Argo Airways

  • Thread starter stiv
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Αγαπητοί αργοναύτες, αυτές οι τιμές για Αθήνα και Σαλονίκη δεν παίζουν. Αν το επιθυμούν, ας πάνε οι ειδικοί εκεί που χρησιμοποιούν τα υπερεπιτυχημένα καναδέζικα 19θέσια κερδοφόρα με εισιτήρια -40%. Και μάλιστα σε γραμμές που δεν πας αλλιώς. Οι τιμές αυτές ονομάζονται κερδοσκοπία. Ούτε η Sky Express δεν έφτασε σε αυτό το σημείο. Μάλλον τα τσίπουρα πέσαν βαριά. Η Air Sea Lines πιθανότατα σας περιμένει για καφέ της παρηγοριάς.*
* δεν θα σχολιάσω το αεροπορικό δρομολόγιο Βόλος-Αθήνα.Απορώ πώς και δεν το έκαναν μέσω Κύμης που θα είχε και απόλυτη επιτυχία...

δικά σας
 
αγαπητέ κύριε, αφού λοιπόν μιλάτε ότι οι τιμές είναι κατά 40% φτηνότερες στον Canada, Ενωμένες πολιτείες κλπ, επιτρέψτε μου νας σας πληροφορήσω τι δεν δεν πληρώνουν εκεί, ενώ εδώ από το σύστημα και την νομοθεσία πρέπει να τα πληρώσουμε:

1. δεν κάνουν υδατοδρόμια με την μορφή των ελληνικών (νόμος 3333)
2. δεν πληρώνουν για τον υπάλληλο τις εταιρίας καυσιμου 4500 ευρώ τον μηνα για να μένει ανοιχτό το αεροδρόμιο με καύσιμα
3. δεν πληρώνουν 5000 ευρώ (για κάθε πιλότο) για το Class Rating, ενός αεροσκάφους κάτω των 5700 kg μια και δεν χρειάζεται (δεν είναι type rating ούτε class rating
4.δεν πληρώνουν 1.117 ευρώ το λίτρο το J-A1
5.δεν πληρώνοθν 7000 το μήνα για Security στο υδατοδρόμιο
6.δεν πληρώνουν το ταχί του τελωνειακού για να παραβρίσκεται στον ανεφοδιασμό καυσιμου συν 15 ευρώ γιατί είναι εκεί
7.δεν πληρώνουν Ground Handling στα αεροδρόμια γιατι υπάρχουν υδατοδρόμια
8.δεν έχουν μόνο 3 πτήσης την ημερα από κάθε υδατοδρομιο όπως εδώ (νόμος 3333 και ΦΕΚ υδατοδρομίων)

όσο για το κόστος Βόλος Αθηνα και επειδή μέσα σε ένα χρόνο έχω κάνει σε αυτή την διαδρομή περισσότερα από 50000 χιλιόμετρα (Βόλο-Αθηνα-Βόλο) λόγο δουλειάς σας αναφέρω τα έξοδα που έχω κάνει κάθε φορά:
1.καύσιμα Βόλος-Αθηνα 50 ευρώ
2.καύσιμα Αθήνα-Βόλο 40 ευρώ
3.διόδια πήγαινε-έλα 20 ευρώ
4.καφέδες, tost κλπ 10 ευρώ
5.parking 10 ευρώ

σύνολο 120 ευρώ, χρόνος διαδρομής πήγαινε έλα 6 ώρες το λιγότερο (χωρίς κίνηση) και δεν βάζω την φθορά του αυτοκινητου και τα service, a!!!! και κάτι ακόμα, ποσο αξίζει ο χρόνος σου;
 
Ωραια ολα αυτα , κι εγω την ιδια συγκριση προσπαθω να κανω και ξερεις τι βγαινει??
1.καύσιμα Βόλος-Αθηνα 50 ευρώ
2.καύσιμα Αθήνα-Βόλο 40 ευρώ
3.διόδια πήγαινε-έλα 20 ευρώ
4.καφέδες, tost κλπ 10 ευρώ
5.parking 10 ευρώ
σύνολο 120 ευρώ
ΟΛΑ ΑΥΤΑ Χ2... (αν υπολογισουμε οτι θα γυρισουμε πισω πετωντας) , αρα με τα λεφτα αυτα κερδιζω αλλη μια μερα για να παω Αθηνα , Σωστος???
 
Κι όλα αυτά αν είσαι μόνος.
Αν ταξιδεύεις με συνεπιβάτη το "κέρδος" είναι πολλαπλάσιο.
 
Αγαπητή argoairways, με τετοια δραματικά δεδομένα, να ρωτήσω ποιός ο λόγος αυτής σας της δραστηριοποίησης; Έχετε στρατηγικό σχέδιο μήπως; Προσδοκίες για το ROΙ σας; θα μας κάνετε δηλαδή να αισθανθούμε ότι σας αδικήσαμε κιόλας. Γιατί δεν πήγατε μια βόλτα στην Κέρκυρα να πάρετε μια γεύση; Να δείτε ποιό είναι το μέλλον. Δεν θα εισέλεθω φυσικά στο κόστος της βενζίνης για το όχημά μου που χρειάστηκε μόνο €17 πριν 1 μήνα στη διαδρομή Βόλος-Αθήνα. Ούτε στα €7000 για το σεκιούριτυ, που σαν τιμή, σας κλέβουν(;) κανονικά. Γιατί ειλικρινά, με αυτά που βλέπω, το μέλλον δυστυχώς θα είναι ακραία σύντομο. Καλή σας τύχη.

δικό σας
 
Οι πτήσεις για SKG/ATH έχουν αρχίσει! Σε άρθρο αναφέρεται το εξής :

Το επιβατικό κοινό αποδέχθηκε με ιδιαίτερη χαρά το νέο μεταφορικό μέσο, καθώς 4 άτομα προτίμησαν το υδροπλάνο για να μεταβούν από τη Σκιάθο στη Θεσσαλονίκη και άλλα 4 μετέβησαν με υδροπλάνο από τη Θεσσαλονίκη προς τη Σκιάθο και το Βόλο. Αξίζει να σημειωθεί πως τα υδροπλάνα διαθέτουν 9 συνολικά θέσεις γεγονός που σημαίνει πως η πρώτη πτήση έγινε με πληρότητα 50%

:banana:
 
9/4=2

wow

Βαζω και εγω για τους λογους μου μια μπανανα διπλα σε αυτη του jerry να της κανει παρεα, σα ντουετο εχουν καλυτερη εμφανιση.. (Εν τω μεταξυ ακομα περιμενω απαντηση σε ενα μεϊλ που εστειλα κατοπιν τηλεφωνικης συννενοησης με τον κ Αλεξανδρο Καλουτσα στις 23.10.09!!!)

:banana:
 
Απο το ιδιο αρθρο ''Στα επόμενα βήματα που σχεδιάζει η εταιρία Argo Airwayw, εκτός από τον εμπλουτισμό των δρομολογλίνω και σύνδεση της Θεσσαλονίκης με τα Βαλκάνια κια άλλες περιοχές της Ελλάδος, περιλαμβάνεται και η δημιουργία υδατοδρομίου στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης.''

τι εννοουν Βαλκανια?? Αλβανια , Βουλγαρια , ΠΓΔΜ???
οποτε χωραει πιστευω αλλη μια μπανανιτσα
:banana:
 
Top