Μπορώ να γίνω επαγγελματίας πιλότος;

Ρε συ Κώστα.Θα μας τρελάνεις :)
ΠΡΟΦΑΝΩΣ πρόκειται για μηνιαίους μισθούς!Τί περίμενες.
Ο όρος salary δεν αναφέρεται υποχρεωτικά σε μηνιαίες αποδοχές.Στο εξωτερικό χρησιμοποιούνται συχνά οι ετήσιες απολαβές σαν μέτρο σύγκρισης.

salary: Fixed compensation for services, paid to a person on a regular basis.

Δες εδώ για παράδειγμα τους μηνιαίους μισθούς.Airline Pilot Job Average Salary http://www.worldsalaries.org/airlinepilot.shtml
 
Το salary μεταφράζεται επίσης ως αποδοχές, στο είπαμε και στο ξαναείπαμε, πρόκειται για ετήσιες απολαβές, πώς πρέπει να σου το πούμε για να το καταλάβεις???

Όσο για link, να ψάξεις και να το βρεις μόνος σου. Δεν είναι κανείς εδώ μέσα υποχρεωμένος να σου αποδείξει τίποτα. Υπάρχουν πολλές ιστοσελίδες με αγγελίες για καπετάνιους/συγκυβερνήτες, ψάξε και δες τι τιμές παίζουν στο επάγγελμα

Και σ' ευχαριστούμε που μας άνοιξες τα μάτια για το τι εστί lufthansa :wall: :wall:
 
kostas.ath.":1emv7iuh said:
ρε παιδια καταρχας ξερετε τι σημαινει μισθος????μαλλον δεν ξερετε ουτε νεα ποσο μαλλον αρχαια ελληνικα...μισθος ειναι το μηνιαιο εισοδημα...ακι δεν το λες εγω....αλλα ο μπαμπινιωτης....και κατα δευτερον αν δεν ξερετε αγγλικα καντε μια μεταφραση στο λινκ και διαβαστε....λεει 115.000Ε ΜΙΣΘΟ...μπειτε και σε κανενα αλλο site πριν μιλισετε ρε μαγκες δλδ.....μην λετε αερολογιες.....οταν δεν εχετε ιδεα για το θεμα.....μπες και διαβασε πως ο μισθος τους κυμαινεται στα 100.000 χιλιαρικα,αλλα απο αυτα εχουν τεραστιες κρατησεις που μπορουν να φτανουν και το 40%.....δλδ περιπου 60.000-70.000 Ε στην τσεπη τους μηνιαιως....ελεος δηλαδη....διαβαστε πρωτα,ενημερωθητε και αν εχω κανει λαθος δωστε μου ενα λινκ της Lufthansa που να λεει το αντιθετο....γιατι εγω σας εδωσα ενα που να λεει τα λεει ολα αυτα...ας μιλησει καποιος που ξερει επιτελουσ ρε μαγκες...γιατι ειμαστε ενδιαφερομενοι και θελουμε ουσιωδες απαντησεις και οχι λογια του αερα....σας παρακαλω μονοι οσοι ξερετε κατι για το συγκεκριμενο θεμα ας απαντησουν σε αυτα που ειχα ρωτησεις πρωτυστως(στην αρχη αρχη)

δεν υπάρχει λόγος να νευριάζεις και να εισαι τόσο εριστικός.έγραψες σενα φόρουμ και περιμένεις κάποιες απαντήσεις.περιμένεις πολλούς να σου απαντήσουν με τέτοια συμπεριφορά?
στο θέμα μας τώρα,ειναι πασιφανές (ακόμα ένα άτομο που στο λέει) οτι οι μισθοί(ναι οι μισθοί,οι ετήσιοι μισθοί) είναι όλου του χρόνου και με έναν πρόχειρο υπολογισμό είναι 5.000-6.000 ευρώ το μήνα.καθόλου άσχημα για τους χαλεπούς καιρούς που ζούμε.
 
Φιλε Κωστα ηρεμα...δεν ειχα καμια κακη προαιρεση.απλα στο φορουμ που εισαι παρακολουθειται αναλυτικοτατα η πορεια της καθε εταιριας οποτε ολοι εδω μεσα γνωριζουν τι παιζει στην αεροπορικη πιατσα...
Δευτερον απο τα λιγοστα που γνωριζω οταν κοιτας τους ορους της καθε εταιριας ως salary ενοουμε 12μηνες αποδοχες (και πιστεψε με για τον α, β λογο ειδα αρκετες τετοιες φετος...) ;)
Και στην τελικη ποοοοοοοοοοοοση λογικη θελει για να σκεφτεις ποσα επαγγελματα δινουν 100Κ τον μηνα.Αμα ειναι θα παμε ολοι να γινουμε καπετανεοι :banana: :banana:

φιλικοτατα
 
kostas.ath.":hlpsg3ji said:
ρε παιδια καταρχας ξερετε τι σημαινει μισθος????μαλλον δεν ξερετε ουτε νεα ποσο μαλλον αρχαια ελληνικα...μισθος ειναι το μηνιαιο εισοδημα...ακι δεν το λες εγω....αλλα ο μπαμπινιωτης....και κατα δευτερον αν δεν ξερετε αγγλικα καντε μια μεταφραση στο λινκ και διαβαστε....λεει 115.000Ε ΜΙΣΘΟ...μπειτε και σε κανενα αλλο site πριν μιλισετε ρε μαγκες δλδ.....μην λετε αερολογιες.....οταν δεν εχετε ιδεα για το θεμα.....μπες και διαβασε πως ο μισθος τους κυμαινεται στα 100.000 χιλιαρικα,αλλα απο αυτα εχουν τεραστιες κρατησεις που μπορουν να φτανουν και το 40%.....δλδ περιπου 60.000-70.000 Ε στην τσεπη τους μηνιαιως....ελεος δηλαδη....διαβαστε πρωτα,ενημερωθητε και αν εχω κανει λαθος δωστε μου ενα λινκ της Lufthansa που να λεει το αντιθετο....γιατι εγω σας εδωσα ενα που να λεει τα λεει ολα αυτα...ας μιλησει καποιος που ξερει επιτελουσ ρε μαγκες...γιατι ειμαστε ενδιαφερομενοι και θελουμε ουσιωδες απαντησεις και οχι λογια του αερα....σας παρακαλω μονοι οσοι ξερετε κατι για το συγκεκριμενο θεμα ας απαντησουν σε αυτα που ειχα ρωτησεις πρωτυστως(στην αρχη αρχη)
:thx: :thx: :thx: :thx: Είσαι θεός.

Αν τελικά βρεις μια σχολή πιλότων και τους πεις τα παραπάνω και με τον τρόπο που τα υποστηρίζεις, ούτε τηλεκατευθυνόμενο δε θα σε αφήσουν να πετάξεις.
Άσε που αν το πιστέψουν, θα ψάχνεις να βρεις εκπαιδευτή... Θα τα έχει παρατήσει επι τόπου και θα πηγαίνει τρέχοντας στη Φρανκφούρτη με το βιογραφικό στο χέρι....
Μερικοί εδώ μέσα έχουν φαει ατελείωτες ώρες διαβάσματος και έρευνας πάνω στο αεροπορικό αντικείμενο, οπότε διάβαζε προσεκτικά τι σου γράφουν. Εκτός αν θέλεις να πας στο εξωτερικό, που ξέρουν τι είναι η Λουφτ και τους πεις:
Dude, the salary is 100000, it is per month! I do not say it, Babiniotis does....

Για να ξέρεις λοιπόν, salary για τους ξένους είναι η αμοιβή, την οποία την υπολογίζουν από ωριαία ως ετήσια. Έχοντας λοιπόν ιδέα του ύψους των αποδοχών του όποιου αεροπορικού επαγγέλματος μπορείς εύκολα να καταλάβεις πως αμοιβές πχ 5000 8000 είναι μηνιαίες & 30, 40, 50 100, 120 χιλιάρικα είναι ετήσιες.

Που να δεις στους μηχανικούς που δίνει η Lufthansa από 30000 ως 50000 {κατά τα γραφόμενά σου}....Μα πόσες BMW & Mercedes να αγοράσω αν με πάρει αυτή η εταιρία :D
Τον πρώτο μήνα θα κάνω δώρο στον κουμπάρο μου ένα Α3, τον 2ο ένα μεταχειρισμένο Μ5 στον πεθερό μου και μετά τον 3ο θα κλείσω δωμάτια στο Hilton για όλους τους spotters του φόρουμ με δωρεάν διαμονή & φαγητό....

:laola:

Όποτε μάγκα μου κάτσε διάβασε τα άπειρα links που έχουμε εδώ για το επάγγελμα του πιλότου. :rant:
Ίσως να μη ξέρουμε την Lufthansa, γνωρίζουμε όμως απο καλή HIA ;)
 
Φαντάζομαι δε θα σε πειράξει να σου απαντήσω στο ίδιο ύφος, έτσι?

kostas.ath.":2qesnbua said:
μαλλον δεν ξερετε ουτε νεα ποσο μαλλον αρχαια ελληνικα..

Μιλάει ο ειδικός τώρα?

kostas.ath.":2qesnbua said:
....ακι δεν το λες εγω....

Αυτό το ακι είναι όπως το "αγκου" που λένε τα μωρά? Επίσης, είχα ακουστά για την Αττική σύνταξη (τα παιδία παίζει), τώρα έμαθα και για την kostas.ath σύνταξη : το λες εγώ. Respect. :thx:

kostas.ath.":2qesnbua said:
...μπες και διαβασε πως ο μισθος τους κυμαινεται στα 100.000 χιλιαρικα

100.000 χιλιάρικα, ε? Δηλαδή €100.000.000? Να γίνω πιλότος τότε να μπώ κατευθείαν στην λίστα του Fortune με τους πλουσιότερους ανθρώπους του κόσμου.

kostas.ath.":2qesnbua said:
...και κατα δευτερον αν δεν ξερετε αγγλικα καντε μια μεταφραση στο λινκ και διαβαστε...

Ενώ εσύ είσαι τόσο σπουδασμένος και με PhD στην Αγγλική γλώσσα που ούτε καν ξέρεις ότι υπάρχουν έννοιες που δεν μεταφράζονται από τη μια γλώσσα στην άλλη. Ή ότι μια λέξη στα αγγλικά μπορεί να αποδοθεί με περισσότερες της μίας λέξης στα ελληνικά (και το αντίστροφο) διότι η κάθε γλώσσα δημιουργεί λέξεις ανάλογα με τις ανάγκες που έχει να εξυπηρετήσε και τις κοινωνικές συνθήκες. Μιας και είσαι τόσο λαμπρό μυαλό, βρες μου την αγγλική λέξη για την ελληνική "φιλότιμο".

Κάτσε να σκίσω λοιπόν το πτυχίο μου στα αγγλικά γιατί δεν φτουράει μία μπροστά στην google μετάφραση σου.

ΥΓ " Μα είναι δυνατόν? Τόσο καιρό σε αυτό το forum και να μην ξέρω τη Lufthansa? Ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια... :wall: :wall:
 
Η απορία του φίλου μας είχε απαντηθεί από τον z_pilot στην αρχή. Αν δεν μπορεί να το καταλάβει ή δεν έχει τον χρόνο να διαβάσει 10 posts πιο πάνω ή θέλει απλά να προκαλέσει γιατί έχει άλλα κόμπλεξ δεν χρειάζεται να ασχολούμαστε παραπάνω. Ας βρει τα 100 χιλιάρικα τον μήνα αφού το διάβασε και στην ευχή του Θεού. Και ας ελπίζουμε να μην πέσουμε σε καμιά πτήση με αυτόν πιλότο (να μην ξαναπετάξουμε με LH δηλαδή)...
 
Που να δεις στους μηχανικούς που δίνει η Lufthansa από 30000 ως 50000 {κατά τα γραφόμενά σου}....Μα πόσες BMW & Mercedes να αγοράσω αν με πάρει αυτή η εταιρία
:great:


δίνει 30000-50000, και που να υπολογισεις τα βραδυνα αλλα 25000.......

χωρις πλάκα τώρα, kostas.ath. πρώτα πρέπει να σκεφτείς τα περι συμπεριφοράς σου. γιατί στα ψυχομετρικά της Lufthansa δεν σε βλέπω να έχεις πολυ μέλλον. :banana:

Στην Lufthansa ο μισθός υπολογίζεται σαν 13 μήνες & φυσικά είναι μικτά !

Οσο για τους μηχανικούς μικτά μαζι με νύκτες είναι περι τα 60000 μικτά.......εξαρτάται φυσικά από το τμήμα που είσαι....στην βαριά είναι λιγότερα.....

kostas.ath. μήν απαντήσεις και μου πεις αν ξέρω ή οχι περι LH........ :banana:
 
Καλησπέρα.

Είμαι 35 ετών και εάν όλα πάνε καλά τον προσεχή Δεκέμβριο θα ξεκινήσω στην Ελλάδα για το F-ATPL.Θέλω να σας ρωτήσω εάν η ηλικία μου είναι μειονέκτημα και τι πιθανότητες επαγγελματικής αποκατάστασης θα έχω στην Ελλάδα ή το εξωτερικό.

Ευχαριστώ.
 
ονειρο.μπορω?

γεια σας.ειμαι απο κυπρο. οντως υπαρχει οριο ηλικιας απο τις εταιριες για να προσλαμβανουν πιλοτους?
ειμαι 34 παντρεμενος με 2 παιδακια.η μονη επαφη που εχω με τα αεροπλανα ειναι κατι επιμορφωτικα μαθηματα που κανει το υπουργειο παιδιας κυπρου (αερομοντελισμος θεωρεια πτησεως αεροναυπηγικη μηχανες κτλ) πραγματι θελω να γινω πιλοτος αλλα σκεφτομαι και το οικονομικο και την ηλικια και την οικογενεια μου.
μπορειτε να με καθοθηγησετε οσο μπορειτε?
 
Top