ACARS VHF airband για αρχάριους

Δομικών συνέχεια στο MODE-S με νέο microASDB-USB receiver.
Πρώτη και κύρια δοκιμή ήταν να πάω το λαπτοπ στην ταράτσα της οικοδομής και με την δική του κεραία,
που δίνει μέσα στην συσκευασία, ήταν φοβερή. Πραγματικά φοβερή εμπειρία, ξεπέρασε τα 1000 μηνύματα
το λεπτό και έπαιρνε ταυτόχρονα 6-7 αεροπλάνα.
Μεγάλο πλεονέκτημα για την συσκευή, στο αυτοκίνητο, στην εξοχή, όπου βρεθείτε δουλεύει.
Με κεραία ιδιοκατασκευή, σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή έχει το σχέδιο μέσα στην συσκευασία
και με καινούργιο καλώδιο 14 μέτρα έφθασα σε ικανοποιητικά επίπεδα και πλησίασα στην λήψη που αναφέρω παραπάνω.
Στο παρακάτω συνημμένο χάρτη θα δείτε ότι ξεπέρασε κατά πολύ τα 50νμ.
Μειονέκτημα της περιοχής μου είναι ότι δεν βλέπει η κεραία μου τον αεροδιάδρομο της Θεσσαλονίκης
τα πάει μέχρι 150-200 πόδια και μετά χάνονται στην είσοδο και στην έξοδο του αεροδιαδρόμου.
Όπως και βορειοανατολικά δεν έχω καλή λήψη, έχω το βουνό τον Χορτιάτη, δεν είχα ποτέ καλή λήψη
σε εκείνη την μεριά ούτε στα VHF ούτε στα UHF.
Με το δικό του πρόγραμμα δουλεύει άψογα, εγώ το δουλεύω με το PLANEPLOTTER ταυτόχρονα με το ACARS
δουλεύει το ίδιο άψογα και μεταφέρει δεδομένα στο ιντερνετ και στο GOOGLE EARTH KML όπως θα δείτε παρακάτω.
Αυτές οι λήψεις είναι από 00.00 έως 08.00 της 2/6/2011
Οι δοκιμές συνεχίζονται.
 

Attachments

  • MODE-S-02062011.jpg
    MODE-S-02062011.jpg
    208 KB · Προβολές: 1.875
Δομικών συνέχεια στο MODE-S με νέο microASDB-USB receiver. Με την ίδια κεραία ιδιοκατασκευη αλλά με
καινούργιο καλώδιο 14 μέτρα AIRCELL-7 κάθοδο από την ταράτσα βελτιώθηκε η λήψη στο μέγιστο.
Πέρασε τα 100 νμ, καλά είναι, χάρτης με τις λήψεις της 05/06.2011 παρακάτω, σχεδόν τέλεια.
 

Attachments

  • MODE-S-05062011.jpg
    MODE-S-05062011.jpg
    205,5 KB · Προβολές: 1.830
Πολύ ενδιαφέρουσες οι δοκιμές.
Φαίνεται το "δεκτάκι" αξίζει πολύ περισσότερο από όσο κοστίζει... :eek:
 
Τον διάδρομο προσγειώσεις και απογειώσεις στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης ακόμη δεν το βλέπω
απο 150-125 πόδια κατάφερα να τα παίρνω μέχρι τα 25-50 πόδια
 

Attachments

  • SGK.1.jpg
    SGK.1.jpg
    68,7 KB · Προβολές: 1.797
  • SGK.4.jpg
    SGK.4.jpg
    123,9 KB · Προβολές: 1.829
Ταυτόχρονη κάλυψη της Ελλάδας σε ACARS και MODE-S με το PLANEPLOTTER το πρωί της
Κυριακής 05.06,2011 αρκετά ικανοποιητική από το σταθμό μου
 

Attachments

  • ACARS.05.06.2011.jpg
    ACARS.05.06.2011.jpg
    208,6 KB · Προβολές: 1.845
  • MODE-S.05.06.2011.jpg
    MODE-S.05.06.2011.jpg
    244 KB · Προβολές: 1.858
Ξεκίνησα με το ACARS και ακόμη το δουλεύω, έχει την γοητεία του, είναι μεγαλύτερες οι αποστάσεις.
Τελευταία ασχολήθηκα με το MODE-S, λόγω που βρήκα την καινούργια μικρούλα συσκευή USB MODE-S 75ε,
με καινούργιο καλώδιο 14 μέτρα, για να ανεβάσω την κεραία στην ταράτσα 2 πατώματα άλλα 30ε πανάκριβο,
αλλά απαραίτητο σε αυτήν την συχνότητα, δεν αποδίδουν τα άλλα που είχα και με κεραία ιδιοκατασκευή
τα αποτελέσματα ικανοποιητικά.
Παρακάτω στα συνημμένα σας δίνω μια εικόνα του δικού του προγράμματος, δεν το ξέρω καλά αλλά
σαν πρώτη εντύπωση σας λέω ότι το είδα να παίρνει 2000 - 2200 μηνύματα το λεπτό.
Προσοχή δεν είναι διαφήμιση, σιχαίνομαι τις διαφημίσεις, είναι χόμπι το ξανάλεω μην δίνετε χρήματα
αν δεν σας περισσεύουν.
 

Attachments

  • ADSB2.jpg
    ADSB2.jpg
    190,3 KB · Προβολές: 1.809
  • ADSB3.jpg
    ADSB3.jpg
    191,1 KB · Προβολές: 1.848
Μπορει να καποιος να μου δωσει λιγες πληροφοριες για το ACARS; Εψαξα στο google αλλα δεν καταλαβα τιποτα.
 
Η μάθηση ποτέ δεν κάνει κακό
http://en.wikipedia.org/wiki/ACARS
Eίναι γραπτά μηνύματα εκπέμπονται από πομπό vhf από τα αεροσκάφη, κωδικοποιημένα,
λαμβάνονται από με δέκτη vhf αποκωδικοποιούνται και εξυπηρετούν για την
1. αναγνώριση του αεροσκάφους, πρώτα εκπέμπει το διακριτικό του [όνομα του] SX-DVN
2. το δρομολόγιο του, από που έρχεται και που πάει όπως το δηλώνουν οι εταιρείες ΑΕ0531
3. και μικρά μηνύματα γενικά για την κατάσταση του αεροσκάφους, καύσιμων, επιβατών και το στιγμα τους.
Γενικά το ACARS είναι να εξυπηρετεί τους πιλότους, τα αεροδρόμια και τις εταιρίες.
ACARS mode: E Aircraft reg: .OO-TNC
Message label: 16 Block id: 6 Msg. no: M23A
Flight id: 3V065B
Message content:-
N39482/E019669,0608,350,419,-29, 5216, 12880, 105720
 
Γειά σας και απο 'μενα........ Εδώ και λίγο καιρό ξεκίνησα με το Airnav ACARS decoder και ενα maycom AR-108 με εξωτερική κεραία και μπορώ να πώ πως έχω πολύ καλά αποτελέσματα ...
Επίσης έχω κατεβάσει και το Posfix αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί παρόλο που φαίνεται να συνεργάζεται με το Decoder, δεν μου δείχνει τα αεροπλάνα στον χάρτη (τον παγκόσμιο που είχε απο την αρχή γιατί δεν κατάφερα να περάσω κάποιον άλλον...)
Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει με το Posfix...?
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων...
 
Αν βλέπεις τα μηνύματα στο POSFIX και δεν βλέπεις τα αεροπλάνα στο χάρτη του εξαρτάτε από τον χάρτη και τα στίγματα
που βάζουμε, θα σε στείλω χάρτη και θα σε δώσω συντεταγμένες για αυτόν.
 
Top