Hellas Airlines!

Αν και αποτελεί μιά πιθανή εξήγηση,πιστεύω πως πλέον οι πτωχευμένες μας τράπεζες δέν δίνουν επιχειρηματικά δάνεια χωρίς να έχουν ελέγξει εξονυχιστικά το ποιόν αυτού που τα ζητά-ιδιαιτέρως μετά την εξέλιξη τής περίπτωσης Λαυρεντιάδη.Εδώ πλέον δίνουν "με το σταγονόμετρο" τα καταναλωτικά,μετά την φούσκα τών πάσης φύσεως εορτοδανείων,διακοποδανείων και λοιπών θαλασσοδανείων που είχαν κατακλύσει την αγορά.Οπότε θεωρώ μάλλον απίθανο να έδωσαν στον πρώτο τυχόντα Ραλάκη δάνειο γιά να ανοίξη αεροπορική εταιρία χωρίς,έστω,να ρωτήσουν την ΥΠΑ άν ο άνθρωπος αυτός έχει τουλάχιστον καταθέσει τον πλήρη φάκελο γιά να πάρη AOC.........
 
Τώρα στο extra 3 ξεφτίλα για Ραλάκη!!!
 
Περαστικα σε οποιους πιστεψαν οτι ο Βολος θα γινοταν αεροπορικο κεντρο με μια ανυπαρκτη εταιρεια extra 3 και ξεβρακωμα
 
Όσοι είδαν το μακελειό του Στέφανου Χίου θα κατάλαβαν ότι ο Ραλάκης ήταν ένας κοινός απατεώνας που είχε σχέσεις με την οικογένεια του Τζέφρι Παπανδρέου.Ο Ραλάκης προσπάθησε να πάρει επιδοτήσεις από το κράτος δημιουργώντας μία καινούργια ελληνική RYANAIR, βέβαια αυτό δεν έγινε.Μίλησαν απλήρωτοι εργαζόμενοι που δεν έχουν λεφτά να γυρίσουν πίσω στα σπίτια τους.Μιλησε και η ccm η οποία δήλωσε πως έχει καταστραφεί οικονομικά ενώ πολλά άτομα νοίκιασαν σπίτια για να μετακομίσουν στην Αθήνα για να δουλέψουν στην HELLAS AIRLINES.
Θα ήθελα λοιπόν όλους αυτούς τους υποστηρικτές της HELLAS AIRLINES να μας πουν μερικά πράγματα και να ρωτήσω με τι μούτρα υποστήριζαν τον Ραλάκη,με τι συνείδηση έκαναν τους νονούς του Ραλάκη δεν έβλεπαν τόσους μήνες ότι γίνονται απατεωνιές;
Επίσης καλό θα είναι να ξυπνήσουμε σαν λαός γιατί έχουμε γίνει πολύ πρόβατα,υπάρχουν άτομα που πιστεύουν την κάθε μπούρδα που τους λένε.
Θέλετε να ξυπνήσετε;Κλείστε την Γ.......η τηλεόραση κόψτε το MEGA CHANNEL και θα δείτε πως θα αρχίσετε να ξυπνάτε σιγά σιγά.
Περαστικά σε όσους πίστεψαν ότι ο Βόλος μπορεί να γίνει βάση μεγαλύτερη και από αυτή της τουριστικής Ρόδου.Περαστικά σε όλους αυτούς που έλεγαν "κάτσε να δούμε τι θα γίνει""μην κρίνετε"" και τι μένος είναι αυτό"" και είμαι αισιόδοξη"και διάφορα ροζ συννεφάκια που ξαφνικά εξαφανίστηκαν οδηγώντας στο κενό όλα αυτά τα χαζοχαρούμενα προβατάκια.
Η αλήθεια είναι πικρή σαν το φάρμακο αλλά κάνει καλό.
 
Ρε σεις φαγωθήκατε με τον Ραλάκη και την Hellas... τα είπαμε τα μιλήσαμε τα κουβεντιάσαμε... ο τύπος πήγε να κάνει μια δουλίτσα στα όρια του νόμιμου δεν του βγήκε, πάμε για άλλα... τον κάναμε ρόμπα, είπαμε ότι είναι λαμόγιο, αρκετά πια, δεν θα λέμε κάθε μέρα τα ίδια... βαρέθηκα πια...στο φινάλε ούτε συμβόλαια υπέγραψε με κόσμο, ούτε λεφτά έφαγε από κανέναν... το ότι βρέθηκαν 50 απελπισμένοι που πίστεψαν ότι θα παίρνουν σήμερα πρώτο μισθό 1.800€ εμένα δεν μου λέει τίποτε... τους συμπονώ αλλά ας πρόσεχαν... την επόμενη φορά να είναι πιο γάτες και να μην πιστεύουν ότι παπαριές τους λένε...

Παλιά είχα μια απορία ποιος βλέπει Ανίτα και Χίο... τώρα κατάλαβα... Ξεστραβωθείτε ρε ζωντόβολα, κλείστε το MEGA και στρωθείτε να βλέπετε ΜΑΚΕΛΕΙΟ... κάτι τέτοια ωραία λέτε και θα με κάνετε να σκίσω τις καινούργιες ζαρτιέρες μου...
 
Δυστυχώς δεν είχα τη χαρά να δω την εκπομπή του μακελάρη. Πιστεύω όμως τα λεγόμενα της ΧΧΧ μιας και ήμουν από τους πρώτους που αμφέβαλα για το εγχείρημα (χωρίς να έχω σχεση με ανταγωνισμό ή άλλα συμφέροντα). Απλά, ως κάθε νοήμον άνθρωπος, συνδύασα στοιχεία "επανάσταση στην αεροπορία, pris fix 150€, 320 146 θέσεων από loco εταιρία με wifi, PTV, φούρνους μικροκυμάτων, προσωπική μυγοσκοτώστρα και καλάθι με φρουτα για το μπον αριβέ, αθρόες προσλήψεις wannabe με μισθό καθηγητή πανεπιστημίου !!!, κάθε βδομάδα κι ένας προορισμός και το κυριότερο: ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Υ.Π.Α" και συμπέρανα ότι πρόκειται για φούμαρα ξεγυρισμένα.

Βέβαια το πράγμα είχε αρχίσει να βρωμάει από πολύ νωρίς
Ground την 13 Σεπ 2012 - 12:57 Θα δούμε ξανά κανά ιπτάμενο πλυντήριο (και δεν εννοώ πιάτων), ή κάποιους πονηρούς που θα ξεκοκαλίσουν τα εκατομμυριάκια κάποιου ονειροπόλου ρομαντικού και στο τέλος θα την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια πριν βουλιάξει το πλοίο!

Βέβαια, μεσολάβησε και το αμίμητο
micha την 27 Αύγ 2012 - 12:59
Μιας που ημουν κι εγω στην συν.τυπου την προηγουμενη βδομαδα να αναφερω 2πραγματακια... καταρχας ειδα ασχετο κοσμο με το αντικειμενο σε υπευθηνες θεσεις. Ο κ. Ραλακης(προεδρος) δεν ηξερε καν τα ονοματα τους και και παρολλα αυτα προανειγγελνε πραγματα και θαυματα για την εταιρια και για το VOL που κανενας ουτε στα πιο τρελα του ονειρα του δεν εχει δει!!! Τι εννοω? Το καινουριο τερμιναλ ειναι μικρο για το εγχειρημα αυτο και σε 5περ χρονια θα εχει κατασκευαστει νεο πολυ μεγαλυτερο(τρεμε Καστελλι που ακομη περιμενεις!!!) , με ξενοδοχεια γκολφ και δε συμμαζευεται!!! Υποστεγο φυσικα για τα αεροπλανα για χρηση ακομη και απο αλες εταιριες!! Επισης κ σχολη πιλοτων! Τωρα η εμεις ειμαστε "πολυ μικροι" για να το αντιληφθουμε ολο αυτο , η κατι αλλο γινεται! Αυτο που τονιζε συνεχεια ειναι οτι ειναι διαφορετικοι!!Για να δουμε! Και κατι τελευταιο , με τετοιες τιμες ελεγε , θελετε δεν θελετε θα πεταξετε!!! Αντε μπας και φυγουν οι νταβαδες απο την Ιρλανδια

O έρμος ο volos ξελλαρυγιάστηκε να τα λέει
volos την 15 Νοέμ 2012 - 15:34
καλησπέρα σας. έκανα εγγραφή για ναw ρίξω λίγο φως.
λοιπόν είμαι κάτοικος βόλου & δικό μου πρόσωπο , έχει κάνει αίτηση να εργαστεί στη παραπάνω εταιρεία....
έγινε πρόσληψη κ από ότι κατάλαβα οποίοι κάνουν αίτηση κ τους πάνε για συνέντευξη όλους τους πέρανε...
έχω δει οικογένειας να κλαίνε , να γαλανέ από χαρά που βρήκαν τα παιδιά τους εργασία σε αυτή τη περίοδο στο προαύλιο του ξενία , κ τους λυπόμουν...
ο άνθρωπος είναι μια μούφα κ μισή...
έχω κάνει τη παρακάτω ερευνά...

- στο αεροδρόμιο του βόλου δε τους έχει επισκεφτεί ποτέ κανείς από την παραπάνω εταιρεία....
- στο επιμελητήριο βόλου δεν υπάρχει πουθενά όπως θα έπρεπε ούτε έχει γίνει αίτηση..
- στην πολιτική αεροπορία δεν υπάρχει πουθενά ούτε έχει γίνει αίτηση..

και όλα αυτά 30 μέρες πριν την πρώτη κράτηση θέσεως για ταξίδι...

και συνεχίζω...
πριν 15 μέρες φώναξε όλους τους διοικητικούς που έχει κάνει πρόσληψη στο ξενοδοχείο Βαλίς , πανό από 80 άτομα.....
έβγαλε ο ραλακης λόγο... παρουσίασε τα όνειρα του.,..
κ στο τέλος τους μοίρασε τη φόρμα πρόσληψης.. ένα χαρτί απλό στο word , κ οπού είχε πεδίο για ονοματεπώνυμο , ημερομηνία έναρξης σύμβασης , μισθός... απλά ήταν κενό... κ τους είπε απλά να υπογράψουν στο πεδίο "έλαβα γνώση" ο μισός κόσμος έβαλε τα γέλια κ αποχώρησε...
απλά δε ξέρω γιατί το κάνει αυτό,,,,
χαίρετε κόσμος άδικα..
επίσης μια μέρα στο ξενία είδα υπάλληλο της ομάδος που οργανώνει τις συνεντεύξεις να πληρώνει το καφέ του , εν ώρα συνέντευξης .αυτά τα έξοδα δε τα αναλαμβάνει συνήθως η εταιρεία?

αυτά ..ότι νεότερο έχω θα σας ενημερώνω

υγ. το 4ο χλ που αναφέρει ως έδρα εκεί είναι η αντιπροσωπία της bmw και συνεργείο του βόλου.... χαααχα
και πέσαν όλοι να τον φάνε.

Ο μέγιστος COMPUTERISE έγραψε
COMPUTERISE την 04 Δεκ 2012 - 11:20

Δεν θέλω να σου χαλάσω το όνειρο αλλά προσγειώσου... αεροπορική εταιρία με βάση τον Βόλο, που θα κάνει τριγωνικές μέσω Αθηνών και θα κατακτήσει την Ευρώπη στην Ελλάδα του 2013 ΔΕΝ υπάρχει... σότο με το κιλό πουλάει ο δικός σας κι εσείς το καταπίνετε αμάσητο...

Κλείνω με την προφητεία, στην οποία ΚΑΝΕΙΣ δεν έδωσε βάση
copilotATR την 16 Δεκ 2012 - 21:53
"ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ"!!!!!!!!!!!!

Ζητώ συγγνώμη για το σεντόνι. Λυπάμαι πραγματικά όσους ξοδεύτηκαν και ίσως χρεώθηκαν για ν' ακολουθήσουν ένα όνειρο για δουλειά, για οποιαδήποτε δουλειά. Όταν τον Ιούλιο ξεκινούσε η κουβέντα για την Hellas, ήλπιζα να διαψευσθώ για τις προβλέψεις μου. Δυστυχώς, εγώ όπως και πολλοί άλλοι πέσαμε μέσα.
 
Το ερώτημα λοιπόν,όπως εγώ το καταλαβαίνω:Πρόκειται για απάτη ή για μια επιχειρηματική προσπάθεια που απέτυχε;
Και πως στοιχειοθετούνται αυτά τα ενδεχόμενα;
 
Aπό τα λεγόμενα στο ρεπορτάζ του μακελάρη (έψαξα και βρηκα το βίδεο), φαίνεται πως ήταν αποτυχημένη προσπάθεια. Σύμφωνα με τον Βολιώτη δημοσιογράφο που μιλούσε, ο κ. Ραλάκης, οραματίστηκε την Ελληνική Ryanair. Δηλαδή, να παίρνει επιδοτήσεις από το Ελληνικό κράτος και ίσως και από τις ξένες πόλεις για point to point δρομολόγια. Γιατί δεν του βγήκε, μόνο αυτός το ξέρει. Ο Χίος τον κατηγορούσε για λαμόγιο διαπλεκόμενο, έμπλεξε στην κουβέντα μια βολευτή των Αν. Ελ. που είπε πως θα διερευνήσει τις κατηγορίες και πολλά ευτράπελα.

Το μεμπτό σε όλη την υπόθεση είναι ότι τόσο καιρό, με τα όσα τους σέρνουμε εδώ μέσα αλλά και στο facebook θα έπρεπε κάποιος από τη Hellas να βγει και ή να διαψευσει τα πάντα ή να επιβεβαιώσει τα πάντα. Το να μη μιλάνε καθόλου δεν είναι προες τιμήν τους, όταν μάλιστα υπόσχονταν λαγούς με πετραχήλια σε εκατοντάδες άνεργους...
 
Ξεφεύγω τώρα αλλά αν γίνει το ίδιο με τη SkyGreece (αν δεν έχει ήδη γίνει και δε το ξέρουμε) δε θα πρόκειται για σχεδόν πανομοιότυπες περιπτώσεις;
Όσο για τον Χίο,αρνούμαι να τον συμπεριλάβω ως αξιόπιστο στοιχείο στη συζήτηση.Ούτε Mega ούτε Χίος.-
 
Αν υπάρχει σε link η εκπομπή στου Στέφανου Χίου που κάνει αναφορά στην Hellas Airlines παρακαλώ να μας το παραθέσει κάποιος .... (Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω στο google)
 
Top