«Νεκρώνει» ο Ευρωπαϊκός εναέριος χώρος λόγω... ηφαιστείου!

Re: «Νεκρώνει» ο Β.ευρωπαϊκός εναέριος χώρος λόγω... ηφαιστείου!

Όπως ανακοινώνουν σε μια σειρά από μηνύματα οι αεροπορικές εταιρείες στην ΒΔ Ευρώπη και οι κρατικοί μηχανισμοί, φαίνεται ότι παραμένει η ίδια κατάσταση μέχρι και το πρωί του Σαββάτου 16ΑΠΡ2010. Ήδη έκλεισαν τα αεροδρόμια του Ελσίνκι και Φρανκφούρτης, σύντομα Βιέννης και Πράγας και η Ζυρίχη τρέχει με μειωμένη κίνηση.
 
Re: «Νεκρώνει» ο Β.ευρωπαϊκός εναέριος χώρος λόγω... ηφαιστείου!

Η Ryanair ανακοίνωσε ότι ακυρώνει όλες τις πτήσεις μέχρι την δευτερα 19 απριλίου

http://www.ryanair.com/en/news/ryanair- ... o-continue
 
Re: «Νεκρώνει» ο Β.ευρωπαϊκός εναέριος χώρος λόγω... ηφαιστείου!

Παίδες εγώ πετάω Κυριακή 18, οπότε κάτι κάνετε λάθος με τις ημερομηνίες σας, διορθώστε τις γιατί θα μπερδευτεί κόσμος :)
 
Re: «Νεκρώνει» ο Β.ευρωπαϊκός εναέριος χώρος λόγω... ηφαιστείου!

Αυριο κλεινει και το αεροδρομιο Μαλπενσα του Μιλανου οπως και το αεροδρομιο του Μπολτζανο
 
Re: «Νεκρώνει» ο Β.ευρωπαϊκός εναέριος χώρος λόγω... ηφαιστείου!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ τις πηγές σας, ΜΗΝ μας τρελαίνετε έτσι...
Όποιος ξέρει ότι θα κλείσει το ΜΙΛΑΝΟ να το πει με λινκ. Σόρρυ !!!
 
Re: «Νεκρώνει» ο Β.ευρωπαϊκός εναέριος χώρος λόγω... ηφαιστείου!

Και το "σύννεφο" κινείται νοτιοανατολικά και αύριο θα έχει φτάσει μέχρι βόρεια Ιταλία, Ουγγαρία, Ρουμανία κλπ.
Οπότε λογικό ακούγεται για κλείσιμο των αεροδρομίων του Μιλάνου...

Πάντως μιας και ήδη ξέρουμε τις επιπτώσεις στα δρομολόγια των αεροπορικών εταιριών, ας ξεκινήσουμε κουβέντα για το μετά.
Οι αεροπορικές εταιρίες ανακοίνωσαν πως χάνουν 100 εκατομμύρια ευρώ την ημέρα από αυτή την ιστορία. Εγώ αρχίζω να κλίνω προς την άποψη πως όλα αυτά είναι υπερβολές. Και το περιβόητο ατύχημα με το 747, που όλοι αναπαράγουν, δεν είχε να κάνει σε τίποτα με τη σημερινή κατάσταση. Άλλης τεχνολογίας αεροσκάφος και κινητήρες, μα κυρίως άλλες συνθήκες! Το 747 μπήκε μέσα στο σύννεφο της ηφαιστιακής στάχτης και όχι απλά σε εναέριο χώρο που έχουν μεταφερθεί μικροποσότητες στάχτης. Είναι σαν να πετάς σήμερα, χωρίς να το γνωρίζεις, πάνω από την Ισλανδία.
Πατάνε λοιπόν όλοι στο "safety first" και χωρίς να υπάρχουν αρκετά επιστημονικά στοιχεία, κλείνουν FIR και UIR, οι εταιρίες χάνουν εκατομμύρια, οι επιβάτες είναι παρατημένοι στα terminals και τα υπόλοιπα μέσα μαζικής μεταφοράς αρχίζουν να μην έχουν χωρητικότητα ούτε για τους τακτικούς τους πελάτες...
Κοινώς χάος και οικονομική ζημιά... Να δούμε πόσο θα διαρκέσει ακόμα...
 
Re: «Νεκρώνει» ο Β.ευρωπαϊκός εναέριος χώρος λόγω... ηφαιστείου!

Ας μην το παίζουμε όλοι ειδικοί με το κοντό και το μακρύ μας, προφανώς υπάρχει σοβαρός -διαβρωτικός- λόγος για την απαγόρευση. Ένα αεροσκάφος να έπεφτε στο Βιλαμπάχο ακόμα θα τρίβανε. Στην Ισλανδία πάντως δεν έχουν κανένα πρόβλημα τα αεροδρόμια και γενικά το νησί (πλην χρεωκοπίας of course)

Δυστυχώς για τους υπόλοιπους οι επίσημες προβλέψεις της Eurocontrol - βάσει Ισλανδικής ΕΜΥ δεν είναι καθόλου μα καθόλου καλές ούτε για αύριο. Βάσει αυτών, κλείνει το Μιλάνο και άμα συνεχίσει προς αυτή την κατεύθυνση από Κυριακή θα κινδυνεύει και η Ρώμη αλλά και τα Βαλκάνια.... είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει! :shock:

Σας μιλάει ένας "καμένος" από την κατάσταση... ως χθες ετοιμαζόμουν αμέριμνος Κυριακή για Χαβάη μέσω Γερμανίας για επίσκεψη -τι ειρωνεία!- των ηφαιστείων του Μεγάλου Νησιού. Κούνια που με κούναγε, το Ισλανδικό eyjkshsdhgdgdyE$$#$#% (ή οπώς σκ@τ@ το λένε) είχε άλλη γνώμη - (τεσπά, υγεία, τουλάχιστον η Lufthansa θα μας επιστρέψει λογικά τα ναύλα) :(


ΥΓ: Αν τραβήξει και τίποτα εκρήξεις το διαολεμένο κατά το καλοκαίρι, θα δέσει το γλυκό για τα τσάρτερ που συντηρούν τον παραπαίοντα ελληνικό τουρισμό... απεταξάμην! :thx:
 
Re: «Νεκρώνει» ο Β.ευρωπαϊκός εναέριος χώρος λόγω... ηφαιστείου!

Παραλύει η ευρώπη σιγά σιγά. Εδώ βουδαπέστη όλες οι πτήσεις μετά από τις 18:00 είναι όλες canceled. Βιέννη το ίδιο
 
Re: «Νεκρώνει» ο Β.ευρωπαϊκός εναέριος χώρος λόγω... ηφαιστείου!

Mεταφέροντας τα λεγόμενα του Σάκη Αρναούτογλου στο δελτίο ειδήσεων της ΕΤ-3 πριν από λίγα λεπτά πλέον γίνεται πρώτη φορά λόγος για μεταφορά της ηφαιστειακής στάχτης και στην Ελλάδα!!Παρουσίασε ένα προγνωστικό μοντέλο της Δανίας (ακόμα δεν εχω βρει το λινκ του-αν υπάρχει) το οποίο και προβλέπει ότι η στάχτη θα έχει φτάσει στη Βόρεια και Κεντρική Ελλάδα απόγευμα με βράδυ Κυριακής...Μένει να δούμε κατά πόσο θα επαληθευτεί η πρόγνωση.
 
Re: «Νεκρώνει» ο Β.ευρωπαϊκός εναέριος χώρος λόγω... ηφαιστείου!

Cyverius":1dfc8ukv said:
Ας μην το παίζουμε όλοι ειδικοί με το κοντό και το μακρύ μας, προφανώς υπάρχει σοβαρός -διαβρωτικός- λόγος για την απαγόρευση.
Εγώ ειδικός δεν είμαι, την γνώμη μου εξέφρασα για να γίνει κουβέντα. Εσύ όμως, είσαι ειδικός; Αν όχι, πώς ξέρεις πως υπάρχει σοβαρός λόγος για την απαγόρευση;;
Εγώ πχ γνωρίζω πως ούτε οι ειδικοί ξέρουν ακριβώς τι γίνεται... Χτες στην Αγγλία σκέφτονταν να στείλουν αεροσκάφος στην περιοχή να εκτιμήσει την σοβαρότητα της κατάστασης... Δεν ξέρω τελικά αν αυτό έγινε... Η όλη φασαρία γίνεται για προληπτικούς λόγους.


Υ.Γ. Δύο αεροπλάνα να έπεφταν την ημέρα, οι εταιρίες θα έχαναν λιγότερα από 100 εκατομμύρια (black humour) :mrgreen:
Υ.Γ.2. Για να το κάνουμε ενδιαφέρον, εγώ δεν ποντάρω στον Σάκη (τον Αρναούτογλου)!
 
Top