ATH/LGAV Athens TRAFFIC

Πώπω πάνω στην κατάλληλη στιγμή μπήκα στο φόρουμ... Είμαι στην Α5 τώρα στο ATΗ και είδα φευγαλέα λίγο πριν το 332 (δεν πολυκατάλαβα τι ήταν γιατί μόλις πέρασε από μπροστά) της Jet να προσγειώνεται και έμεινα μ@λκς... Τι είναι αυτό λέω, αρχίσαμε με Δελχί?? Πριν από λίγο τροχοδρόμησε εδώ μπροστά...

Πάντως πολύ κυρίλα και άνετο το αεροδρόμιο σήμερα που οι περισσότερες πτήσεις προς Ευρώπη ακυρώθηκαν... Ελπίζω να μην κλείσει το ΑΤΗ μέσα στη βδομάδα και δε μπορώ να γυρίσω!!
 
Χαίρομαι για σας, μιας κι εγώ τα χόρτασα τα 330 και 77 των Ινδών στις Βρυξέλλες.
 
Ενα μικρο log απο τους 'ηφαιστειακους" επισκεπτες στην Αθηνα:
Jet Airways B777-300ER / A330-200 (fuel diversions)
KLM 747-400 (παραλιγο και 777-300ER - ΓΡΟΥΜΦ! :wall: ) (rescue flight)
BA 777-200 (rescue flight)
ELAL Cargo 747-200
Thomas Cook Scandinavia A330-200/A330-300 (rescue flights)
TUIfly Nordic B767-300/B757-500/B737-800 (rescue flights)
Mint AIrways 757-200 (rescue flights)
Qatar Amiri A340-500 (εφυγε απο Ρωμη και ηρθε Αθηνα σε περιπτωση που εκλεινε και η Ρωμη)
Φυσικα πεταξε rescue flights και το Νο1 κορακι, η Hellenic Imperial που κατι τετοια περιμενει για να πεταξει.

Οταν ανοιξουν κανονικα ολα τα αεροδρομια,γνωμη μου,θα δουμε και αλλες rescue flights με μεγαλα αεροσκαφη, για να παρουν τον αποκλεισμενο κοσμο.
Stay tuned!
 
Και ευτυχώς... γιατί αυτά τα "έκτακτα" σώσανε κάπως και την οικονομική ζημιά (από πλευράς εσόδων αεροδρομίου μιλάω), γιατί με τόσες ακυρωμένες πτήσεις ένα θεματάκι υπήρξε...
 
Παιδες καλησπερα ισχυει η ΑΛΙΤΑΛΙΑ εφτασε με 777 σημερα στις 1 και κατι???
 
Η παρακάτω είδηση είναι μάλλον "non" LGAV traffic αφού η Pullmantur Cruises αποφάσισε να αφαιρέσει τον Πειραιά από τους stop over προορισμούς της (με το κρουαζιερόπλοιο Zenith) και έτσι φαίνεται ότι τα καθιερωμένα Δευτεριάτικα 747 της Air Pullmantur είναι πλέον παρελθόν. :(
 
Αν και εκτός θέματος,
μήπως γνωρίζεις ποιά πόλη "αντικαθιστά" την Αθήνα;
 
Δεν γνωρίζω. Πάντως για να είμαι πιο σαφής, ενώ το πρωί άκουσα σε τηλεοπτικές ειδήσεις ότι σταματάει, τώρα διαβάζω στο inetrnet ότι μελετάει τη διαγραφή του Πειραιά από λιμάνι προορισμού!
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&c ... id=4572195
 
Ας ειναι καλα το ΠΑΜΕ.
Ετσι και η Pullmantur θα πει "ΠΑΜΕ στους απεναντι". Τοσο μας κοβει, τοσα κανουμε.
 
Top