Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερωτήσεις

Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

flying Doc":kdwhe5dd said:
hlias*":kdwhe5dd said:
Ο μονος λογος που καθε φωτογραφος-spotter κανει συγκριση μεταξυ κομπακτ και dslr ειναι το κοστος.

Μετά από τόση κουβέντα που έχει γίνει, μάλλον αστειεύεσαι......
Η compact και η DSLR έχουν τόση σχέση, όσο το YUGO με τη Ferrari (όχι μόνο στο spotting αλλά στη φωτογραφία γενικότερα). Τώρα, το αν κάποιος δώσει ένα κάρο λεφτά για μηχανή και σε ενα μηνα βαρεθεί να τρέχει γι αεροπλάνα, κακό του κεφαλιού του, δεν του φταίει κανείς.

Γιατί ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια, δεν μπορώ να καταλάβω. Planespotting = DSLR.
Νομιζεις οτι ειναι αστειο να προσπαθει καποις να βγαλει μια φωτο της προκοπης με μια κομπακτ; Αν δηλαδη μπορουσε να παρει slr δεν θα επαιρνε; Και μην ειμαστε τοσο απολυτοι Planespotting = DSLR γιατι μπορει ο αλλος να μπει μεσα στην πιστα και να βγαλει τα αεροπλανα απο τα 20 μετρα με την VGA του κινητου του ετσι οπως δεν προκειται να βγαλει ο αλλος με ολες τις slr του κοσμου. Παρ ολα αυτα συμφωνω οτι ενας που ασχολειται σοβαρα με το spotting και γενικοτερα με τη χρειαζεται slr αλλα δυστυχως δεν εχουμε ολη την ανεση να την παρουμε με τη μια.
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

flying doctor":tgdplvy2 said:
Γιατί ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια, δεν μπορώ να καταλάβω. Planespotting = DSLR.

Ρε συ doctor, στη συγκεκριμενη περιπτωση αυτος που ανακυκλωνεται εσυ εισαι! :p
Ενω εχουμε πει τι ειναι planespotting, και εχουν τεθει αρκετες και ενδιαφερουσες αποψεις, εσυ επαναλαμβανεις το ιδιο που ελεγες 20 post παραπανω.
Κι εγω dslr εχω και χρησιμοποιω, αλλα δεν θα επιβαλλω σε καμια περιπτωση σε ενα παιδακι 12 χρονων ή ενα αρχαριο να αγορασει dslr μειωνοντας τον οτι αυτο που θα κανει δεν θα ειναι planespotting ή οτι δεν εχει δικαιωμα να μιλαει, αν πραξει το αντιθετο...;) :p Οποτε χαλαρωστε κι ας απολαυσει ο καθενας το hobby με οποιο τροπο θεωρει αυτος καλυτερο.

(Φιλικα παντα)
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Έχετε δίκιο, σκέφτομαι με τα δικά μου μέτρα οπότε δεν είμαι αντικειμενικός. Οπότε προτείνω κάτιτέτοιο και για τον αρχάριο και για τον προχωρημένο. :mrgreen:
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Η διαφορά στην φίρμα είναι υπεραρκετή για να δικαιολογήσει την διαφορά στην τιμή (για να μην παρεξηγούμαστε, εγώ έχω τον Sigma 70-300mm για Nikon που τον είχα πάρει προσφορά με μια D60, αλλά θα προτιμούσα τον Nikkor). Πρόσφατα έβγαλα "εκτός" έναν Sigma 17-70 και τον αντικατέστησα με τον Nikkor 18-105, η βελτίωση με τον Nikkor είναι τεράστια.
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Γενικα οι φακοι της ''μαμας'' εταιριας ειναι προτιμοτεροι απο τους αλλους των τριτων κατασκευαστων.Φυσικα οπως σε ολα τα πραγματα δεν υπαρχει μονο το ασπρο και το μαυρο οπως λανθασμενα πιστευει ο doc.Να αναφερω μια περιπτωση: Αντι πχ να αγορασω τον βασικο 18-55mm f3,5-5,6 της canon πηρα τον tamron 17-50mm f2,8 που ειναι και πιο φωτεινος και κατασκευαστικα καλυτερος αλλα και σε οπτικη αποδοση.Και το βασικοτερο ειναι κατα πολυ φθηνοτερος απο τον αντιστοιχο της canon ο οποιος ειναι ενα κλικ καλυτερος.Εχετε δει ποσο κανει ο 70-200mm f2,8 της canon?Η τιμη του ειναι μονο για επαγγελματιες και φραγκατους.Οποτε παιρνεις τον αντιστοιχο της sigma και κανεις μια χαρα τη δουλεια σου.Ας ειναι λιγο πιο αργος στο focus δεν τρεχει τιποτα.
Παρολα αυτα επιμενω οτι η μηχανη ΔΕΝ κανει τον φωτογραφο.Αν δειτε τι φωτογραφιες αποφασιστικων στιγμων εχει βγαλει ο Cartier - Bresson με μια τηλεμετρικη leica θα καταλαβετε. Η τεχνολογια των bridge μηχανων που ειναι κατι αναμεσα στις απλες compact και dslr εχει προχωρησει τοσο πολυ που η ψαλιδα εχει κλεισει δραματικα.
Και ξερετε κατι? Κατ' εμε οι καλυτερες μηχανες πλεον για planespotting ειναι οι τυπου CSC & SLT γιατι δεν εχουν καθρεπτη οποτε και εστιαζουν γρηγοροτερα και τραβανε περισσοτερα καρε.Αρα ειναι μονοδρομος για spotters που νομιζουν οτι μπορουν να βασιζονται μονο στη μηχανη τους και οχι στις δυνατοτητες του εαυτου τους.
Μολις γυρισα απο τα μερη που ανεφερε ο γιατρος για καλο planespotting. Δεν ειχα μαζι μου μηχανη απλα αραξα και παρακολουθουσα :D
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Τα μερη;;
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

hlias*":hkjfv12h said:
Και για να επανελθουμε στα τεχνικα αυτοι οι 2 φακοι περα απο τη φιρμα τι αλλη διαφορα εχουν (που να δικαιολογει τετοια διαφορα στην τιμη);

Ο ένας έχει image stabilizer και ο άλλος όχι... :rolleyes:
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Αν και κατ' εμέ ΠΑΝΤΑ, ο απόλυτος 300άρης για canon είναι αυτός, οπότε θα γίνει ένα ωραίο συνολάκι με την 7D...
 
Top