LGKY/JKL Kalymnos

Re: LGKY/JKL Kalymnos Airport

vassdel":s2q7bgue said:
στα 1800' πραγματικό

Ωραίες φωτογραφίες.

Τι εννοείς με το παραπάνω (που δεν υπάρχει) :?:
1,800ft Above Ground Level (AGL) - Radaraltimeter ?
1,800ft Above Aerodrome Level ?
1,800ft Above Mean Sea Level (AMSL) ?
 
Re: LGKY/JKL Kalymnos Airport

AMSL. Πετούσαμε στα 1000 και ανεβαίναμε 2000 για να "δούμε" Λέρο. Στα 1800, μια μικρή οριζοντίωση για τη φωτογράφιση του διαδρόμου, και το ανέφερα ως: 1800 πραγματικό :mrgreen:
 
Ρε παιδιά ,διαβάζω αυτό το δημοσίευμα σε τοπική εφημερίδα της Καλύμνου http://kalymnos-news.gr/%CF%84%CE%BF%CF ... m=facebook και θέλω να σας ρωτήσω εαν μπορεί να έρθει τέτοιο αεροσκάφος στο αεροδρόμιο της Καλύμνου ? Μπας μας δουλεύει πάλι η Aegean όπως έκανε και το 2009 με το ΑTR 72 ? http://www.youtube.com/watch?v=_29aq632Mzk
 
Εγώ απλά θα σου πω να κρατάς πολύ μικρό καλάθι. Το να έρθει ένα Q400 για μια άδεια πτήση και αν έρθει και αυτό, δε λέει τίποτα. Όπως έγινε άλλωστε και με το ATR της Α3. Με μήκος RWY τα 1100m και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά για όσους γνωρίζουν που έχει το α/δ της Καλύμνου (γκρεμούς, ιδιαίτερα ευπρόσβλητο σε ανέμους, VFR only, κ.α) που κάνουν πολλές φορές δύσκολη την προσέγγιση ακόμα και των DH8A δεν αφήνουν πολλά περιθώρια αισιοδοξίας.
Mακάρι να γίνει πραγματικότητα.
 
Τη Δευτέρα 11/11 αναμένεται να χρησιμοποιηθεί δοκιμαστικά Dash 8 D στην πτήση από LGAV. Οι διαστάσεις των διαδρόμων 10/28 είναι 1015X30. Ψάχνοντας για τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου αεροσκάφους βρήκα ότι το Takeoff run at MTOW είναι 4,600 ft (1,402 m). Οι τοπικές αρχές βέβαια θα θέλουν μεγαλύτερο αεροσκάφος από το Dash 8 Α που χρησιμοποιεί η OA αλλά δεν ξέρω αν γίνεται σε τακτική βάση. Μην ξεχνάμε και τις ιδαιτερότητες του συγκεκριμένου αεροδρομίου, υψόμετρο, τοποθεσία, καιρικές συνθήκες.
 
Dash 8 D είναι το Q400?
 
Σωστόν.Το aircraft name είναι Dash8-Q400. Κατά ICAO είναι Dash8D. (Dash8A το 100αρι, Dash8B το 200αρι, Dash8C το 300αρι). Αυτές οι ονομασίες χρησιμοποιούνται κατά βάση από πιλότους και ΕΕΚ.
 
nclpao13":grxad1s4 said:
Τη Δευτέρα 11/11 αναμένεται να χρησιμοποιηθεί δοκιμαστικά Dash 8 D στην πτήση από LGAV.
NCLPAO13 είναι σίγουρο αυτό ? για να παμε να πάρουμε και βίντεο..
 
Top