Πρόβλημα της Astra στη Σητεία

Re: Astra Airlines

PILOT-737":1oeef2u8 said:
Εννοεί ότι το VOR μέρος του ραδιοβοηθηματος VOR/DME είναι εκτός (το DME λειτουργεί δλδ)....

Ευχαριστώ . Αυτό υπέθεσα κι’εγω, απλά το σχολίασα γιατί νομίζω ότι θα μπορούσε να γραφτεί καλυτέρα. Δεν ξέρω πως γράφονται τα ΝΟΤΑΜs αλλά θα το φανταζόμουν όπως περίπου το άλλο ΝΟΤΑΜ που αναφέρεται στο SIT VOR, δηλαδή κάπως έτσι: VOR SHT 112.9MHZ OUT OF SERVICE. (ASSOCIATED) DME ON CH76X OPERATIONAL.

Εν πάση περιπτώσει, για να παραμείνω εντός θέματος:

goodfella":1oeef2u8 said:
Γενικά η εταιρεία όπου έχει επιχειρήσει έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις
Κάποτε, τον καιρό που πλήρωνε κιόλας (αν ισχύουν αυτά που αναφερθήκαν προηγουμένως).

goodfella":1oeef2u8 said:
Το γιατί δεν το κάνανε δεν το γνωρίζω
Μήπως κάτι άλλο άσχετο με αυτά που υποθέτουμε; Μηχανική βλάβη πχ; Απ’ότι ξέρω τα αεροσκάφη όλα είναι παμπάλαια (γηραιότερα από αρκετά μέλη αυτού του φόρουμ :D )
 
Re: Astra Airlines

Το ...''καζανι'' , βραζει για τα καλα στην κοινωνια της Σητειας ( και οχι μονο ) , και γιαυτο πηραν τα μεγαλα κεφαλια , των οματιων τους ,κατευθασαν , νοικιασαν και αιθουσα , και εκαναν συνεντευξη τυπου , προσπαθωντας να δικαιολογισουν τα αδικαιολογητα . Τα εριξαν ολα στον κακο καιρο , και στην ΥΠΑ . Μας εκαναν και μαθημα , για την ασφαλεια των πτησεων , λες και μιλαγαν σε ταξη του νηπιαγωγιου . Το οτι τοσα χρονια που ειχαμε τις αλλες εταιριες , γιατι δεν ειχαμε αυτα τα προβληματα μονο δεν μας εξηγησαν . !!! Φαινεται οτι και ο καιρος ..''σαμποταρει'' την ΑΣΤΡΑ . !!! περισσοτερα στο ΒΙΝΤΕΟ = http://www.youtube.com/watch?v=cioYz0M2 ... =autoshare
 
Re: Astra Airlines

Δεν ξέρω τι έκαναν άλλες εταιρείες,στο παρελθόν ή τι θα μπορούσαν να είχαν κάνει άλλοι πιλότοι, αλλά από τη στιγμή που οι κυβερνήτες αποφάσισαν να ΜΗΝ προσγειωθούν εμάς καθώς ΚΑΙ των επιβατών δε μας πέφτει κανένας λόγος.
Αφού αποφάσισαν να γυρίσουν πίσω έχοντας φτάσει τόσο κοντά στον προορισμό τους το μόνο που θα πρέπει να λέμε είναι "ευτυχώς που γύρισαν πίσω".
 
Re: Astra Airlines

Και γιατι να μας ...''πεφτει'' λογος ??? fotis ??? Εμεις ειμαστε οι κακοπληρωμενοι ??? , που .... ( ο νοων , νοητω ) ??? Εμεις χασαμε τα CONNECTIONS στον Βενιζελο , και επειδη ηταν απο αλλες εταιριες , πληρωσαμε τα κερατα μας επιπλεων ??? Εμεις ειμαστε οι εγχειρησμενοι , που δεν φτασαμε στον προορισμο μας ??? η αυτοι που μας περιμεναν αδικα ??? Εμεις ημασταν που προσπαθουσαμε σαν τους τρελλους να βρουμε μεσο μεταφορας στις 17:30 το απογευμα ( με τελευταια πτηση , απο το Ηρακλειο στις 19:25 ), για να προλαβουμε την ΚΗΔΕΙΑ του αντρα της κορης μας , την αλλη ημερα στις 10 το πρω'ι' ??? Εμεις ειμαστε που ταξιδεψαμε ΑΔΙΚΑ απο αλλα μερη της Ελλαδας μας ( Λαμια , Πατρα κλπ ) για να παραλαβουμε απο τον Βενιζελο την οικογενεια μας ??? Εμεις ειμαστε που μας ελεγαν ΨΕΜΑΤΑ στα μουτρα ??? και , και , και . Αν γραψω εδω ολα οσα ΕΖΗΣΑ στις ΔΗΘΕΝ μονο 5 ακυρωσεις, τους ταλαιπωρημενους ΥΠΕΡΗΛΙΚΕΣ , που εβλεπα να ΚΛΑΙΝΕ , την δυσαρεσκεια , τον θυμο , την απογοητευση , και τα ανθελληνικα σχολια απο τους αλλοδαπους , δεν με φτανει ο χωρος . Και στα νηπιαγωγεια ξερουν , οτι ο κυβερνητης ( και ο καθε καπετανιος ) ειναι υπευθηνος για τις ζωες , κλπ κλπ . ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ . Διοτι η ασφαλεια της πτησης ειναι η μεγαλυτερη ευθυνη του πιλοτου . !!! Αλλα να ''χρησιμοποιεις'' αυτην σου την ιδιοτητα , για να εξυπηρετησεις ...''ΣΚΟΠΟΥΣ'' , εγω το βλεπω σαν αθλιωτητα . Επρεπε να εισουν εκει ΕΚΕΙΝΗ την ημερα , (που γυρισε πισω απο τα μισα της διαδρομης ) , για να δεις με τα ιδια σου τα ματια , το ποσο καλος ηταν ο καιρος , και ποσο φωτεινα ηταν στις 4 το απογευμα .Δεν κουναγε φυλλο , ( απνοια ). Απο τον Πυργο βλεπαμε την ΚΑΣΟ .Αερολιμενικοι και μη , ειχαν μεινει με το στομα ανοικτο . Καλα τυφλος ειναι ??? ελεγαν !!! Δεν επρεπε τουλαχιστον να κανει μια υψηλη διελευση ,πανω απο την περιοχη ??? και εαν του ηταν πραγματικα δυσκολο , να γυριση πισω ??? και να ανταλλαξει και 2 κουβεντες και με το προσωπικο του Πυργου ??? Τι πως ειπατε ?? Το VOR ηταν εκτος ??? Τοτε γιατι απογειωθηκε απο τον Βενιζελο ??? Που πας μεσα στα ...''ΣΚΟΤΑΔΙΑ'' στο χωρις VOR αεροδρομιο ??? * ασε που με τα ιδια μου τα αυτια ακουγα τον αερολιμενικο , να μιλαει με καποιον , της ΑΣΤΡΑ , στον Βενιζελο , και να του λεει οτι το βοηθημα ηταν ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ , και να γυριση το αεροπλανο πισω . Το οτι του εδειναν το Ηρακλειο σαν εναλλακτικο προορισμο , και αρνηθηκε ??? !!! ΜΗΠΩΣ Επειδη η πτηση ανηκει στην κατηγορεια των επιδοτουμενων , και επρεπε να φανει οτι εγινε ( η εστω η προσπαθεια ) ??? ΜΗΠΩΣ συνεβη κατι αλλο , και το ΝΟΤΑΜ ηταν οτι επρεπε για να καλυφτουμε , και να ... ''γλυτωσουμε'' και τα εξτρα εξοδα ??? . Πολλα μηπως ...''ΥΠΕΡΥΠΤΑΝΤΑΙ'' , σε ολες αυτες τις μαζεμενες ακυρωσεις , αλλα για να μας ενημερωνεις οτι ....'' ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΑΝ ΠΙΣΩ'' σε συνδιασμο οτι τα γραφωμενα σου ..... ''ακουγονται'' , σαν συνηγορου ...''ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗΣ'' της ΑΣΤΡΑ , αυτο απο μονο του ,''λεει'' πολλα . !!! Ασχετα ομως απο το ποιος φταει , και το ποιος εχει δικιο , εγω , η ταλαιπωρημενη τοπικη κοινωνια , Η κακομοιρα , η πτωχη , πλυν τιμια εταιρια κλπ κλπ . ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ . Η υποβαθμιση του εργου ,συνδεση Αθηνας-Σητειας . !!! Συχνες καθυστερησεις , συχνες ακυρωσεις , συχνες αλλαγες ωραριων ( πχ. βλεπε απο 24/12 εως 10/1/2013 ) 2 μονο παλια αεροπλανα ( εγω εχω ταξιδεψει χωρις A/C μεσα στο λιοπυρι του Αυγουστου , με ενα αεροσκαφος τους , που βρωμαγε μουχλα απο τις τρυπιες μοκετες. !!! )( και ουτε ενα συγνωμη ) . !!! ΑΑΑΑΑΧΧΧ που εισαι ΑΙΓΑΙΟΥ , με τα ολοκαινουργια , ολοκαθαρα αεροσκαφη σου , και τους ανταγωνιστικους και φθηνους ναυλους . Δεν ξερεις ποσο μας εχεις λειψει . !!!! Πληρωνετε τωρα ΣΤΕΙΑΚΟΙ τα διπλα και τα τριπλα , και καλου-κακου , ριχνετε και μια πασιεντζα , πριν ξεκινησετε για το αεροδρομιο . !!!!
 
Re: Astra Airlines

Συγνώμη αλλά δεν άντεξα να αντισταθώ στο πειρασμό για λίγη πλάκα:"
Εμεις ειμαστε οι εγχειρησμενοι
Καλέ,μη πάει ο νους σας στο πονηρό :D
(Εκτός θέματος,για λίγη ¨πλάκα¨,μέρες που είναι).
Χρόνια Πολλά!
 
Re: Astra Airlines

Ναι καλε μου , αλεξ96 , πραγματικα μεγαλη πλακα . Λεω μαλιστα να την πω στην υπερηλικη γυναικα , που ειχε βγει απο το χειρουργειο πριν 3 ημερες ( μετα απο επεμβαση στο δεξι της γονατο ) και που την πηγαιναν με το καροτσακι , και στον 50αχρονο γυιο της , που ειχε ελθει να την παραλαβει . Ειμαι σιγουρος οτι θα ...''πεθανουν'' απο τα γελια . !!!! :D :D :D :D
 
Re: Astra Airlines

Στα σοβαρά,λοιπόν:Κάθε καθυστέρηση ή ακύρωση έχει συνέπειες.Μη τα μπερδεύεις. Δυσλειτουργείες συμβαίνουν σε όλες τις εταιρείες,σε δρομολόγια μεγάλων αποστάσεων,με εκατοντάδες επιβάτες και πολύ πιο πολύπλοκες καταστάσεις.Για αυτό υπάρχουν διαδικασίες αποκατάστασης βάσει σχετικής νομοθεσίας.Αυτό σημαίνει ό,τι δε μπορούμε να αστειευτούμε λίγο;
Εκφράσεις τύπου "βράζει η τοπική κοινωνία" όμως είναι γελοίες.
Το πραγματικό ζήτημα είναι να διαπιστωθεί τι ακριβώς συνέβει,με δικαιοσύνη και να ελεγχθεί η εταιρεία για τη συνέπεια στις συμβατικές υποχρεώσεις της.Αν δηλαδή ερευνηθεί το περιστατικό και δε διαπιστωθεί υπαιτιότητα της εταιρείας,τι θα κάνεις;Θα μου "επιτρέψεις" να αστειεύομαι;Εκτός αν εκτιμάς ό,τι θα δικαιωθείς σε ένα πεδίο συζητήσεων στο διαδίκτυο.
 
Re: Astra Airlines

Ελληνικές ιστορίες τρέλλας!!!

Αφού υπήρχε πρόβλημα με το μηχάνημα, τί σόι συμπεριφορά είναι να γινόνται οι πτήσεις κι αν ο πιλότος δεί τον διάδρομο κατεβαίνει, αν όχι επιστρέφει Αθήνα? ΥΠΑ και Α2 θα έπρεπε να είχαν βρεί μια ουσιαστική λύση, ή γίνονται όλες οι πτήσεις για Ηράκλειο ας πούμε και εξυπηρετούνται με λεωφορεία οι επιβάτες της Σητείας ή ακυρώνονται όλες οι πτήσεις μέχρι να επισκευαστεί το VOR. Είναι ντροπή να πληρώνουμε 1.000.000 τον χρόνο στη γραμμή και οι επιβάτες να αντιμετωπίζονται έτσι...
 
Re: Astra Airlines

έχω τήν αμυδρά υποψία ότι έχει να κάνει με τις ώρες τού πληρώματος cockpit. Άν επρόκειτο για βλάβη θα είχε προσγειωθεί...
Θέλεις να μας παραθέσεις τα επιχειρήματά σου για αυτές τις διαπιστώσεις;
 
Re: Astra Airlines

jsh4all":adeye56q said:
Και γιατι να μας ...''πεφτει'' λογος ???

Όχι, δεν "μας", "σας" πέφτει λόγος. Διότι αν ο... τρελός επιχειρούσε να προσγειωθεί ή να κάνει μια διέλευση και τώρα συζητούσαμε για λόγους, αιτίες, λάθη και επιπολαιότητες, η συζήτηση θα πήγαινε αλλού. Η πολιτική αεροπορία, όπως και η ακτοπλοΐα, οι μεταφορές γενικότερα, συμπεριλαμβάνουν τον παράγοντα άνθρωπο, τόσο ως το γρανάζι που λειτουργεί αυτά τα συστήματα, όσο και ως το μεταφερόμενο "προϊόν". Δυστυχώς, με την κάκιστη έννοια, έχουμε μάθει και θέλουμε να μας αντιμετωπίζουν αποκλειστικά και μόνο ως προϊόν, απαιτώντας δικαιώματα σε όρια πέρα από τα λογικά. Πληρώνουμε κι απαιτούμε... Και διάφοροι τυχάρπαστοι των χώρων, "επιχειρηματίες" όπως αρέσκονται να αυτοαποκαλούνται, ως τέτοιους μας βλέπουν (και τους εργαζόμενους τους δαύτοι, αλλά αυτό είναι άλλου παππά offtopic). Το θέμα όμως είναι λεπτό, μιλάμε για ζωές, μιλάμε για ανθρώπους.

Είναι ζήτημα της ΥΠΑ να διερευνήσει το γιατί τα αεροπλάνα της Astra δεν εκτελούν ορθά το πρόγραμμα πτήσεων. Και έχει, ευτυχώς θα φωνάξω, όλο τον χρόνο και τα δεδομένα να το ερευνήσει. Γιατί ακόμα κι έτσι, δόθηκε η ευκαιρία σε κάποιους να ψάχνουν ΚΤΕΛ αργά, να ξαναξοδέψουν χρήματα για connections (που κακώς ίσως εξαρχής αγόρασαν αναλαμβάνοντας ρίσκο), να βρίσουν τους "υπευθύνους", να βράσουν ως τοπική κοινωνία. Μπορεί να φαίνεται υπερβολικό, αλλά έτσι το βλέπω.
 
Top