Φωτογραφίες στο airliners.gr - I

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
vassdel":19yaj5s4 said:
Η μουτσούνα μου σε "χτεσινή" φωτογραφία.
Σαν δώρο, ένα Blackhawk

Αν είναι γιά δώρο,εγώ θέλω το Apache που φαίνεται στο background :D

vassdel":19yaj5s4 said:
Πυρόσβεση στο αεροδρόμιο της Ελευσίνας τον Ιούνιο. Η φωτιά προκλήθηκε από τις φωτιές που βάζουν οι αθίγγανοι (sic) στους καταυλισμούς πέριξ του αεροδρομίου, για να λιώσουν λάστιχα αυτοκινήτων και να πάρουν τα μέταλλα που αυτά περιέχουν...

Οι εν λόγω αθίγγανοι είναι και τεχνικώς αστοιχείωτοι,διότι και οι βουλκανιζατεράδες αφαιρούν το (σκασμένο) λάστιχο από την ρόδα τού αυτοκινήτου προκειμένου να το αλλάξουν,αλλά δέν βάζουν μπουρλότο σ΄όλο το γκαράζ.
 
Hastaroth":2101k6if said:
Οι εν λόγω αθίγγανοι είναι και τεχνικώς αστοιχείωτοι,διότι και οι βουλκανιζατεράδες αφαιρούν το (σκασμένο) λάστιχο από την ρόδα τού αυτοκινήτου προκειμένου να το αλλάξουν,αλλά δέν βάζουν μπουρλότο σ΄όλο το γκαράζ.

Βγάζουν τις ίνες χαλκού που διατρέχουν το προφίλ του ελαστικού ως δομική ενίσχυση. Μόνο με τήξη μπορεί να γίνει αυτό. Και δυστυχώς, μόνο με τήξη (λιώσιμο) στο ξύλο, μπορεί να σταματήσει αυτό το φαινόμενο...
 
Σήμερα το αεροσκάφος αυτό ακολούθησε λίγο διαφορετική πορεία από την συνηθισμένη.
Πέρασε λίγο ανατολικά της Λάρισας κοντά στην Αγιά.
Και παράλληλα με αυτό κατέβαινε ένα ακόμη 747 cargo.

Δυστυχώς δεν έχω δυνατή ψηφιακή μηχανή.
 
Πριν 5 λεπτάκια είχαμε ωραιότατο overfly πάνω από Κοζάνη!! Το A380 (A6-EDI) της Emirates (Dubai-Rome) που περνάει καθημερινά περίπου στη 13:00, αυτή τη φορά στα 38.000 πόδια κι όχι στα 40.000 ως συνήθως και καπάκι το A340 (A6-ERF) και πάλι της Emirates (Dubai - Cote d'Azur). Φωτογραφίες θα βάλω ποιο μετά. :D
 
Μία απορία: είναι καί τα δύο στον ίδιο αεροδιάδρομο; καί πρός την ίδια κατεύθυνση; (σύμφωνα με όσα γράφεις Προέλευση-Προορισμός). Γιατί στις φωτο δείχνουν αντίθετες κατευθύνσεις (αν υποθέσουμε οτι σε 5 λεπτά δεν άλλαξες θέση παρατήρησης). Ευχαριστώ.
 
Ναι έχεις δίκιο σ' αυτό που λες Κώστα. Είναι στον ίδιο απλά λόγω της γωνίας μου λήψης το "Emirates" φαινόταν ανάποδα και έκανα rotate τη φωτογραφία για να φαίνονται κανονικά τα γράμματα. Καλώς το επισήμανες. :cool:
 
Top