Νέα δρομολόγια Sky Express

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για την Sky Express
spotterakis
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): EZY
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 196

Re: Νέα δρομολόγια Sky Express

Δημοσίευσηαπό spotterakis » 13 Δεκ 2020, 20:35

Φυσικα χρειαζονται αεροπλανα..Οταν με το καλο παραλάβει τα 6 Α320Ν και αν το εγχειρημα πετύχει, που το εύχομαι, μακαρι να τη δουμε να αναπτύσσεται στην περιφερεια που εχει αναγκη..Ακομα και Θεσσαλονικη εχει τεράστια κενα και αναγκη ανταγωνισμου και ευχομαι να βρεθει φορμα συνεργασιας με τουριστικες αρχες και τουρ οπερειτορ να αναλάβει δραση, οπως εκανε η Ellinair, φερνοντας τουριστες και στην. Β Ελλάδα (Χαλκιδικη, Πιερια κτλ)..Και τωρα που το λεω σκεφτομαι οτι μονη της η Ellinair δεν θα αντεξει σε τετοιο κλιμα..Ισως μια συνεργασία με την GQ θα ηταν φρονιμοτερη..
0 x

giannis_oa
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGRP
x 28

Δημοσίευσηαπό giannis_oa » 14 Δεκ 2020, 15:04

Σήμερα η Sky θα πετάξει από IST για RHO και εν συνέχεια για LCA με Α75. Φαίνεται τόσο στο site της Fraport RHO , όσο και στα site του IST και LCA. Γνωρίζει κανείς κάτι ;
0 x

IATA
Business-Class
Business-Class
x 2

Δημοσίευσηαπό IATA » 14 Δεκ 2020, 17:13

Μόλις ειδοποιήθηκα ότι η πτήση μου GQ214 ATHHER στις 17/12 δε θα γίνει. Αντ' αυτού με έβαλαν στην GQ212 με αναχώρηση 15:30. Αυτό πάλι δε γίνεται γιατί φτάνω από Μόναχο στις 14:40. Φυσικά δεν μου πληρώνουν ξενοδοχείο αν φύγω την επόμενη μέρα, οπότε το μόνο που μου μένει είναι να πάρω τα λεφτά μου πίσω και να πληρώσω πανάκριβο εισιτήριο με Αιγαίου. Σημειωτέον, είχα κλείσει Sky enjoy. Δε θέλω να αρχίσω τα παράπονα, ομολογώ όμως ότι απογοητεύτηκα γιατί έβλεπα πολύ θετικά τις επενδύσεις που κάνει η εταιρία σε δύσκολους καιρούς... Ελπίζω άλλοι να έχουν καλύτερες εμπειρίες μαζί τους.
0 x

chr04
Economy-Class
Economy-Class
x 41

Δημοσίευσηαπό chr04 » 14 Δεκ 2020, 20:01

giannis_oa έγραψε:Σήμερα η Sky θα πετάξει από IST για RHO και εν συνέχεια για LCA με Α75. Φαίνεται τόσο στο site της Fraport RHO , όσο και στα site του IST και LCA. Γνωρίζει κανείς κάτι ;

Κοιτάζοντας την πτήσεις του αεροπλάνου, έφυγε από Αθήνα, προσγειώθηκε στην Ραιδεστό (Tekirdag) 120χλμ από Κωνσταντινουπολη, και μετά πέταξε προς Κωνσταντινούπολη.
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 726

Δημοσίευσηαπό aakunz » 14 Δεκ 2020, 23:39

Όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο, συνήθως ο λόγος είναι ότι πρόκειται για κάποια πτήση μεταξύ Τουρκίας και Κυπριακής Δημοκρατίας, αλλά επειδή η πρώτη ΔΕΝ αναγνωρίζει τη δεύτερη, θα πρέπει να παρεμβληθεί στάση σε ένα αεροδρόμιο τρίτης χώρας, στην περιπτωσή μας, η Ρόδος. Πολλές φορές, η προσγείωση στη Ρόδο δεν πραγματοποιείται, ωστόσο αναφέρεται στο σχέδιο πτήσης που κατατίθεται, ώστε οι τουρκικές αρχές να θεωρήσουν ότι η πτήση είναι μεταξύ Κωνσταντινούπολης και Ρόδου.

Τέτοιες πτήσεις, συνήθως μεταφέρουν αθλητικές ομάδες. Ξέρουμε εάν πραγματοποιείται κάποιος διεθνής αγώνας σήμερα ή αύριο; Λίγο δύσκολο λόγω συνθηκών βέβαια.

Το άλλο ενδεχόμενο είναι η μεταφορά υγειονομικού υλικού ή cargo.
0 x

Άβαταρ μέλους
Alex-LGSA
First-Class
First-Class
x 71

Δημοσίευσηαπό Alex-LGSA » 15 Δεκ 2020, 00:33

Έπαιζε εχθές η Ανόρθωση handball στην Κωνσταντινούπολη και πρέπει να επέστρεφαν οι παίκτες Λάρνακα.
(Beykoz - Ανόρθωση 28-32 :idea: )
2 x
Alex

giannis_oa
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGRP
x 28

Δημοσίευσηαπό giannis_oa » 15 Δεκ 2020, 05:22

Ευχαριστώ πολύ για την άκρως διαφωτιστική απάντηση! Πάντως το ΟΝΕ ήρθε και έφυγε με μια μικρή καθυστέρηση.
1 x

AirServ
Economy-Class
Economy-Class
x 46

Δημοσίευσηαπό AirServ » 15 Δεκ 2020, 20:29

IATA έγραψε:Μόλις ειδοποιήθηκα ότι η πτήση μου GQ214 ATHHER στις 17/12 δε θα γίνει. Αντ' αυτού με έβαλαν στην GQ212 με αναχώρηση 15:30. Αυτό πάλι δε γίνεται γιατί φτάνω από Μόναχο στις 14:40. Φυσικά δεν μου πληρώνουν ξενοδοχείο αν φύγω την επόμενη μέρα, οπότε το μόνο που μου μένει είναι να πάρω τα λεφτά μου πίσω και να πληρώσω πανάκριβο εισιτήριο με Αιγαίου. Σημειωτέον, είχα κλείσει Sky enjoy. Δε θέλω να αρχίσω τα παράπονα, ομολογώ όμως ότι απογοητεύτηκα γιατί έβλεπα πολύ θετικά τις επενδύσεις που κάνει η εταιρία σε δύσκολους καιρούς... Ελπίζω άλλοι να έχουν καλύτερες εμπειρίες μαζί τους.

Ξαναμιλα μαζι τους εαν μπορουν να σε πανε απευθειας στο gate ειτε η Αιγαιου ειτε η Sky Express...Θυμαμαι η Αιγαιου ειχε συνοδους για τετοια θεματα.. Ισως παλι εισαι και τυχερος και ερθεις και νωριτερα και προλαβεις το αεροπλανο..
0 x

IATA
Business-Class
Business-Class
x 2

Δημοσίευσηαπό IATA » 15 Δεκ 2020, 21:37

Ευχαριστώ... Θα δοκιμάσω άλλη μια, αλλά μου το ξέκοψαν ορθά κοφτά χωρίς καμία ελπίδα, μου είπαν σε 50 λεπτά δεν προλαβαίνω. Για να δούμε... Τώρα έχω άλλο πρόβλημα, ο γιατρός μου έδωσε το τεστ μόνο στα γερμανικά, θα έχω πρόβλημα; Λένε ότι πρέπει να είναι και στα αγγλικά. Σόρι για το οφ τόπικ
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
x 726

Δημοσίευσηαπό aakunz » 15 Δεκ 2020, 22:35

Θα ακουστώ κακός, αλλά άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι τα ξεχωριστά εισιτήρια (και μάλιστα με μη-συνεργαζόμενους αερομεταφορείς) καταλήγουν να κοστίζουν ακριβότερα από ένα through εισιτήριο. Μην περιμένετε να ενδιαφερθεί ο δεύτερος αερομεταφορέας, εάν ο πρώτος δεν είναι συνεπής.

Κι εσύ βρε ΙΑΤΑ, πήρες GQ, που είναι γνωστό πως αντιμετώπιζε γενικότερα προβλήματα με τον προγραμματισμό ακόμα και στις «καλές» εποχές. Τι σε έκανε να πιστεύεις ότι πρώτες μέρες, με ένα νέο τύπο, σε δύσκολους καιρούς, θα πήγαιναν όλα κατ' ευχήν;

Σου τα λέω με καλή διάθεση όλα αυτά. Έχω πάρει κι εγώ τέτοια ρίσκα, αλλά ήμουν έτοιμος να αλλάξω δραστικά τα πλάνα μου και να πληρώσω για αλλαγές εάν χρειαζόταν να γίνουν για να μην καταστραφεί το ταξίδι μου.
2 x

IATA
Business-Class
Business-Class
x 2

Δημοσίευσηαπό IATA » 15 Δεκ 2020, 22:53

Ναι, καταλαβαίνω, αλλά δεν είχα καμία εμπειρία με την Sky και μου αρέσει να στηρίζω νέες προσπάθειες. Άλλωστε είχε περάσει το πρώτο κύμα ακυρώσεων και δεν περίμενα να ματαιωθεί πτήση τρεις μέρες πριν την αναχώρηση.... Τέλος πάντων, μην ανησυχείς και μένα μου βγήκε ο κούκος αηδόνι +50 ευρώ επιπλέον για τη μετάφραση του κορονοτέστ, που ο γιατρός μου δεν μου έδωσε και στα αγγλικά που χρειάζεται.
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
x 726

Δημοσίευσηαπό aakunz » 16 Δεκ 2020, 12:50

Αν σου έκανε την ακύρωση στις 3 μέρες πριν από την πτήση, λογικά ήταν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να σε βάλει σε πτήση άλλου αερομεταφορέα, χωρίς να επιβαρυνθείς εσύ, εκτός κι αν μπορούσαν να αποδείξουν ότι η ακύρωση οφειλόταν σε ανωτέρα βία (π.χ. απεργία, κακοκαιρία) και όχι από δικούς τους επιχειρησιακούς λόγους (δε μας βγαίνει το πρόγραμμα / οι πληρότητες είναι χαμηλές).
Τελευταία επεξεργασία από aakunz σε 16 Δεκ 2020, 13:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
0 x

IATA
Business-Class
Business-Class
x 2

Δημοσίευσηαπό IATA » 16 Δεκ 2020, 13:04

Ευχαριστώ πολύ αλλά δε νομίζω να βγάλω άκρη μαζί τους. Στο email που μου έστειλαν αναφέρουν ως λόγο "due to the extension of the lockdown". Ότι τρώμε κουτόχορτο δηλαδή και δεν την ακύρωσαν λόγω μειωμένης ζήτησης. Τέσπα, τουλάχιστον ελπίζω να πάρω τα χρήματά μου πίσω.
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
x 726

Δημοσίευσηαπό aakunz » 16 Δεκ 2020, 13:17

Το Lockdown δεν απαγορεύει τη διεξαγωγή πτήσεων. Απαγορεύει τη μετακίνηση εκτός νομού, εάν δεν συντρέχουν ειδικοί λόγοι. Συνεπώς, ένας νομικός, πιστεύω πως θα μπορούσε να αποφανθεί ότι δεν πρόκειται περί ανωτέρας βίας, ως προς την ακύρωση της πτήσης (όχι της απαγόρευσης μετακινήσεων μεμονωμένων ατόμων).

Τέλος πάντων, ενδέχεται να μην αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς, ειδικά τώρα που βρίσκεσαι προ τετελεσμένου. Καλές γιορτές και άλλο κακό να μη μας βρει... ας είναι το χειρότερο αυτό.
0 x

Άβαταρ μέλους
danmilon
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): WWW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGIR
x 71

Δημοσίευσηαπό danmilon » 16 Δεκ 2020, 18:37

Στις Ερμηνευτικές κατευθυντήριες γραμμές σχετικά με τους κανονισμούς της ΕΕ για τα δικαιώματα των επιβατών στο πλαίσιο της εξελισσόμενης κατάστασης όσον αφορά τη νόσο Covid-19, παράγραφο 3.4 λέει:

Δικαίωμα αποζημίωσης

Ο κανονισμός 261/2004 προβλέπει επίσης κατ’ αποκοπή αποζημίωση σε ορισμένες περιστάσεις. Αυτό δεν ισχύει για
ματαιώσεις που πραγματοποιούνται τουλάχιστον 14 ημέρες εκ των προτέρων ή όταν η ματαίωση έχει προκληθεί από
«έκτακτες περιστάσεις» οι οποίες δεν θα μπορούσαν να αποφευχθούν ακόμη και αν είχαν ληφθεί όλα τα εύλογα μέτρα. Για
λεπτομέρειες, βλ. άρθρο 5 παράγραφος 1 και άρθρο 7 του κανονισμού.

Η Επιτροπή θεωρεί ότι, σε περίπτωση που οι δημόσιες αρχές λαμβάνουν μέτρα για τον περιορισμό της πανδημίας Covid-19,
τα μέτρα αυτά από τη φύση τους και την προέλευσή τους δεν είναι εγγενή στη συνήθη άσκηση της δραστηριότητας των
αερομεταφορέων και είναι εκτός του πραγματικού τους ελέγχου.

Βάσει του άρθρου 5 παράγραφος 3 δεν υφίσταται δικαίωμα αποζημίωσης, υπό την προϋπόθεση ότι η εν λόγω ματαίωση
«προκαλείται» από έκτακτες περιστάσεις, οι οποίες δεν θα μπορούσαν να αποφευχθούν ακόμη και αν είχαν ληφθεί όλα τα
εύλογα μέτρα.

Η προϋπόθεση αυτή θα πρέπει να θεωρείται ότι πληρούται σε περίπτωση που οι δημόσιες αρχές είτε απαγορεύουν ρητά
ορισμένες πτήσεις είτε απαγορεύουν την κυκλοφορία προσώπων κατά τρόπο που αποκλείει, de facto, την εκτέλεση της εν
λόγω πτήσης.

Η προϋπόθεση αυτή μπορεί επίσης να πληρούται, όταν η πτήση ματαιώνεται σε περιστάσεις κατά τις οποίες η αντίστοιχη
κυκλοφορία προσώπων δεν απαγορεύεται πλήρως, αλλά περιορίζεται στα πρόσωπα που τυγχάνουν παρεκκλίσεων (για
παράδειγμα υπηκόους ή κατοίκους του οικείου κράτους).

Σε περίπτωση που κανένα από τα πρόσωπα αυτά δεν ταξιδέψει με τη συγκεκριμένη πτήση, το αεροσκάφος θα παραμείνει κενό
εάν δεν ματαιωθεί η πτήση. Σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι ενδεχομένως θεμιτό να μην περιμένει ο μεταφορέας μέχρι την
τελευταία στιγμή, αλλά να ματαιώσει εγκαίρως την πτήση (ακόμη και χωρίς να είναι βέβαιος αν υπάρχουν επιβάτες που
έχουν δικαίωμα να ταξιδέψουν), προκειμένου να ληφθούν τα κατάλληλα οργανωτικά μέτρα, μεταξύ άλλων όσον αφορά την
φροντίδα των επιβατών την οποία οφείλει να παρέχει ο μεταφορέας. Στις περιπτώσεις αυτές, και ανάλογα με τις περιστάσεις,
μπορεί και πάλι να θεωρηθεί ότι η ματαίωση «έχει προκληθεί» από το μέτρο που έλαβαν οι δημόσιες αρχές. Επίσης, ανάλογα
με τις περιστάσεις, αυτό μπορεί να ισχύει και για τις πτήσεις με κατεύθυνση αντίθετη από την κατεύθυνση των πτήσεων που
επηρεάζονται άμεσα από την απαγόρευση κυκλοφορίας των προσώπων.

Όταν η αεροπορική εταιρεία αποφασίζει να ματαιώσει πτήση και αποδεικνύει ότι η απόφαση αυτή ήταν αιτιολογημένη για
λόγους προστασίας της υγείας του πληρώματος, η ματαίωση αυτή θα πρέπει επίσης να θεωρείται ότι «έχει προκληθεί» από
έκτακτες περιστάσεις.

Οι ανωτέρω εκτιμήσεις δεν είναι και δεν μπορούν να είναι εξαντλητικές διότι άλλες ειδικές περιστάσεις σε σχέση με τη νόσο
Covid-19 ενδέχεται επίσης να εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του άρθρου 5 παράγραφος 3.

Νομίζω αυτό:

Η προϋπόθεση αυτή μπορεί επίσης να πληρούται, όταν η πτήση ματαιώνεται σε περιστάσεις κατά τις οποίες η αντίστοιχη
κυκλοφορία προσώπων δεν απαγορεύεται πλήρως, αλλά περιορίζεται στα πρόσωπα που τυγχάνουν παρεκκλίσεων (για
παράδειγμα υπηκόους ή κατοίκους του οικείου κράτους).

Καλύπτει την εταιρία. Αφου υπάρχει περιορισμός μετακινήσεων (έστω και με εξαιρέσεις), θεωρείται ως "έκτακτη περίσταση", και αφαιρεί την υποχρέωση της εταιρίας για αποζημιώσεις, ακόμα και για ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής.

Όσον αφορά το rerouting, αν δεν σου δώσουν εναλλακτική που να σε βολεύει, δικαιούσαι επιστροφή χρημάτων.
2 x

Επιστροφή σε “Sky Express”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες