Low cost στην Ελλάδα - 2011 season

  • Thread starter OA701
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Και ξεκαθαρίζω κάτι - μέχρι στιγμής, οι low cost που πετάνε από Βενιζέλο ΔΕΝ είναι η WizzAir του 10ευρου ναύλου από Ζάγκρεμπ για Λονδίνο ή η easyJet των 30 λιρών, ή, ή... Αν είναι να τους δώσουμε 300.000 ευρώ για να έρθουν στην Θεσσαλονίκη, νομίζω ότι πρέπει να απαιτήσουμε να είναι όσο φτηνή είναι και οι Βαλκανικοί τους προορισμοί, γιατί αλλιώς καλύτερα να τα δώσουμε στην Austrian να μας βάλει στο homepage με τα Red Tickets...
 
OK
Θα τρελαθώ νομίζω με αυτά που διαβάζω. Μήπως να γινόταν φορουμ για ΚΤΕΛ καλύτερα?

Ηδη δεν είχα σε εκτίμηση τις low cost (ασχετα αν έχω ταξιδέψει), μην μου κανεις να τις μισήσω εντελώς.

Εχω να σε πω φίλε peter75rhodes ότι στην εξοδο επιβίβασης γίνετε της τρελής και δε συζητάω τι γίνετε στο αεροπλάνο που οι πιο πολλοι θελουν να κατσουν μπροστά γιατί είναι πιο ασφαλές (και καλά).

Μόνο η germanwings που δίνει θέσεις είναι καλύτερα τα πράγματα. (εχεις δει διαφήμηση της germanwings που σατιριζει την κατάσταση στην easy jet? αυτο ισχυει)

Το να ταξιδευεις με χαμηλου κόστους δεν είναι κακό. Ναι, κι εγώ βρήκα πολύ συμφέρουσα τιμή για το Μιλάνο και πήγα με την παρέα μου, αλλά επίσησ βρήκα πολύ καλή τιμή και με Αλιτάλια για Παρίσι με 50 ευρώ ακριβότερα και εκλεισα εισιτηριο γιατι δε βασίζομενα στις ανταποκρίσεις με τις χαμηλού κόστους. Δε σε κατοχυρώνουν (ασε που με όλα τα εξτρα βαλίτσες ασφαλειες και όλα αυτα...μπορεί και η τιμή να ήταν και πιο ακριβή)

Οσο για τις αποσκευες ...αν είσαι ενας απλός ταξιδιώτης αναψυχης για ενα 4ήμερο...σου αρκεί και μια χειραποσκευή ... αλλα αν πασ διακοπες Χριστουγέννων δε σου αρκούν 20 κιλά μία βαλίτσα.
 
Το ζητούμενο είναι, φίλε μου, να μπορούμε να επιλέγουμε την εταιρία μας και όχι να έχουμε μονοπωλιακές πτήσεις. Κανείς δεν σε αναγκάζει να πας με easyjet ή ryanair, σωστά;
Πιστεύεις πως οι εταιρίες χαμ. κόστους δεν έχουν γρηγορότερη αποβίβαση; Η δική μου εμπειρία αυτό λέει. Δεν είπα πουθενά πως είναι όλα ωραία και τέλεια!
Μαύρες διαφημίσεις και προβοκατόρικα βιντεάκια κυκλοφορούν από πολλούς στα πλαίσια του ανταγωνισμού, τί να κάνουμε; Να τα απαγορεύσουμε; Σαν την πάλαι ποτέ Ολυμπιακή Ταλαιπωρία, οι εταιρίες χαμ. κόστους όμως δεν είναι. Συμφωνείς;
Το καλό με τις εταιρίες χαμ. κόστους είναι ότι σου δίνουν το δικαίωμα να διαλέξεις πόσες βαλίτσες και πόσα κιλά χρειάζεσαι. Όχι σαν τις άλλες που πληρώνεις το ίδιο βασικό εισιτήριο έχεις-δεν έχεις βαλίτσα!
 
Δε διαφωνω οτι σου δίνει την επιλογή για τις βαλίτσες. Αλλα με αυτά που χρειάζομαι να πάρω μαζί μου, αν σε τιμή βγεί ίδια ή έστω λίγο ακριβότερη απο τις κανονικές, θα πάρω την κανονική. (εξαρτάται και απο την τσέπη μου).

Οσο για την επιβίβαση/αποβίβαση, παντού είναι το ίδιο. Αν είναι να καθυστερήσει η πτήση θα καθυστερησει....δε λεει το πλήρωμα στους επιβάτες καντε γρήγορα, καθίστε γρήγορα και δεθείτε γρήγορα. :D
 
Low cost στην Ελλάδα - 2011 season: The List

Έπειτα από αρκετή "βρωμοδουλειά" κατάφερα να συλλέξω και να ταξινομήσω τις loco που θα μας έρθουν φέτος το καλοκαίρι. Η συλλογή στοιχείων δεν ήταν κι εύκολη αφού πρώτα έπρεπε να ξεχωρίσω τις lοco απ' τις τσαρτεράδικες, στη συνέχεια να περιπλανηθώ στις ιστοσελίδες τους (τα booking engines τους ενίοτε δεν απέφεραν τα επιθυμητά αποτέλεσματα και συνέχιζα ψάχνοντας τα direct routes σε άλλα link) και τέλος να τα καταγράψω. Ενδέχεται να μου έχουν ξεφύγει κάποια πραγματάκια αφού το όλο task μου πήρε 2 εβδομάδες ενώ μπορεί να έχω κάνει και μικρολαθάκια στη μεταφορά και ταξινόμηση των στοιχείων όπως και κανένα ορθογραφικούλι. Τη συμπάθεια σας και φυσικά δεκτές οποιεσδήποτε διορθώσεις.

Πρίν παραθέσω τη λίστα, οι δικές μου παρατηρήσεις: πολύ φτωχή παρουσία στην Αθήνα (αλλά και στη Θεσσαλονίκη), το τρίπτυχο RHO-HER-KGS παρουσιάζει αρκετά μεγάλη διείσδυση ενώ στις αεροπορικές ξεχωρίζω τη μοναδική πτήση της Wizz AIr στη χώρα μας και την απόβαση της Air Berlin, ειδικά σε Κώ-Ηράκλειο. Περιθώρια περαιτέρω ανάπτυξης βλέπω πολλά, αν αναλογιστούμε την αυξανόμενη χρήση των loco για διακοπές καθώς και τα κενά που ακόμη υπάρχουν (που είναι η Γαλλία οέο?). Κακώς, πάρα πολύ κακώς, δεν ασχολούνται οι δικοί μας.

Ιδού λοιπόν η λίστα:

ΑΘΗΝΑ
Αλβανία: Tirana (Belle Air)
Βέλγιο: Brussels (Jetairfly), Charleroi (Jetairfly)
Γαλλία: Paris-ORY (Easyjet)
Γερμανία: Berlin-SXF (Easyjet), Cologne (Germanwings), Stuttgart (Germanwings)
Δανία: Copenhagen (Norwegian)
Ηνωμένο Βασίλειο: London-LGW (Easyjet), Manchester (Easyjet)
Ισπανία: Barcelona (Vueling)
Ιταλία: Milan-MXP (Air One, Easyjet), Pisa (Air One), Rome-FCO (Easyjet)
Νορβηγία: Oslo-OSL (Norwegian)
Ολλανδία: Amsterdam (Transavia)
Σουηδία: Stockholm-ARN (Norwegian)
11 χώρες/17 προορισμοί/8 αεροπορικές

ΑΡΑΞΟΣ
Βέλγιο: Brussels (Jetairfly)
1 χώρα/1 προορισμός/1 αεροπορική

ΒΟΛΟΣ
Αυστρία: Vienna (Lauda Air)
Βέλγιο: Charleroi (Ryanair)
Γερμανία: Frankfurt-HHN (Ryanair), Nuremberg (Air Berlin)
Ηνωμένο Βασίλειο: London-LGW (Monarch), Manchester (Monarch)
Ιταλία: Milan-BGY (Ryanair), Rome-CIA (Ryanair)
Ολλανδία: Amsterdam (Transavia)
6 χώρες/9 προορισμοί/5 αεροπορικές

ΖΑΚΥΝΘΟΣ
Αυστρία: Graz (Lauda Air), Linz (Lauda Air), Salzburg (Lauda Air), Vienna (flyNiki, Lauda Air)
Βέλγιο: Brussels (Jetairfly)
Γερμανία: Dusseldorf (Air Berlin), Frankfurt-FRA (Air Berlin), Munich (Air Berlin), Nuremberg (Air Berlin)
Ελβετία: Zurich (Air Berlin)
Ηνωμένο Βασίλειο: Birmingham (Monarch), London-LGW (Easyjet, Monarch), London-LTN (Monarch), Manchester (Monarch)
Ολλανδία: Amsterdam (Transavia)
Τσεχία: Prague (Smartwings)
7 χώρες/15 προορισμοί/8 αεροπορικές

ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Αλβανία: Tirana (Belle Air)
Αυστρία: Graz (flyNiki, Lauda Air), Linz (flyNiki, Lauda Air), Salzburg (flyNiki), Vienna (flyNiki, Lauda Air)
Βέλγιο: Brussels (Jetairfly), Charleroi (Jetairfly), Liege (Jetairfly), Ostend (Jetairfly)
Γαλλία: Lyon (Transavia), Nantes (Transavia), Paris-ORY (Transavia)
Γερμανία: Berlin-SXF (Easyjet, Germanwings), Berlin-TXL (Air Berlin), Cologne (Germanwings), Dresden (Air Berlin), Dusseldorf (Air Berlin), Hamburg (Air Berlin), Hannover (Air Berlin, Germanwings), Leipzig/Halle (Air Berlin), Muenster (Air Berlin), Munich (Air Berlin), Nuremberg (Air Berlin), Paderborn (Air Berlin), Stuttgart (Germanwings)
Δανία: Copenhagen (Norwegian)
Ελβετία: Basel (Air Berlin), Geneva (Easyjet), Zurich (Air Berlin)
Ηνωμένο Βασίλειο: Birmingham (Monarch), Bristol (Easyjet), East Midlands (Jet2), Leeds/Bradford (Jet2), London-LGW (Easyjet, Monarch), Manchester (Easyjet, Jet2, Monarch), Newcastle (Jet2)
Ιταλία: Milan-MXP (Air One, Easyjet), Rome-FCO (Blu Express, Easyjet)
Νορβηγία: Oslo-OSL (Norwegian)
Ολλανδία: Amsterdam (Arkefly, Transavia), Rotterdam (Transavia)
Τσεχία: Ostrava (Smartwings), Prague (Smartwings)
12 χώρες/42 προορισμοί/15 αεροπορικές

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Αυστρία: Vienna (Lauda Air)
Βέλγιο: Brussels (Jetairfly), Charleroi (Ryanair)
Γερμανία: Berlin-SXF (Easyjet), Berlin-TXL (Air Berlin), Cologne (Germanwings), Dortmund (Easyjet), Dresden (Air Berlin), Dusseldorf (Air Berlin), Erfurt (Air Berlin), Frankfurt-FRA (Air Berlin), Frankfurt-HHN (Ryanair), Hamburg (Air Berlin), Hannover (Air Berlin), Munich (Air Berlin), Nuremberg (Air Berlin), Stuttgart (Air Berlin, Germanwings)
Ελβετία: Basel (Easyjet), Zurich (Air Berlin)
Ηνωμένο Βασίλειο: London-LGW (Easyjet), London-STN (Ryanair)
Ιταλία: Milan-MXP (Easyjet), Milan-BGY (Ryanair), Rome-CIA (Ryanair)
Νορβηγία: Oslo-RYG (Ryanair)
Σουηδία: Stockholm-NYO (Ryanair)
Τσεχία: Prague (Smartwings)
9 χώρες/23 προορισμοί/7 αεροπορικές

ΚΑΒΑΛΑ
Αυστρία: Vienna (Lauda Air)
Γερμανία: Cologne (Germanwings), Nuremberg (Air Berlin), Stuttgart (Germanwings)
2 χώρες/4 προορισμοί/3 αεροπορικές

ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Γερμανία: Nuremberg (Air Berlin)
Ολλανδία: Amsterdam (Transavia)
Τσεχία: Prague (Smartwings)
3 χώρες/3 προορισμοί/3 αεροπορικές

ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Αυστρία: Graz (Lauda Air), Linz (Lauda Air), Vienna (Lauda Air)
Γερμανία: Munich (Air Berlin)
Ολλανδία: Amsterdam (Arkefly)
3 χώρες/5 προορισμοί/3 αεροπορικές

ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ
Αυστρία: Innsbruck (Lauda Air), Vienna (Lauda Air)
Ηνωμένο Βασίλειο: London-LGW (Monarch), Manchester (Monarch)
Ολλανδία: Amsterdam (Transavia)
3 χώρες/5 προορισμοί/3 αεροπορικές

ΚΕΡΚΥΡΑ
Αυστρία: Graz (Lauda Air), Linz (flyNiki, Lauda Air), Salzburg (flyNiki, Lauda Air), Vienna (flyNiki, Lauda Air)
Βέλγιο: Brussels (Jetairfly)
Γερμανία: Berlin-SXF (Easyjet), Cologne (Germanwings), Stuttgart (Germanwings)
Ελβετία: Zurich (Air Berlin)
Ηνωμένο Βασίλειο: Birmingham (Monarch), Bristol (Easyjet), East Midlands (Jet2), Leeds/Bradford (Jet2), London-LGW (Easyjet, Monarch), Manchester (Easyjet, Monarch), Newcastle (Jet2)
Ιταλία: Milan-MXP (Easyjet), Rome-FCO (Blu Express)
Νορβηγία: Oslo-OSL (Norwegian)
Ολλανδία: Amsterdam (Arkefly, Transavia), Eindhoven (Transavia), Groningen (Transavia), Rotterdam (Transavia)
Ουγγαρία: Budapest (Wizz Air)
Τσεχία: Ostrava (Smartwings), Prague (Smartwings)
10 χώρες/26 προορισμοί/14 αεροπορικές

ΚΩΣ
Αυστρία: Graz (Lauda Air), Linz (flyNiki), Salzburg (flyNiki), Vienna (flyNiki, Lauda Air)
Βέλγιο: Brussels (Jetairfly), Charleroi (Ryanair), Liege (Jetairfly), Ostend (Jetairfly)
Γερμανία: Berlin-TXL (Air Berlin), Cologne (Air Berlin, Germanwings), Dusseldorf (Air Berlin), Dresden (Air Berlin), Frankfurt-HHN (Ryanair), Hamburg (Air Berlin), Hannover (Air Berlin), Karlsruhe/Baden (Air Berlin), Leipzig/Halle (Air Berlin), Munich (Air Berlin), Nuremberg (Air Berlin)
Δανία: Copenhagen (Norwegian)
Ελβετία: Basel (Air Berlin), Zurich (Air Berlin)
Ηνωμένο Βασίλειο: Liverpool (Ryanair), London-LGW (Easyjet), Manchester (Jet2)
Ιταλία: Bari (Ryanair), Bologna (Ryanair), Milan-BGY (Ryanair), Rome-FCO (Blu Express)
Λιθουανία: Kaunas (Ryanair)
Νορβηγία: Oslo-OSL (Norwegian), Oslo-RYG (Ryanair)
Ολλανδία: Amsterdam (Arkefly, Transavia), Rotterdam (Transavia)
Σουηδία: Stockholm-ARN (Norwegian)
Τσεχία: Brno (Smartwings), Prague (Smartwings)
12 χώρες/36 προορισμοί/12 αεροπορικές

ΜΥΚΟΝΟΣ

Αυστρία: Vienna (Lauda Air)
Βέλγιο: Brussels (Jetairfly)
Γαλλία: Paris-ORY (Easyjet)
Γερμανία: Cologne (Germanwings), Munich (Air Berlin), Nuremberg (Air Berlin)
Ελβετία: Geneva (Easyjet)
Ηνωμένο Βασίλειο: London-LGW (Easyjet)
Ιταλία: Bologna (Meridiana), Milan-MXP (Easyjet, Meridiana), Rome-FCO (Blu Express, Easyjet), Verona (Meridiana)
Ολλανδία: Amsterdam (Arkefly, Transavia)
8 χώρες/13 προορισμοί/9 αεροπορικές

ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Αυστρία: Vienna (Lauda Air)
Γερμανία: Dusseldorf (Air Berlin), Munich (Air Berlin)
Ολλανδία: Amsterdam (Arkefly, Transavia)
3 χώρες/4 προορισμοί/4 αεροπορικές

ΠΡΕΒΕΖΑ/ΛΕΥΚΑΔΑ
Αυστρία: Innsbruck (Lauda Air), Vienna (Lauda Air)
Γερμανία: Dusseldorf (Air Berlin), Munich (Air Berlin), Nuremberg (Air Berlin), Stuttgart (Air Berlin)
Ηνωμένο Βασίλειο: London-LGW (Monarch), Manchester (Monarch)
Ολλανδία: Amsterdam (Transavia)
Τσεχία: Brno (Smartwings), Ostrava (Smartwings), Prague (Smartwings)
5 χώρες/12 προορισμοί/5 αεροπορικές

ΡΟΔΟΣ
Αλβανία: Tirana (Belle Air)
Αυστρία: Graz (flyNiki), Linz (flyNiki). Salzburg (flyNiki), Vienna (flyNiki, Lauda Air)
Βέλγιο: Brussels (Jetairfly), Charleroi (Jetairfly, Ryanair), Liege (Jetairfly), Ostend (Jetairfly)
Γαλλία: Paris-ORY (Transavia)
Γερμανία: Berlin-TXL (Air Berlin), Bremen (Ryanair), Cologne (Germanwings), Dresden (Air Berlin), Dusseldorf-DUS (Air Berlin), Dusseldorf-NRN (Ryanair), Erfurt (Air Berlin), Frankfurt-FRA (Air Berlin), Frankfurt-HHN (Ryanair), Munich (Air Berlin), Nuremberg (Air Berlin)
Δανία: Copenhagen (Norwegian)
Ελβετία: Basel (Air Berlin), Zurich (Air Berlin)
Ηνωμένο Βασίλειο: East Midalands (Jet2), Leeds/Bradford (Jet2), Liverpool (Easyjet, Ryanair), London-LGW (Easyjet, Monarch), London-STN (Ryanair), Manchester (Jet2, Monarch), Newcastle (Jet2)
Ιταλία: Bologna (Ryanair), Cagliari (Ryanair), Milan-MXP (Air One, Easyjet), Milan-BGY (Ryanair), Pisa (Ryanair), Rome-FCO (Blu Express), Rome-CIA (Ryanair), Trapani (Ryanair)
Λιθουανία: Kaunas (Ryanair)
Νορβηγία: Oslo-OSL (Norwegian)
Ολλανδία: Amsterdam (Arkefly, Jetblue,Transavia), Eindhoven (Transavia), Groningen (Transavia), Maastricht (Transavia), Rotterdam (Transavia)
Σουηδία: Stockholm-ARN (Norwegian), Stockholm-NYO (Ryanair)
Τσεχία: Brno (Smartwings), Ostrava (Smartwings), Prague (Smartwings)
14 χώρες/45 προορισμοί/15 αεροπορικές

ΣΑΜΟΣ
Αυστρία: Linz (flyNiki), Vienna (flyNiki, Lauda Air)
Βέλγιο: Brussels (Jetairfly)
Γερμανία: Berlin-TXL (Air Berlin), Dusseldorf (Air Berlin), Frankfurt-FRA (Air Berlin), Hamburg (Air Berlin), Munich (Air Berlin), Nuremberg (Air Berlin)
Ελβετία: Zurich (Air Berlin)
Ιταλία: Rome-FCO (Blu Express)
Ολλανδία: Amsterdam (Arkefly, Transavia)
6 χώρες/12 προορισμοί/7 αεροπορικές

ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Αυστρία: Linz (Lauda Air), Salzburg (Lauda Air), Vienna (Lauda Air)
Βέλγιο: Brussels (Jetairfly)
Γερμανία: Berlin-TXL (Air Berlin), Cologne (Germanwings), Nuremberg (Air Berlin)
Δανία: Copenhagen (Norwegian)
Ηνωμένο Βασίλειο: London-LGW (Easyjet)
Ιταλία: Bologna (Meridiana), Milan-MXP (Easyjet, Meridiana), Rome-FCO (Blu Express), Verona (Meridiana)
Νορβηγία: Oslo-OSL (Norwegian)
Ολλανδία: Amsterdam (Arkefly, Transavia)
Σουηδία: Stockholm-ARN (Norwegian)
9 χώρες/16 προορισμοί/10 αεροπορικές

ΣΚΙΑΘΟΣ
Αυστρία: Vienna (Lauda Air)
Γερμανία: Dusseldorf (Air Berlin)
Ηνωμένο Βασίλειο: London-LGW (Monarch), Manchester (Monarch)
Ιταλία: Rome-FCO (Blu Express)
Ολλανδία: Amsterdam (Transavia)
5 χώρες/6 προορισμοί/5 αεροπορικές

ΧΑΝΙΑ
Αυστρία: Graz (Lauda Air), Linz (Lauda Air), Vienna (Lauda Air)
Βέλγιο: Brussels (Jetairfly)
Γερμανία: Berlin-TXL (Air Berlin), Nuremberg (Air Berlin)
Ηνωμένο Βασίλειο: London-LGW (Easyjet, Monarch), Manchester (Monarch)
Νορβηγία: Bergen (Norwegian), Oslo-OSL (Norwegian)
Ολλανδία: Amsterdam (Transavia)
Σουηδία: Stockholm-ARN (Norwegian)
Τσεχία: Prague (Smartwings)
Φινλανδία: Helsinki (Norwegian)
9 χώρες/14 προορισμοί/8 αεροπορικές

ΧΙΟΣ
Ολλανδία: Amsterdam (Transavia)
1 χώρα/1 προορισμός/1 αεροπορική
 
Πολύ καλή δουλειά, μπράβο σου. Θα μπορούσες να προσθέσεις και τις πτήσεις της TUIfly που λείπουν. Επίσης, κάτι που ίσως δεν είναι πολύ γνωστό, από 12 Ιουνίου η Germania ξεκινάει MUC-SKG-MUC και από 31 Ιουλίου NUE-SKG-NUE. Πρόκειται για charter πτήσεις και γι' αυτό κρατήσεις δε γίνονται μέσω της ιστοσελίδας της Germania.
 
Από ότι ξέρω όλεσ οι πτήσεις της tuifly τις έχει πάρει η air berlin.
 
H Germania βασικά παρέχει α/φη σε Τ.Ο αν έχω καταλάβει σωστά αφού στο δικό τους route map δεν εμφανίζει Ελλάδα.

Με την ΤUI γίνεται ένα μακελειό, πουλάνε μεν ολοκληρωμένα πακέτα αλλά πουλάνε και μεμονωμένες θέσεις στο tuifly.com σε πτήσεις με κωδικούς X3, AB, ST (δλδ ΤUI, Air Berlin, Germania). Μόνο για την πάρτη τους θέλω μια ολόκληρη μέρα για να δώ τις πτήσεις που μπορείς να κλείσεις θέση οπότε θα τους προσθέσω μόλις τα καταφέρω.

Τέλος, πρόσθεσα στην Αθήνα τη Vueling που μου ξέφυγε.
 
Αυτό ισχύει μόνο εν μέρει. Ορισμένα τουριστικά δρομολόγια έχουν παραμείνει στην Χ3. Για παράδειγμα HER, RHO, CFU, GPA, KGS κλπ κλπ.
 
Top