One World Alliance

  • Thread starter OA701
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Πες αλεύρι. Skyteam σε γυρεύει.

iPhone.png
Sent from a mobile device
iPhone.png
 
Εννοεις οτι η ΑΒ θα προσχωρησει στην SkyTeam? Ουτε καν καλα καλα προλαβε να ενταχθει στην OW..
Περιεργο..
 
Έγινε και η press conference, δηλώσεις
...
Qatar Airways chief executive officer Akbar Al Baker said: "Alliances are playing an increasingly important role in the airline industry today - and that will continue long into the future. Qatar Airways has carefully reviewed its strategic options and it is very clear that joining Oneworld is by far the best way forward for us as we look to strengthen our competitive offering and give passengers what they fully deserve - more choice.”

Willie Walsh, chief executive of IAG, parent of British Airways and Iberia, said: "In Qatar Airways, Oneworld is pleased to welcome another great airline that will enhance Oneworld's network and product offerings in one of the world's fastest growing regions for air travel demand.”
...
:arrow: http://www.businesstraveller.com/news/qatar-airways-joins-oneworld
 
mikedlkece":3cu61vf4 said:
Εννοεις οτι η ΑΒ θα προσχωρησει στην SkyTeam? Ουτε καν καλα καλα προλαβε να ενταχθει στην OW..
Περιεργο..
Περίεργο αλλά τι να κάνουμε που η "μαμά" τα έφτιαξε με την Air France;
Δύσκολο να αφήσει την κόρη να γυρνάει στους δρόμους με την BA...
 
Απο το airlineroute.

British Airways to cancel codeshare service with QANTAS on Frankfurt - Singapore - Sydney and Hong Kong - Sydney from 31MAR13 :?: :?: :?:
 
Από τον Οκτώβριο 2013 επίσημα η Qatar στην One World
 
Καλησπέρα σε όλους..

Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με 2 πρόσφατα ταξίδια που έχω κάνει με 2 διαφορετικές εταιρείες οι οποίες ανήκουν στην συμμαχία αυτή. Οι πτήσεις που έκλεισα ήταν από ταξιδιωτικό site και όταν τις είχα κλείσει επειδή βιαζόμουν για να μην χάσω τις θέσεις, δεν έγινα μέλος της one world με κάποιο αριθμό μέλους ( υποθέτω παρόμοια περίπτωση με την Aegean Star Alliance miles and bonus, όπου είμαι ήδη μέλος ), προκειμένου να μαζέψω και τα πτητικά μίλια. Τα ταξίδια μου ήταν από Κωνσταντινούπολη για Μπανγκόκ μέσω Κατάρ ( με Qatar Airways ) και το δεύτερο από Κωνσταντινούπολη για Σιγκαπούρη μέσω Κουάλα Λουμπούρ ( με Malaysia Airlines ) τους 2 προηγούμενους μήνες. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να γίνω μέλος και να εισάγω τις πτήσεις προκειμένου να περαστούν τα μίλια;

Υγ. : Επειδή στην Aegean Star Alliance Miles and Bonus είναι πολύ απλή η διαδικασία και προσθέτω τα μίλια αργότερα εγώ ( πολλές φορές επειδή ξεχνάω ή δεν θυμάμαι τον αριθμό της κάρτας ), θεωρώ ότι κάτι ανάλογο θα είναι και με αυτές τις εταιρείες.. Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Ευχαριστώ
 
Απ'οτι ξερω στα προγραμματα των BA & AA (τα οποια κατα τη γνωμη μου ειναι τα καλυτερα της ΟΑ) δεν μπορεις να κανεις retroactive πιστωση μιλιων για συνεργαζομενες εταιρειες.
 
Με το που πάτησε το πόδι της η USAirways άρχισε τα codeshare με την ΒΑ & την ΙΒ μια από τις πτήσεις είναι και η :
PHIL-ATH US758 16:20-09:05+1 A332 --27/4/14-04/10/14
 
Top