Ellinair marketing

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας

GP707

Moderator
Staff member
Εγγραφή
04/05/2004
Μηνύματα
6.591
Likes
2.771
Περιοχή
LGAT, East Terminal
Website
www.flickr.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAT
Η εταιρία σε συνεργασία με το Δ.Α.Α. πραγματοποιεί σήμερα εκδήλωση στο αεροδρόμιο της Αθήνας επ' ευκαιρία της νέας βάσης της στην Αθήνα.
Περισσότερα για την εκδήλωση αυτή σύντομα...
 
Συνοδεία άφθονου και γευστικότατου catering με γεύσεις Θεσσαλονίκης πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση της εταιρίας με αφορμή τη νέα βάση της στην Αθήνα. Ένα αεροσκάφος Α320 θα έχει βάση στο Δ.Α.Α. για πτήσεις από και προς LGTS με προοπτική και για δεύτερο, με την πρόσθεση περισσοτέρων προορισμών, κυρίως προς Ρωσία.
Η τελετή έλαβε χώρα στην έξοδο Β15 πριν την αναχώρηση του 320 για Θεσσαλονίκη, παρουσία του διευθύνοντος συμβούλου Κου Πασχάλη και της υπεύθυνης επικοινωνίας και marketing του Δ.Α.Α. Κας Παπαδοπούλου, οι οποίοι και προλόγισαν την εκδήλωση.
Η Κα Παπαδοπούλου χαιρέτησε την απόφαση της εταιρίας για να δημιουργήσει βάση στην Αθήνα ενώ ο Κος Πασχάλης ανέφερε τη δέσμευση της Ellinair για ένα αεροπορικό προϊόν υψηλής ποιότητας, αφουγκραζόμενοι τις ανάγκες του επιβατικού κοινού.

Το αεροσκάφος έκανε pushback συνοδεία water canon.
 

Attachments

  • IMG_1887.JPG
    IMG_1887.JPG
    140,8 KB · Προβολές: 12.814
  • IMG_1902.JPG
    IMG_1902.JPG
    166,6 KB · Προβολές: 12.814
  • IMG_1910.JPG
    IMG_1910.JPG
    158,1 KB · Προβολές: 12.814
  • IMG_1921.JPG
    IMG_1921.JPG
    154,1 KB · Προβολές: 12.814
H Ellinair, στην επέτειο των πέντε ετών λειτουργίας της, δημοσιοποιεί την σύναψη συνεργασίας με την Aeroflot Russian Airlines

1. Interline Agreement, όπου οι δύο αεροπορικές εταιρίες, θα προσφέρουν μέσω των δικτύων πωλήσεών τους, εισιτήρια για τις πτήσεις τους.
2. SPA Agreement, με βάση την οποία η Aeroflot, θα μεταφέρει τους επιβάτες της, εντός Ελλάδος, με πτήσεις της Ellinair, στα δρομολόγια Αθήνα- Θεσσαλονίκη, Αθήνα- Ηράκλειο, Αθήνα- Ρόδος, Αθήνα- Χανιά, Αθήνα- Σαντορίνη, Αθήνα- Κέρκυρα και Αθήνα- Μύκονος.

Κρίμα που δεν περιλαμβάνει μετεπιβίβαση Ellinair επιβατών από Μόσχα σε άλλες Ρωσσικές πόλεις. :?:

https://el.ellinair.com/news/2019-04-18 ... t-ellinair
 
Αν πραγματι δεν δινει δυνατότητες μετεπιβίβασης, πολύ κρίμα..Πως συμφώνησαν σε τετοια...μονομέρεια; Ούτε φαίνεται να προωθεί κόσμο από Θεσ/νικη με την ίδια συμφωνία και την πτήση της SV..Επίσης δεν ξερουμε αν αυτα τα δρομολόγια εξ αθηνων θα συνεχιστούν και το χειμώνα..Θα ήταν ευκαιρία να αυξήσει το στόλο της με τα αποσυρόμενα Α319 της ΕΖΥ,ώστε να ενισχύσει τα δρομολόγια εσωτερικού και το χειμώνα, αλλά την πρόλαβε η United..
 
1) Με το φτωχό μου μυαλό θα έλεγα ότι πολύ πιθανόν η αεροφλοτ να το ζήτησε έτσι για να μη χάσει επιβάτες στο δικό της δρομολόγιο SKG-SVO .
2) τα θερινά δρομολόγια είναι JMK/JTR δλδ κυριως νησιά με έντονο τουριστικό ενδιαφέρων του καλοκαιριού. Πόσοι είναι αυτοί που θα θέλουν να πετάξουν χειμώνα ?
3) Τέλος αν είναι τόσο εύκολο να πάρεις Α319 EX EZY, σίγουρα θα έκαναν κάποια κίνηση. Για να τα δώσανε στην UNITED προφανώς και οι leasing/airbus or what ever to ρισκο θα ήταν μικρότερο.
 
TASOS, μα λέω oτι θα συνέφερε την SV να ζητήσει συνεργασία και στο SKG-SVO ώστε να προωθεί κοσμο κ μεσω SKG οπως μέσω ΑΤΗ στην υπολοιπη Ελλάδα..Οσο για τα δρομολόγια εσωτερικού,σιγουρα τα JTR,JMK δεν πανε για χειμώνα..Ειδικα με τοσο ανταγωνισμό και με χαμηλή κίνηση..Εγω πιο πολύ σκεφτομουν τα ΑΤΗ-CHQ,CFU,RHO αν θα γίνουν ολόχρονα απέναντι σε μια ισχυρη Α3
 
με λίγες εβδομαδιαίες συχνότητες σε CHQ, RHO & CFU προς το παρόν ελπίδες δεν υπάρχουν πολλές.

Καλή η Ellinair αλλά θέλει αρκετή δουλειά ακόμα
 
Re: Ellinair flight info

Δεν ξέρω εάν είναι σωστό το τοπικ αλλά η Ellinair από 15/01/2020 κόβει το φαγητό και το κρασί στις πτήσεις μέχρι 5 ώρες. Δωρεάν μόνο θα είναι το νερο, καφές και το τσάι. Αρκετές περικοπές βλέπω στην εταιρία.

αναλυτικά η ανακοίνωση της εταιρίας:
https://el.ellinair.com/news/2019-11-27/meals-on-ellinair-flights
 
Γειά σάς. Θέλω να κάνω μια ερώτηση πού αφορά το μάρκετινγκ της εταιρίας και την προβολή τής εταιρία μέσω των μίντια.. Νομίζω έχω διαλέξει το σωστό φόρουμ ωστόσο αν κάνω λάθος θα ήθελα να με παραπεμψετε στο κατάλληλο ώστε να έχω μια απάντηση.. Ήθελα να ρωτήσω το εξής : Οι αεροπορικές εταιρίες (οι περισσότερες τουλάχιστον) έχουν λογαριασμούς στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης όπου προβάλουν το έργο τούς (φωτογραφίες, προσφορές κλπ) . Ήθελα να ρωτήσω ποιός - ποιοί αναλαμβάνουν αυτήν την δουλειά σε κάθε εταιρία ? Υπάρχουν από πίσω διαφημιστικές εταιρίες πού διαχειρίζονται τα σοσιαλ μίντια των εταιριών ? Επίσης..όσον αφορά το βίντεο-φωτογραφικο υλικό ? Γενικότερα λοιπόν η ερώτηση μου είναι , ποιός-ποιοι διαχειρίζονται τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης των αεροπορικών εταιριών όπως επίσης και το φωτο-βιντεογραφικό κομμάτι πού προβάλεται από τα μέσα αυτά ?
 
Θέλεις να μάθεις της συγκεκριμένης εταιρίας (όπως είπες στην αρχή) ή γενικά των εταιριών. Για να μην φύγει εκτός θέματος η συζήτηση...
 
Top