"Ελληνικό", Αν. Αεροσταθμός - το χρώμα της μνήμης

Elliniko........

aakunz":3v2f1dey said:
Θλιβερό το θέαμα το αεροδρομίου, ήδη μου λείπει η καφετέρια του Ανατολικού με την καλύτερη air-side view σε ολόκληρο τον πλανήτη (αυτό ήταν air-sea-side view) :( Αλλά ρε παιδιά, αφού ξήλωσαν ό,τι μπορούσε να μεταφερθεί, εκείνες τις γλάστρες έξω από τα gates δε σκέφτηκε κανένας να τις πάρει; Τρία χρόνια απότιστες έμειναν! Κρίμα!

Emena mou leipei olo to Elliniko......se synes8imatiko epipedo.Apo Ekei petaxa yia proti fora sti zoh moy.Ekei perimena(me an8os sto xeri)mia kopella mou.....Ekei Ekei Ekei.Einai Polla ta ekei pedia pou o ka8enas mas mborei na milisei.Tora se ena apostiromeno perivallon me polles aneseis kai alla kaloudia ma axromo ageysto aerodromio.Mou leipei to perivallon pou exete konta ston an8ropo ton epivati.To liomeno einai kalo(Neo Aerodromio)ma ego nomizo kapos allios 8a prepei na itan...........kai vevea de milo yia tis symfonies apopliromis-ekmetaleyseis opou ekei mallon einai ta pragmata yinonte pio periploka

MAXIM
 
File Dead Poet eva sxolio gia to signature sou..

Giati o PC mou prepei va faei gevikn episkeun gia va mporw va gpafw ellnvikous xapaktnres, kai autn n selida eivai kai n movn stnv opoia isws grafw ellnvika! Me alla logia dev a3izei va katsw va faw 1 mera movo gia 1 selida (xou xou Akn! :p ) Kai fusika sumfwvw me auto pou les, alla n 'allagn' peri glwssas prepei va 3ekivnsei apo kapou allou...


.oO(sorry Akn gia to off, alla eprepe va to pw!)
 
Dead_Poet":1b0n1agb said:
Θα ήθελα να μοιραστώ, με όλους εσάς τους συμπάσχοντες... airport junkies, ένα φωτογραφικό ταξίδι στο χρόνο.

Πριν από 23 μήνες είχα καταφέρει να διεισδύσω, με το φακό της ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής μου, στα άδυτα του εγκαταλειμμένου Ανατολικού Αεροσταθμού τού "Ελληνικού", που 14 μήνες νωρίτερα είχε ήδη διακόψει τη λειτουργία του.

Ευτυχώς, το εσωτερικό του δεν είχε ακόμα "ξηλωθεί" ως προς τα περισσότερα, τουλάχιστον, αρχιτεκτονικά και λειτουργικά του στοιχεία.

Θα δείτε τις αίθουσες αναχωρήσεων με τα μαρμάρινα γκισέ, το σημείο ελέγχου διαβατηρίων και χειραποσκευών χωρίς τα κουβούκλια και τα μηχανήματα, τη σάλα του ισογείου με τα καταστήματα αφορολογήτων ειδών, τα κουβούκλια του ελέγχου διαβατηρίων στις αφίξεις, τους ταινιοδρόμους των αποσκευών, τους πάγκους του τελωνειακού ελέγχου... και άλλα πολλά, με καθένα να θυμίζει σε όλους μας πολλές ιστορίες από το παρελθόν: πόσες, άραγε, φορές περιμέναμε υπομονετικά στο γκισέ του check-in, πόσες τρέχαμε ασθμαίνοντες για μια κούτα τσιγάρα της τελευταίας στιγμής μετά την τελευταία αναγγελία της αναχώρησης, πόσες ψάχναμε την έξοδο, πόσες ματιές ρίξαμε στο μαύρο ταινιόδρομο περιμένοντας τις αποσκευές μας, πόσες προσευχές κάναμε από μέσα μας να περάσουμε αλώβητοι το βλοσυρό βλέμμα του τελωνειακού...

Όλα αυτά, φρόντισα να τα κρατήσω για πάντα με το φακό μου, λίγο πριν το οριστικό τους τέλος, καθώς λίγους μήνες αργότερα οι χώροι του αεροσταθμού μετατράπηκαν σε εκθεσιακό χώρο. Ας τα ξαναδούμε για να ζωντανέψουν στη μνήμη μας: http://www.pbase.com/dead_poet/athens_old_airport

Για να δείτε σε μεγαλύτερο μέγεθος τις φωτογραφίες που σας ενδιαφέρουν περισσότερο, κάντε κλικ πάνω στις αντίστοιχες μικροφωτογραφίες.

VLEPONTAS TIS FOTO SOU LIPI KAI SIGKINISI YIA TO ELLINIKAKI.

YEMATO MNIMES........POU NA STIXIOSOUN TIN KIRA YIANNA KAI TIN PAREA TIS

MIPOS EIMASTE ALLOY??
MAXIM
 
Όπως άκουσα απόψε στο δελτίο ειδήσεων της ΝΕΤ στις 9 μ.μ., το κτίριο του Ανατολικού Αεροσταθμού κηρύχθηκε διατηρητέο αρχιτεκτονικό μνημείο. Έτσι, αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία η συλλογή των φωτογραφιών που πρόλαβα να τραβήξω, λίγο μετά το κλείσιμό του αλλά και λίγο πριν παραδοθεί στις ορέξεις των διοργανωτών εκθέσεων και άλλων εκδηλώσεων. Δείτε τις ξανά και θυμηθείτε με νοσταλγία ό,τι η Πολιτεία έπρεπε να περάσουν 5 χρόνια για να αναγνωρίσει ως αξέχαστο και διατηρητέο...
 
Agapite file DeadPoet,
aniko stoys 2 - 3 ante 4 ellines poy pisteyoun me epixeirimata oti to Elliniko tha xananixei dioti pano apo ola proexei i asfaleia tis Elladas mas. Veveos opote me milao gia epanaliturgia peftoyn oloi pano moy kai me moy lene ''ma ti les, pas kala ???''
Bravo gia tis photo soy, tis exo dei apo poly palia.
Xtes brady to deltio tis NET epibebeose tin apofasi gia to Anatoliko. H apofasi einai kali alla o dromos tis sotirias toy LGAT einai makrys akoma kai tha parei kairo.
 
aakunz":23h8gfww said:
Θλιβερό το θέαμα το αεροδρομίου, ήδη μου λείπει η καφετέρια του Ανατολικού με την καλύτερη air-side view σε ολόκληρο τον πλανήτη (αυτό ήταν air-sea-side view) :( Αλλά ρε παιδιά, αφού ξήλωσαν ό,τι μπορούσε να μεταφερθεί, εκείνες τις γλάστρες έξω από τα gates δε σκέφτηκε κανένας να τις πάρει; Τρία χρόνια απότιστες έμειναν! Κρίμα!

Πέρσι τον Απρίλη που είχε γίνει η έκθεση με τα σκάφη (μέσα στο κτίριο του αεροσταθμού και όχι στις τέντες στην πίστα) η καφετέρια λειτουργούσε κανονικά... αλλά είχαν βάλει κουρτίνες στα τζάμια που "έβλεπαν" προς την πίστα κι έτσι δεν φαινόταν τίποτα. Μάλιστα τότε έμπαινες από την είσοδο των αφίξεων και έβγαινες από αυτή των αναχωρήσεων.
 
foveres foto paidia ilikrina siginitikes...


Agapite file DeadPoet,
aniko stoys 2 - 3 ante 4 ellines poy pisteyoun me epixeirimata oti to Elliniko tha xananixei dioti pano apo ola proexei i asfaleia tis Elladas mas. Veveos opote me milao gia epanaliturgia peftoyn oloi pano moy kai me moy lene ''ma ti les, pas kala ???''
Bravo gia tis photo soy, tis exo dei apo poly palia.
Xtes brady to deltio tis NET epibebeose tin apofasi gia to Anatoliko. H apofasi einai kali alla o dromos tis sotirias toy LGAT einai makrys akoma kai tha parei kairo.

to elliniko exei poli melon akoma kai to pistevo kai ego!!!

san poli apotoma na kalomathame kai na theloyme na afisoyme na xathei ena tetio kommati! ta pola poy exoyme mipos??? gia na sovareftoyme! to elliniko (prosopika pistevo oti exei melon os aerolimenas) prepei toylaxiston na diatirithei!!

kai pali mpravo gia tis foto! :shock: :shock: :shock:
 
MIKE512":25up22nv said:
(prosopika pistevo oti exei melon os aerolimenas)

Αντι σχολιου.. >>> :bash:


(Sorry no offence MIKE512, αλλα και οφφ ειναι και το εχουμε ξεσκισει εδω μεσα...)
 
Ίσως φανεί λίγο άσχετο αλλά... μπορεί ο ηθοποιός Κώστας Πρέκας να έχει καθιερωθεί τώρα σαν ένας που βγαίνει στα "παράθυρα" και το παίζει ξερόλας αλλά μια ταινία του, με τίτλο "Ψυχή και Σάρκα" έχει ΦΟΒΕΡΕΣ εικόνες από το αεροδρόμιο του Ελληνικού.

Θυμάμαι μάλιστα ότι ξεκινούσε με εικόνες από το πιλοτήριο κατά την προσγείωση στον 33R (νομίζω σκέτο 33 όταν γυρίστηκε η ταινία καθώς ο 33L ήταν μόνο τροχιόδρομος τότε), με πλάνα όπου φαίνεται το Καβούρι, ο Λαιμός Βουλιαγμένης, η Βούλα και τα Αστέρια Γλυφάδας, πλάνα από τον πύργο ελέγχου αλλά και από το εσωτερικό του Ανατολικού Αεροσταθμού, και αν θυμάμαι καλά και μια εικόνα από τον Άγιο Κοσμά αμέσως μετά την απογείωση.

Αν πέσει στα χέρια μου η ταινία αυτή θα κάνω vidcaps να τα ανεβάσω εδώ.

Επίσης, καλά πλάνα έχει και άλλη μια ταινία, η "Τελευταία Πτήση" με την Ελένη Ερήμου και τον Νίκο Γαλανό, και συγκεκριμένα θέα από το πιλοτήριο λίγο πριν την προσγείωση στον 33, προσγείωση Β707 της Ολυμπιακής στον 15, πλάνα από την πίστα του Δυτικού Αεροσταθμού και απογείωση Β737-200 της Ο.Α. από τον 33. Αυτή την έχω στο σπίτι οπότε θα προσπαθήσω να ανεβάσω vidcaps το Σαββατοκύριακο.
 
Panos81":38pio9c7 said:
Ίσως φανεί λίγο άσχετο αλλά... μπορεί ο ηθοποιός Κώστας Πρέκας να έχει καθιερωθεί τώρα σαν ένας που βγαίνει στα "παράθυρα" και το παίζει ξερόλας αλλά μια ταινία του, με τίτλο "Ψυχή και Σάρκα" έχει ΦΟΒΕΡΕΣ εικόνες από το αεροδρόμιο του Ελληνικού.

Θυμάμαι μάλιστα ότι ξεκινούσε με εικόνες από το πιλοτήριο κατά την προσγείωση στον 33R (νομίζω σκέτο 33 όταν γυρίστηκε η ταινία καθώς ο 33L ήταν μόνο τροχιόδρομος τότε), με πλάνα όπου φαίνεται το Καβούρι, ο Λαιμός Βουλιαγμένης, η Βούλα και τα Αστέρια Γλυφάδας, πλάνα από τον πύργο ελέγχου αλλά και από το εσωτερικό του Ανατολικού Αεροσταθμού, και αν θυμάμαι καλά και μια εικόνα από τον Άγιο Κοσμά αμέσως μετά την απογείωση.

Αν πέσει στα χέρια μου η ταινία αυτή θα κάνω vidcaps να τα ανεβάσω εδώ.

Επίσης, καλά πλάνα έχει και άλλη μια ταινία, η "Τελευταία Πτήση" με την Ελένη Ερήμου και τον Νίκο Γαλανό, και συγκεκριμένα θέα από το πιλοτήριο λίγο πριν την προσγείωση στον 33, προσγείωση Β707 της Ολυμπιακής στον 15, πλάνα από την πίστα του Δυτικού Αεροσταθμού και απογείωση Β737-200 της Ο.Α. από τον 33. Αυτή την έχω στο σπίτι οπότε θα προσπαθήσω να ανεβάσω vidcaps το Σαββατοκύριακο.

Τίς έχω δεί και εγώ τίς ταινίες αυτές.Ως κινηματογραφικά σενάρια βέβαια δέν λένε και σπουδαία πράγματα-αισθηματικά μελό είναι.Οι "aviation-related" λήψεις όμως είναι πολύ καλές.

Ενα σχόλιο θά ήθελα να κάνω,οτι δηλαδή στο LGAT ουδέποτε υπήρξε "33L" και "33R",καθώς διέθετε μόνο έναν διάδρομο,τον 33/15 (υπήρχε αρχικά και ένας κάθετος -δέν θυμάμαι τον προσανατολισμό του όμως αλλά θυμάμαι οτι,μικρός ών,που πηγαίναμε οικογενειακώς πρός Βουλιαγμένη κλπ διά τής παραλιακής,έβλεπα έξω από το κιγκλίδωμα στο σημείο αυτό ένα φανάρι τροχαίας που πολλές φορές άναβε κόκκινο γιά να σταματήσουν τα αυτοκίνητα λόγω προσγείωσης αεροπλάνου.Αυτός όμως καταργήθηκε ώς διάδρομος γύρω στά τέλη τής δεκαετίας '60).
 
Top