Αδεια φωτογραφησης;;

Επιτρέπετε η λήψη φωτογραφιών στους αερολιμένες?

Ταξίδεψα σήμερα για Χανιά και φρόντισα να πάρω μαζί την φωτογραφική μηχανή για να τραβήξω καμιά φωτό.
Ανεβαίνωντας στο αεροπλάνο της ΟΑ μία κοπέλα της εταιρίας μου είπε ότι απαγορεύεται η λήψη φωτογραφιών.
Εγώ της απάντησα ότι απογορεύεται εντός του αεροπλάνου και εκείνη μου ανταπάντησε ότι απαγορεύεται γενικά.
Είχα κοιτάξει πριν κάτι μέρες εδώ μέσα και είχα βρει ένα αρχείο με ένα έγγραφο της Υ.Π.Α. το οποίο έλεγε πως
επιτρέπετε η λήψη αναμνηστικών φωτογραφιών.Ήταν όμως κάπως παλιό.

Αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε τι ισχύει.
Επιτρέπετε η όχι?Εγώ ήμουν πάνω στην σκάλα αλλά και γύρω από το αεροπλάνο (μόλις κατέβηκα από το λεωφορείο).
Για τα πολεμικά αεροδρόμια γνωρίζω ότι απαγορεύεται η λήψη.

Συγγνώμη που ανοίγω νέο θέμα αλλά αυτή την στιγμή δεν μπορώ να ψάξω λόγω μειωμένου χρόνου.
 
Re: Επιτρέπετε η λήψη φωτογραφιών στους αερολιμένες?

Στο Αεροδρόμιο Χανίων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η φωτογραφική μηχανή - βίντεο τόσο εκτός αλλα και εντός του αεροσκάφους ...

Είναι το αεροδρόμιο πολιτικό αλλα και στρατιωτικό. Επίσης υπάρχει και η Νατοϊκή Βάση εκεί.......
 
Re: Επιτρέπετε η λήψη φωτογραφιών στους αερολιμένες?

Φυσικά και απαγορεύεται στα στρατιωτικά αεροδρόμια! Και ένα απ' αυτά είναι και των Χανίων και της Νέας Αγχιάλου! Αν έβγαλες φωτογραφίες σου προτείνω να μην τις δημοσιεύσεις στο ίντερνετ ή κάπου αλλού! Πάντως με το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης τι ισχύει? Γιατί χρησιμοποιείται και εκείνο από την ΠΑ!
 
Re: Επιτρέπετε η λήψη φωτογραφιών στους αερολιμένες?

Ίσως δεν το έγραψα καλά..
Ακόμα Χανιά είμαι και το ξέρω πως απαγορεύεται να τραβήξω εδώ.
Βασικά δεν έχω τραβήξει τπτ από τα Χανιά.
Η ιστορία έγινα στο LGAV σε κάποιο stand του βόρειου apron.
Επειδή σκοπεύω να τραβήξω και άλλες όταν γυρίσω θέλω να ξέρω
αν πράγματι απαγορεύεται στα αμιγώς ΠΟΛΙΤΙΚΑ αεροδρόμια η λήψη
φωτογραφιών και σε ποιες περιπτώσεις.
 
Re: Επιτρέπετε η λήψη φωτογραφιών στους αερολιμένες?

mirrage":3arhffby said:
,...Αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε τι ισχύει.
Επιτρέπετε η όχι?Εγώ ήμουν πάνω στην σκάλα αλλά και γύρω από το αεροπλάνο (μόλις κατέβηκα από το λεωφορείο).
Για τα πολεμικά αεροδρόμια γνωρίζω ότι απαγορεύεται η λήψη.
...


Δεν θα βρεις άκρη ούτε λογική! Γνώμη μου- φωτογράφισε ότι και όπου θες ! Εκτός από μεμονωμένα άτομα-πρόσωπα που ίσως δεν θέλουν να φωτογραφηθούν. Ζούμε σε ψηφιακή εποχή με δορυφόρους πάνω από τα κεφάλια μας!! Φωτογράφισε άφοβα και εάν κάποιος σου κάνει παρατήρηση απλά κρύψε τη μηχανή και παρέμεινε ευγενικός..!!
 
Re: Επιτρέπετε η λήψη φωτογραφιών στους αερολιμένες?

νομιζω πως υπαρχει κανονισμος που απαγορευει την φωτογραφηση ή βιντεοσκόπιση πληρωματων χωρις την συγκαταθεση τους.
αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος, -νομιζω καπου στο forum το εχω διαβασει- αν γνωριζει καποιος κατι περισσοτερο ή πιο εγκυρο ας απαντησει.
οσο για τα στρατιωτικα αεροδρομια ισχυει το λογικο.
 
Re: Επιτρέπετε η λήψη φωτογραφιών στους αερολιμένες?

convair":l8ndnnxx said:
Δεν θα βρεις άκρη ούτε λογική! Γνώμη μου- φωτογράφισε ότι και όπου θες ! Εκτός από μεμονωμένα άτομα-πρόσωπα που ίσως δεν θέλουν να φωτογραφηθούν. Ζούμε σε ψηφιακή εποχή με δορυφόρους πάνω από τα κεφάλια μας!! Φωτογράφισε άφοβα και εάν κάποιος σου κάνει παρατήρηση απλά κρύψε τη μηχανή και παρέμεινε ευγενικός..!!

Δεν την θεωρώ καλή συμβουλή αυτή. Κόσμος έχει περάσει από εισαγγελέα στα Χανιά και έχει κάνει φυλακή, για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Όπως είπε και ο Greg-CHQ, είναι Πολιτικό, Πολεμικό (Πτέρυγα Μάχης 115) και Νατοϊκό!

Μια περίπτωση πριν κάποια χρόνια είχε εξελιχθεί σε διπλωματικό επεισόδιο, όταν δυο Βρετανοί δικάστηκαν για κατασκοπεία και φυλακίστηκαν για κάποια χρόνια για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Η Βρεταννική πρεσβεία μαζί με τις οικογένειες των Βρετανών πάλεψαν μια πολύμηνη μάχη στα δικαστήρια για την αποφυλάκιση τους.

Εδώ Ελλάδα δεν ακούστηκε αυτό το συμβάν πολύ, αλλά Αγγλία που ήμουν εγώ τότε, είχε γίνει πολύ μεγάλο θέμα.

Έψαξα να βρω κάποιο άρθρο στον νετ που να επιβεβαιώνει την ιστορία μου, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ. Έχουν περάσει κάποια χρόνια.
 
Μιλας για το σκηνικο στη καλαματα το 2001 αγαπητε?
Τοτε δεν ηταν 2 βρετανοι αλλα 12 μαζι με 2 ολλανδους.
Παραλιγο να αντιμετωπισουν 20 χρονια για κατασκοπια οστωσο μετα απο τραβηγματα που διηρκεσαν σχεδον ενα χρονο αθωωθηκαν ολοι.
ΟΚ αθωωθηκαν, παντως δεν ειναι κατι που θελεις να ζησεις...
Και αθωωθηκαν λογω μεγαλης κατακραυγης που δεχτηκαν οι ελληνικες αρχες απο το εξωτερικο.


link εδω:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/1954616.stm

και στη wikipedia στην ενοτητα Legal ramifications:
http://en.wikipedia.org/wiki/Aircraft_spotting
 
Αυτή η θλιβερή ιστορία με τους Βρετανούς όμως άλλαξε σταδιακά την πολιτική στο θέμα και πλέον μπορούμε έστω και λίγες ημέρες το χρόνο να φωτογραφίσουμε στρατιωτικά αεροπλάνα. Προηγουμένως ήταν εντελώς αδύνατον.

Είχα γράψει τότε ένα άγριο ξεχεστήριο για την κυβέρνηση το οποίο δημοσιεύθηκε ανώνυμα σε περιοδικό (ακριβέστερα με υπογραφή του εκδότη). Στην πραγματικότητα η κυβέρνηση αξιοποιώντας τα μυστικά κονδύλια προς τον Τύπο είχε αποδυθεί σε μια από τις μεγαλύτερες εκστρατείες παραπληροφόρησης. Προς τιμήν του μόνο ο Καβαθάς αρνήθηκε να συμμετάσχει η Πτήση στο βρώμικο κυβερνητικό παιχνίδι, αν και δεν κατήγγειλε την κυβέρνση και απλώς έκανε την κότα - φαντασθείτε τι απειλές δέχθηκε.
 
Αυτο ομως εγινε το 2001,
Σημερα, εν ετι 2011 με το googlemaps να δινει τη δυνατοτητα σε οποιον θελει να δει με τεραστια λεπτομερια στρατιωτικες εγκαταστασεις, μηπως πρεπει να το ξανασκεφτουν;
Δειτε λιγο τη καλαματα στο googlemaps και πραγματικα αναρωτηθειτε τι παραπανω θα μπορουσε να προσφερει μια φωτογραφηση του χωρου.
Οκ, θα μπορουσαν να μην αποσυρουν εντελως το νομο, αλλα τουλαχιστον θα μπορουσαν να ειναι πιο χαλαροι οταν ειναι προφανες οτι μπροστα τους δεν εχουν κατασκοπους της kgb αλλα απλους πολιτες που κανουν αυτο που απολαμβανουν.
Παντως μου φαινεται σοκαριστικο....
Να ξυπνας το πρωι στο ξενοδοχιο σου, να παιρνεις τη φωτογραφικη σου να πας να ασχοληθεις με αυτο που αγαπας, και την επομενη στιγμη να εισαι λιγο πριν φας 20 χρονακια.....
Ανατριχιαστικο.....
 
Top