Πρόβλημα στην αγορά εισιτηρίου

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για την παρουσία της Ryanair στην Ελλάδα
geoxryso
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 1

Πρόβλημα στην αγορά εισιτηρίου

Δημοσίευσηαπό geoxryso » 09 Ιουν 2014, 10:54

Γειά σας.

Προσπαθώ να κάνω αγορά εισιτηρίου μέσω τις ιστοσελίδας της εταιρείας, αλλά ενώ βάζω όλα τα στοιχεία που έχω από την τράπεζα , η οποία δεν μπορεί να με βοηθήσει σε κάτι, και μου εμφανίζεται και η ερώτηση ασφαλείας της κάρτας, δεν πραγματοποιείτε η αγορά.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος ανάλογο πρόβλημα και αν ναι πως το επίλυσε;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
0 x

nick15801
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EGNX
x 1

Re: Πρόβλημα στην αγορά εισιτηρίου

Δημοσίευσηαπό nick15801 » 12 Ιουν 2014, 21:33

Αν η διεύθυνση που έχεις δηλώσει την κάρτα δεν συμφωνεί με αυτή που εισάγεις στο σύστημα κρατήσεως δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει η κράτηση.
0 x

geoxryso
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 1

Δημοσίευσηαπό geoxryso » 12 Ιουν 2014, 23:16

Μα το θέμα είναι ότι πρώτον εισάγω ακριβώς την διεύθυνση που μου έχει δώσει η τράπεζα και δεύτερον η τράπεζα μου είπε ότι δεν έχει δώσει στην εταιρεία τέτοια στοιχεία για να μπορεί να μου ακυρώνει την κράτηση.
Και εντωμεταξύ πρώτη φορά συναντάω την απαίτηση εισαγωγή της διεύθυνσης της κάρτας. Τι να πώ;
0 x

Άβαταρ μέλους
thanosp
First-Class
First-Class
x 59
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό thanosp » 13 Ιουν 2014, 13:23

Με τι κάρτα προσπαθείς να κάνεις την κράτηση? Visa? Mastercard? Η απαίτηση εισαγωγής της διεύθυνσης (billing address) είναι κάτι το οποίο απαιτούν οι περισσότερες σελίδες ηλεκτρονικού εμπορίου για καλύτερη εξακρίβωση των στοιχείων. Τα στοιχεία που θα εισαγάγεις κατά την αγορά θα ταυτοποιηθούν με τα στοιχεία που έχει η τράπεζα για σένα, η καθαυτή εταιρεία δεν λαμβάνει κανένα προσωπικό σου στοιχείο απο τη τράπεζα. Η billing address πρέπει να ταιριάζει απόλυτα με την διεύθυνση που είναι καταχωρημένη η κάρτα. Μήπως το πρόβλημα είναι όταν γράφει την διέθυνση με λατινικούς χαρακτήρες?

Αν έχεις Visa, και αφότου πατήσεις να γίνει η αγορά, μπορεί να σε προωθήσει στο Verified by Visa παράθυρο και εκεί θα πρέπει εισαγάγεις κάποια στοιχεία παραπάνω όπως φαίνεται σε αυτή τη σελίδα. Μήπως εκεί είναι το πρόβλημα?
0 x
Mind is like a parachute, it's better when it's open.
Statistics: http://my.flightmemory.com/thanosp

geoxryso
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 1

Δημοσίευσηαπό geoxryso » 13 Ιουν 2014, 15:04

Έχω Maestro , από την Εθνική, και όντως με προωθεί στο MasterCard® SecureCode™ και παρόλο που εισάγω τα σωστά στοιχεία και πάει να πραγματοποιηθεί η πληρωμή, στην συνέχεια μου εμφανίζεται το πλαίσιο διαλόγου που μου επισημαίνει το λάθος στο πεδίο της διεύθυνσης κάρτας .
0 x

Άβαταρ μέλους
OA701
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ---
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): KTTS
x 104

Δημοσίευσηαπό OA701 » 13 Ιουν 2014, 15:17

Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα με την εταιρεία κινητής που είμαι συνδρομητής, εντελώς ξαφνικά η ιστοσελίδα τους άρχισε να μη δέχεται τη mastercard μου βγάζοντας μου λάθος το όνομα του card holder. Μίλησα και ξαναμίλησα μαζί τους, δεν τους είχε ξανασυμβεί λέει κ παρόμοιες π@π@ριές, το αποτέλεσμα είναι ότι δεν μου έδωσαν λύση και πλέον κάθε 2 μήνες τραβιέμαι σε κατάστημα για πληρωμή cash :rant:
0 x
"Well, opinions are like a$$holes. Everybody has one. "
Harold Francis Callahan

geoxryso
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 1

Δημοσίευσηαπό geoxryso » 13 Ιουν 2014, 16:09

Μα ναι! Αυτό που μου είπαν από την τράπεζα ήταν πως το πρόβλημα δημιουργείτε από την εταιρεία και την ιστοσελίδα της.
0 x

d|m|tr|s
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ΑΕΕ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDLW
x 25

Δημοσίευσηαπό d|m|tr|s » 30 Ιουν 2015, 08:47

Τι γίνεται τώρα που υπάρχει περιορισμός στις αγορές με πιστωτικές κάρτες; Υποτίθεται ότι πρέπει η χρέωση να γίνεται σε λογαριασμό εντός Ελλάδος. Σε πρακτορείο που ρώτησα, μου είπαν ότι για αγορές εισιτηρίων με ξένες εταιρείες, από ελληνικό πρακτορείο, δεν υπάρχει πρόβλημα. Η Ryanair όμως; Συνεργάζεται με πρακτορεία στην Ελλάδα και αν ναι με ποια;
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 505

Δημοσίευσηαπό aakunz » 30 Ιουν 2015, 09:05

Ο περιορισμός ισχύει στις αναλήψεις μετρητών από ελληνικούς λογαριασμούς σε Ελλάδα και εξωτερικό (€60 και €0 αντίστοιχα). Δεν υπάρχει περιορισμός στη χρήση πιστωτικών καρτών.
0 x

d|m|tr|s
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ΑΕΕ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDLW
x 25

Δημοσίευσηαπό d|m|tr|s » 30 Ιουν 2015, 09:08

Υπάρχει ως προς τις αγορές. Δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι που θα χρεωθεί σε λογαριασμό εκτός Ελλάδος. Για κάτι που θα χρεωθεί σε λογαριασμό εντός Ελλάδος, δεν υπάρχει περιορισμός.

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500008405

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500008731
Τελευταία επεξεργασία από d|m|tr|s σε 30 Ιουν 2015, 10:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
0 x

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGIO
x 257

Δημοσίευσηαπό aris320 » 30 Ιουν 2015, 09:56

Διωρθοστε με αν κανω λαθος ο περιορισμος ισχυει για αγορες εντος ελλαδας για εκτος ελλαδας αγορες δεν υπαρχει προβλημα.Πιο απλα υπαρχει περιορισμος 60€ στις ελληνικες καρτες αλλα οι ξενοι τουριστες που εχουν πιστωτικες απο εξωτερικο δεν εχουν προβλημα.
0 x

Ulrike
First-Class
First-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 155

Δημοσίευσηαπό Ulrike » 30 Ιουν 2015, 11:32

Νομίζω ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα εάν θέλεις να κλείσεις εισιτήριο μέσω Website ξένης αεροπορικής εταιρίας που ξεκινάει από το εξωτερικό. Γιατί πολλές ιστοσελίδες σε μεταφέρουν αυτόματα στον ticket shop της χώρας από την οποία ξεκινάς. Σε τέτοια περίπτωση ίσως πρέπει να κλείσεις μέσω ταξιδιωτικού γραφείου στην Ελλάδα.

Με πιστωτικές εξωτερικού ούτως ή αλλιώς δεν υπάρχει πρόβλημα, ούτε σε ελληνική ούτε σε ξένη αεροπορική.
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 505

Δημοσίευσηαπό aakunz » 30 Ιουν 2015, 12:55

Κατά πάσα πιθανότητα, δε θα υπάρξει πρόβλημα, εάν η συναλλαγή γίνει από ταξιδιωτικό γραφείο. Παρά το ότι τα γραφεία υποχρεούνται να πληρώνουν τις πωλήσεις για Ryanair με εταιρική κάρτα, η απόδειξη πώλησης εισιτηρίου αποστέλλεται από το υποκατάστημα Ryanair στην Ελλάδα (ελληνικός ΑΦΜ και ταχυδρομική διεύθυνση). Αυτό τουλάχιστον συμβαίνει όταν γίνονται εκδόσεις μέσω του Amadeus ή του Galileo.
0 x

Άβαταρ μέλους
A300B4
Tourist
Tourist
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LEGE
x 1

Δημοσίευσηαπό A300B4 » 30 Ιουν 2015, 13:32

Μπορεί άραγε κάποιος να πληρώσει μέσω PayPal; :?:
0 x

Άβαταρ μέλους
mrk
Business-Class
Business-Class
x 94

Δημοσίευσηαπό mrk » 30 Ιουν 2015, 14:45

Χωρίς να έχω κάνει προσωπικά αγορά από site του εξωτερικού, και το Amazon.co.uk και το AppStore της Apple δεν παίζουν με ελληνικές κάρτες. Εκτιμώ ότι το ίδιο θα συμβαίνει και με paypal.
0 x
Good judgement comes from experience. Experience comes from bad judgement.

Επιστροφή σε “Ryanair στην Ελλάδα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης