Προσφορά εργασίας-προσλήψεις Χειριστών Α/ΦΩΝ

Κάπου χάθηκα εγώ..

Πώς γίνεται να υπάρχουν άτομα (επιτυχόντες) που δεν ειδοποιήθηκαν από την Aegean;

:idea: Μέσα στους 11 που πήρανε το υλικό για το Airbus υπάρχουνε και επιλαχόντες;
 
Όχι, εξ' όσων γνωρίζω κανένας επιλαχόντας δέν πήρε υλικό και δέν ξέρω γιατί δέν καλέστηκαν όλοι οι επιτυχόντες φίλε.
 
Βρε παιδιά γνωρίζει κάποιος ποσά άτομα θέλει η Ολυμπιακή για τα Α320; και κάτι ακόμα πόσοι έλληνες πιλότοι έχουν το τύπο του Α320 περίπου και ειναι άνεργοι ; Ένας είμαι εγώ!! Και τέλος γνωρίζει κάποιος εάν θα έχει ερωτήσεις του Α320 στα γραπτά ; Εγώ πιστεύω θα έχει γιατί μόνο του Α320 κάλεσαν παιδιά.
 
από akh

Κάπου χάθηκα εγώ..

Πώς γίνεται να υπάρχουν άτομα (επιτυχόντες) που δεν ειδοποιήθηκαν από την Aegean;

Ο φετινός χειμώνας κατέληξε να είναι χειρότερος από ότι πρόβλεψε η Αιγαίου όταν αποφάσισε πόσα άτομα θα χρειαστεί σίγουρα (αυτούς που κάλεσε επιτυχόντες). Ο επόμενος χειμώνας προβλέπεται ακόμα χειρότερος επομένως και θέλουν να αποφύγουν να πάρουν άτομα που δεν θα χρειαστούν στην τελική μετά την θερινή σεζόν και δικαιολογημένα. Επομένως το shortlist "κόντινε" περισσότερο.

Στην τελική μπορεί να μην κληθούν άμεσα όλοι 11 που έχουν απομείνει. Υπάρχει ενδεχόμενο να λυθεί για άλλη μια φορά προσωρινά το πρόβλημα με κάποιους συμβασιούχους, πράγμα το οποίο προσπαθεί να το αποφύγει και επομένως θα προσπαθήσει να πάρει όσους νέους χωρίς τύπο μπορεί.

Επίσης όλα τα προαναφερόμενα μπορεί να εξισορροπηθούν από τον αριθμό των παραιτήσεων που ακούγεται. Αυτό βέβαια είναι ανεπιβεβαίωτο καθώς κανείς δεν μπορεί να ξέρει πόσοι είναι αυτοί.
 
δεν μπορεί!αφού λίγες σελίδες πιο πριν είπατε ότι ΠΙΑ προσλαμβάνουν μόνο rated πιλότους και ότι δεν έχουν τύχη οι non rated.Τι έγινε τώρα;τι άλλαξε ξαφνικά; :shock:
 
Για την skywings ειναι πολυ παλιά έστειλα και εγώ αλλά μην μπείτε στον κόσμο εάν δεν γνωρίζεις κάποιο απο μέσα δεν πας πουθενά !! Όσο για την Ολύμπιακη σήμερα είμασταν 35 παιδιά μόνο και είχαμε και ενα διάσημο πρόσωπο τον Κ. Μακεδόνα λοιπόν ήτανε 2 τεστ τον 100 ερωτήσεων το ενα για ATPL και για το Α320 αλλα οταν ρωτησα την κοπελα εαν θα εχει του Α320 ερωτήσεις η κοπέλα δεν ήξερε έλεγε... ενώ ήρθαν άτομα τα οποία κατα κάποιο παράξενο τροπο γνώριζαν πως θα είχε και ερωτήσεις του Α320 και μετά μας μιλάνε για αξιοκρατία επίσης είχε και παρά πολύ απλό ψυχομετρικό τεστ οι αριθμοί που άκουσα σήμερα ήτανε απο 5-25 άτομα για εργοδοτηση άρα λεεί ο κάθε ένας ότι θέλει πάντως δεν μας ενημέρωσαν ποτέ θα μάθουμε εάν περάσουν οποίοι περάσουν λογικά αυτοί που γνώριζαν εκ τον προτέρων πως θα είχε ερωτήσεις του Α320 και ούτε ποιο θα ειναι το επόμενο βήμα.
 
Ευχαριστούμε πολύ φίλε ''Pilot Athens'' για τις πληροφορίες σου.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Και αν εσυ ή οποιοσδήποτε άλλος έχει κάτι νεότερο, γράψτε το βρε παιδιά, να έχουμε κάποια ενημέρωση.

Καλή τύχη σε όλους.
 
Και κάπου εδώ "παγώνει" η διαδικασία για τους non-rated επιτυχόντες της Aegean. Περιμένετε και την Olympic να ακολουθήσει σύντομα.

A320 First Officers
Job reference number: FC23331
Parc Aviation on behalf of our client Aegean Airlines are seeking experienced A320 First Officers

Duration: 6 months (renewable)

Base: Athens, Greece
Heraklion, Greece
Thessaloniki, Greece
Larnaca, Cyprus

Base will be allocated during line training as all line training will take place in Athens.

Roster Pattern: Minimum of 7 days free of duty per month

Commencement Date: 01 May 2012

Accommodation and ground transportation provided for full duration of contract.

Screening dates and location: April 2012 in Frankfurt.

Minimum Requirements:

Total time: 1500 hours
Time on type: 500 hours
Last LPC: within last 6 months
Licence: JAA ATPL
English language proficiency level: ICAO level 4

Contact person
Erin Van Londen
Operations Support
erin.vanlonden@parcaviation.aero
TEL: +353 1 816 1725 / FAX: +353 1 816 1711
 
Κανένα νεότερο απο την Olympic Air ;

Τα παιδιά που έδωσαν γραπτά την Παρασκευή είχατε μήπως κάποια ενημέρωση για τα αποτελέσματα και για ποια θα είναι η συνέχεια.....???
 
Top