Γενικές ερωτήσεις για πτήσεις με ryanair

peripolo

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
25/04/2014
Μηνύματα
5
Likes
0
καλησπερα και καλως σας βρηκα ηθελα να ταξιδεψω με την ryanair τον ιουνιο απο Αθηνα για Χανια
θα ταξιδεψω με την γυναικα μου και το μικρο μου παιδι που ειναι μολις 3 χρονων εγω με την γυναικα μου μπορω να ταξιδεψω με την καινουργια ταυτοτητα σωστα? το παιδι μου ομως που ειναι μολις 3 χρονων τι εγγραφο χρειαζεται εκτος απο διαβατηριο ? με πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης γινεται ή ληξιαρχικη πραξη γεννησης ?
και κατι αλλο μαζι με τα εισητηρια τι αποσκευες δικαιουμαι να παρω ?
σας ευχαριστω γαι τον χρονο σας και χρονια πολλα
 
Re: ερωτηση για ryanair

Από όσο γνωρίζω για να ταξιδέψει ένα παιδί κάτω των 12 ετών, που δε διαθέτει ταυτότητα, χρειάζεται να έχει μαζί του ένα πιστοποιητικό γεννήσεως στο οποίο έχει επικολληθεί πρόσφατη φωτογραφία του και το έγγραφο να έχει θεωρηθεί σε αστυνομικό τμήμα (διαδικασία ταυτοπροσωπίας).
Σε κάποιες περιπτώσεις έχω ακούσει ότι μικρά παιδιά έχουν ταξιδέψει και με το βιβλιάριο υγείας αλλά πάλι με την ύπαρξη της φωτογραφίας πάνω σε αυτό.
Θεωρώ ότι η πρώτη λύση (πιστοποιητικό γεννήσεως και θεώρηση της φωτογραφίας στην αστυνομία) είναι η πιο ασφαλής και απόλυτα νόμιμη λύση για τα ταξίδια των μικρών παιδιών.

Οι αποσκευές που θα μεταφέρεις εξαρτώνται από τον ναύλο που έχεις πληρώσει. Αν δεν έχεις χρεώσει έξτρα βαλίτσα/-ες, τότε ο καθένας σας ταξιδεύει με ένα μικρό βαλιτσάκι (cabin, οι διαστάσεις του αναφέρονται στο site της Ryanair) που το βάρος του καθενός δεν ξεπερνά τα 10 κιλά.
 
Re: ερωτηση για ryanair

ευχαριστω για την απαντηση
κατι αλλο τωρα παω να κανω κρατηση μεσω του σαιτ της ryanair και εκει που λεει recidence τι να βαλω δεν εχει ελλαδα και δεν με αφηνει να προχωρησω αν δεν βαλω κατι
επισεις εχει χρησιμοποιηση κανεις την υπηρεσια παρκινγκ που διαθετει η ryanair στο σαιτ της ? βλεπω πως και στο σαιτ του ελευθεριου βενιζελου εχει ιδια υπηρεσια και χρεωνει περιπου το ιδιο απο που να παρω ?
 
Re: ερωτηση για ryanair

Don't insure me θα βάλεις, αλλιώς θα σου προσθέσει ασφάλεια.
 
Re: ερωτηση για ryanair

Ερώτηση που δεν μπόρεσα να βρώ απάντηση:
Ταξίδι θεσσαλονίκη Χανιά με Ryanair μωρο 3 ετών χρειάζεται βιβλιάριο υγείας με φωτογραφία η ταυτότητα;Γιατι αν θέλει ταυτότητα η διαβατήριο δεν υπάρχει περίπτωση να την πάρουμε μαζί μας!

σημερα πηγα στο αεροδρομιο θεσσαλονικης στην ραιναιρ και ρωτησα για παιδι 3 χρονων επίσης σε π΄τηση εσωτερικου και μου ειπαν οτι για το παιδι στο check in διαλέγω ταυτότητα(όχι διαβατηριο) και για νουμερο γραφω το ΑΜΚΑ του παιδιου.
μαζι μου πρπεει να έχω βιβλιαρειο υγείας

Εδω εχουν απαντηση σε αυτην την ερωτηση.
Τωρα που κολλαει το ΑΜΚΑ αυτο δεν το γνωριζω .
 
Re: ερωτηση για ryanair

ταξιδευω στις 2-05-2014 απο Αθήνα για Χανιά με την ryanair και δεν μου εχει ερθει η καρτα επιβιβασης τι να κανω?? το εισιτήριο το ειχα κλείσει απο την airtickets τους παιρνω και τηλεφωνο να ρωτήσω αλλα τίποτα δεν απαντουν...
 
Re: ερωτηση για ryanair

Είναι βέβαιο ότι αν ψάξεις στο forum θα το βρεις. Πρέπει να πας στην ιστοσελίδα της ryanair και με το Reservation Nm. να κανεις εκτύπωση της κάρτας επιβίβασης.
 
Re: ερωτηση για ryanair

εκλεισα και εγω με την γυναικα μου και το παιδι μου για χανια στις 17/6 ηθελα να ρωτησω τι πρεπει να κανω τωρα πρεπει να εκτυπωσω την καρτα επιβιβασεις (check in ) σωστα ? απο οτι λεει το σαιτ μπορω να το κανω 7 μερες πριν σωστα αυτο που δεν ξερω ειναι επειδη θελω οι θεσεις μας να ειναι διπλα διπλα τι πρεπει να κανω ? επισεις οι αποσκευες που δικαιουμαστε να παρουμε μαζι μας ειναι 55 cm μηκος ? 40 cm πλατος ? και 20 cm υψος ? μεχρι 10 κιλα και 1 μικρο σακουλακι εως 35 χ 20 χ 20 ηθελα να ρωτησω η γυναικα μου επιτρεπεται να εχει τσαντα ? αναφερωμαι στις κλασικες γυναικιες τσαντες που περνουν οταν πανε βολτα ? επισεις τις αποσκευες αυτες θα τις παρουμε μεσα στην καμπινα ?
 
Re: ερωτηση για ryanair

Ξαναλέω ότι όλα αυτά είναι κανείς εύκολο να τα βρει ψάχνωντας το forum και την ιστοσελίδα της Ryanair.
Θέσεις πλέον σου δίνει τυχαία εκτός και αν έχεις πληρώσει επιπλέον για να κρατήσεις κάποιες από τις πιο προνομιακές. Εφόσον θα κάνεις ταυτόχρονα checkin για όλους τους επιβάτες σου δίνει θέσεις στη σειρά από ότι ξέρω. Μπορεί να είναι δηλαδή 17Β-17C-17D ή κάτι τέτοιο. Μπορείς να πάρεις μέσα στο αεροπλάνο χειραποσκευή όπως την περιγράφεις και ένα μικρό τσαντάκι όπως το περιγράφεις. Αυτά κανονικά τα έχεις στην καμπίνα, αλλά όταν είναι γεμάτο το αεροπλάνο ο χώρος στα overhead δεν αρκεί για όλες αυτές τις χειραποσκευές. Μπορεί λοιπόν να σου ζητήσουν να την δόσεις σε κάποιο υπάλληλο να την φορτώσει στον αποθηκευτικό χώρο του αεροπλάνου πριν ανέβεις τη σκάλα (χωρίς χρέωση φυσικά)
 
Re: ερωτηση για ryanair

Καλημέρα peripolo.
Πρόσφατα ταξίδεψα και εγώ Αθήνα/Θεσσαλλονίκη με επιστροφή.
Θέσεις εγώ είχα κλείσει (=αγοράσει/προπληρώσει) οπότε δεν είμαι σίγουρος για την περίπτωσή σου, αλλά από όσα έχω διαβάσει, εφόσον κάνεις check-in συγχρόνως σε όλους θα σας δώσει διπλανές θέσεις. Άμα θες, μετά το check-in πες μας αν είναι όντως έτσι να ξέρουμε.
Για τις τσάντες καλά τα λες. Να πω πως στην Αθήνα αλλά και στη Θεσσαλονίκη δεν ασχολήθηκαν καθόλου με τις αποσκευές.
Πολλοί είχαν 2 χειραποσκευές και πολλών η μία ήταν τεράστιος σάκος. Δε σου προτείνω κάτι τέτοιο φυσικά καθώς δε ξέρεις πότε μπορεί να αποφασίσουν να ελέγξουν (ή έστω να "τσιμπίσουν" τους υπερβολικούς) αλλά την οποιαδήποτε γυναικεία τσάντα πιστεύω (βάση της πρόσφατης εμπειρίας μου) θα την επιτρέψουν χωρίς σκέψη ως δεύτερη.
Γενικά, με όσα λέγονται ήμουν και εγώ αρκετά αγχωμένος με τα πως-και-τι αλλά όλα κύλισαν ομαλά χωρίς κανένα πρόβλημα ποτέ και σε κανέναν.
Να φανταστείς χρειάστηκε (πριν την ημέρα της πτήσης) να αλλάξω ονόματα στα εισιτήρια 2 φορές (ένα δικό μου λάθος και ένα δικό τους στη διόρθωση του δικού μου) χωρίς κανένα πρόβλημα ή χρέωση. (το λάθος μου ήταν ότι έβαλα ελληνικούς χαρακτήρες στα ονόματα των επιβατών και ενώ στο site φαίνονταν μια χαρά, στην κάρτα επιβίβασης έβγαζε λατινικούς αλλά λάθος, όχι τη σωστή μετατροπή)

Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις.
Την εμπειρία σου με την Ryanair πιστεύω θα τη χαρείς όσο και εγώ!
 
Top