Βουδαπέστη

tasos-SMI

Business-Class-Member
Εγγραφή
17/01/2010
Μηνύματα
319
Likes
8
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Γεια σε όλους!

Κλείσαμε εισητήρια για Βουδαπέστη με την κοπέλα μου.Είναι η πρώτη φορά που πηγαίνουμε στο εξωτερικό χωρίς να έχουμε κάποιο γνωστό εκεί,οπότε χρειαζόμαστε βοήθεια! Παρακαλώ όποιος γνωρίζει από Βουδαπέστη,να μας δώσει τα φώτα του. Σε ποία περιοχή βολεύει περισσότερο να βρούμε ξενοδοχείο;; Γενικά ποιός είναι ο προτιμότερος τρόπος να μετακινείσαι;; Τί παίζει με τιμές εισητηρίων στα ΜΜΜ;; Επίσης αν γνωρίζεται τα must see της πόλης ή οτιδήποτε άλλο που αξίζει,θα βοηθήσει πολύ!

Ευχαριστώ! :great:
 
Must see

Chain Bridge (Széchenyi lánchíd)

στο λόφο του κάστρου

Το παλάτι (Királyi palota)
Fisherman's Bastion (Halászbástya)
κι το πολεμικό μουσείο

στην Πέστη

την Ουγγρική βουλή (καθημερινά υπάρχει ξενάγηση δωρέαν κι στα αγγλίκα στο εσωτερικό της βουλής, απλά ελεγξτε τις ωρες)
η εκκλήσια του αγιου στεφάνου
η Μεγαλή Συναγωγή'
house of terror
η πλατεία πόλης (Városliget)
οπού εκεί υπάρχει η διάσημη πλατεία των ηρώων (Hősök tere)
κι το κάστρο Vajdahunyad Vára

στην Βούδα

Aquincum παλιά ρωμαική πόλη

οπως κι το νησί της Μαργαρίτας

οι τιμές των εισήτηριων
μιας διαδρομής 320 φιορίνια (400 αμά το αγοράσεις απο τον οδήγο)
με μια αλλάγη (τραμ/λεώφορειο) 470
72 ώρες 3850 φιορίνια

επείσης να μη παραλήψεις μια βόλτα στα ιαματικά τους λουτρά
 
Πέρυσι τέτοια περίοδο εκεί ήμουν .Είναι πραγματικά πανέμορφη

Δεν ξέρω το Budget σου αλλά απο ξενοδοχεία σου προτείνω το Sofitel or Intercontinental The best location. Δίπλα στο ποτάμι

Πληροφορίες θα σου βρώ και θα σου απαντήσω αύριο..... (να βρω και τα φυλάδια που έχω)
 
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις!

@ThanasisU2

72 ώρες 3850 φιορίνια
Είναι για όλα τα μέσα αυτό το εισητήριο;; Κάτι σαν δικό μας ενιαίο;;

@Greg.CHQ

Έκλεισα στο Corinthia που είναι στην Grand Boulevard. Έχει μετρό κοντά του και είναι πολύ κοντά στη λεωφόρο Andrássy.

Πληροφορίες θα σου βρώ και θα σου απαντήσω αύριο..... (να βρω και τα φυλάδια που έχω)

Ευχαριστώ πολύ! :great:

Μία ερώτηση..Υπάρχουν καραβάκια για να κάνεις βόλτα στο ποτάμι;;
 
Στην Πέστη να βρείς ξενοδοχείο είναι η καλύτερη πλευρά

Αξίζει να δείς

1) Chain Bridge
2) Λόφο του κάστρου
3) Το παλάτι
4) Παραδουνάβια Χωριά
5) Στην Ουγγρική βουλή
6) Στην εκκλήσια του αγιου στεφάνου
7) Στην πλατεία των ηρώων
8 ) Στο νησί της Μαργαρίτας
9)Στα ιαματικά τους λουτρά

Hop on Hop Off τα κόκκινα Buses τα οποία σε κάνουν μια πολύ καλή βόλτα στην Βουδαπέστη............ κοστίζει περίπου 4,500huf

Θα περάσεις πολύ όμορφα... Πέρυσι τέτοια περίοδο είχε αρκετό χιόνι και περάσαμε ..... Υπέροχα.

Περιμένουμε εντυπώσεις ;)
 
Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :great:

Σας έχω 2-3 ερωτησούλες..

1) Η Budapest Card συμφέρει ή απλά να βγάλω εισητήριο 72 ωρών;;
2) Τα Hop on Hop off σε αφήνουν έξω από ένα μουσείο και μπορείς να πάρεις το επόμενο μετά από μία ώρα για παράδειγμα;;
3) Για βόλτα στο Δούναβη,έχει καραβάκια που έχουν και μπουφέ μέσα...Αξίζει ή δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και να προτιμήσω μια απλή βόλτα;;

Φώτη το Alcatraz σε ποιά οδό είναι;; Μπαίνω στο site του αλλά είναι όλα στα ουγγρικά και δεν βγάζω άκρη! (Μην μου πείς στη Συγγρού!! :twisted: :twisted: )

@Greg.CHQ
Περιμένουμε εντυπώσεις ;)

Σκέφτομαι να δοκιμάσω τις ικανότητες μου στα trip reports! Θα δείξει...Εντυπώσεις πάντως θα σας πω σίγουρα! :mrgreen:
 
tasos-SMI":352vk0a7 said:
...Φώτη το Alcatraz σε ποιά οδό είναι;; Μπαίνω στο site του αλλά είναι όλα στα ουγγρικά και δεν βγάζω άκρη! (Μην μου πείς στη Συγγρού!! :twisted: :twisted: )...
VII. Nyár utca 1.
Δε θυμάμαι να σου πω πώς να πας, αλλά επίσης δε θυμάμαι να είχαμε πάρει ταξί για να πάμε. Αν ρωτήσεις στο ξενοδοχείο σίγουρα θα σου πουν πώς θα πας με συγκοινωνία.
tasos-SMI":352vk0a7 said:
...(Μην μου πείς στη Συγγρού!! :twisted: :twisted: )...
Όσο για το επί της Λεωφόρου Συγγρού Alcatraz, εκεί μάλλον δε γίνεται να πας αφού όπως έγραψες:
tasos-SMI":352vk0a7 said:
...Κλείσαμε εισητήρια για Βουδαπέστη με την κοπέλα μου...
Εκτός αν εννοείς ότι τα κλείσατε με την κοπέλα σου και θα πας με κάποιο φίλο :D
 
@fotis

Αν ρωτήσεις στο ξενοδοχείο σίγουρα θα σου πουν πώς θα πας με συγκοινωνία

Αυτό που μ'αρέσει σε αυτή την πόλη,είναι οτι παντού μπορείς να πάς σχετικά εύκολα με κάποιο απ'τα ΜΜΜ..Οπότε θα ρωτήσω στο ξενοδοχείο και θα το επισκεφθώ!

Εκτός αν εννοείς ότι τα κλείσατε με την κοπέλα σου και θα πας με κάποιο φίλο :D

:twisted: :twisted: Καλό!!

Για τα ερωτήματα που έθεσα παραπάνω,έχει κάποιος να προσθέσει κάτι;;
 
για την Budapest Card?

προσώπικα δε αξήζε τα λεφτά της για μένα. Πανακρίβη κι δε είχε καλές εκπτώσεις στα μουσεια/αξιοθεατα
 
Top