LOT Polish Airlines

Διάβασε και την επόμενη πρόταση που έχει γράψει.
"Συν της αλλης μενω κοντα στα συνορα με Σλοβακια, και απο Βιεννη ειναι 2 με 2 1/2 ωρες ταξιδακι"

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 
Lot πολωνικές αερογραμμές

Kαλησπέρα παιδια!Μιας και δν υπαρχει σχετικό τόπικ,ενδιαφέρομαι,εχω καιρο να κανω ποστ και εχω χρονο,αποφάσισα να γράψω μερικές πληροφορίες για την LOT Polish Airlines για άτομα που ενδιαφέρονται,πέταξαν η σκοπεύουν να πετάξουν η απλώς για γενικές πληροφορίες και να μοιραστούμε απόψεις :D .Λοιπόν θα τα παρω απο την αρχή.H lot ειναι η βασική κρατική αερογραμμή της Πολωνίας και ειναι μια απο τις παλαιοτερες αερογραμμες στο κόσμο καθως ιδρυθηκε το 1929 και εντάχθηκε στην ΙΑΤΑ το 1930.Εκτελεί κρατικές πτήσεις σε 10 πόλεις ενώ πανω απο 50 δρομολόγια στη Ευρώπη αλλα και σε Αμερική και Βόρεια Αμερική.Η βάση της ειναι στο διεθνή αερολιμένα της βαρσοβίας (EPWA).Η lot ειναι μέλος του οργανισμού Star Alliance απο το 2003.Μεχρι τον 2ο παγκόσμιο η εταιρία χρησιμοποιούσε κυρίως ρώσσικα αεροσκάφη για προφανείς λόγους.Την 2η ημέρα ξεκίνησε πτήσεις εξωτερικού με πρωτη πτήση την Βιέννη και 2η την Αθήνα :cool: !Το 1944 σταμάτισε όλες τις υπηρεσίες της λόγω του 2ου Παγκοσμίου.Το 1945 η εταιρία ξεκίνησε την ανακατασκεύη της.Μεχρί το 1980 χρησιμοποιούσε αεροσκάφη της σοβιετικής ένωσης.Μετα το 1980 όταν ο κομμουνισμός έπεσε,η lot στραφηκε στην δύση αγοράζοντας απο την boeing.Το 1996 η εταιρια ιδρύσε την EuroLOT θυγατρική της η οποια λειτουργεί κανονικά μέχρι σήμερα.Το 2004 η Lot ίδρυσε αλλη μια θυγατρική την low cost CentralWings η οποια εκλεισε πρόσφατα λόγω χρεοκοπίας..Η Lot ξεκίνησε πτήσεις για Κρακοβία για να καλύψει προγραμματισμένες πτήσεις της CentralWings...
Και για να κλείνω...ο στόλος της Lot:
2xB733 -->Eυρωπη και charter.Της centralwings που θα επιστρέψει στα χρώματα της lot συντομα.
10χB744 -->Eυρωπη και charter.6 απο αυτα ανικουν στην centralwings που θα επιστρέψει και αυτη στην lot συντομα.
6χΒ735 -->Ευρωπη.
5χ763ΕR -->Υπερατλαντικές
11xERJ145 -->Kρατικές και Ευρωπη
10χE-170 -->Kρατικές και Ευρωπη
6xE-175 -->Kρατικές και Ευρωπη
6xATR42-500 -->Κρατικές και Ευρώπη.Της ΕuroLOT
8xATR72-202 -->Kρατικές και Ευρώπη.Της EuroLOT.
2x788 -->Yπερατλαντικές και Ασιατικές.Σε αναμονή απο παραγγελία.Το 2010 θα ξεκινήσουν τις πτήσεις τους.
Αυτα :D.Απλως ήθελα να μοιραστώ της γνώσεις και το ενδιαφέρον μου.
 
Re: Lot πολωνικές αερογραμμές

emilek737":3tkuutfh said:

734 θες να πεις, ποσα χρονια στην πολωνια, 747 δε εχω δει :D :p

και κατι ακομα

ο κομουνισμος δε επεσε το 80, αλλα το 89 με τις πρωτες δημοκρατικες εκλογες που βγηκε ο Mazowiecki

το 81 μπηκε ο κομουνιστικη-δικτατορια με τον Jaruzelski

(δε θελω να το παιξω εξυπνος, απλα σε ενημερωνω :great: )
 
Re: Lot πολωνικές αερογραμμές

Οταν λες Κρατικες πτησεις,εννοεις πτησεις εσωτερικου ? ?

:?:
 
Re: Lot πολωνικές αερογραμμές

1)Thanasis_U2 ευχαριστώ για τις διωρθώσεις το B744 ειναι συντακτικο λάθος...δν χρειάζετε να μου πεις οτι δν το παιζεις έξυπνος απλά με διωρθώνεις! :great:
2)Αγαπητέ flyer οταν λεω κρατικες,ναι εννόω εσωτερικού. :)
 
H LOT θα κρατήσει το δρομολόγιο ΑΤΗ-KRK όλο το χρόνο ( :great: ) αντί μέχρι Σεπτέμβριο που έλεγε στην αρχή

α ακόμα έχει αλλάξει και την σελίδα της

και το rt για Νοέμβρη είναι στα 160 ευρώ (με φόρους)
(τότε έκλεισε η μάνα μου επίσκεψη σε μένα)
 
από ότι παρατηρώ
πηγαίνοντας να κλείσω αεροπορικό εισιτήριο για την Κρακοβία το Δεκέμβριο, η LOT διακόπτει το δρομολόγιο ΑΤΗ -KRK :rant:
το κέρατο μου :wall:
 
Το οποιο δρομολογιο φαινεται να συνεχιζεται απο 28 Μαρτιου 2011 ομως. Αρα μαλλον ειναι προσωρινη διακοπη για το χειμερινο προγραμμα, καθως η διακοπη ξεκιναει απο πρωτη Νοεμβριου του 2010.
 
η LOT μετά από πολλά χρόνια, που μας πέταξε με το κορμοράνο της, αλλάζει το liverie, με κάτι που θυμιζει ποιο πολλή LAN Chile

είδωμεν

http://www.tvn24.pl/-1,1682073,0,1,zura ... omosc.html

ΥΓ το Liverie αυτό θα πρωτομπει στα νεοσύστατα 787 (όταν με το καλό τα πάρουμε)
ΥΓ2 το συνδικαλιστές της Solidarność είδη άρχισαν να παραπονιούνται ότι το σήμα της LOT, ο κορμοράνος θα βγει βγει από την ουρά των αεροπλάνων
 
Εγώ τώρα το καλοκαίρι(27/06)πήγα από SKG προς WAW μέσο BUD με MALEV. Στην BUD ακυρώθηκε η πτήση μου και με έβαλαν με έβαλαν στο embraer της LOT Business. Πανάθλιο. Στην economy πιο καλά θα περνούσα. Seat pich ΙΔΙΟ με της economy φαγητό έτοιμο λίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο καλύτερο από της economy. Ξανά με LOT ποτέ. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι τα 767 της ή πως θα είναι το 787 της αλλά με embraer ποτέ ξανά.
 
Top