VISA

Βοήθεια! Βίζα για Κίνα/Ταυλάνδη!

Παιδιά συγγνώμη που ρωτάω εδώ, αλλά πριν μου πείτε να κοιτάξω στο google κλπ να σας πω ότι έψαξα και βρήκα πληροφορίες του... 2000-2004 :( Αν έχω καταλάβει καλά για Ταυλάνδη (Bangkok) δε χρειάζομαι βίζα, σωστά; Θα περάσω από το αεροδρόμιο στη Bangkok και θα μου σφραγίσουν διαβατήριο. Αν κάποιος έχει πάει πρόσφατα.... επιβεβαιώστε παρακαλώ, γιατί δε βρήκα τίποτα γι αυτό το θέμα.

Τώρα για Κίνα.... βλέπω ότι χρειάζεται βίζα και ότι θέλει 4 εργάσιμες (το γνώριζα αυτό). Εγώ φεύγω την άλλη παρασκευή, οπότε αύριο πρωί πάω στην πρεσβεία. Αλλά.... τι χρειάζομαι μαζί μου; Βλέπω να γράφουν ότι χρειάζομαι τα αεροπορικά μετ'επιστροφής. Προφανώς εγώ έχω e-ticket, οπότε; Επίσης λέει, voucher του ξενοδοχείου. Πάλι ηλεκτρονικά έκλεισα. Τέλος κάτι γράφουν για πιστωτική κάρτα με συγκεκριμένο υπόλοιπο ώστε να καλύψω τα έξοδά μου εκεί. Γενικώς έχω χάσει τη μπάλα. Θα πάρω βέβαια αύριο τηλέφωνο, αλλά αν κάποιος γνωρίζει να μου πει από σήμερα θα προλάβω να έχω έτοιμα τα πάντα αύριο όταν πάω εκεί. Επίσης: μπορώ να βγάλω βίζα και για δεύτερο άτομο; Ή μόνο αυτοπροσώπως;

Ευχαριστώ πολύ :)

ps. ευχαριστώ για τη μεταφορά, είχα ξεχάσει ότι υπάρχει αντίστοιχο thread ;)
 
Βίζα για Ταϊλάνδη

menelaos":oh3qrsku said:
...Αν έχω καταλάβει καλά για Ταυλάνδη (Bangkok) δε χρειάζομαι βίζα, σωστά; Θα περάσω από το αεροδρόμιο στη Bangkok και θα μου σφραγίσουν διαβατήριο. Αν κάποιος έχει πάει πρόσφατα.... επιβεβαιώστε παρακαλώ, γιατί δε βρήκα τίποτα γι αυτό το θέμα...
Εκδίδεται άμεσα και δωρεάν στο αεροδρόμιο και ισχύει για παραμονή 30 ημερών στη χώρα.
 
Ποια καλέ εκδίδεται άμεσα και δωρεάν; Η βίζα; Βίζα για Ταϋλάνδη; συνέβη κάτι που δε ξέρω αυτές τις μέρες που κατέβηκες κάτω; Μέχρι τώρα τα κλασικά σφραγίσματα διαβατηρίου είχαμε, με το ωραιότατο λιλά χρωματάκι...
 
Αυτή ακριβώς τη γλυκιά, αγαπημένη, λιλά σφραγιδούλα εννοώ.
 
Συνέβη πριν μερικές ώρες:

Επιβάτης business (ναύλος 4000Ε) της KLM για MRS-AMS-YYZ επιβιβάζεται κανονικά στο πρώτο σκέλος για Άμστερνταμ. Στο Schiphol κ ενώ έχει περάσει τον πρώτο έλεγχο διαβατηρίων, της απαγορεύεται η είσοδος στο Gate την τελευταία στιγμή επειδή δεν έχει βίζα για Καναδά. Η επιβάτης βγάζει νέο εισιτήριο economy (600Ε) για να πάει πίσω στην Μασσαλία. Η δική μου ερώτηση είναι: έχει ευθύνη η KLM που επέτρεψε την επιβίβασή στο πρώτο σκέλος MRS-AMS;
 
H KLM είναι υπόλογη απέναντι στις καναδικές αρχές, στην περίπτωση που ο επιβάτης φτάσει εκεί χωρίς βίζα. Στην περίπτωση αυτή, είναι υποχρεωμένη να πληρώσει ένα αρκετά βαρύ πρόστιμο και να μεταφέρει τον επιβάτη πίσω στη χώρα προέλευσης χωρίς καθυστέρηση με την αμέσως επόμενη πτήση. Δε νομίζω να είναι υποχρεωμένη να τον επιστρέψει στη Μασσαλία, καθ' ό,τι ο τελικός έλεγχος κατά την έξοδο από τη ζώνη Schengen γίνεται στο σημείο εξόδου από αυτή (στην περίπτωση μας, το Amsterdam). Στη συνέχεια, η εταιρεία διατηρεί το δικαίωμα να στραφεί εναντίον του επιβάτη για να διεκδικήσει τα ποσά που πλήρωσε για τον επαναπατρισμό.

http://www.klm.com/travel/gr_en/custome ... _15_gr.htm
Προσοχή στο ΧΙΙΙ 2(γ)


Η εξακρίβωση της ανάγκης ή όχι για βίζα αποτελεί συνήθως αποκλειστική υποχρέωση του επιβάτη (κάποιες εταιρείες φροντίζουν να το αναφέρουν στις ιστοσελίδες τους).

Για τι εθνικότητα μιλάμε, αν επιτρέπεται;
 
Για Μαλαισιανή. Αναρωτιέμαι αν θα επιστραφεί μέρος του πρώτου εισιτηρίου από την στιγμή που χρησιμοποιήθηκε 1 σκέλος του...
 
Αν η εταιρεία πάει "by the book", παρά και το γεγονός ότι μιλάμε για ναύλο Business (EUR3577 + φόροι) μόνο οι φόροι επιστρέφονται:

TICKET IS NON REFUNDABLE WHEN PASSENGER CANCELS AFTER OUTBOUND DEPARTURE MEANING THAT NO REFUNDS ARE ALLOWED ONCE THE FIRST COUPON OF THE PRICING UNIT IS USED.
(Τα κεφαλαία οφείλονται στο σύστημα κρατήσεων)


Εν τω μεταξύ μιλάμε για business ναύλο, ο οποίος χρεώνει EUR100 για κάθε αλλαγή και EUR200 για refund αχρησιμοποίητων εισιτηρίων... Αν είχε βγάλει το εισιτήριο μέσω διαδικτύου πρέπει να είχε αποδεχθεί τους παραπάνω όρους πριν το κλικ.
 
Σε απάντηση της δικιάς μου ερώτησης της προηγούμενης σελίδας και για όποιον ενδιαφέρεται, να ενημερώσω ότι για την visa για Κίνα (single entry, 30euro):

α. πάτε στο site της κινέζικης πρεσβείας, κατεβάζετε την αίτηση και τη συμπληρώνετε (μπορείτε να το κάνετε και στην πρεσβεία)
β. παίρνετε μια φωτό τύπου διαβατηρίου
γ. πάτε στην πρεσβεία και καταθέτετε την αίτηση, μετά από 4 εργάσιμες επιστρέφετε να πάρετε τη βίζα (υπάρχουν και express)

Τα γράφω για όποιον ενδιαφέρεται γιατί στο internet βρήκα ανακοινώσεις και οδηγίες με ημερομηνίες δεκαετίας. Καλού κακού είχα μαζί μου και τα vouchers των εισιτηρίων προς/από Κίνα, αλλά δε μου ζητήθηκε τίποτα.
 
Re: Ελληνικό διαβατήριο

Έχω ελληνικό διαβατήριο που λήγει το 2011 ('νέου' τύπου αλλά χωρίς τσιπ για βιομετρικά). Από όσα διάβασα στο διαδίκτυο επειδή είναι 5ετούς διάρκειας δεν μπορεί να ανανεωθεί περαιτέρω, μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει;

Επίσης αν αυτό ισχύει, για να βγάλω καινούργιο διαβατήριο πρέπει να δώσω το τωρινό πίσω; Και αν ναι τι γίνεται με τις VISA που διαρκούν για 10 χρόνια κτλ (πχ ΗΠΑ) ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Top