Το πασχαλινό αρνάκι στο Τελ Αβιβ

OAL260

Economy-Class-Member
Εγγραφή
17/08/2005
Μηνύματα
238
Likes
29
27 Μαρτίου σκάει το email από τον προϊστάμενο. 17 & 18 Απρίλη έχουμε εκπαίδευση στο Τελ Αβιβ, και μιας και έχεις καιρό να έρθεις έλα από την Δευτέρα για κάποια επιπλέον πραγματάκια. Ωραία σκέφτομαι τουλάχιστον αυτή την φορά θα προλάβω να φάω το αρνάκι και το κοκορέτσι και να φύγω το βράδυ. Να μια φορά που η βραδινή πτήση της Aegean θα πιάσει τόπο….

Το site της Aegean δείχνει 4 ακόμα θέσεις στην οικονομική για την Κυριακή του Πάσχα οπότε γρήγορα τηλέφωνο στον travel coordinator της εταιρίας για να κλείσουμε τα εισιτήρια. 30 λεπτά αργότερα σκάει το μαντάτο, είσαι σε λίστα αναμονής για το ATH-TLV δεν υπάρχει τίποτα και δύσκολο να βρεθεί αφού είναι και το τέλος του δικού μας Πάσχα (passover). Μόνη διαθέσιμη πτήση η Ολυμπιακή στις 10 το πρωί, οπότε ελλείψη εναλλακτικής βγαίνουν τα εισιτήρια με την ΟΑ. Και επιστροφή με EL-AL και το 738.


OAL301
15/4
A320 SX-OA?
Θέση 9Α
Εκτιμώμενη Αναχώρηση 10:35
Αναχώρηση 11:00
Load factor 100%

Το check in έγινε την προηγούμενη ημέρα από το κινητό θέση 9A με boarding time 09:55 και μετά από την υπέροχη μαγειρίτσα και τον σύντομο ύπνο εγερτήριο στις 05:30 για τις τελικές προετοιμασίες και κατόπιν λεωφορείο και metro για το hub. Παράδοση αποσκευής και ώρα για café στα Mac (παραδόξως ο cafes αρκετά καλός) και λίγο spotting . H Βρετανίδα, και η τουρκάλα Οι φωτογραφίες είναι χωρίς επεξεργασία προς το παρόν.

Μετά το καφεδάκι έλεγχο διαβατηρίων, χειραποσκευών και ερωτήσεων σχετικά με τον λόγο ταξιδιού και στην Α9 να περιμένουμε την επιβίβαση. Χαζεύοντας έξω βλέπω κάτι που δεν περίμενα να δώ στην Αθήνα. Περιμένοντας την επιβίβαση κάποιοι από τους Ισραηλινούς επιβάτες μαζεύονται σε μια γωνία της αίθουσα και αρχίζουν να προσεύχονται φορώντας το torah. Στο ben gurion αυτό μπορούν να το κάνουν σε ειδική αίθουσα, αλλά μέσα στον κόσμο σίγουρα βγάζει μια αρνητικότητα.

Επιβίβαση στις 10:20 με αρκετά καλό pitch για μένα που είμαι 1.90. Ο γείτονας είχε αφιχθεί λίγο νωρίτερα και ήδη ανεφοδιάζεται για την επιστροφή. Push back καραμελίτσα από το νεανικό πλήρωμα και στο βάθος ένας παλιός γνωστός. Στο πηγαιμό για τον 21L Ολυμπιακές ουρές. Ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός αλλιώς. Και άλλος γνωστός να λιάζεται. Η εγκατάλειψη. Απογείωση 21L και αριστερή στροφή με τα νησιά του Αιγαίου την Σύρο, και την Ρόδο. Κάπου εδώ σερβίρεται και το δεκατιανό αποτελούμενο από κροκέτες κοτόπουλο, spring roll, τυροπιτάκι και κρουασανάκι Στεργίου. Αρκετά γευστικό αν και με έλειψε το «tea coffee». Στο FL350 με την Κύπρο στα αριστερά μας. Κάπου εκεί πριν την κάθοδο ανάβει και το προσδεθείτε κατόπιν εντολής του υπουργείου εξωτερικών του Ισραήλ όπως μας ενημέρωσαν. Οι ακτές του Τελ Αβίβ και προσγείωση στον 08. Τροχοδρόμηση για το gate 1,2. Αποβίβαση και έλεγχος διαβατηρίων, και extra περιποίηση για μένα με personal interview. Την επόμενη έμαθα ότι υπήρχαν πληροφορίες για ακτιβιστές που θα έφταναν αεροπορικώς και είχαν πάρει επιπλέον μέτρα. Μάλλον κάνω για αναρχικός/ακτιβιστής…

Ήταν η πρώτη μου πτήση με την ‘νέα’ Ολυμπιακή, και μπορώ να πω μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Καθαρό αεροσκάφος, άνετο pitch εξυπηρετικό και νεανικό γυναικείο πλήρωμα. Με εξαίρεση την μικρή καθυστέρηση στην αναχώρηση όλα ήταν perfect

Στη συνέχεια spotting στο Τελ Αβιβ
 
OAL260":29l3dq6v said:
Περιμένοντας την επιβίβαση κάποιοι από τους Ισραηλινούς επιβάτες μαζεύονται σε μια γωνία της αίθουσα και αρχίζουν να προσεύχονται φορώντας το torah. Στο ben gurion αυτό μπορούν να το κάνουν σε ειδική αίθουσα, αλλά μέσα στον κόσμο σίγουρα βγάζει μια αρνητικότητα.

Kipah λέγεται το καπελάκι που φορούσαν οι Ισραηλινοί επιβάτες.Η Torah είναι ολόκληρο βιβλίο,οπότε αποκλείεται να μπορή να φορεθή :) .Επίσης να υποθέσω πως φορούσαν και το taleth; (είδος επιτραχήλιου,λευκού,που καταλήγει σε κρόσσια).

Personal interview στό LLBG κάνουν σε τυχαία επιλεγμένους επιβάτες,δειγματοληπτικά.Δέν νομίζω να το έκαναν σε σένα επειδή σε πέρασαν γιά ακτιβιστή.

Ελπίζω πάντως να είχες χρόνο να δής και την πόλη και να μήν σε είχαν κλεισμένο όλη μέρα στον χώρο τής εκπαίδευσης.

ΥΓ.Τό αρνί,όπως και όλα τα κρέατα γενικώς,ανεβάζει την χοληστερίνη.Αφήστε τα καημένα τ'αρνάκια να ζήσουν,έχουν ψυχή κι'αυτά.Και οι σαλάτες μιά χαρά φαγητό είναι γιά το Πάσχα,πολύχρωμες,υγιεινές και δροσιστικές :)

Εν αναμονή τής συνέχειας τού trip report σου...
 
OAL260":1oiwulyo said:
Το check in έγινε την προηγούμενη ημέρα από το κινητό
Και μόνο για αυτόν τον άθλο, σου αξίζουν συγχαρητήρια από το φόρουμ...

OAL260":1oiwulyo said:
Παράδοση αποσκευής και ώρα για café στα Mac (παραδόξως ο cafes αρκετά καλός)
O καφές του McCafé είναι εξαιρετικός και πολύ οικονομικός. Σώζει την junk εικόνα της εν λόγω αλυσίδας.

OAL260":1oiwulyo said:
δεκατιανό, αποτελούμενο από κροκέτες κοτόπουλο, spring roll, τυροπιτάκι και κρουασανάκι Στεργίου.
και αν ο καφές του Mc Café είναι αξιοπρεπέστατος, αντιθέτως το catering της πτήσης φαίνεται πως ήταν ο ορισμός του junk. Αν είχε και την πατατοσαλάτα, θα ήταν σαν να μας ήρθε με τη μηχανή του χρόνου, από τις εποχές που η Αιγαίου είχε το SX-BBU.

Το τσουρεκάκι Στεργίου μου το σέρβιραν κι εμένα τη Δευτέρα του Πάσχα. Με το που το είδα, είπα στη συνοδό "οχι, ευχαριστώ". Μάλλον θα ήταν επειδή έχω συνδέσει τα προϊόντα Στεργίου με τα είδη προς πώληση του ΚΨΜ...

OAL260":1oiwulyo said:
Αρκετά γευστικό αν και με έλειψε το «tea coffee»
Δίωρη πτήση χωρίς tea-coffee... σε βρίσκω πολύ αυτάρκη...

OAL260":1oiwulyo said:
Ήταν η πρώτη μου πτήση με την ‘νέα’ Ολυμπιακή, και μπορώ να πω μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.
Όλοι έτσι είπαμε την πρώτη φορά... μετά όμως...

Μου είχε λείψει ένα αξιοπρεπές trip report σαν αυτό που έγραψες. Περιμένω τη συνέχεια!
 
Hastaroth":3itc2xad said:
Kipah λέγεται το καπελάκι που φορούσαν οι Ισραηλινοί επιβάτες.Η Torah είναι ολόκληρο βιβλίο,οπότε αποκλείεται να μπορή να φορεθή :) .Επίσης να υποθέσω πως φορούσαν και το taleth; (είδος επιτραχήλιου,λευκού,που καταλήγει σε κρόσσια).

Το φορούσαν όπως επίσης κατά την διάρκεια της προσευχής φορούσαν και τα δερμάτινα λουριά στο αριστερό χέρι και το κουτάκι στο μέτωπο. Να σημειώσω ότι ήταν καμιά 15αριά μόνο που το έκαναν.

Hastaroth":3itc2xad said:
Ελπίζω πάντως να είχες χρόνο να δής και την πόλη και να μήν σε είχαν κλεισμένο όλη μέρα στον χώρο τής εκπαίδευσης.

Την πόλη την έχω δει ξανά τέταρτη φορά εκεί, οπότε τώρα περιορίζομαι στην παραλία και με 34 βαθμούς είναι το καλύτερο :)

aakunz":3itc2xad said:
Το τσουρεκάκι Στεργίου μου το σέρβιραν κι εμένα τη Δευτέρα του Πάσχα. Με το που το είδα, είπα στη συνοδό "οχι, ευχαριστώ". Μάλλον θα ήταν επειδή έχω συνδέσει τα προϊόντα Στεργίου με τα είδη προς πώληση του ΚΨΜ...

Όντως αλλά πάντα μου άρεσαν ακόμα και στον στρατό :)


aakunz":3itc2xad said:
Δίωρη πτήση χωρίς tea-coffee... σε βρίσκω πολύ αυτάρκη...

Όχι όχι καφέ και τσάι είχε αλλά περάσανε με trolley πριν το φαγητό και όχι το παλιό καλό δίσκος στο χέρι και το μελωδικό "tea coffee?" Το κάναμε σε 1:30 ακριβώς
 
Αυτά τα καλά seat pitch την έχουν φάει την ΟΑ!!! Ωραίες φωτογραφίες... το ίδιο πρωί έφευγα και εγώ με την ''δήθεν'' Ελβετίδα για Γενεύη αλλά δεν είχα όρεξη για φώτο!
 
OAL260":53f3uo6b said:
Το φορούσαν όπως επίσης κατά την διάρκεια της προσευχής φορούσαν και τα δερμάτινα λουριά στο αριστερό χέρι και το κουτάκι στο μέτωπο. Να σημειώσω ότι ήταν καμιά 15αριά μόνο που το έκαναν.

Το κουτάκι ονομάζεται "tefilah" και στα ελληνικά ονομάζεται "φυλακτήριον". Στο εσωτερικό υπάρχουν στίχοι από την Πεντάτευχο. Το κουτάκι που μπαίνει στο μέτωπο ονομάζεται shel rosh, ενώ το λουρί που περνάει από το χέρι ονομάζεται shel yod. Αυτά τα φορούν σε ανάμνηση της Εξόδου, που συνδέεται με το εβραϊκό Πάσχα, το οποίο εορτάζεται το μήνα Νισάν (την άνοιξη).
 
Και η συνέχεια...

Ταξί και στο ξενοδοχείο στην παραλία όπου κάποιος μπορεί να δει αυτό ή αυτό ή ακόμα καλύτερα αυτό .Για το τελευταίο δεν θα το σχολιάσω γιατί υπάρχουν πολλά να πεις και να δείς. Μπορώ να πω ότι τις ομορφότερες γυναίκες τις έχω δει στο Ισραήλ.

Για όσους δεν γνωρίζουν πέρα του Διεθνές αεροδρομίου μέσα στην πόλη, η καλύτερα στην παραλία υπάρχει το SDE DOV το οποίο εξυπηρετεί commuter πτήσεις και μικρά αεροσκάφη όπως και το Ελληνικό δηλαδή…

Η παραλία του Τελ Αβιβ εκτίνεται σε πολλά χιλιόμετρα με πολλά μαγαζιά και ξενοδοχεία κατα μήκος και μπορείς να δεις πουλιά διαφόρων μεγεθών και τύπων όπως αυτό πολλά από αυτά και αυτά αλλά και αυτά. Παντού υπάρχει και ένας Έλληνας. Η πρώτη μέρα τελείωσε με ένα «μικρό» burger συνοδευόμενο με Ιρλανδικό «καφέ», σε ένα από τα καλύτερα burger shop στην πόλη σύμφωνα με τους ντόπιους.

Το επόμενο απόγευμα ξεκίνησε με ένα 777 συνέχισε με το Isle de Palma θαυμάζοντας ταυτόχρονα το ηλιοβασίλεμα με κάποιο σχετικό cross wind. Με τον ήλιο πιο χαμηλά μέχρι να χαθεί στην Μεσόγειο. Και τον άνεμο να δυναμώνει πιο πολύ. Και οι αφίξεις συνεχίζονται πάνω από το παλιό λιμάνι. Κάπου εδώ απόσυρση στο ξενοδοχείο για ξεκούραση.

Αν κάποιος βρεθεί στο Τελ Αβιβ την ημέρα της Ανεξαρτησίας (φέτος 26 Απριλίου) μπορεί να απολαύσει μεταξύ των άλλων και αυτό το οποίο νομίζω είναι αρκετά σπάνιο στις ημέρες μας. Γενικά υπάρχει αρκετό traffic και αρκετές περιοχές να φωτογραφίσεις και αφίξεις στο Ben Gurion αλλά και κοντινά στο SDE DOV.


Η συνέχεια θα εξαρτηθεί κατά πόσο θα μπορώ να φωτογραφίσω μέσα από το 738 της El Al
 
OAL260":3so47pu0 said:
Για όσους δεν γνωρίζουν πέρα του Διεθνές αεροδρομίου μέσα στην πόλη, η καλύτερα στην παραλία υπάρχει το SDE DOV το οποίο εξυπηρετεί commuter πτήσεις και μικρά αεροσκάφη όπως και το Ελληνικό δηλαδή…

Απο αυτά που ξέρω το Ελληνικό όσο λειτουργούσε ήταν "πλήρες"...Εξυπηρετούσε από τα υπερατλαντικά της πΟΑ έως και τα νησιώτικα της ιδίας.
Εαν εξυπηρετούσε για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα μόνο commuter πτήσεις δεν το ξέρω.
 
Solro,

Ειρωνικά το έγραψα για την κατάσταση του Ελληνικού μετά το άνοιγμα του Βενιζέλου
 
Top