Modelling

Σου προτεινω το ... ebay! Οσοι στην Αθηνα εισαγουν 1/200 snap-together η ακομα και μεταλλικα, τα πουλανε για χρυσαφι (Καλφακης, Παπασωτηριου, κλπ κλπ κλπ). Εμπα ebay και αγορασε ο,τι θες στις τιμες που πρεπει.

(παραδειγμα: Καλφακης/Παπασωτηριου: Το 747-200 της ΟΑ αε 1/200 ΠΛΑΣΤΙΚΟ, 90 ευρω. Δεν τα τρωω σουβλακια καλυτερα...)
 
AirNewZealand":38xezqdl said:
Άστα, στον συγκεκριμένο Παπασωτηρίου έχω εντοπίσει ένα TU154 της Aeroflot, αλλά στα €80 είναι too much...
Δεν θυμάμαι πως λέγεται αλλά υπάρχει στον κάτω όροφο του τέρμιναλ ένα μαγαζί τέρμα αριστερά όπως μπαίνουμε και έχει διάφορα (σοκολάτες,περιοδικά...) κάτι σαν τον Παπασωτηρίου και πάω με τον θείο μου και πέρνω διάφορα αεροπλανάκια 1:500 της herpa καθώς στους πιλότους κάνουν φοβερές εκπτώσεις.Εχω πολύ καιρό να πατήσω αλλά μπορεί να πάω Σάββατο.Αν είναι θα σας πώ διαφορά στις τιμές.Πάντως δεν έχει φοβερή ποικιλία σαν τον Παπασωτηρίου... :?
Πάντως από ebay έχω πάρει πάρα πολλά αεροπλάνα σε γελείες τιμές.. :great:
 
billos_340":3cs2e893 said:
καθώς στους πιλότους κάνουν φοβερές εκπτώσεις.


όχι μόνο στους πιλότους, αλλά γενικά σε όλους τους κάτοχους κάρτας ΑΙΑ

από ότι θυμάμαι ήταν 20% η έκπτωση? δε είμαι κι σίγουρος :oops:
 
Α δεν θυμάμαι...(έχουν περάσει 2-3 χρόνια..)το μόνο που θυμάμαι είναι πως περίμενα μισή ώρα μέχρι να κατέβει απο το αεροπλάνο και να έρθει στο τέρμιναλ.... :mrgreen:
 
Herpa B717 House colours

Υπάρχει διαθέσιμο ένα μοντέλο Herpa 1/500 Boeing 717 House Colours (10E)
Αν κάποιος ενδιαφέρεται, ας στείλει ΠΜ
Γphantomas
 
Τι χρώμα ήταν τα 737-200 της ΟΑ?

Μετά από πολύ καιρό μπαίνω ξανά στο forum γιατί χρειάζομαι τα φώτα σας...
Ψάχνω πληροφορίες σχετικά με το βάψιμο που είχαν τα 737-200 της ΟΑ πριν το '80
που είχαν την σκούρα μπλε ρίγα αλλά και μετά.
Κυρίως όμως με καίει το πρώτο βάψιμό τους...
Θα ήθελα λοιπόν αν υπάρχει κανείς που έχει πρόσβαση σε παλιά εγχειρίδια κτλ
να μου πει του κωδικούς των χρωμάτων που χρησιμοποιούνταν.Συγκεκριμένα
κατά το πρότυπο FS που απ'όσο ξέρω είναι το σύνηθες για αμερικάνικα αεροσκάφη.
Ψάχνω για τα εξής χρώματα...
1)Το μπλε
2)Το ανοιχτό γκρι της κοιλιάς το οποίο πρέπει να είναι το FS 16515
3)Το σκούρο γκρι των πτερύγων
4)Το ανοιχτό γκρι των πτρύγων αν δν είναι το ίδιο με της κοιλιάς
5)Αν υπάρχουν και τα χρώματα των κύκλων θα είναι πολύ μεγάλη
εξυπηρέτηση αλλά δεν με καίνε τόσο.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!
 
Τον τελευταίο καιρό η Aegean / Olympic πουλάει στις πτήσεις της το Dash8 Q400. Το έχει αγοράσει κανείς να μας πει γνώμες;
 
Μου χάρισαν πρόσφατα το συγκεκριμένο μοντέλο. Είναι σε κλίμακα 1:144, από την Premier Planes.
Oι έλικες είναι πολύ μέτριας ποιότητας με λίγα ξέφτια από το καλούπι, φαίνονται επίπεδες, και δεν περιστρέφονται. Οι γραμμές στα πλάγια της ατράκτου δεν είναι απόλυτα συμμετρικές και το πράσινο έχει καλυφθεί κατά ένα μέρος από το μπλε. Οι κύκλοι στην ουρά είναι ελαφρώς μεγαλύτεροι από ότι στην πραγματικότητα. Έχει νηολόγιο SX-OBA.
Γενικά μέτρια ποιότητα, απλώς συμπληρώνει τη συλλογή κάποιου που θέλει ένα Q400 της ΟΑ.
Επειδή είναι δώρο δεν ξέρω την τιμή του.
 
Top