Όρια - χρεώσεις αποσκευών / χειραποσκευών

AndreasT

Business-Class-Member
Εγγραφή
27/12/2007
Μηνύματα
284
Likes
12
Περιοχή
Latitude 37.9830 - Longitude 23.7330
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
UAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλησπέρα παίδες. Πετάω από Αθήνα για Μιλάνο τον Γενάρη και θέλω να ρωτήσω το εξής..
Θα έχω μαζί μου μια βαλίτσα και έναν σάκο με εξοπλισμό του snowboard..
Θα ήθελα να μάθω αν πληρώνω σύμφωνα με τον όγκο ή το συνολικό βάρος των αποσκευών..
Πήρα τηλ. στην aegean, αλλά η συνενόηση ήταν για τα κλάματα, αφου δεν ήξεραν και αυτοι..
 
Re: Όριο βάρους αποσκευών

Παίρνω στο 6261000 και δεν μου το σηκώνει κανείς.
Ξέρετε πόσο χρεώνει τα επιπλέον κιλά στις πτήσεις από Μαδρίτη προς Αθήνα;
 
Re: Όριο βάρους αποσκευών

Κλειστα δεν ειναι τωρα...? 07.00-23.00 δεν ειναι ανοιχτα αν δε κανω λαθος..? (Ωρα Ελλαδας βεβαια, καθως εσυ εισαι στη πανεμορφη Μαδριτη!! ;) )
 
Re: Όριο βάρους αποσκευών

Σε αργησα λιγο αλλα δεν ειχα προσβαση στο ιντερνετ!Αν ισχυει αυτο τοτε ειναι 15.00EUR για καθε εξτρα κιλο!Ο δημοσιευμενος ναυλος της IATA ειναι ο YIF (989.00EUR) και κανεις τη πραξη 1,5 * 989 / 100! Κανει 14,83 για την ακριβεια και στρογγυλοποιειται στο πιο κοντινο ακεραιο!
Αυτος ειναι ο τροπος υπολογισμου που εννοουν!
 
Re: Όριο βάρους αποσκευών

Oh lala, ευχαριστώ. :great:
 
Re: Όριο βάρους αποσκευών

Απορία σχετικά με την μεταφορά βρεφικού καροτσιού, στο site αναφέρει το εξής:

Τα βρέφη (0 έως 2 ετών) δικαιούνται να μεταφέρουν βάρος μέχρι 10 κιλά και ένα πτυσσόμενο παιδικό καροτσάκι.

Αναρωτιέμαι εάν υπάρχει κάποιος ορισμός του πτυσσόμενου καροτσιού, και εάν υπάρχει όριο βάρους για αυτό, φυσικά φαντάζομαι είναι καλύτερα να εποικοινωνήσω με την εταιρεία, άλλα εάν κάποιος γνωρίζει θα το εκτιμούσα να με βοηθήσει!
 
Re: Όριο βάρους αποσκευών

Το πτυσσόμενο παιδικό καροτσάκι είναι αυτό που βάζουμε τα μωρά επάνω για να τα πάμε "άτα"!!!!!!
Έχει ρόδες κάτω και συνήθως μία θήκη ή καλάθι για να αφήνουμε το μπιμπερό, τα πάμπερς και διάφορα άλλα μωρουδιακά είδη, και όταν δεν το χρειαζόμαστε, υπάρχει μηχανισμός που το κλείνει ώστε να μην καταλαμβάνει χώρο, γι' αυτό και το λέμε πτυσσόμενο.
Για να μην αναφέρει όριο κιλών για το πτυσσόμενο καροτσάκι, προφανώς δε θα υπάρχει όριο.
 
Re: Όριο βάρους αποσκευών

panos_":3j4wai8z said:
Αναρωτιέμαι εάν υπάρχει κάποιος ορισμός του πτυσσόμενου καροτσιού...
Είναι ΟΛΑ τα παιδικά καρότσια που "κλείνουν" για να μεταφερθούν.
Προσωπικά, δεν έχω δει ποτέ κάποιο που ΔΕΝ κλείνει.
panos_":3j4wai8z said:
...εάν υπάρχει όριο βάρους για αυτό...
Κανένα. Απλά να ξέρεις ότι θα πρέπει να ΜΗΝ έχεις αποθηκεύσει πράγματα στις "τσέπες" και στο δίχτυ που βρίσκεται στο κάτω μέρος του καροτσιού.
 
Top