Logo της Sky Express

marioskef

Business-Class-Member
Εγγραφή
19/01/2006
Μηνύματα
279
Likes
6
Μετέτρεψε ελαφρώς το σήμα της η Sky Express. Ουσιαστικά έχει την ίδια μορφή (σαιτα) αλλά ενώ πριν είχε τα χρώματα της Κρητικής πολιτείας, τώρα μοιάζει με την ελληνική σημαία με μια κρήτη στο ένα άκρο.
Αν μπορεί να μας απαντήσει κάποιος από την εταιρία, η αλλαγή έχει κάποια σχέση με το θόρυβο που γενικά έχει δημιουργηθεί στη κρήτη με τη συνεχή χρήση εκείνης της σημαίας και οτι αυτή αντιπροσωπεύει;
 
Last edited by a moderator:
Πότε έγινε αυτή η μετατροπή? Μόνο στο site υπάρχει αυτή η αλλαγή (προς το παρόν). Πριν λίγες μέρες πάντως (15/7) και τα 2 αεροσκάφη είχαν την κανονική τους σημαία:

https://www.airliners.gr/community/album ... c_id=11883
 
a

Εχει απολυτο δικιο ο μαριος,ειχε ξεσπασει μεγαλος θορυβος αφου δεν ειναι η μονη εταιρια που χρησιμοπιει το σημα,πολλες ακομα εταιριες(κυριως βιοτεχνιες,αγροτικες επιχειρησεις,και αναγκαστικαν να το αλλαξουν,μαλιστα εγινε και αναφοραα απο το ραδιο κρητη για το σημα της εταιριας,Το μονο που μπορουσε να κανει λοιπον για να μη δυσφημιστει ηταν να αλλαξει το σημα γρηγορα και αθορυβα, υποθετω.
 
marioskef":3c5mss27 said:
Μετέτρεψε ελαφρώς το σήμα της η Sky Express. Ουσιαστικά έχει την ίδια μορφή (σαιτα) αλλά ενώ πριν είχε τα χρώματα της Κρητικής πολιτείας, τώρα μοιάζει με την ελληνική σημαία με μια κρήτη στο ένα άκρο.
Αν μπορεί να μας απαντήσει κάποιος από την εταιρία, η αλλαγή έχει κάποια σχέση με το θόρυβο που γενικά έχει δημιουργηθεί στη κρήτη με τη συνεχή χρήση εκείνης της σημαίας και οτι αυτή αντιπροσωπεύει;

Δεν νομιζω οτι θα απαντησει κανεις απο την εταιρεια,να μας πει τι?
Οτι τους ειπαν..η βγαζετε το λαβαρο η...κλπ
Ταπεινη μου γνωμη
 
Το σήμα άλλαξε διότι έγινε μεγάλη φασαρία στην Κρήτη για τα ανάλογα σήματα, κάποιες εφημερίδες γράψανε κάποια άρθρα με ανοησίες. Για να δείξουμε ότι δεν θέλουμε να προκαλούμε τον κόσμο αλλάξαμε το σήμα.
 
Μπορέι κάποιος να μας ενημερώσει γιατί τόσος ξαφνικός θόρυβος και την ουσία του θέματος;
(Δεν θα το έλεγα οφ τόπικ αφού επηρέασε το σύμβολο μίας εταιρίας).
 
Και εγώ πιστεύω οτι αυτα που ακούγονται είναι βλακίες... Και εγώ είμαι κρητικός και περήφανος για το τόπο μου όπως άλλωστε κια οι πιο πολλοί εξ ημών και η ιδέα της Sky Express να χρησιμοποιήσει αυτό το σήμα, μου άρεσε ως ένας προσδιορισμός εντοπιότητας. Από εκεί και περά δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιος που πραγματικά πιστεύει οτι κάποιος μπορεί να θέλει "ανεξαρτησία". Εγω πάντως ψηφίζω να επανέλθει γιατί όλα αυτά που ακούστηκαν ήταν ανοησίες των δημοσιγράφων και δεν νομίζω οτι επηρεάζει αρνητικά την κοινή γνώμη και την πορεία της εταιρίας.
 
Παρασύρομαι απ΄το όφφ... Συγνώμη ρε παιδιά!Είμαι κρητικός!Αλλά δε βλέπω το λόγο για το θόρυβο!Είναι ελάχιστοι, ώς ανύπαρκοι, αυτοί που πιστεύουν "σε μια Κρήτη Ανεξάρτητη", και μάλλον γραφικοί θα έλεγα...
Το να αλλάζει μια εταιρία το σήμα της για να μήν προκαλεί, είναι γελείο και δίνει "τροφή" για τέτοιες παρεξηγήσεις...Πρίν ένα περίπου μήνα διάβαζα σε τοπικές εφημερίδες ότι πήραν κάποια κρητικόπουλα μέρος σε κάτι πανευρωπαικούς αγώνες στην Κορσική(αν θυμάμαι καλά).Οι διοργανωτές αντί να έχουν την ελληνική σημαία,"ξέθαψαν" την κρητική.Μάλλον για να προκαλέσουν.Το τί έγινε δε μπορείτε να φανταστείτε!μέχρι και στην ΕΕ έφτασε
το θέμα.Και στην προκειμένη περίπτωση,καλώς αντέδρασε η αποστολή και εκβίασε για πιθανή αποχώρηση. Άλλο όμως αυτό...Το βρίσκω υπερβολικό και κουτό να προσβάλλονται συμπατριώτες μας για κάποια σύμβολα, δείχνει και κάπου τον πολιτισμό μας!Εδώ η Ελλάδα καίγεται και μερικοί προσπαθουν να ισιώσουν τρίχες κατσαρές μου φαίνεται...
 
s

Ναι ομως δεν ξερεις το λογο που ξεθαψαν την σημαια μας>!!

Λοιπον αυτο εγινε γιατι τα νησια της κατω ιταλιας (κορσικη,σικελια)κανουν το παν για ανεξαρτητοποιηθουν απο την ιταλικη κυβερνηση.Ετσι λοιπον για να δειξουν οτι υπαρχει και αλλη ανεξαρτητη νησος στην μεσογειο εβαλαν την σημαι της ανεξαρτητης κρητης(που σημερα δεν συμβολιζει τιποτα).Ο βουλγαρακης τους μηνυσε και ειναι αληθεια οτι τους πηγε σε ευρωπαικα δικαστηρια.Και καλα τους εκανε.Καπου πιο πανω διαβασα οτι δεν ηταν απαραιτητο να αλλαξει σημαια η εταιρια.Για μενα εκανε το καλυτερο η εταιρια,γιατι ολο αυτο που εγινε εγινε εντελως αθορυβα,ακομα και στην κρητη λιγοι το καταλαβαν,αν ομως εβγαινε το θεμα σε πανελαδικα καναλια,να εισαι σιγουρος οτι μονο καλο δεν θα εκανε στην κρητικη εταιρια.Θυμηθειτε σε λιγο καιρο τη στιγμη που σας στο λεω:η εταιρια σε 1-2 χρονια πιστεψτε με θα ειναι παρα πολυ ανταγωνιστικη απεναντι στις αλλες 2 μεγαλες,ξερω καποια πραγματα απο τα εν οικο,αλλα δεν μπορω να τα βγαλω εν δημο ;)
 
Κάτσε συμπατριώτη!!!!Η Κορσική(πλησίον βόρειας ιταλίας) είναι Γαλλία.
Μάλλον εννοείς Σικελία-Σαρδηνία.Αλλά δε νομίζω ειδικά οι μαφιόζοι(σικελοί) να θέλουν ανεξαρτητοποίηση! :twisted:
Μακάρι να πάει καλά η εταιρία!Και να φέρει και μεγαλύτερα αεροσκάφη...Και να ρίξει και λίγο τις τιμές!Ειδικά τους 6- 7 μήνες του χρόνου μπορεί να έχει πολύ υψηλές πληρότητες...
 
Top