Amjet

Το MLA είναι 2000LX ή ΕΧ με winglet-sharklets;

Μία ακόμη απορία που έχω βρε παιδί μου... Πόσες εταιρίες VIP χωράει αυτή η ταλαίπωρη και στα πρόθυρα πτώχευσης χώρα;
- Μπορεί να κάνω λάθος χρονολογικά, γνωρίζω όμως τις παρακάτω εταιρίες. -

1. Είχαμε και έχουμε την Interjet με αξιόλογο αριθμητικά και ποιοτικά στόλο. Έχουν αεροπλάνα για τον φτωχό {CE-560 Ultra}, τον μεσαίο {CE-560XL/XLS} & τον πλούσιο επιχειρηματία {F2000EX - Embraer Legacy} + 3 ελικόπτερα που πλασάρονται στην Ελλάδα για VIP, ενώ ο υπόλοιπος κόσμος τα έχει για τηλεοπτικές καλύψεις...
2. Ήρθε μετά η Κ2 με δύο αεροπλάνα, ένα Legacy & ένα CE-560XLS.
3. Μετά η Gain jet με δεν ξέρω πόσα gulfstreams G-150 ή G-200, 450, 550, MD-80, 757, 737 {το ρημάδι της HOLA είναι αυτό :?: που έγραφαν οι εφημερίδες όταν πετούσε για την ΟΑ :?: :?: :?: }
4. Premier Aviation με εκείνα τα "πανέμορφα κουνούπια"...

Έχουμε και την Airlift που πέραν των AS-355, έχει δύο πραγματικά VIP ελικόπτερα τα Bell 430, αλλά αναφέρομαι σε εταιρίες με αεροπλάνα.

Τώρα από ποια πίτα της αγοράς προσπαθούν να φάνε; {Η ερώτηση είναι σοβαρή χωρίς υπαινιγμό κομπίνας χρησιμοποιόντας τη λέξη φάνε}
Σαν να μου φαίνεται ότι ο VIP χώρος στην Ελλάδα έχει κορεστεί και η ύπαρξη τόσο πολλών εταιριών δε θα βγει σε καλό. Κάποια από αυτές θα λυγίσει...
 
Στα όσα (πολύ σωστά) έχουν γραφεί άνωθεν, να προσθέσω και την Aviator
 
Υπάρχουν όμως τώρα όλες αυτές οι εταιρείες;Γιατί τίς μετρώ και βγαίνουν 6.Αν δραστηριοποιούνται όλες,τότε είτε οι VIP στην Ελλάδα είναι περισσότεροι από τους απλούς πολίτες (οπότε τί θέλει εδώ τό ΔΝΤ;) ή όλοι οι ανά τόν κόσμο VIPs έχουν τό "ίρτζι" (που έλεγε και ο Βέγγος) νά ταξιδεύουν μόνο με Ελληνικές VIPοεταιρείες και μέ καμμιά άλλη.

Εδώ καλά-καλά δέν μπορεί η χώρα να "θρέψη" δυό scheduled εταιρείες -που απευθύνονται σέ πολυαριθμώτερο κοινό- και γίνονται "εις σάρκα μίαν" και μπορεί να έχη πελατεία γιά 6 που απευθύνονται σέ λίγους;

Μήπως λοιπόν κάποιες από αυτές έμειναν με την σακκούλα τής πίττας στο χέρι;
 
O Manani πως πηρε πτυχιο απο την ΥΠΑ? Εχει βουηξει ο κοσμος βρε παιδια. Ελεος ποια.
 
Για πιασε και μια μεταφραση για σους δεν ξερουν τι ειναι "Ο Μανανι"
 
Για τον Μανανι δεν μάθαμε ακόμα...

Επόμενο θέμα: Σύντομα θα παραλάβει άλλο ένα αεροπλάνο. SX-CRC το οποίο είναι ακόμα στην Γενεύη. Πληροφορίες και φώτο εδώ:
:arrow: http://athensairport.blogspot.com/2010/ ... x-crc.html
 
Σύντομα και με A-319 second hand από Γερμανία.
 
Η εταιρία παρέλαβε χθες ένα Falcon 7X (SX-GRC). Αναμένει ακόμα το Falcon 50 (SX-CRC) που ουσιαστικά είναι ετοιμοπαράδοτο και ένα Falcon 900EX (SX-CRR).
 
Ενταξει παιδια το 7Χ δεν παιζεται λεμε....ειναι πολυ μπροστα. :thx: :thx: :thx:
 
Top