Qantas

  • Thread starter Anonymous
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: Qantas news

Λέμε για τους δημοσιογράφους γενικών καθηκόντων, αλλά στο άνωθεν άρθρο που παραθέτει ο ΟΑ701, υπάρχει ένα σημαντικό λάθος :

...the roots of the airline’s being are buried deep in outback Australia, in what was originally a private company, Qantas and Northern Territory Aerial Services.

Φυσικά το σωστό είναι Queensland and Northern Territory Aerial Services. Αδικαιολόγητο για ένα εξειδικευμένο portal σαν το CAPA.

Χώρια που στο πινακάκι με τον στόλο, αναφέρει ότι έχει 14 Α380 υπό παραγγελία αλλά κανένα στο στόλο της :rolleyes:
 
Re: Qantas news

Σε λίγες μέρες θα πετάξω με την τώρα τελευταία τόσο πολύκροτη κοκκινομάλα αυστραλέζα απο το Λονδίνο στο Χονγκ Κονγκ.

Αυτή θα είναι η πρώτη μου πτήση με την εν λόγω κυρία και οι πληροφορίες για το σερβις της στον ιστότοπο της είναι συγκεχυμένες. Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τι θα με περιμένει όταν με το καλό εισέλθω στο Β747 της;

Ποια αεροσποτερική/άνετη θέση μου προτείνετε;

Απο IFE τι θα συναντήσω; Στην σελίδα τους αναφέρουν ταινίες και μουσική/ράδιο. Απο παιχνίδια τίποτα; (στα Α380 πάντως έχει!)

Ελπίζω το φαγητό να είναι ικανοποιητικό... βλέπετε ειναι και πολλές οι ώρες :D !

Αν μπορεί κάποιος να μου δόσει τα φώτα του θα με βοηθούσε στην περαιτέρω οργάνωση του ταξιδιού.

Ευχαριστώ πολυ!!!
 
Άλλη μια σύνδεση hub-to-hub για την Onewrold, μιας και η Qantas ξεκινάει δρομολόγια μεταξύ Sydney και Dallas.
Την ίδια στιγμή όμως διακόπτει τα δρομολόγια μεταξύ Sydney και San Francisco.
Στην επιστροφή δε, θα υπάρχει και στάση στο Brisbane, μιας και δεν επαρκεί η εμβέλεια του Β747-400 (σε συνδυασμό με τα headwinds να υποθέσω).

http://atwonline.com/airports-routes/ne ... ation-0116
 
Διάβασα σε γνωστό πλην όμως ανυπόληπτο site πως αργεί η σύνδεση με την Αθήνα μέσω της Jet star μιας και αργούν να παραδοθούν τα 787.

Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση πως στο site στη δημοσίευση τους βάλανε και μια φωτογραφία αεροσκάφους της Qantas και συγκεκριμένα ένα 747 με ένα άνοιγμα στην άτρακτο.
Μα δεν μπορούσαν να βρουν μια φωτογραφία με ένα σωστό αεροσκάφος ή να βάλουν ένα 380 της εταιρίας αυτής.

Μα πόσο χαζοί είναι εκεί στο zougla.gr


Δείτε το και σίγουρα θα συμφωνήσετε μαζί μου.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=243347&cid=8
 
Οι νεότερες πληροφορίες που έρχονται απο Αυστραλία μιλάνε για πρώτες παραδόσεις το 2013, στην καλύτερη τέλη του 2012. Αφορούν τα πρώτα 15 α/φη και θα αναμένουμε με ενδιαφέρον αν η Αθήνα θα είναι στους πρώτους προορισμούς. Επίσης, γίνεται λόγος για πτήσεις μέσω Σιγκαπούρης και όχι direct.
:arrow: The Australian/WSJ
 
Ακριβά που είναι στην Αυστραλία...

Κανπνός υπάρχει, φωτιά θα ξεσπάσει?
Australia's Qantas Airways said it is looking at a range of options to strengthen its struggling international operations...Qantas says its international business has not been meeting expectations and market share had fallen in recent years.
...
The Sydney Morning Herald said on Friday that Qantas was looking at setting up a premium airline in Malaysia and cited speculation the airline had applied for an air operator's certificate in Malaysia which the airline denied.
...
Τhe Australian Financial Review said Qantas was looking at establishing a full-service subsidiary in Singapore where up to 20 aircraft could be based. The airline would be called "Qantas Asia" or something similar to match Qantas' low-cost subsidiary Jetstar Asia which is also based in Singapore.
The newspaper said Qantas may use the Singapore subsidiary to build up its network in Europe, the report said. The immediate focus was to challenge Singapore Airlines and Cathay Pacific's market share in Asia, it added.
...
The move could anger unions which are threatening industrial action at the carrier. Aircraft engineers on Thursday called off plans to strike on Friday but there are plans for further industrial action next week.

:arrow: Reuters
 
Αλλαγές επίκεινται στη QF καθώς το διεθνές δίκτυο των Αυστραλών φέρεται να μην αποδίδει τα προσδοκόμενα κέρδη. Όπως σε κάθε σοβαρή αεροπορική, οι της Qantas βλέπουν ότι δεν πολυτσουλάνε οι διεθνείς πτήσεις τους κι ότι συντηρούνται χάρις στα κέρδη των εσωτερικών πτήσεων κ της Jetstar, οπότε ετοιμάζονται για αλλαγές οι οποίες θα μας ανακοινωθούν στις 24 Αυγούστου. Εν αναμονή...
:arrow: http://www.reuters.com/article/2011/07/10/qantas-idUSB47818020110710
 
Top