Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερωτήσεις

Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Αφού εχουν την ιδια τιμη, δε θέλει ρώτημα. Θα πάρεις τον Εταιρικό. Απλά είναι πολύ βασικός φακός κι οταν κάποτε προχωρήσεις θα αναγκαστείς να τον αλλάξεις.
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! :)
Έχεις να μου προτείνεις κάτι εναλλακτικό έστω και λίγο ακριβότερο;
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

...Γιατρε,τον εσφαξες τον ανθρωπο...
:p gepap, Κι εγω θα πηγαινα για τον "εταιρικο" (αν και απο sigma εχω τις καλυτερες εντυπωσεις). Τα 300 ομως, δεν θ αργησουν να σου φανουν λιγα. Δεν κοιτας για κατι που να καταληγει σε 400? Θα πληρωσεις πολυ παραπανω, αλλα τα 100mm παραπανω θα σου φανουν!
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

:shock: Όντως μου ήρθε λίγο βαρύ! :D :D
Εσύ 747 για 400άρι τι προτείνεις;
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Επειδή ο εταιρικός 100-400 θα τον στείλει μ' εγκεφαλικό, σαν επιλογή ειναι αυτός http://www.the-digital-picture.com/revi ... eview.aspx κοντά στα 800. Οπως πολύ καλά γνωρίζεις αγαπητέ 747, το μέγεθος...κοστίζει
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

OK, ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την βοήθεια που μου δώσατε! ;)
Θα κοιτάξω να 'ανέβω' κατηγορία λοιπόν! :D
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Υπαρχει καποιος που να εχει βγαλει με compact superzoom για να δουμε τις φωτο?Εφοσον εστιαζουν γρηγορα και δεν μπερδευονται δεν βρισκω τον λογο γιατι να μην κανουν.
Εχω ξεχωρισει τις Canon powershot sx 30 is, Fujifilm Finepix HS20 EXR, Fujifilm Finepix S4000, Kodak Easyshare Max Z990, Nikon Coolpix P500, Olympus SP800UZ και μερικες ακομα παρομοιες.
Αν καποιος εχει βγαλει με τετοια μηχανη ας μας ενημερωσει σχετικα με το πως ανταποκρινεται στο planespotting.
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Έχει χιλιοειπωθεί. Compact + Planespotting = Νερό + Λάδι. ΔΕΝ ταιριάζουν. Απλά πράγματα.

DSLR και 2 φακοί, είναι η αρχή. Μετά έρχονται το airband receiver, τα κυάλια και το ACARS/SBS...
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Φίλε tolis.

Εγώ έχω ως κύρια μηχανή την Οlympus SP590UZ και έχω τραβήξει αρκετές χιλιάδες φωτογραφίες με αυτήν.Η εστίαση είναι ικανοποιητική.Αλλά να αφήσεις να μπούν χαμηλά στο κάδρο κοντινά αντικείμενα όπως συρματοπλέγματα υπάρχει ο κίνδυνος να εστιάσει σε αυτά και να χάσεις το αεροσκάφος.
Το superzoom είναι του φόβου.
Φαντάσου ότι είσια στημένος στο πλάι της άκρης του διαδρόμου και έρχεται για προσγείωση.Όσο είναι μακριά θα ζουμάρεις για να το βγάλεις.Όταν όμως έρθει κοντά δεν θα προλάβεις να ξεζουμάρεις με αποτέλεσμα να βγει μια καλή φωτογραφία αλλά να λείπουν κομμάτια του αεροσκάφους.
Π.χhttps://www.airliners.gr/community/gallery/image_page.php?album_id=284&image_id=21850
Στα χαμηλά zoom παραμορφώνει λίγο.Επίσης με το superzoom θα μπορείς να βγάλεις ωραίες λεπτομέριες από αεροπλάνα που τροχοδρομούν κοντά σου.
Το overfly ούτε που να το σκέφτεσαι.Ακόμα έχει και λίγο κόκκο.
Από όλα τα παραπάνω ο μόνος λόγος που θα θελήσεις να την σπάσεις είναι ότι δεν ξεζουμάρει γρήγορα. Αν το ζούμ ήταν πάνω στο φακό...

Γιατρέ συμφωνώ με όλα είπες.
Για τα κυάλια που λες πιο πάνω πιστεύω ότι είτε είσαι spotter είτε όχι αν έχεις σπίτι με θέα τα κυάλια είναι must.Eγώ έχω ένα ζευγάρι 12x50.Πώς σου φαίνονται;
 
Top