Global Aviation Academy

Eίπαμε η GLOBAL έχει ένα πολύ καλό όνομα για τα ελληνικά δεδομένα κι από κει ξεκινάμε.ΟΚ!!!Και μετά συνεχίζουμε.Δεν υπάρχουν σχολάρες εκτός συνόρων;Μην τρελαθούμε εντελώς.Όχι μόνο υπάρχουν αλλά υπάρχουν κι Έλληνες απόφοιτοί τους που πετούν ανά την υφήλιο και σε εταιρίες ελληνικές.Δε θα αναφέρω ονόματα.Τις ξέρουμε όλοι.Να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.Καθαρές κουβέντες.Και να ξέρεις αγαπητή Μαρία ότι οι γερμαναράδες που ενδεχομένως να σέβονται τη GLOBAL όπως ισχυρίζεσαι,κάτι που δεν αμφισβητώ,δέχονται υποψηφίους από INTERCOCKPIT και RWL σε AIR BERLIN,CONDOR,LTU,LUFTHANSA
CITYLINE,SUNEXPRESS,SWISS κτλ,να μη σε κουράζω με ονόματα.Δυστυχώς οι Έλληνες είμαστε πίσω από αυτούς και θα πρέπει ένας Έλληνας να δουλέψει πολύ σκληρά στο εξωτερικό με γνώσεις και εμπειρία για να κερδίσει την εμπιστοσύνη τους.Και σε ότι αφορά αυτούς που πήγαν στο εξωτερικό ή στην Αμερική και γύρισαν άπρακτοι,ας πρόσεχαν.Η έλλειψη σοβαρότητας τιμωρείται ενίοτε και με οικονομική απώλεια.Όσοι μελετούν συστηματικά επιτυγχάνουν και προοδεύουν σε κάθε χώρο και ειδικά στον αεροπορικό που είναι κι ο πιο ευαίσθητος.

ΦΙΛΙΚΑ

ΝΙΚΟΣ :cool:
 
Καλησπέρα Νίκο..Σαφώς και θα συμφωνήσω μαζί σου.Υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ σκάρτες σχολές,'οπως υπάρχουν κιόλας ''γερές''σχολές..Ο κάθε μελλοντικός μαθητής,πρίν πάει οπουδήποτε πρέπει να ψάξει καλά για το που θα πάει..Δεν θα συμφωνήσω όμως με κάποιον ο οποίος είναι απόλυτος σε κάποια πράγματα.Δεν δέχομαι πως μόνο στο εξωτερικό υπάρχουν σχολάρες και εμείς εδω είμαστε λαμογάκια...Σέβομαι και εκτιμώ τους πάντες,είτε το αξίζουν είτε όχι..Εγώ μιλάω σαν Μαρία,όπου τελείωσα μία ελλήνικη σχολή και έχω μία εμπειρία από το περιβάλλον της συγκεκριμμένης..Και θα ήταν ντροπή μου να μιλήσω για οποιαδήποτε άλλη,είτε καλή ,είτε όχι γιατί πολύ απλά ,εκτός ότι δεν είμαι τετοιος άνθρωπος να μιλάω αόριστα και μόνο από ότι έχω ακούσει,αλλά και επειδή δεν θέλω να πάρω στον λαιμό μου κάποια παιδιά ..επειδή το χρηματικό είναι μεγάλο,και έχω δουλέψει πολύ σκληρά για να το καταφέρω,και χρωστάω για πολύ καιρο ακόμα,δεν μετάνιωσα ούτε για μία στιγμή και αισθανομαι από τα πολύ τυχερά παιδιά γιατί τα χρήματα μου δεν πήγαν χαμένα..πιστέθω να το καταλαβαίνεις αυτο...Και αυτό που ανέφερα για την Γερμανία,σαφώς δεν μας είπαν να πάμε για δουλειά εκεί ,και να μας έλεγαν το πρώτο και βασικό μείον είναι η γλώσσα,αλλά και μόνο σαν εκπαιδευομενοι που πήγαμε και μας το ανεφεραν ήταν μια επιβεβαίωση ακόμα...Γιατί όπως και να το κάνουμε είναι σπουδαίο να ακους τέτοια σχόλια από καποιους ανθρώπους με τέτοια βιογραφικά ...και για σένα σαν μαθητής αλλά και για την σχόλη όπου σπουδαζεις....
Και φυσικά υπάρχουν παιδιά που έχουν πάει Αμερική ή σε άλλες ξένες χώρες και είναι χειριστές σε μεγάλες εταιρείες...
σε ευχαριστω για την παράθεση σου..

Πάντα φιλικά
Μαρία
 
το ζητημα δεν ειναι αν ειναι ή οχι καλη σχολη η global,ας μην χιλιοειπωνονται τα ιδια κ τα ιδια.το ιδιο διπλωμα βγαζεις παντου οπως ειπε κ ο προλαλισαντας πολυ σωστα.
Το ζητημα ειναι ποια οτι δυστηχως στη πλειονοτητα μονο το διπλωμα δεν αρκει αφου παρα πολλες εταιριες σε υποχρεωνουν να χρηματοδοτησεις το type rating για να σε προσλαβουνε(20-30 χιλ euro) ή σε δεχονται μονο αν εισαι αποφοιτος συγκεκριμενων σχολων εκ των οποιον συνεργαζονται(c.t.c,oaa,sas κτλ) στις οποιες η εκπαιδευση κοστιζει απο 80-100 χιλ.

Με λιγα λογια για να εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να εργαστεις το κοστος ανεβαινει και στην μια και στην αλλη περιπτωση τουλαχιστον στις 80 χιλ εως κ 100 αναλογως των περιστασεων.

Μηπως καπου χανεται η μπαλα???
 
Όχι μωρέ μην τρελαθούμε...Δεν είναι ανάγκη να πας στην Οξφόρδη για να πιάσεις δεξιά καρέκλα.Εντάξει οι καλές σχολές προσφέρουν άλλα πλεονεκτήματα!!Είναι γεγονός.Τι να κάνουμε τώρα;!!Όντως πας σε μια καλή σχολή και λειτουργούν όλοι οι μηχανισμοί για να σου βρουν δουλειά.Και ειδικά αν έχεις καλά αποτελέσματα σε θεωρητικά και πρακτικά.Εκεί είναι η διαφορά των καλών επωνυμων σχολών από τις εγχώριες σχολές.Πας τώρα σε μια Οξφόρδη ή σε μια INTERCOCKPIT για παράδειγμα και ενεργοποιείται ένας ολόκληρος μηχανισμός επαγγελματικής αποκατάστασης μετά το πτυχίο.Γι αυτό κοστίζουν παιδια...Γι αυτό είναι ακριβά.Γιατί ακριβώς για αυτό τον λόγο η επαγγελματική αποκατάσταση είναι παρεχόμενη υπηρεσία προς τον πελάτη-μαθητη.Σου λέει ο Άγγλος ή ο Γερμανός.!Ελάτε σε μας και συνεργαζόμαστε με 20 εταιρίες.Θα εμφανιστούν και εκπρόσωποι εταιριών για παρουσίαση υπό τη μορφή σεμιναρίων για να προσελκύσουν υποψηφίους.Θα ακολουθήσουν συνεντεύξεις με αναφορά στην παγκόσμια αγορά,θα δοθούν βιογραφικά. Εεεε....
κάτι θα κάτσει δεν μπορεί...!!! Και για πολλούς έχει κάτσει,Έλληνες και ξένους.Και φυσικά με ποσοστά απορρόφησης άνω του 75-80%.Είναι εφικτό.Πως να το κάνουμε δηλαδή;Στην Ελλάδα και μικρή αγορά έχουμε
και πολλούς αποφοίτους αναλογικά με τον αριθμό των εταιριών.Όσο φιλότιμα και να δουλέψει μια σχολή δεν μπορεί να κάνει το θαύμα που αναμένουν δεκάδες απόφοιτοι με ένα πτυχίο στο χέρι.Αυτή είναι δυστυχώς η πραγματικότητα.Και δεν αλλάζει.Αλλά και πάλι για να απαντήσω στον decryal δεν είναι ανάγκη να πας ab-initio στην Οξφόρδη.Παίρνεις εδώ το PPL και μετά επιλέγεις ένα καλό FTO της Ευρώπης αν σε ενδιαφέρει η Ευρώπη,αλλιώς πας μια Αμερική με προοπτική το conversion στην Ευρώπη μετά ή ακόμη κάθεσαι Αμερική μόνιμα αν μπορείς και σχόλασε η υπόθεση.Αυτά τα ολίγα και επανέρχομαι αν χρειαστεί.!!

ΦΙΛΙΚΑ

ΝΙΚΟΣ :cool:
 
To intergrated atpl στην global προσφερει mcc ή παρεχεται σαν ξεχοριστο κομματι εκπαιδευσης?
 
Το ΜCC προσφέρεται μέσα από την global στο ποσό ολόκληρο.Η τιμή που σου λέει είναι μαζί με το MCC.Εμένα στην Γερμανία μου βγήκαν 500 ευρώ ακόμα,για εισητήρια(easyjet),διανυκτέρευση και ενοικίαση αυτοκινήτου.
 
Ρωταω γιατι εχω ενα διαφημιστικο της σχολης το οποιο λεει οτι στην modular εκπαιδευση δεν προσφερεται το mcc και δινεται σαν επιλογη,απλα ηθελα να δω αν ισχυει το ιδιο και στο intergated.Το mcc ξεχωριστα ποσο ειναι η τιμη του και ποση ωρα εκπαιδευσης?
 
Στο modular το MCC course δεν ειναι υποχρεωτικό .Κατά την γνώμη μου όμως καλό είναι να το κάνεις..Υπολόγισε όμως τα συνολικά έξοδα να σου πάνε σύνολο 2.500-2.800 maximum..
 
καλησπερα σε ολους.

σε λιγο καιρο αρχιζω το PPL αλλα ειμαι μεταξυ δυο σχολών, της Global και της Jetstream. Η πρώτη χρησιμοποιεί Piper ενω η δευτερη diamond da40.
Μπορει καποιος να με βοηθήσει στο τι θα ηταν καλυτερα να διαλεξω ως αρχαριος τοσο σε θεμα σχολής όσο και αεροσκάφους?

ευχαριστώ
 
Εγώ πάντως θα προτhμουσα global όχι για κάποιον άλλο λόγο αλλά γιατί η συγκεκριμένη σχολή είναι παλαιότερη στον χώρο και πιστεύω θα έχεις καλύτερη εκπαίδευση (και ποιο οικονομική),ο τύπος αεροσκαφών δεν παίζει ρολο,ρολο παίζει το ποσa αεροσκάφη έχει η σχολή σε σχέση με τους μαθητές της και το ποσα πτυχία βγάζει τον χρονο.Σύγκρινε και επέλεξε ,αλήθεια πόσο πάει το PPL στην Jeatstream?
 
Top