CFU/LGKR Corfu TRAFFIC

Aφού το ξέρεις ρε Γιώργο... το παλικάρι είναι ειδικός στις ''τσόντες''!! :D

BTW από τα highlights του καλοκαιριού, το οποίο είχε ξαναπεράσει προ διετίας περίπου από την Κέρκυρα κατα την παράδοσή του από τη SAS στη LAM..
 
είναι που δεν το είχατε βγάλει full livery γι' αυτό ξαναήρθε! :D
 
Μερικές φωτό από τις 4 Σεπτεμβρίου στην Κέρκυρα, από την πίστα:

:arrow: Arkia Israeli Airlines. Έχω την εντύπωση πως το νηολόγιο του αφους είναι 4X-EPA αλλά η ποιότητα της φωτό, δεν με αφήνει να το επιβεβαιώσω. Αν κάποιος ξέρει ποιό είναι ας μου πει (4/9/10, 19:15 στην Κέρκυρα). Οι κοκκινοφορεμένοι μπροστά είναι μέλη της ΕΟΔ που ηρθαν να παραλάβουν λαθρομετανάστες.
:arrow: NetJets Europe. Cessna Citation υπό την "σκιά" του αγνώστων λοιπών στοιχείων "Μονάρχη".
:arrow: Nordstar. Το 738 ξεφορτώνει το φορτίο του, αμέσως μετά από μια προσγείωση στον "πεντακάθαρο ουρανό" της Κέρκυρας (πριν 3 λεπτά έριχνε καρέκλες...). :mrgreen: Σχεδόν ταυτόχρονα, το
:arrow: 319 της Germanwings άδειαζε επίσης το δικό του φορτίο. Τέλος, την επόμενη μέρα, συνάντησα και το Α-319 της
:arrow: Global Jet Louxemburg, να λιάζεται στον γαλανό -πλέον- πρωινό ουρανό.


Edit: Ξέχασα να παραθέσω και το Super Puma που ανεφοδιάζεται στο καρακέντρο της πίστας :twisted:
 
Ερώτημα. Η Π.Α νομίζω δεν έχει μονάδα στο Α/Δ Κέρκυρας. Ποιός κάνει τον ανεφοδιασμό?
 
από vassdel την Σήμερα, 00:02
Μερικές φωτό από τις 4 Σεπτεμβρίου στην Κέρκυρα, από την πίστα:

:arrow: Arkia Israeli Airlines. Έχω την εντύπωση πως το νηολόγιο του αφους είναι 4X-EPA αλλά η ποιότητα της φωτό, δεν με αφήνει να το επιβεβαιώσω. Αν κάποιος ξέρει ποιό είναι ας μου πει (4/9/10, 19:15 στην Κέρκυρα). Οι κοκκινοφορεμένοι μπροστά είναι μέλη της ΕΟΔ που ηρθαν να παραλάβουν λαθρομετανάστες.

Είναι το Embraer ERJ-190-200LR 195LR ....4X-EMA (cn 19000172)
http://www.airliners.net/photo/Arkia-Is ... a6d3e5a26d
 
@dvixos Άσχετα αν υπάρχει βάση της ΠΑ, τα μέσα μπορούν να ανεφοδιαστούν με το ανάλογο καύσιμο (Jet A1, 100LL κλπ). Κάποτε είχαμε πιστωτικές της ΠΑ για να το πληρώνουμε :cool: , αλλά τώρα πια απλά υπογράφουμε για την παραλαβή και η εταιρία που σου παρέχει το καύσιμο πληρώνεται από την ΠΑ. Αρκεί λοιπόν το αεροδρόμιο προορισμού να έχει δυνατότητα παροχής Jet A1 για το Πούμα.

Κατά τα άλλα, υπάρχουν και αεροσκάφη PZL στην Κέρκυρα για λόγους πυρόσβεσης, αλλά δεν ξέρω από πού, πώς και με ποιό είδος καυσίμου ανεφοδιάζονται.
 
Το 1999, στο κλιμάκιο της ΜΑΕΔΥ στην Κέρκυρα, τα PZL ανεφοδιάζονταν από την εταιρία που εξυπηρετούσε το Α/Δ,
όπως και το Super Puma. Τώρα, το τι είδος καυσίμου βάζαμε, θα σε γελάσω! Απλά κάθε πρωί ανοίγαμε τα "βρυσάκια"
κάτω από τα φτερά για αποστράγγιση (μαζευόταν νερό(;) στο κάτω μέρος των δεξαμενών).
 
Βλέπω δεν πτοείστε και βράδυ να είναι... :) Ωραίος!!
 
Top