8

Δημοσίευσηαπό KOSTASX » 25 Οκτ 2011, 15:51

Νέο δρομολόγιο Θεσσαλονίκη - Καρλσρούη (Μπάντεν) , από 30 Μαρτίου 2012, για τήν Ryanair.

Στό επίσημο site : http://www.ryanair.com/en/news/ryanair- ... base-no-47
Στήν Ναυτεμπορική.gr : http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2079236
0 x

spotterakis
Concorde-Class
Concorde-Class
x 179

Δημοσίευσηαπό spotterakis » 26 Οκτ 2011, 21:30

Σήμερα άνοιξαν και οι κρατήσεις...Τα ωράρια θα είναι: 1,5 FKB-SKG 1205-1535/SKG-FKB 1600-1735..
Ελπιζω το δρομολόγιο να μην έχει την τυχη του Μπαρι..
0 x

Επιστροφή σε “Ryanair στην Ελλάδα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης