Aviation Movies and TV-Series

Σήμερα στις 9μμ στο ΣΚΑΙ, "Προσυδάτωση στον ποταμό Hudson" για το Airbus της US Airways.
 
What about movies...???

Εκτός από τα κλασσικά Top Gun και les cavaliers du ciel έχετε κάτι άλλο να προτείνετε???Ψοφάω για αεροπορική δράση στη μικρή οθόνη..!!!!
 
στο μακ tv (m.) η εκπομπή mayday προβάλλει αεροπορικά δυστυχήματα που έμειναν στην ιστορία , αν δεν κάνω λάθος τρίτη- σάββατο γύρω στις 2300 ... :)
 
Λοιπόν, απ’ όλα έχει ο μπαξές,,,

Από μουσαντο-αμερικανιές, ξυλίκια, εφφέ του κώλου μέχρι ιστορίες αγάπης με φωτιές και αναπαράσταση αληθινών γεγονότων…

Μία λίστα με όσες έχω δει και θυμάμαι τίτλους…

:arrow: Airport Series A70, A75, A77, A79
Tαινίες cult πλέον, με star της εποχής για πρωταγωνιστές και α/φη σε τρελλές περιπέτειες...
:arrow: The Final Countdown (1980)
Το αεροπλανοφόρο Νίμιτζ περνάει απο μία χρονοδίνη και βρίσκεται ξαφνικά στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο :rolleyes: . Περιέχει μία απ' τις αγαπημένες μου σκηνές, όπου αμερικανάρες με τα τζέτ τους κάνουν πλάκα στα Ιαπωνεζάκια με τα πρα-πρα τους :thx: ...
:arrow: Blue Thunder (1982)
Πρώτη ελικοπτεράδικη, με τον Ρόι Σάιντερ να χρησιμοποιεί το νέο όπλο της αστυνομίας, τον γαλάζιο κεραυνό :cool: ...
:arrow: Firefox (1982)
Ο Κλίντ, μεσήλιξ, πάει μέχρι την μακαρίτισσα "συντροφισσα" ΕΣΣΔ και βουτάει ένα σούπερ α/φος, μυστικό όπλο των "κακών" :twisted: ...
:arrow: Iron Eagle
H απάντηση των b-ητάδων στο top gun... Aμερικανάκι πάει να σώσει τον πατέρα του μαζί με ένα παλιό συνάδελφο. Στην πορεία μαθαίνει και να πιλοτάρει :oops: :cool: ...
:arrow: Iron Eagle II
Αμερικανοί και Σοβιετικοί Vs The Middle East... Προφητική ταινία :D
:arrow: Always (1989)
Ταινία που πήγε άπατη στην εποχή της, καλοί ηθοποιοί, αγάπες μπερδεμένες με εναέριες κατασβέσεις πυρκαγιών. Must οι σκηνές στα fire bombings :thx:
:arrow: Fire Birds aka Wings of the Apache (1990)
Καλοί ηθοποιοί, πολλά Apache αλλά φόλα. Αξίζει μόνο για τις σκηνές με τα Apache...
:arrow: Die Hard 2 (1990)
O McClane, στα νιάτα του ακόμη, αs usual. Στο λάθος μέρος την λάθος στιγμή... Αεροδρόμιο, αεροπλάνα, τρομοκράτες και ο John. Respect :thx:
:arrow: Passenger 57 (1992)
O Snipes στα νιάτα του, πετυχαίνει σαν επιβάτης μια αεροπειρατιούλα και κάνει τα δικά του. Έτσι κι έτσι...
:arrow: Iron Eagle IV (1995)
Χμμμ, αν άρεσαν (λέμε τώρα) το 1 και το 2, τότε ναι... :oops:
:arrow: Executive Decision (1996)
Ταινία όνειδος στην ιστορία του σύγχρονου αμερκάνικου κινηματογράφου, καθώς όταν τελείωσαν τα λεφτά της παραγωγής απλά σκότωσαν τον Σιγκάλ :shock: :shock: :shock: Κατα τα άλλα, αεροπειρατεία, εντυπωσιακή είδοδος των "σωστικών συνεργειων" στο α/φος και Chuck :cool: ...
:arrow: Con Air (1997)
Κακοί κρατούμενοι και ο Κάμερον (μου μείνε το όνομα) στο ίδιο αεροπλάνο. Ο Κέιτζ στα ντουζένια του, καλογυρισμένο με ολα τα λεφτά στο τέλος, όπου προσγειώνεται ένα "αεροπλανάκι" σε μία λεωφόρο του Βέγκας :rolleyes: ...
:arrow: Air Force One (1997)
Ο Χάρισον Φόρντ, πρόεδρος των ΗΠΑ και παρασημοφορεμένος πρώην στρατιωτικός :? , πέφτει θύμα τρομοκρατίας μέσα στο ίδιο του το "σπίτι". Καλούτσικη, το 747 το έκαναν Μάστανγκ :great: ...
:arrow: Black Hawk Down (2001)
Στρατιωτική επιχείρηση των αμερικάνων στην εξωτική Σομαλία πάει στραβά όταν οι κακοί skinnies rpgιάζουν 2 UH. Must :great:
:arrow: The Aviator (2004)
Mία φορά την είδα :evil: , ωστόσο θυμάμαι ωραία πλάνα με γυρίσματα ταινίας με αερομαχίες και φυσικά τον Δι Κάπριο να κολλάει το σαράκι και να ιδρύει αεροπορική (την μετέπειτα TWA αν θυμάμαι καλά)...
:arrow: Flight of the Phoenix (2004)
Αεροσκάφος πέφτει στην έρημο και για να την σκαπουλάρουν οι επιβάτες πρέπει να το κάνουν να ξαναπετάξει :? ...
:arrow: Flightplan (2005)
Aτμοσφαιρικό, κλειστοφοβικό και σχετικά καλή υπόθεση. :D

Αυτά μου ήρθαν, sorry αν κούρασα και σίγουρα κάποιο/α θα μου διέφυγε... :mrgreen:
 
Να προσθέσω και εγώ με τη σειρά μου το
:arrow: Pushing tin(1999)
Μια δραματική κωμωδία με John Cusack, Billy Bob Thornton, Cate Blanchett, Angelina Jolie(Μμμμμμμ!!) να πρωταγωνιστούν σε αυτή την... ανεμοπαρμένη κωμωδία με ήρωες δύο ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας που ο απίστευτος ανταγωνισμός μεταξύ τους προκαλεί ξεκαρδιστικά μπλεξίματα στις οικογένειές τους, στην καριέρα τους αλλά και στα αεροπλάνα που ελέγχουν!
 
Πάντως εμένα το Up in the Air (που το είδα... in the air στο IFE της EK :D) μου άρεσε! Πολύ ευχάριστος τρόπος για να περάσεις μιάμιση ωρίτσα!
 
Το STAR παίζει το AIRPLANE... όσοι τρελλοί προσέλθετε
 
Στα πλαίσια του φεστιβάλ "ΜΕΡΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΙΝΕΜΑ" στον κινηματογράφο Ιντεάλ (Πανεπιστημίου 48, Αθήνα), θα προβληθεί η ταινία "Αυτή η νύχτα μένει" του Νίκου Παναγιωτόπουλου.

Ημέρες προβολής :
Παρασκευή 3/9 20.10
Κυριακή 5/9 22.30
Τετάρτη 8/9 20.10
 
Top