Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερωτήσεις

Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Tolis A340":1uzdih0e said:
Αντι πχ να αγορασω τον βασικο 18-55mm f3,5-5,6 της canon πηρα τον tamron 17-50mm f2,8 που ειναι και πιο φωτεινος και κατασκευαστικα καλυτερος αλλα και σε οπτικη αποδοση.Και το βασικοτερο ειναι κατα πολυ φθηνοτερος απο τον αντιστοιχο της canon ο οποιος ειναι ενα κλικ καλυτερος.Εχετε δει ποσο κανει ο 70-200mm f2,8 της canon?

Κατ' εμε οι καλυτερες μηχανες πλεον για planespotting ειναι οι τυπου CSC & SLT γιατι δεν εχουν καθρεπτη οποτε και εστιαζουν γρηγοροτερα και τραβανε περισσοτερα καρε.Αρα ειναι μονοδρομος για spotters

Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Ο Tamron υπερτερεί στη φωτεινότητα και μόνο. Το review τον βγάζει καλό μόνο όσον αφορά την τιμή, σε σύγκριση με τον αντίστοιχο 17-55 f/2.8 IS USM της canon (έτσι για να συγκρίνουμε ΟΜΟΙΑ πράγματα). Ο μανίσιος υπερτερεί σε πάρα πολλά και το κυριότερο για το spotting, στο ότι έχει Image Stabilizer και US motor για γρήγορη εστίαση (σημαντικά στοιχεία για κινούμενα αεροσκάφη, άρα για "ανεβάσιμες" φωτογραφίες).

Ο 70-200 που αναφέρεις, ανοίκει στην "γκρι" σειρά -L της canon, είναι καθαρά επαγγελματικός φακός και έτσι δικαιολογείται η τιμή του.

Μέχρι πριν από 2 μήνες χρησιμοποιούσα τον απλό 70-300 της canon σε συνδυασμό με τον εταιρικό 28-80. Έκτοτε, απέκτησα τον EF-S 18-200 f/3.5-5.6 IS και οι φωτογραφίες μου κυριολεκτικά απογειώθηκαν, αν κι έχω την 400D. H μηχανή τα έφαγε τα ψωμιά της οπότε γρήγορα ελπίζω, θα την αλλάξω με την 7D. Πριν καταλήξω στην αγορά του, έψαξα πολύ. Οι αντίστοιχοι Sigma & Tamron ήταν αισθητά φτηνότεροι, αλλά τα reviews που διάβασα σε τουλάχιστον 5 sites τους έβγαζαν κατώτερους από αυτόν της canon. Επειδή ακριβώς, ζητούσα ποιότητα στις φωτογραφίες μου, μιας και μ' ενδιαφέρει το "ανέβασμα" σε sites (όσο κακό κι αν ακούγεται σε κάποιους) κατέληξα στον ακριβότερο αλλά καλύτερο εταιρικό φακό.

Όσον αφορά τις CSC και SLT, θα ήθελα να εξηγήσεις περισσότερο τα χαρακτηριστικά τους γιατί πραγματικά δεν τις γνωρίζω (αν και έψαξα σχετικά) και γιατί είναι μονόδρομος για spotters? Δηλαδή ο DIGIC 4 με τον διπλό επεξεργαστή και τα 18 MP που υστερεί σε σχέση με τις μηχανές που αναφέρεις. Επίσης οι φακοί που σου ανέφερα με το IS και το USM πως είναι δυνατόν να είναι πιο αργοί συγκρινόμενοι με τους fixed φακούς ή τα 8 fps σου φαίνονατι λίγα για spotting?

Κλείνοντας, θα σταθώ σε μια ορθότατη παρατήρηση που έκανες. Όλα είναι θέμα κόστους. Κι εγώ θα ήθελα την 1D II με τον 100-400 και το 2χ extender, αλλά δε μπορώ να δώσω 5000€ με τη μία για μια μηχανή. Θα αρκεστώ στο φακό που έχω, θ' αλλάξω μηχανή για τεχνικούς και ποιοτικούς λόγους κι αν μπορέσω θα πάρω και έναν ακόμα μεγάλο φακό.
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Υπαρχει καποιο tip ωστε να φωτωγραφισω μικρα αντικειμενα στο γραφειο μου χωρις τη χρηση φλας γιατι ειναι λειες επιφανειες και αντανακλα το φλας; εννοειται οτι χωρις φλας βγαινουν σκοτεινα και εβαλα μια λαμπα απο πανω και βγαινει με πολυ εντονα χρωματα.
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Αν και off-topic, κάνε το εξής: Στήριξε τη μηχανή κάπου σταθερά να κοιτάει βέβαια το αντικείμενο που θες να βγάλεις και βάλε χειροκίνητη λειτουργία. Ρύθμισε το χρόνο του κλείστρου και το άνοιγμα του διαφράγματος (πχ 4' και f8.0 αντίστοιχα). Παίξε με το white balance (ανάλογα τι φως έχεις, λάμπα πυρακτώσεως, λάμπα φθορισμού, κτλ...) καθώς και με τους χρόνους που προανέφερα και θα δεις. ;)

end of off-topic
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Προσανατολίζομαι στην άγορα μιας DLSR μηχανής.
Έχοντας κάνει έρευνα αγοράς είδα ότι η Canon άλλαξε μοντέλα πρόσφατα.
Οι 500D και η 550D δεν κυκλοφορούν πλέον και στην θέση τους κυκλοφορεί η 600D με κάπως μεγαλύτερη τιμή που όμως την καθιστά απλησίαστη για 'μένα.

Οπότε είμαι "αναγκασμένος" να επιλέξω ανάμεσα στα μοντέλα της NIKON και της Sony.
Ως επικρατέστερη θεωρώ την
Nikon D 3100
http://imaging.nikon.com/lineup/dslr/d3100/spec.htm

Την έχω βρει σε καλή τιμή κάτω από 500 EYRO.
Εσείς οι πιο έμπειροι τι γνώμη έχετε για την συγκεκριμένη μηχανή;
Αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο ευχαρίστως σας ακούω.
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Και οι Sony μια χαρά μηχανούλες είναι.Έχω την Α550 που αντικατέστησε την Α300.Εξαιρετικές και οι 2.Το πλεονέκτημα τους είναι ότι έχουν σταθεροποιητή στο σώμα,οπότε ότι φακό και αν βάλεις δουλεύει.Δοκίμασε τις και αποφάσισε.
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Η canon 550d κυκλοφορει μια χαρα http://www.skroutz.gr/s/257346/Canon-EOS-550D-Kit.html μπορεις να τσεκαρεις τις τιμες.Την εχω εγω τη μηχανη και ειναι πολυ καλη.
Εχω δοκιμασει την α350 και α700 ενος φιλου και μπορω να πω με σιγουρια οτι το autofocus της canon ειναι πολυ πιο γρηγορο και ειδικα με canon φακους.
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Τι φακό είχαν οι Sony;
Δοκίμασα τον 70-200 της sony ενος φίλου κι εστιάζει ταχύτατα.Με τους tamron είναι πιο αργό
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

imaginas":2ynlo3jt said:
Τι φακό είχαν οι Sony;
Δοκίμασα τον 70-200 της sony ενος φίλου κι εστιάζει ταχύτατα.Με τους tamron είναι πιο αργό
Ο ενας sony και ο αλλος tamron.Σε σχεση με την canon νομιζω οι sony εστιαζουν πιο αργα.
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Είναι θέμα φακού.Οι φακοί της sony της σειρά G είναι πολύ γρήγοροι.
 
Re: Spotting & Photography: εξοπλισμός, τεχνικά και ερώτησεις

Καλησπερα παιδες.
Εγω εκανα το λαθος να ξεκινησω το αθλημα με μια κομπακτ με μεγαλο ζουμ.4 χρονια μετα ξερω οτι ηταν λαθος να επαναπαυτω στο μεγαλο (15χ) οπτικο ζουμ νομιζοντας οτι θα μου εξασφαλισει οσα χρειαζομαι ως αρχαριος στο αθλημα.Ολες οι φωτογραφιες με φουλ ζουμ μεσα στο θορυβο :?
Ηρθε λοιπον η ωρα για αγορα SLR.Καθοτι εχω μια ιδιαιτερη συμπαθεια προς τη Nikon, κοιταω προς αυτες.Δε θα ελεγα οχι φυσικα και σε canon.Ποια θα μου προτεινατε;
Ποια η γνωμη σας γι αυτο το πακετο;
http://www.pixmania.gr/gr/gr/07681207/a ... 00-vr.html

Βεβαια διαβαζω οτι το εν λογω μοντελο χαρακτηριζεται ως entry level DSLR και λεω παιρνω που παιρνω ας παρω κατι καλο αλλα απο την αλλη το πακετο με τους 18-55 και 55-200 ειναι αρκετα καλο απο αποψη τιμης.

Αυτη;
http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Phot ... 61B006.htm

Γνωμες και προτασεις :)
 
Top