LGAT Athens Hellinikon (closed)

Ευχάριστα νέα μετά τις δηλώσεις της Παρασκευής, μπορεί τώρα να γίνεται χαμός στην κυβέρνηση για να δικαιολογηθούν αλλά φαίνεται ότι υπάρχει κινητικότητα …..
όλοι θέλουν το Ελληνικό και αυτό θα φέρει πιέσεις και στους Καταριανούς.
Σίγουρα όποιος και να ενδιαφέρεται δεν θα δώσει τα λεφτά του και θα καταστρέψει ένα αεροδρόμιο.
Φαίνεται ότι πολλοί θέλουν να ξαναλειτουργήσει το αεροδρόμιο. Με τις ευχές του αεροπορικού κόσμου ….ελπίζω…

Αυτό το closed στην επικεφαλίδα να φύγει και τι στον κόσμο……. :thx:
 
Εχω μονο μια ενσταση. Λιγο καιρο μετα το κλεισιμο του αεροδρομιου αλλαξε ο περιορισμος του συντελεστη δομησης (ελπιζω να μη κανω λαθος και το λενε διαφορετικα) και εχουν ηδη χτιστει πολυκατοικιες με υψηλοτερο απο αυτον που ισχυε παλαιοτερα που το αεροδρομιο ηταν σε λειτουργια. Αυτο δε θα επιρρεαζε τη λειτουργια του αεροδρομιου ΑΝ ανοιγε ξανα?
 
Στην περιοχή της Γλυφάδας και του Αλίμου δεν έχει αλλάξει το ύψος δόμησης των πολυκατοικιών, και από τότε που έπαψε να λειτουργεί το αεροδρόμιο δεν έχει γίνει καμία πολυκατοικία (τουλάχιστον στην Γλυφάδα – που γνωρίζω) που να επηρεάζει τα α/φ.
 
Στο Ελληνικο κοντα στο αεροδρομιο εχουν χτιστει αρκετες. Η αληθεια ειναι οτι δε ξερω αν παιζει ρολο, αλλα το ειχα ακουσει οτι ειχαν χρησιμοποιησει διαφορετικους συντελεστες για το υψος.
Παραδειγμα εκει που ηταν ενα πολυ παλιο catering κοντα στη μηχανογράφηση της πΟΑ. Εχει γινει μια πολυκατοικια εκει. Και εχουν γινει και αλλες. Οκ, δεν ειναι ουρανοξυστες, ουτε εχω ιδεα ποσο πιο ψηλα ειναι απο πριν, αλλα για καποιο λογο ηταν χαμηλοτερος ο συντελεστης πιο πριν! Ελπιζω να μη κανω λαθος βεβαια.
 
Πολυ λογικο να αυξηθουν οι συντελεστες κ να ισοσταθμιστουν με τους ισχυοντες στην υπολοιπη περιοχη. Δεν υπαρχουν αεροσκαφη πλεον εκει αρα το υψος των κτιριων δεν αποτελει προβλημα...
 
NFEEFE":2kq2nj1x said:
Στο Ελληνικο κοντα στο αεροδρομιο εχουν χτιστει αρκετες.
Επειδή εκεί κοντά μένω, όλες οι πολυκατοικίες που χτίστηκαν στα πέριξ του Μηχανογραφικού μετά το κλείσιμο του αεροδρομίου έχουν τον ίδιο συντελεστή δόμησης και τον ίδιο αριθμό ορόφων (4) όπως και παλαιότερα. Οπότε δεν έχει αλλάξει κάτι.
 
Αυτο το επιβεβαιωνω και εγω. Μενω διπλα.. 4 οροφοι max. Το μονο που εχει αλλαξει ειναι οτι οι νεοδμιτες οικοδομες εχουν προσβαση με εσωτερικη σκαλα στην ταρατσα
 
Πρόσω ολοταχώς….. :banana: :great: :banana:
Από ότι φαίνεται το Ελληνικό προχωρά με γοργούς ρυθμούς προς τους Καταριανούς.
Έτσι λέει η εφημερίδα, δεν γνωρίζω πόσο αξιόπιστοι είναι.

http://www.hbnews.gr/permalink/112756.html
 
Έχω την αίσθηση ότι στο Ελληνικό μπορεί να δούμε τα πάντα, εκτός από αεροδρόμιο.
Δε βρίσκω λογικό να δημιουργηθεί αεροδρόμιο από μια επενδυτική εταιρεία.
Για ποιό λόγο να επενδύσει φτιάχνοντας αεροδρόμιο και να κάνει (αν κάνει) απόσβεση μετά από πάρα πολλά χρόνια, αντί να φτιάξει καζίνο & εμπορικά κέντρα που θα της αποφέρουν άμεσα κέρδη;
 
Πόσο σίγουρος είσαι ότι τα καζίνο και τα εμπορικά κέντρα θα δουλέψουν; Όλα τα MALL έχουν ημερομηνία λήξης κατά την ταπεινή μου άποψη!
 
Top