Olympic A300

  • Thread starter Anonymous
  • Ημερομηνία δημιουργίας
A

Anonymous

Guest
gnorizi kaneis giati i OA agorase akribos auta ta aeroplana, diladi ta A300 me tin megaliteri embelia ??

den tha ftanan ta "apla" A300-600 ??

Posted by Alex
 
Mipos giati to R einai kalutero? :D

Exei sxedon diplasio range kai auksimenes diastaseis....Palia i OA ekane kai ATH-BKK me A300 ....kai to MAN-BOS px tha mporouse na kanei ....kai alla polla!
Mipos exei sxesi me tous kinitires?

pantos sovara ..kai ego to R tha epairna :D
 
alla ama to doume to thema realistika, tote kai to "aplo A300-600" tha eitan oti prepei. :D
 
Pitrhanws tin epoxi pou ta agorase (1992-93) ta A300-600R itan ta pleon syghrona. To -600 ap' oti gnwrizw einai palioteris texnologias montelo! :D
 
To A300-600R itan ke i epilogi tis LH akomi ke gia dromologia opos FRA-LHR! Kati tha kseroun aftoi...
 
Na telika giati ta xreiazontai ta A300-600R!
oi ptiseis teleftaia (ATH-JHB)ginontai me A300-605R opote i plirotita einai panw apo 50%... Vevaia einai ontws xamili plirotita (Ostoso prepei na koitame ti mesi plirotita kai oxi tin plirotita mias tyxaias kai memonomenis ptisis!)
...apo to allo thema me tin apeili tis bombas!(regnis)
 
Ohm nama shivaya...

Genika stin OA to ehoune poly se ektimisi to A300-600R... Palaiotera petage ATH-Nairobi-JNB, polloi de eihane riksei tin idea na arhisoune na petane ETOPS me afta pros Nea Yorki kai Bostwni...

Malista, arhika provlepotan na agorasthoun kai alla 300-600R apo ta (tote 2, Athina kai Makedonia ama kanw lathos, to 3o (Kriti) prostethike meta to 1997) ) idi yparhoda alla yparhei i fimi pws de dehtikane oi pilotoi na petaksoune yperatladikes se twins (elladara athanati... vlakes osoi piran 777, 767, 330 klp..) kai etsi agorastikane ta 340...

Vlakwdis kinisi, opws apodeihthi ek ton ysterwn, afou, telika to ena 340 katelikse na petaei ATH-LHR (ole!!! 4 engines 4 longhaul!!!) dromologio mallon atairiasto se tetoio A/C... Ti na kanomen, ta simerina twins einai safws pio versatile kai kata ti gnwmi mou safws protimotera aeroplana.
 
na antimiliso ligo ton filo landonaki: i Lufthansa den ehei A300-600R, ehei mono ta apla A300-600
 
Giati nomizw oti exei (h estw eixe) ki ap'ta dyo;
 
H LH έχει active τρία A300-605R. (D-AIAX, D-AIAY & D-AIAZ)

:arrow: Τα 600R και 600 είναι από τεχνική άποψη ίδια. Η διαφορά είναι η μέγιστη ακτίνα δράσης η οποία είναι στα R (=extended range) μεγαλύτερη. Η ΟΑ ίσως να πήραν R γιατί τα αεροσκάφη τότε πετούσαν στάνταρ προς JNB μέσω Nairobi, επίσης προς BΚK (με stop κάπου, δε θυμάμαι που) και ίσως και πουθενά αλλού ...
 
Top